Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Za kritikou je rasizmus

Radek Vovsík | Pátek, 20. 7. 2007 v 9:32

Původně jsem nechtěl zasahovat do diskuze ohledně problematiky ZŠ Jarní. Článek pana Kylbergera v JL mne však k tomu přinutil. Jen potvrdil, že za vším tím odporem proti sloučení školy Jarní a Rošického je jen a jen rasový podtext. Pan Kylberger v jednom ze svých odstavců popisuje, jak obtížně se v rodině svobodně rozhodovali, na kterou školu dají své dítě. V odstavci jiném navrhuje, aby děti z romských rodin byly rozmístěny po základních školách po celé Jihlavě (a ve svých návrzích je tak velkorysý, že by dovolil i to, aby sourozenci byli umístěni na jednu základní školu).

Svým textem tedy říká – ano, já, příslušník majoritní skupiny obyvatel mám právo vybrat si školu pro své dítě, a toto právo mi nezpochybňujte. A vy, Romové, budete posílat děti do škol, které vám určíme, aby vás někde náhodou nebylo příliš mnoho. Kde je svobodná volba Romů – nebo pro každého platí jiná pravidla a Romové nemají možnost se svobodně rozhodnout, do jaké školy přihlásit své dítě?

Integrovat Romy pomocí direktivní asimilace se pokoušeli komunisté celých 40 let a nepodařilo se jim to. Nemohlo by se to podařit ani nám. Jako cestu vidím spíše jiný směr – nerozdělovat společnost podle ras, ale na lidi adaptované, lidi schopné se přizpůsobit (těm pak napomoci v integraci) a na lidi nepřizpůsobivé -a leckdy to budou i bílí (ty je pak potřeba nemilosrdně segregovat ze společnosti – což je řešení, ke kterému zatím chybí odvaha, ale které nás v budoucnosti nemine). 

Ve svém textu se však pohybuji v obecnější rovině, než je sloučení dvou škol. Vím, že díky nenadálému odstoupení pana ředitele bylo nutno situaci školy na Jarní řešit rychle a tudíž ne zcela standardně. Rozumím i protestům proti tomuto řešení. V tuto chvíli ho však osobně považuji za nejpřijatelnější a budu rád, když si o jeho přijatelnosti pohovoříme za pár měsíců nového provozu. Třeba, po opadnutí emocí, již na toto rozhodnutí bude pohlíženo v úplně jiné rovině. 

S pozdravem
Mgr. Radek VOVSÍK
1. náměstek primátora

58 komentářů k článku “Za kritikou je rasizmus”

 1. Moik říká:

  Zajímá mě Váš názor na to, proč si se zvedla vlna nevole. Potěší mě, když to bude bodově. Já si nejsem jistý, ale zdá se mi, že nejen lidi, ale ani město němá správný přístup k té věci. I když právě Vás, pane Vovsíku, považuju za člověka, který na radnici něco opravdu dělá a nepíše blogy snad jen a výhradně pro svoje zviditelnění, pořád mám pocit, že magistrát není úplně s lidmi pro lidi.

  A moje důvody:
  Já si myslím, že je to především proto, že rodiče nechtejí posílat svoje děti do „špatné čtvrtě“, která je proslavená tím, že tam žijé početná komunita Romů. Zřejmě nechtějí, aby složení dětí ve třídě neodpovídalo složení ve městě – aby ve třídě nebylo 30% Romů.
  Potom si myslím, že tam hraje roli to, že každá škola má svou pověst, úroveň výuky apod. a nikde není záruka, že stejnou kvalitu dostanou s personálem na Jarní. To, že je bude vozit autobus a ostatní věci považuju za zástupné symboly, které není třeba řešit. Tyto dva důvody mi přijdou dostatečně důležité na to, aby se tím město zabývalo…

  IMHO jako jediné možné řešení a to i přes to, že souhlasím s Vaším blogem, vidím v tom, aby se ta početná skupina Romů rozbila a rozstrkala do různých jiných škol.

  Popsal jste nápad pana Kylbergera jako chybu – tím pádem je chybou i postup magistrátu. Pan Kylberger je ale občan, on může napsat do novin co chce(dle zákonů), může udělat i chybu aniž by to kohokoli omezilo, ale zastupitelstvo a rada se skládá z tolika lidí právě proto, aby takové chyby nedělala a nikoho neomezovala zbytečně. Takže pokud jste napsal, že je to chyba, tak to, že chce město nařizovat, kam budou chodit děti do školy považuju za kiks, to že chce pan Kylberger nařizovat, kam strkat Romské děti je, v jeho podání, jen a pouze jeho názor a myšlenka.

 2. Daňový soumar říká:

  To co pane Vovsíku předvádíte už se snad ani nedá pojmenovat. Takovýchhle výroků a zdůvodnění bylo shopno pouze propagační oddělení soudruhů komunistů. Svádět nespokojenost rodičů, kteří zapsali své dítě na školu (ta jim pak sdělí : „Vaše děti budeme odvážet autobusem jinam tečka“) na rasovou nenávist je vrcholem arogance moci. Moc dobře víte, že se jedná pouze o to, že Jarní by nebyla naplněná a tudíž by byla na zrušení protože na její provoz by nebyly peníze (odstoupení ředitele rozhodně nebylo tím hlavním problémem jak píšete). Tak holt si magistrát pomohl po svém. Můžete mi prosím ukázat kdo z rodičů by zapsal své dítě na školu s tím, že bude odváženo přes půl města na jakoukoli (speciálně pro Vás opakuji jakoukoli) jinou školu ? Uvědomujete si vůbec co to pro rodiče znamená ? Například ti co nemají auto a budou s dítětem muset na zdravotní prohlídku stráví půl dne cestováním na Kosov a zpět. Atd. atd.. A vsadím se s Vámi, že pokud se někdo časem objektivně (to znamená ne zaměstnanci magistrátu) bude zabývat vyhodnocením tohoto kroku, pak ho vyhodnotí jako špatný. Chápu to, že by magistrát asi čelil velkému tlaku při zrušení školy na Jarní ulici. Ale jednou k tomu bude muset dojít protože příští rok nikdo z rodičů prvňáčka na ZŠ Rošického a Jarní nezapíše, stejně tak jako že nebude volit politické představitele strany, kteří takovéto „chlapácká“ a kvalitní rozhodnutí dělají. Na závěr pouze uvádím – mě osobně se toto rozhodnutí týká pouze v tom,že budu ze svých daní platit špatná rozhodnutí úředníků, kteří si nechtějí přidělávat potíže a tak je jim momentálně bližší košile než kabát.

