Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Za hranice s miminem?

Radek Vovsík | Pátek, 27. 7. 2007 v 8:27

Tak to je hodně obtížně řešitelný problém. Touto anabází právě procházím a je mi z ní těžko. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, chtělo by se říci.

Narodí se Vám děťátko a rádi byste s ním odjeli na dovolenou. Co vše musíte absolvovat:

 • navštívíte pasové oddělení na jihlavském magistrátu a požádáte o vystavení pasu pro své dítě (protože jako informovaný občan již víte, že není možno dítě zapsat do pasu rodiče)
 • zde Vám oznámí, že nejprve si musíte vyřídit na krajském úřadě potvrzení o občanství a po cestě zpět si necháte dítě vyfotografovat (fotografie na pasovém dělají až od 5ti let věku dítěte)
 • budete-li mít štěstí a máte-li u sebe všechny doklady, vystaví Vám na krajském úřadě potvrzení o občanství
 • budete se vracet na magistrát a tak se zastavíte u fotografa. Váš třínedělní potomek však usnul a takto být focen nemůže. Pokusíte se ho probudit. Pochopitelně není nadšený a tak se začne různě šklebit – to však také nesmí. Záhy se rozpláče a je po focení.
 • odjedete domů a po obědě se vydáte absolvovat druhý (třetí či čtvrtý) pokus, kdy jste již úspěšnější – konečně získáte fotografii, kde je Váš potomek podobný dalším několika tisícům jiných miminek.
 • konečně vybaveni můžete opět navštívit pasové oddělení. Jelikož na něj dorazíte okolo 16 hodiny, objednávací přístroj Vám oznámí, že pro tento den jsou kapacity vyčerpány a že k vyřízení Vaší žádosti máte zvolit den jiný.
 • doma se posadíte k intzernetu a využijete služeb internetového objednávání na následující den.
 • následující den po jeden a půl denní anabázi konečně opět dorazíte k přepážce pro vyřízení pasu

Bude-li celou proceduru absolvovat matka s miminem v kočárku a pomocí MHD, může si být jista, že stát pro ni vymyslel krásnou náplň mateřské dovolené na celé téměř dva prázdninové dny. Ministerstvo vnitra – mockrát děkujeme.

31 komentářů k článku “Za hranice s miminem?”

 1. daňový soumar říká:

  Pane Vovsík vy jste komik. Vadí Vám dva dny komplikací s vyřizováním pasu. Přitom Vám na druhé straně přijde normální komplikované dojíždění prvňáčků a druháků do školy po celý školní rok. Na Vás je krásně vidět ten dvojí metr co si naši politici nastavili (včetně Vás). Jejich empatie vůči voličům jsou většinou na nule respektive se pohybují někde pod nulou. Jakmile se ovšem problém začne týkat jich, tak se se okamžitě dokážou ozvat.

 2. daňový soumar říká:

  Krom toho je zajímavé co pracovního času dokážete strávit blogováním. Dozajista mi odpovíte, že je to v náplni vaší práce :)). Kolik z ůředníků magistrátu může takto v pracovní době blogovat a trávit dny na diskuzních fórech ?

 3. daňový soumar říká:

  Pane Vovsík to jsem rád že mi něco nezávidíte. To je totiž taková typická česká vlastnost víte ? Hamižnost a závist. Je až dojemné jak jste se rozhodl občanům sloužit do roztrhání těla. (podobně jako jeden nejmenovaný politik asociální demokracie ke kterému začínáte mít nebezpečně blízko). Je s podivem jak vy víte všechno nejlíp. Víte kdo porušuje a neporušuje zákony (viz vaše výroky v kauze Kronospan), kdo je rasista, kdo je životní pesimista atd. atd.. Ujišťuji Vás že rozhodně nejsem tak permanentně naštvaný na celý svět jak se Vám může zdát. Já jen nemám rád typ lidí který Vy představujete. Takže přiznávám většina mých příspěvků je motivována antipatiemi k Vám :)).

 4. Někdo z davu říká:

  Vážený pane Vovsíku,

  Váš dnešní příspěvek je psán z pozice prostého občana, který se potácejí v úřednické zvůli a přímo se nabízí parafráze pro situaci se sloučením ZŠ Jarní a ZŠ Rošického: „Magistráte statutárního města Jihlavy – mockrát děkujeme.“
  Ale zpět – Vy jste volený zastupitel a pakliže jste se setkal s problémem, který může obtěžovat Vaše voliče, očekával bych, že se jich ze své pozice zastanete a pokusíte se problém řešit a nikoli jej pouze konstatovat (opět se nabízí: komunisté před listopadem 89 také věděli, co všechno je ve státě pro občany špatně, ale nic s tím nedělali – projevy si ještě pamatuji a jak to s nimi nakonec dopadlo, víme všichni…). Takže se ptám: Proč není na pasovém fotograf? Proč pasové odd. magistrátu není schopno zprostředkovat žádost o občanství na krajském úřadě? Potažmo – proč MV zavedlo takové opatření a jestli nelze pozměnit nebo vůbec zrušit? (dobře víme, že v některých předpisech EU jsme papežtější než papež a EU je pro mnohé právní nesmysly zaklínadlem…)

  Pokud byste si osobně nepotřeboval tuto záležitost vyřídit, pak bych poděkoval za to, že jste vnímavý k problémům svých voličů – vzhledem k tomu, že jste ovšem sám pas potřeboval vyřídit a v zápětí jste v reakli uvedl, že se Vás tato záležitost již netýká, bohužel předpokládám, že se v ní nebudete více angažovat než jen smutným poděkováním MV…

 5. Někdo z davu říká:

  Opravuji: Proč nemohou pořizovat na pasovém fotografie dětí i pod 5 let?