 3. No Name říká:

  Pane Vovsíku, to co se děje tady v Jihlavě je vrchol, chování zastupitelstva je jak diktatura, vše si rozhodujete jak vy chcete a vůbec neberete v potaz to, co by rádi občané, kteří Vás platí z daní a pro které tu jste a máte se strarat o to, aby bylo co nejvíce spokojených občanů. Myslím si, že to není jen v rasové nenávisti, sám sem chodil na školu E. Rošického a bydlím jen o ulici výš. Do školy jsem to měl 3 minuty cesty a určitě by se mi nelíbilo, kdybych musel kvůli Vašemu nesmyslnému rozhodnutí dojíždět na Horní Kosov, takhle si mě rodiče v klidu pohlídali a nemuseli mít strach. Pak je tu druhá věc, pořád se šetří kde se dá, ale najednou jsou peníze na placení autobusu, který bude děti dovážet. Na to najednou peníze jsou, přitom by se mohli využít efektivněji. Pak k tomu rasismu, neříkám, že v tom nehraje žádnou roli, nějakou a u někoho, kdo má s Romy špatnou zkušenost, tak třeba ano. Ale podívejte se jak to s nima vypadá. Malá část pracuje a snaží se začlenit do normálnýho chodu společnosti a těch si moc vážím, ale těch, kteří pobírají sociální dávky z našich peněz je většina. Kdybych já neplatil nájem, nepracoval, tak přijdu o vše, abych dostal dávky, tak bych nesměl mít automobil, ale oni mají na vůz, vozí se auty, MHD využívají zadarmo a když je někdo chytne, tak dokážou jen vyhrožovat, když někoho fyzicky napadnou, nějak se to vyřeší, ale když je napadne ,,bílej občan,, tak je to okamžitě rasové násilí. A vy tu rozdělujete společnost na tři tipy lidí, ano mezi nepřispůsobivé patří i bílí, tak s tim ale začněte něco dělat, od toho tu snad jste ne, tak čeho se bojíte, když pan Čunek odstěhoval Rómy neplatiče, strhla se vlna odporu, ale podívejte se v jakých podmínkách byli a kde jsou teď, můžou být rádi, že neskončili bez střechy nad hlavou, já si také musím snad platit za bydlení, jízdné, tak co?? Pravidla snad platí pro každého, jen z nich máte strach, to je vše. Vy si myslíte, že slušný občan bude mlčet, ale víte, že Rómové se hlasitě ozvou a hned se ohánějí rasou diskriminací, ale doufám, že jednou nastane doba, kdy se i slušný občan ozve a nenechá ze sebe dělat blbce a lidi jako jste Vy ve volbách neuspějí. Protže to, jak Jihlava funguje, to je katastrofa.

 4. Radek Vovsík říká:

  Jen pár reakcí na předchozí komentáře:

  – otevřené přiznávání rasizmu, tak jak se ho někteří dokonce i politici dopouštějí je sice populistické, ale společensky velmi nebezpečné. Myslím si, že není možné ustupovat z hodnot svobody člověka bez ohledu na jeho rasu či sociální původ.
  – paní náměstkyně Wagnerová předložila zastupitelstvu návrh na sloučení škol – proti tomuto návrhu nebyl ŽÁDNÝ zastupitel, 5 komunistů se zdrželo hlasování a všichni ostatní přítomní zastupitelé byli pro tento návrh (tedy zastupitelé z koaličních i z opozičních stran)
  – škola na Jarní je velmi moderně vybavenou školou a dle mého názoru poskytne kvalitativně lepší podmínky pro vzdělávání dětí
  – na 150 dětí, které by měly být umístěny ve škole Jarní připadá pouze 10 dětí z původní školy (čili není možné hovořit o vysokých procentech těchto dětí v novém kolektivu)

 5. milan říká:

  Vážený pane !
  Vaše myšlení je prostě úžasné, proč tady pořád dokola omíláte rasovou otázku a romskou problematiku. Jako rodiči žáka budoucího druhého ročníku je mi opravdu jedno jestli budou s mým dítětem chodit do třídy 3 rómové, 4 indové, nebo 5 venušanů.Mě prostě jenom strašně vadí, že nějaká ,,moudrá,, hlava něco vymyslí a těch lidí, kterých se to týká, se nikdo na nic nezeptá. Vadí mi, když na jednání rodičů s ředitelem a zastupiteli města , slyší asi 100 rozumných připomínek a ve finále se vše prezentuje jako rasizmus. Vadí mi, že se lidem lže.Ale jestli si myslíte, že tato věc tak nějak vyšumí, rodiče žáků budou několik týdnů reptat a pak se vše uklidní, tak se hluboce mýlíte. Již teď mnoho rodičů odhlásilo své děti z této ZŠ a mnozí budou následovat. Doufám, že Vám brzká doba ukáže, že toto rozhodnutí bylo nesmyslné, chaotické a finančně neefektivní. Rovněž Vám osobně upřímně přeji, aby o Vás někdo rozhodl a nedal Vám možnost výběru. Ten pocit bezmoci je úžasný, zkuste si to.

 6. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Milane,
  jestli se Vás připomínka o rasizmu dotýká a není pravdivou, hluboce se Vám omlouvám. Avšak stačí sledovat průběžně právě komentáře k této otázce na těchto stránkách a garantuji Vám, že ve více jak polovině komentářů zaznívají Romové jako důvod.
  Vím, že rozhodnutí, které bylo učiněno bylo rychlé a ne zcela stndardní a proto jsem již podotkl, že rozumím protestům proti tomuto rozhodnutí. Skutečně bych sám nebyl rovněž rád, kdybych šel v lednu k zápisu do školy a v červnu jsem měl nastavené podmínky jinak, než jak mi byly v lednu prezentované. Bohužel situace rezignací pana ředitele eskalovala a nějaké rozhodnutí padnout muselo – na výběr byly jen tři varianty:
  1. vypsat výběrové řízení na nového ředitele a nechat školu živořit a výrazně ji dotovat z rozpočtu města
  2. zrušit ji úplně
  3. sloučit jí s jinou školou a tak jí umožnit přežít
  Každá ze zvolených variant by vyvolala emoce, každá u různé skupiny lidí. Zastupitelé zvolili variantu č. 3. Čas ukáže, zda to bylo vhodné rozhodnutí. Já osobně ho v tuto chvíli preferuji.

 7. luui říká:

  Milý pane Vovsíku,
  abych předešel případnému nedorozumění, speciálně pro Vás předem podotýkám, že ani za mojí kritikou není rasizmus.

  Nemohu si pomoci, ale za faším fundovaným blogem vidím pouze pokus o překrucování fakt a snahu o odvedení pozornosti od zcela nelogického a nedemokratického kroku, který tady provádíte, kroku, který byl cíleně proveden závěrem školního roku, dlouho po zápisech dětí do škol a těsně před časem prázdnin, kdy prostě už nikdo s ničím „nehne“. Celou tuto akci ještě podtrhuje vyjádření p. ředitele Rošického školy – teď už své prvňáčky nikam nepřehlásíte o to já už se postarám…

  Nevím jestli máte nebo jste měl malé děti, zřejmě ne. Pro šestiletého špunta je samotný začátek školní docházky obrovský nápor a vy jej ještě vámi „zvolenou variantou č.3“ – denním pobýváním v několika různých družinách a přejezdy autobusy – umocníte na druhou? Dovedete se vžít do role takového dítěte? Když už se musíte chovat coby Kocourkovští, nešlo to řešit s vyššími ročníky? Neříkám, že by to bylo správně, ale přinejmenším méně špatně…

  Závěrem bych Vás rád upozornil, že coby volený zastupitel města se urážkami svých voličů a jejich obviňováním z rasizmu svého znovuzvolení jen těžko dočkáte.

 8. luui říká:

  Ještě bych si dovolil trochu si pohrát s čísly…

  Jízdenka MHD stojí dnes 12 Kč. DP města Jihlavy tvrdí, že provozování MHD je prodělečné a tudíž dotované z městské pokladničky. Dovolil bych si tedy nastavit cenu za jedno místo v autobuse nastavit třeba na 20 Kč.
  Při dopravě prvňáků a druháků na Jarní a zpět se počítá s asi 50 dětmi. 50*20*2 = 2000 Kč/den
  Měsíc má řekněme 20 pracovních dní: 2000*20 = 40.000 Kč/měsíc
  Školní rok čítá přibližně 10 měsíců: 40000*10 = 400.000 Kč/rok

  Opravdu jsme tak bohatí a můžeme bezmála půlmilion takto investovat?

 9. Daňový soumar říká:

  Pane Vovsík co si mám myslet o vašem výroku že na 150 dětí z ZŠ Rošického připadá 10 dětí ze ZŠ Jarní ? Připadá Vám normální kvůli 10-ti dětem ze ZŠ Jarní nutit dojíždět 150 dětí ? Pokud je tomu opravdu tak, pak Vaše rozhodnutí jsou hodna rozhodnutí komunistických plánovačů. Pořád nechápu jak mohlo mít odstoupení ředitele před koncem školního roku vliv na financování a obsazení školy ? Vymyslete si už konečně lepší argument a nedělejte z lidí voly. Odstoupení ředitele bylo asi jen logickým vyústěním problémů na ZŠ Jarní. Kdybyste na rovinu řekli, že nemůžete zrušit ZŠ Jarní protože je obsazena z velké většiny rómskými dětmi a za tento krok by magistrát čelil nařčení z rasizmu, tak to pochopím. Přehodit ten problém na rodiče a tvrdit potom, že rasisti jsou oni je trochu silné kafe. Sám asi dobře víte, že jste zásadní rozhodnutí co ZŠ Jarní pouze o rok oddálili a doufáte, že toto rozhodnutí udělají nespokojení rodiče za vás (na mě celá kauza alespoň takto působí).

 10. Daňový soumar říká:

  No vidíte v tomto světle dostává návrh paní náměstkyně Wagnerové a následné rozhodnutí zastupitelstva podobu nekoncepčnosti a špatné práce magistrátu. Řekl bych že odbor školství čekal až se problém vyřeší sám a pak to takhle dopadlo. Snad tímto krokem nechce magistrát dlouhodobě řešit problém ZŠ Jarní ? Nebo snad ano ? A proto se ptám zda už má magistrát na příští rok jasnou představu co ZŠ Jarní bude dělat ? Uznávám že 70 tisíc je méně než 500 tis.. Co ale bude dělat v případě, když nikdo z rodičů nebude chtít příští rok zapsat prvňáčka na ZŠ Rošického. Jaký scénář má magistrát připravený ? Bude do ZŠ Rošického svážet děti z ZŠ Masarykovy nebo odjinud ? Nebo bude opět čekat až to nějak dopadne ?

 11. ema říká:

  Vážený pane,
  pokud jste si alespoň jednou přečetl petici rodičů, která byla předána na magistrát hned po „informativní schůzce“ , jak pan Svoboda uváděl na webových stránkách školy, 4.7., určitě byste si všiml, že tam bylo také napsáno, že naše důvody rozhodně nejsou rasové a že se od nich distancujeme. Kdybychom byli všichni rasisti,tak nebudeme chodit ani nakupovat k vietnamským obchodníkům, budou nám vadit Slováci… Prachsprostě nás rodiče veřejně zostouzíte! Jsem ráda, že jsme se z Jihlavy odstěhovali, bohužel nemám tu možnost v budoucnu nevolit Vás a Vaši stranu.
  PS: Ráda bych věděla, jestli jste své tříleté dítě zapsal do MŠ Jarní, když my jsme všichni rasisti a Vy ne. Myslím, že jakožto zastupitel města byste měl jít příkladem a ostatní taky. Proč nikdo z Vás nemá své dítě zapsané na Jarní? Netvrďte mi, že to máte všichni „z ruky“.

 12. Marek Lát říká:

  Dobrý den pane Vovsíku,
  Vaše vyjadření o rasistickém podtextu je mimo to, že je populistické, lascivní zároveň i velice slaboduché.
  Pan Kylberger na rozdíl od Vás dokáže myslet zároveň ekonomicky a dokázal si spočítat nepoměr 150 dětí z Rošického „přizpůsobujících“ se 50 dětem z Jarní.
  To čemu vy říkáte intergrace Romu, je podle mého názoru integrace Čechů do romského prostředí.
  Pokud jste absolvoval VŠ, mělo by Vám být známo, že se vždy integruje menšina do většiny.
  Pan Kylberger navrhoval ponechat romské sourozence pohromadě i tomu se posmíváte.
  Moji synové bohužel toto štěstí díky Vaší nesoudnosti a aroganci nemají. Jeden bude na Jarní a druhý na Rošického.
  O tom, že Vás a Vaši stranu nebudu v příštích volbách v žádném případě podporovat je snad už zbytečné psát.

 13. klouček říká:

  NeVážený pane Vovsíku,
  odpovídáte na dotazy na které se Vám hodí, nebo stále dokolečka opakujete, že za to může odstoupivší ředitel ZŠ Jarní p. Karšulín. Tak jestli jde jen o to, tak já bych to vzal!? Prostě si děláte z lidí blázny! To nechápete nebo nechcete chápat, že rodiče si školu vybírají podle toho, že jim a jejich dětem vyhovuje po všech stránkách. A Vy nebo (Vámi jmenovaný) ředitel školy to poslední den před prázdninami všechno změní? To je stejné, jako kdybyste uzavřel s někým smlouvu a po podepsání té smlouvy jednostraně změnil podmínky. A pak byste se asi nedivil, kdyby smluvní partner protestoval, ale spíše od smlouvy okamžitě odstoupil! Že!!! Dále sám píšete, že jste v posledním roce o sloučení škol již uvažovali.Tak proč to nebylo sděleno rodičům při zápisech? Proč asi!? Stále a dokola jen lidem lžete! Vám už nikdo nemůže věřit ani dobrý den…

 14. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Láte,
  jen by mne zajímalo, koho budete nadále volit, když nikdo z reprezentantů stávajících politických stran zastoupených v zastupitelstvu nebyl proti návrhu na sloučení škol?

 15. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Kloučku,
  rozhodování ve městě je kolektivním rozhodováním. Stávající návrh ani nebyl předložen mnou, pouze jsem ho podpořil, stejně jako dalších 22 zastupitelů. Těžko je také rodičům v předstihu předkládat informace, které nemůžete mít ověřené hlasováním zastupitelstva. Volíte své představitele proto, že jim svěřujete možnost rozhodovat ve věcech obecných.

 16. klouček říká:

  pane Vovsíku
  zase reagujete jen na něco,proč se stále vyhýbáte tomu nejdůležitějšímu? Zpochynění svobodného výběru školy! Už jen ta možnost sloučení by totiž odradila většinu rodičů. To vím já i Vy. Stále jen kličkujete a mlžíte.

 17. ema říká:

  Pane zastupiteli (bohužel po přečtení Vašeho článku Vám nemohu ani přijít na jméno, nejste pro mě vážený, ani milý – těžko Vás potom oslovovat),
  ráda bych se dočkala nějaké a VĚCNÉ reakce na můj příspěvek. Klouček má pravdu, když říká, že odpovídáte jen na to, co chcete.
  ema

 18. Daňový soumar říká:

  Když si to tak znovu pročítám tak je opět vidět jak je magistrát na tento krok připraven. Pro 150 dětí je připraven 1 autobus.(pokud jich bude jezdit víc tak se stírá rozdíl mezi dotací škole a náklady na sloučení). Chudáci děti. Už vidím jak jedou první školní den autobusem, který bude našlápnut alá Pakistánská veřejná doprava. Nechci rodičům nějak radit, ale rozhodně bych si vzal na první školní den dovolenou a šel se osobně podívat jak to bude zorganizované (popřípadě první den co se bude odjíždět na a z Jarní). Zastupitelstvo vědomě nakládá magistrátu na hrb to, že pokud se nedejbože stane nějaká nepříjemná událost bude magistrát platit jako mourovatej (viz 15-ti miliónové odškodné v kauze školy v Cizokrajově) . Ať se na to dívám z jakékoli strany je to prostě rozhodnutí špatné a zastupitelé,popřípadě magistrát, by ho měli ještě jednou přehodnotit.

 19. luui říká:

  Pane Vovsíku,
  je to sice z trochu jiného soudku, ale zarazilo mne že máte vaše 3-leté dítě ve školce, asi jste měl veliké štěstí. Většině pracujících rodičů se totiž nepodaří do školky umístit ani své 4-leté děti…
  A že máte dítě na Březinkách, kde i bydlíte? To je tedy přímo dar z nebes. Ale pokud byste chtěl jít příkladem a nechat vozit svoji ratolest na Jarní nebo třeba do Helenína a to nikoliv vlastním vozem ale autobusem jak se dopravuje se svými dětmi většina obyčejných lidí, byl by to obrovský precedens.
  Nechtěl byste tento můj návrh zvážit???

 20. Gabriela Látová říká:

  Vážený pane,
  jsem pracující matka dvou synů, kteří díky Vašemu „nejlepšímu“ řešení každý chodí do jiné školy, resp. jeden na ulici Jarní, druhý na ulici Rošického. Zřejmě máte pocit, že mám času a financí nazbyt, abych každé ráno a odpoledne pobíhala po Jihlavě a „rozmisťovala“ a poté zase“sbírala“ své děti. Zjevně mi bylo upřeno právo, které tak vehementně bráníte pro menšiny ve svém původním příspěvku, aby sourozenci byli umístěni na jednu základní školu. S odpovědí, kterou jsem již několikrát slyšela od pracovníků magistrátu, že se jedná stále o jednu a tutéž základní školu, ale s odloučeným pracovištěm, mě, PROSÍM!, už neunavujte.
  K článku p. Kylbergera: rozdělit děti z téměř prázdné školy do ostatních škol v nejbližším okolí a budovu zrušené školy využít potom jinak, např. pro nabídku zájmových aktivit, zřejmě napadne každého logicky myslícího člověka. Rodiče, kteří umístí svým svobodným rozhodnutím své dítě na školu, která se potýká s nedostatkem žáků a tedy i financí již delší dobu, tak určitě činí s vědomím, že tato situace samozřejmě může nastat. A proto logicky následuje dotaz: pokud bude mít např. v budoucnu podobné problémy základní škola ve Velkém Beranově – bude postup stejný? To znamená, že naložíme 150 šestiletých a sedmiletých špuntů z nejbližší školy, v tomto případě ze školy na Březinkách a budeme je převážet jedním autobusem do Velkého Beranova? Tak v tom případě se máte i Vy na co těšit !!!… Předpokládám, že právě na Březinkách zřejmě zapíšete svoje třetí dítě a na základě výše uvedených reakcí dalších občanů „spokojených“ s Vaší prací na radnici, zřejmě už po dalších volbách nebudete náměstkem primátora, aby jste tuto skutečnost mohl zvrátit.
  Jak hluboce Vás zajímá obyčejný občan ve volebním mezidobí dáváte zcela jasně najevo. Schůzky s rodiči, kterou jsme si na vedení školy a na magistrátu vynutili, jste se raději nezúčastnil, petici jste sice četl, jak uvádíte dokonce několikrát, ale v ní uvedené vyjádření, že náš protest není motivován rasovými předsudky neberete vážně, tvrdíte, že písemné prohlášení je jedna věc, realita věc druhá. Chcete tím tedy říct, že rodiče, kteří tuto petici podepsali lžou? Tedy i já jsem podle Vás lhářka?
  Na závěr SPECIÁLNĚ PRO VÁS uvádím, že já osobně žádné rasové předsudky nemám a podobně „postižení“ rodiče, s kterými jsem hovořila se vyjadřovali naprosto stejně. Tato záležitost, mě, na rozdíl od Vás!!, vůbec nenapadla. Prostě mi JENOM vadí, že někdo rozhoduje o MÉM dítěti a očekává, že se s tím prostě smířím. Otázku rasismu jste nastolil jako první Vy svým článkem, zřejmě s tím máte nějaký osobní problém. Vaše vyjádření, že za kritikou (tedy i tou mojí) je rasismus mě hluboce uráží a pouze utvrzuje v tom, že politici, kterým jsou problémy občanů lhostejní skutečně nemají ve veřejném životě co dělat. Doufám, že řadoví členové Vaší strany si Vašeho postoje k voličům dobře všimnou. S lítostí konstatuji, že i já jsem volila Vaši stranu. Pokud v příštích volbách budete jedním z kandidátů Vy, s mým hlasem zcela jistě nepočítejte.
  Byla bych ráda, kdyby se ve Vás našlo alespoň tolik slušnosti a dobré vůle, aby jste se těm, kterých se Vaše slova dotkla tak jako mě, veřejně omluvil.

 21. Gabriela Látová říká:

  Vážený pane,
  sám zřejmě uznáte, že Váš poslední argument ohledně školy ve Velkém Beranově je k pousmání…
  Dobře víte, že jsem Beranov a školu na Březinkách uvedla pouze jako příklad. Bláhově jsem se domnívala, že si uvědomíte absurditu rozhodnutí a alespoň si představíte, jak Vaše šestileté dítě cestuje minimálně dvakrát denně nějakým autobusem po Jihlavě. Potom by jste možná konečně pochopil, o co nám rodičům jde. Vaše nesmyslné řešení záchrany školy dovozem žáků ze školy jiné by bylo také k pousmání, kdybychom nemluvili o malých dětech, které tímto způsobem značně psychicky a zbytečně zatěžujete. Mimochodem, tímto rešením budeme zřejmě v naší republice raritou, jinde totiž podobné problémy řešili pro Vás asi zcela trapně nudným rozhodnutím – prostě prodělečnou školu bez žáků zrušili a tečka.
  Zpětně se zdá být zřejmě chybou, že jste neupřednostnil z vlastní iniciativy schůzku s rodiči před určitě jinou další důležitou záležitostí, potom by jste jistě nenabyl chybného dojmu, že většina rodičů protestuje proti duchaplnému rozhodnutí z důvodu rasových předsudků. Nikdo se nebrání tomu, aby všichni žáci ze školy na ulici Jarní byli přeřazeni na školu Rošického a to zdůrazňuji včetně romských dětí.
  Takže vlastně kromě Vašeho mírně změněného postoje k malé části rodičů, jste mě ničím novým nezaujal…. Pořád totiž nevím ani to, proč nemám já a moje děti stejná práva, která uvádíte v původním článku a obhajujete pro menšiny.
  No nic, nezbývá mi než vyburcovat obyvatele Velkého Beranova k připojení k městu Jihlava, protože osamostatněním nevědí o jaké terno přišli !!!

 22. ema říká:

  Pane první náměstku,
  Vy zřejmě stále nechápete, nebo nebo asi spíše nechcete chápat (pochybuji, že byste byl málo inteligentní 🙂 ), o co rodičům jde. Že nechtějí své malé děti nechat vláčet po městě. A co se týká jejich vyzvedávání: vzhledem organizaci kroužků, tak jak to popsal ředitel Rošického, mohou děti opravdu skončit každé na jiné budově a rodiče je pak budou „sbírat“ po městě. A v případě, že má někdo jedno dítě v 1. nebo 2. třídě a druhé dítě strarší, tak také. Proč je pro Vás tak obrovský problém využít tu budovu jiným způsobem – ekonomičtějším a pro děti (černé, žluté, bílé nebo pruhované – pokus o nadsázku) přijatelnějším? Kde jsou ohledy na zájmy dětí??? (To jsou moje dotazy.)
  PS: Vážený jste pro mě přestal být nikoli pro odlišný názor, ale pro neoprávněné veřejné a nepokryté obviňování lidí – VAŠICH voličů – z rasizmu.

 23. Radek Vovsík říká:

  Vážená apaní Emo,

  ještě jednou zopakuji, co mne vedlo k poznámce o rasizmu (a opětovně říkám, že lidé, jichž se to netýká, ať mi prominou):
  1. informace od pí. Wagnerové a Mgr. Koukala
  2. vlastní jednání s některými zástupci rodičů
  3. záznam besedy, který si můžete přeposlechnout na webových stránkách Jihlavského deníku
  4. některé komentáře na webových stránkách Jihlavských listů

  Dopravu dětí mezi školou a detašovaným pracovištěm na Jarní ulici nevnímám jako zásadní problém, který nelze organizačně zabezpečit ke spokojenosti rodičů i dětí. Ve školství jsem pracoval jako ředitel a moje zařízení mělo 5 detašovaných pracovišť.

  Mýlím-li se a nebude-li vše fungovat ke spokojenosti dětí i rodičů, budu prvním, kdo bude iniciovat změnu. To ale nejsme schopni posoudit nyní v této emočně vypjaté atmosféře, ale až po určité době provozu školy.

 24. Marek Lát říká:

  Pane Vovsíku,
  koho budu volit není tématem naší dizkuze a Vám potom vůbec nic není.
  I v mém případě jste mi neodpověděl proč budou moji synové rozdělení do dvou škol.
  Jsou něco méně než romové?!?
  Nejste náhodou rasista?
  Vite co to je pozitivní diskriminace?
  Tento termín vznikl ve společnostech, které jsou už o něco dál, a ve kterých se již přesvědčili, že utíráním zadků samostatnosti nikoho nenaučí.

  Dále Vás musím upozornit, že jste se zatím vyjádřil jenom k přímým nákladům vzniklým převozem žáků, i když i o jejich výši pochybuji, proč potom stojí MHD v Jihlavě 12 Kč? (a ještě je dotovaná)
  Trochu opomíjíte vedlejší náklady na doprovod v autobuse, na zřejmě nutnou asistenci městské policie atd. ? Chováte se jako ostatní politici manipulující se státním rozpočtem.
  Zavření školy o kterou není zájem je v tržním hospodářství zcela normálním jevem.
  Mimo to by jste tyto prostory (kterých jak jste sám zmínil není v JI dostatek) mohl využít jinak.

  Chtěl bych Vás požádat o Vaši osobní zodpovědnost za bezpečnost převážených 150 žáků v jednom autobuse i na turistické trase kterou jste prvňáčkům a druhákům vytyčili.
  Zároveň zřejmě není jisté zda nebudou tito putovní žáci pokračovat na Jarní i v dalších letech, protože na Rošickou už svoje dítě nikdo nepřihlásí, nebo mi to bude garantovat písemně a z případnéhpo nedodržení tohoto veřejného slibu vyvodíte patřičné závěry a odstoupíte?

 25. Marek Lát říká:

  Pro připomenutí :

  Vaše vyjadření o rasistickém podtextu je mimo to, že je populistické, lascivní zároveň i velice slaboduché.
  Pan Kylberger na rozdíl od Vás dokáže myslet zároveň ekonomicky a dokázal si spočítat nepoměr 150 dětí z Rošického “přizpůsobujících” se 50 dětem z Jarní.
  To čemu vy říkáte intergrace Romů, je podle mého názoru integrace Čechů do romského prostředí.
  Pokud jste absolvoval VŠ, mělo by Vám být známo, že se vždy integruje menšina do většiny.
  Pan Kylberger navrhoval ponechat romské sourozence pohromadě, i tomu se posmíváte.
  Moji synové bohužel toto štěstí díky Vaší nesoudnosti a aroganci nemají.
  Jeden bude na Jarní a druhý na Rošického !!!

  Ještě musím podotknout, že z Vašich odpovědí naprosto čiší nezájem a názor občanů,
  protože vy jste se již rozhodli a nebudete to přeci měnit.
  Neustálé neodpovídání na konktrétní dotazy a porovnávání neporovnatelného jsou toho důkazem.
  Proto mi asi nezbývá nic jiného než své dva syny z ZŠ Rošického odhlásit.

 26. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Lát,

  jestli chcete své syny odhlásit ze ZŠ Rošického, udělejte to – máte na to plné právo. Jestli Vám bude škola nadále vyhovovat – ponechte syny na ní.
  Snažím se odpovídat na veškeré dotazy. Lépe to již neumím – zkontaktujte tedy některého z dalších sedmatřiceti zastupitelů – třeba Vás více uspokojí. Nebudeli tomu tak – pak to zkuste sám, kandidovat. Třeba budete lepší.

 27. Nadasdy říká:

  Pane Vovsíku,

  čtu Vaše odpovědi názory a žasnu. Dokáže-li zastupitel a první náměstek reagovat způsobem jakým reagujete Vy na názory a obavy Vašich voličů měli by voliči z toho vyvodit důsledky.
  Tyto důsledky by měli vyvodit i ostatní členové strany za kterou jste kandidoval. Rodiče mají starost o své děti a chtějí pro ně to nejlepší a Vámi proklamované řešení pro ně ani zdaleka nejlepší není. Možná pro někoho jiného. Vy jako volený zástupce by jste měl za své voliče bojovat a pomáhat jím.
  Místo toho používáte demagogickou argumentaci a dokonce v případě, že s Vámi nesouhlasí je šmahem obviňujete z rasizmu. Navíc načasování této kauzy také o něčem svědčí.
  Domnívám se, že by se volený zastupitel takto chovat neměl. V posledním příspěvku nabízíte panu Látovi aby sám kandidoval, že bude třeba lepší. Mohu srovnávat pouze z krátkých příspěvků ale ujišťuji Vás, že na rozdíl od Vás by můj hlas dostal. Vy ne a slibuji Vám, že ho nedostanete ani v budoucnu. A to ani tehdy, až podle Vás opadnou emoce.

 28. Lenka Tůmová říká:

  Jak by Vám bylo, kdybyste kandidoval za Jihlavu. A po roce by Vás šoupli do Čierné pri Čope? Dcera chodí do E. Rošického, tak jsme se rozhodli, až budeme chtít aby jste rozhodl Vy, kam bude naše dítě chodit, tak se na Vás jistě obrátíme.

 29. Marek Lát říká:

  Pane Vovsíku,
  bohužel jste opět prokázal nezájem a možná i nedostatek argumentů k tomu aby jste mi odpověděl na mé dotazy.
  Tímto způsobem zřejmě nikoho o svých nejlepších úmyslech nepřesvědčíte !
  Další dizkuze s člověkem, který neodpovídá na dotazy je bezpředmětná.

 30. Gabriela Látová říká:

  Vážený pane,
  promiňte mi to přirovnání, ale Váš pokus o diskuzi mi připomíná pořad s názvem „Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím“. Jak sám uvádíte, máte vystudovanou pedagogiku, tedy i základy psychologie, potom znáte zcela jistě způsob komunikace „ohraná deska“.
  Mrzí mě, že berete moje názory s nadsázkou. Bohužel jsem svoje příspěvky nepovažovala za formu zábavy. Veřejně tak proklamujete, že názory spoluobčanů, o kterých rozhodujete, jsou Vám tak trochu k smíchu. Vaše rozhodnutí konkrétně můj syn obrečel. Jestli i toto Vám přijde vtipné, máme zřejmě každý jiný smysl pro humor.
  Dovoluji si Vám připomenout, že do veřejného politického života jste se rozhodl vstoupit dobrovolně a jistě na základě dlouhé úvahy. Že budete muset oponovat i nespokojeným občanům, jste jistě věděl. Proto Vaše poslední argumenty typu „zkuste si to sám, třeba Vám to půjde líp“ mě děsí, mnohé to vypovídá o výši Vaší politické kultury a zodpovědnosti.

  Vzkaz pro šéfredaktora Klukana: děkuji Vám, že jste umožnil panu Vovsíkovi sdělit veřejnosti své názory k výše uvedené kauze a tím jste zase pomohl mně vytvořit si můj názor na konkrétní regionální politiky.

 31. luui říká:

  Pane Vovsíku,
  tady ale nejde o něčí měnění názorů, ale POUZE O DĚTI. O děti, kterým ze slavnostního dne, kterým první den školní docházky bezesporu je a který má každý z nás možnost prožít pouze jednou, děláte galimatyáš. A z následné docházky do školy každodenní útrapy v přeplněném autobuse. Jde jen o děti…

 32. Nadasdy říká:

  Pane Vovsíku,

  můj názor je, že Vy jste tady pro nás a nikoli my pro Vás. Vy máte konat tak aby jste co nejlépe zastupoval nás své voliče. My Váš názor měnit nechceme, ale Vy nechtějte na nás abychom skákali jak se Vám to zrovna hodí. V případě, že voliči s Vámi nesouhlasí tak je prostě obviníte z rasové
  nesnášenlivosti a když se ohradí tak dle Vás jsou agresivní. Soudný člověk si po přečtení jednotlivých příspěvků jistě udělá závěr sám. A jistě z něho vyvodí důsledky.

 33. Někdo z davu říká:

  Vážený pane Vovsíku,

  děkuji Vám za otevřený přístup a za jasnou a osobní prezentaci Vašich názorů, což pokládám za velmi statečné. Nechci se pouštět do filozofických úvah na téma, nakolik má volený zastupitel zachovávat vlastní tvář a nakolik se má přizpůsobovat přáním voličů. Každopádně je super, že Jihlavské listy umožňují tuto demokratickou výměnu názorů a také se mi líbí, že se diskutující naštěstí příliš neosočují (i když osobní názor jednoho nemusí být lichotivý pro druhého).
  Pokud by však paní Látová chtěla kandidovat, potom dám svůj hlas právě jí – způsob jejího uvažování a argumentace se mi zkrátka zamlouvá více. Přiznávám, že přes možnost demokratické volby mnohdy volím někoho, jehož názory vlastně vůbec neznám a pak se často divím, jak za mně dotyčný rozhoduje…

  Ad téma tohoto blogu: Můj názor je, že zvolené řešení situace ZŠ Jarní vč. vlastního způsobu provedení bylo velkou chybou! Abych jen nekritizoval – myslím, že ZŠ Jarní může být v budoucnu hodně potřeba vzhledem k mohutné výstavbě v okolí, kam se stěhují převážně mladí – město by se budovy zbavovat nemělo, jen by ji na cca 2-5 let mělo využívat jinak a stávající žáci by se měli rozhodnout, kterou jinou školu budou chtít navštěvovat… bohužel je-li jich málo, pak se nedá nic dělat… nakonec i mě ve 2 třídě postihlo zavření malotřídky pro malý počet žáků a musel jsem dojíždět ;-).

 34. Marek Lát říká:

  Pone Vovsíku,
  opět jste neodpověděl na mé konkrétní dotazy.
  Mám to chápat jako ignorování a nezájem problém vysvětlit?

 35. Radek Vovsík říká:

  Vážený někdo z davu,

  díky za reakci. Ano, právě kvůli rozvoji této lokality a i v budoucnu plánované výstavbě bytových domů pro město nepřipadalo v úvahu rušit školu na ulici Jarní.

 36. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Láte,

  už nevím, jak jinak Vám mám odpovědět – z mého pohledu jsem reagoval na vše. Jestli nejste spokojen, prosím, formulujte jasně ještě jednou Vaše otázky – rád na ně odpovím, ale nyní se v tom textu již ztrácím. S omluvou Vovsík

 37. mailan říká:

  Vážený pane,
  zdejší diskuze je úplně zbytečná, opravdu zbytečná. Za komunistů museli lidé držet hubu a krok. Teď si každý může říci co chce, ale je mu to ,,houbelec,, platné. Doufám, že Vám pocit moci dělá opravdu dobře. Už ať tady jsou nové volby. Poprvé od ,,pádu,,KSČ mám chuť něco změnit, děkuji …

 38. Marek Lát říká:

  Pane Vovsíku,
  pokuď nejste schopen nebo ochoten narolovat nahoru, tak Vám moje dotazy překopíruji viz.níže.
  Otázky jsou to, co končí v psaném textu otazníkem.
  Předem děkuji za odpovědi.

  I v mém případě jste mi neodpověděl proč budou moji synové rozdělení do dvou škol.
  Jsou něco méně než romové?!?
  Nejste náhodou rasista?
  Vite co to je pozitivní diskriminace?
  Tento termín vznikl ve společnostech, které jsou už o něco dál, a ve kterých se již přesvědčili, že utíráním zadků samostatnosti nikoho nenaučí.

  Dále Vás musím upozornit, že jste se zatím vyjádřil jenom k přímým nákladům vzniklým převozem žáků, i když i o jejich výši pochybuji, proč potom stojí MHD v Jihlavě 12 Kč? (a ještě je dotovaná)
  Trochu opomíjíte vedlejší náklady na doprovod v autobuse, na zřejmě nutnou asistenci městské policie atd. ? Chováte se jako ostatní politici manipulující se státním rozpočtem.
  Zavření školy o kterou není zájem je v tržním hospodářství zcela normálním jevem.
  Mimo to by jste tyto prostory (kterých jak jste sám zmínil není v JI dostatek) mohl využít jinak.
  Uvažovali jste o zřízení školky pro více než 200 neumístěných dětí?

  Chtěl bych Vás požádat o Vaši osobní zodpovědnost za bezpečnost převážených 150 žáků v jednom autobuse i na turistické trase kterou jste prvňáčkům a druhákům vytyčili.
  Jste schopen zodpovědnost přijmout?
  Zároveň zřejmě není jisté zda nebudou tito putovní žáci pokračovat na Jarní i v dalších letech, protože na Rošickou už svoje dítě nikdo nepřihlásí, nebo mi to bude garantovat písemně a z případnéhpo nedodržení tohoto veřejného slibu vyvodíte patřičné závěry a odstoupíte?

 39. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Lát,

  1. Vaši synové nebudou rozděleni do dvou škol, budou ve škole jedné, pouze mladší z nich bude první dva roky na detašovaném pracovišti této školy.
  2. Vaš děti nejsou méně než Romové.
  3. Nejsem rasista (ani náhodou)
  4. Vím co je pozitivní diskriminace – v rámci studia jsem studoval historii Romů a romistiku, celý život s nimi pracuji takže si dovoluji tvrdit, že mé znalosti této problematiky jsou nadstandardní (dokonce ovládám i trochu romštinu). Ačkoliv jsem rovněž odpůrcem pozitivní diskriminace, leckterý američan by nám oponoval (afirmativní akce).
  5. Náklady u MHD se počítají ne na počet cestujících na konkrétní lince krát cena jízdenky, ale průměrné náklady na jeden km ujetý autobusem MHD.
  6. Vedlejší náklady neopomíjím – vychovatdelka by musela dostat mzdu bez ohledu na to, zda by s dětmi byla ve škole Rošického či zda s nimi pojede na detašované pracoviště. Zvýšené nasazení MP se neplánuje, neboť se nepředpokládají zvýšené problémy.
  7. V letošním roce máme přiůpravena opatření, která pro příští školní rok navýší kapacitu ve školkách o nejméně 150 míst (reko školky Březinova – 75 míst, zřízení školky Mahenova – 50 míst, zřízení nové třídy v A. Dole – 25 míst)
  8. Zavření školy v lokalitě, která prožívá obrovský stavební rozvoj a kam se stěhuje spousta mladých lidí s dětmi by bylo koncepčně velmi neuvážené.
  9. Bezpečnost žáků bude zajištěna, jejich ohrožení nebude větší, na kterékoliv jiné škole. Sám dobře víte, že některým záležitostem se však nelze vyhnout. nerad bych zde dělal závazek, že zakopne-li dítě a odře si kolínko, ponesu za to osobní zodpovědnost.
  10. Jsem přesvědčen, že škola Rošického bude mít dostatek dětí i v příštích letech. Nabízí specifické sportovní podmínky, které jiná škola nenabízí. Nakonec i z Vašeho textu mám pocit, že své děti nepřehlásíte jinam, ale ponecháte je na této škole (mýlím-li se, omlouvám se).

 40. Marek Lát říká:

  Pane Vovsíku,
  předem děkuji za odpovědi, až na odpověď č.1 jsem ochoten-schopen Vaše odpovědi i s určitými výhradami (nepřímých nákladů bude více) akceptovat a pochopit jejich podtext.
  Bohužel odpověď, že budou v jedné škole je kamenem úrazu celé naší dizkuze a troufám si tvrdit i nespokojenosti ostatních rodičů.
  Přihlásil jsem oba syny do školy Rošického s vědomím, že budou navštěvovat tuto školu v této lokalitě bez nutnosti transportu na nějaké detašované pracoviště.
  Bohužel tuto možnost mi odpírate. Rozhodování co se syny je pro nás nyní o to těžší, že pokud bych měl problém řešit koncepčně musím odhlásit syny oba,
  Tím pádem by na Vaše rozhodnutí a moji protireakci vlastně doplatili oba.
  Zopakuji Vám proto poslední dotaz, zda jste ochoten garantovat aspoň to, že příští rok opět jednostranně nezměníte „smlouvu“ s rodiči, že na Jarní budou jenom první dva ročníky a např. z důvodu nenaplnění novými prvňáčky nebude nutné aby pokračovali např. i jako třeťáci a čtvrťáci?

 41. Patrik Priesol říká:

  Výžený pane Vosíku,

  máte mou hlubokou úctu, za to, s jakou trpelivostí odpovídáte na dotazy a pripomínky. Víte ten problém je podle mého trochu jinde… lidé v Jihlave nechtejí Integrovat – nejstastnejsí by byli kdyby se celá Jarní vytratila z mapy… Udržet školu na Jarní je dulezité pro celé sídlište, je to záruka toho, že se v sídlišti udrží tlak majority na romskou komunitu, která je v mnohém zdravejši než si mnozí myslí…
  Omlouvam se za preklepy a hacky ale jsem mimo CR a zdejsí software mi to nejak nedovoluje…

 42. Radek Vovsík říká:

  Vážený Patriku,

  děkuji za Vaše řádky, potěšily. Naše pohledy na věc se určitě v lecčems shodují. Možná proto, že jak Vy, tak já, máme s touto problematikou osobní zkušenosti (a ty nás určitě obohatily). Pěknou dovolenou.

 43. ema říká:

  Pane Patriku,
  jako matka budoucího žáka 1. a 2. třídy Vám chci říci, že se nebráním integraci Romů, konec konců oni potom vesměs stejně přešli na 2. stupeň Rošické, ale nechápu, proč se kvůli 50 dětem má denodenně převážet sem tam 140 dětí. (Jasně, některé dojíždět nebudou) Pokud bychom na eventualitu sloučení upozorněni předem při zápisu, bylo by to pro nás o slušném jednání vedení školy a magistrátu. Co si mám jako matka myslet o škole, která Vám řekne, že o ty nejmenší se velice stará, dokonce jejich třídy umisťuje do budovy, ve které se nachází družina a jídelna, aby se ti prckové nemuseli ani přezouvat, když se jde na oběd (podtextově: přece všichni víme, jaké to je s nimi komplikované při jakémkoli přesunu)….. a nakonec Vám suše oznámí, že mnozí z nich budou denodenně „pendlovat“ mezi 2 částmi Jihlavy. Co si mám myslet o důvěryhodnosti ředitele, který Vám řekne, že zpozdilý prvňák bude umístěn do paralelní třídy na hlavní budově, když bude celý jeho ročník na Jarní? Co si mám myslet o vedení města, když schválí několik milionů na výstavbu medvědince, který zajisté napomůže rozvoji zoo a přiláká snad více návštěvníků (nic proti zoo, je bezva), ale přitom nenajde půl milionu na dojezd školy. To není o rasismu.

 44. Patrik Priesol říká:

  Paní Emo, zcela Vás chápu…
  Já jsem přesvědčen, že si za čas řeknete, to rozhodnutí bylo unáhlené – spíchnuté horkou jehlou – dalo se s tím ještě počkat, ale v globále bylo správné. Vaše děti budou v hezké škole, která má krásnou atmosféru, učitelé budou milí a Vašim dětem těmi nejlepšími rádci. Škola Jarní už není – je jen Rošická, která dostala danajský dar – moderní školní budovu v lokalitě která není košér… Teď záleží na všech s jakou upřímností a pracovitostí se k tomu postaví, pokud se to zvládne získají tím všichni nejvíce však děti… A o ty tady jde …
  Přeji příjemný den

 45. ema říká:

  Pane Priesole,
  škoda, že ředitelem školy neudělali Vás. Ve Vás bych totiž měla podstatně větší důvěru než v pana (ne-)Svobodu. Přeji hezký zbytek prázdnin.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I