 6. Moik říká:

  Já jsem rád, že se nějaký představitel magistrátu rozhodl psát blogy do novin. Ale jak vidím, nemá to rozhodně jednoduché, proto Vám držím palce a doufám, že vytrváte.

  Jsem z těch komentářů úplně znuděnej, zkus soumare psát něco k věci a už s tou ZŠ neotravuj nebo otravuj, ale u jinýho blogu…

  Ani by mě nepřekvapilo, kdyby admin některé off-topic příspěvky daňového soumara začal mazat 😉

 7. Radek Vovsík říká:

  Vážený někdo z davu,

  odpověď na Vaše dotazy:
  1. Na pasovém je přístroj na fotografování. Ten je ovšem pořízen z peněz státních a nikoliv městských a jeho provoz se řídí metodikou MV. Proto je možné fotografovat zde pouze děti starší než 5 let (obava MV z časových prodlev při focení menších dětí). Magistrát toto nemůže ovlivnit.
  2. Pasové oddělení magistrátu je schopno zprostředkovat žádost o občanství na krajském úřadě. Sám však tušíte, že pak tato záležitost není otázkou dvou dnů, ale lhůt mnohem delších. Budete-li mít dostatek času, je to realizovatelné.
  3. MV zavedlo toto opatření zřejmě z obav vývozu dětí. Nyní si je vědomo, že opatření není ideální a chystá se znovu možnost zavedení zápisu dětí do pasů rodičů – snad od března 2008. Toto ještě není potvrzeno. Moje medializace problému má právě za účel urychlit tento proces. Problém přednesu i panu poslanci Hinkovi a požádám ho o pomoc.

 8. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Moiku,

  děkuji. Jednoduché to není, ale nejsem tím, kdo by se vzdával, takže slibuji že vydržím. Pěkný večer.

 9. daňový soumar říká:

  Moiku nesmíš to tak prožívat. Já myslím že i pan Vovsík to tak neprožívá ;). Není nic jednoduššího než moje příspěvky nečíst. Já s některými z diskutujících taky nesouhlasím, přesto mě nenudí. Spíše naopak. Tak nám napiš taky něco k té „naší věci“ :))).

 10. Moik říká:

  Hehe,soumare, dobrej pokus… v klídku si ty příspěvky piš mě ze židle nezvedaj i když vidím, že tebe Vovsík jo ;), ale piš je tam, kam patří…každá diskuze má sá pravidla a jedno z těch nepsaných je, že off-topic disukze není fér 😉

 11. Daňový soumar říká:

  Moiku a tvoje příspěvky na mou adresu se výše uvedeného blogu týkají jak ? Nejsi taky tak trochu off topic ? Určitě ne protože ty jsi taky jeden z těch který byl všude dvakrát a všechno ví viď ?

 12. Někdo z davu říká:

  Vážený pane Vovsíku,

  děkuji za odpověď – určitě je dobře, že se alespoň pokoušíte něco s uvedeným problémem dělat. Neznám situaci na pasovém s fotografováním a tudíž nemohu posoudit nakolik je obava MV z prodlev při focení malých dětí opodstatněná… Nerozumím však tomu, proč by mělo být zprostředkování vyřízení občanství přes magistrát mnohem zdlouhavější – právě tady myslím máte největší možnosti reálně a pružně ovlivnit celý proces (než se podaří cokoli změnit na MV), nicméně je dobře, že tato možnost alespoň existuje (a doufejmě, že jsou o ní občané včas informováni – k tomu myslím mohl napomoci i tento Váš příspěvek…).

 13. Moik říká:

  Byl jsem si vyřizovat ten nový pas pro sebe a musím říct, že jsem byl překvapenej. Šlo to rychle a slečna byla velmi informovaná – například mě upozornila, že občanka není cestovní doklad pro dítě v ní zapsané (ani v rámci EU) a to proto, že do občanky se zapusují i děti, které nemají CZ občanství(a proto případně nemůžou na občanku v rámci EU), do pasu zapíšou jen dítě s CZ občanstvím.

  Soumare nečil se, stačí nepsat OT a vše bude ok.

 14. Daňový soumar říká:

  Moiku nevím jak ty, ale já zažil dobu, kdy mi přikazovali co můžu říkat a co si mám myslet. Tak jsem trochu alergickej na lidi který mi vnucují své myšlenky jako jediné dogma. Takže jestli mě chceš jako soudruzi upozorňovat na to co můžu a nemůžu říkat, tak se spolu nemáme vůbec o čem bavit.
  PS . Napiš adminovi a na lampárnu ať všechny moje příspěvky vymaže :)).

 15. Někdo z davu říká:

  Vážený pane Vovsíku,

  právě byrokratický aparát byste se mohl snažit ze své pozice maximálně eliminovat. Nechápu, proč by mezi úřady měly fungovat takové procesy, které uvedenou záležitost – potvrzení o občanství – protáhnou do „dnů a TÝDNŮ(!!)“.
  Pakliže lze při osobní návštěvě KrÚ vyřídit občanství obratem, pak by podle mně mohlo fungovat:
  1. den přijetí žádosti, zaevidování a odeslání žádosti MMJ na KrÚ
  2. den přijetí, zaevidování žádosti KrÚ + vystavení potvrzení a jeho odeslání KrÚ na MMJ
  A to už vůbec neuvažuji o využití moderních prostředků komunikace (např. elektronických!). Je-li někde v tomto procesu problém, je třeba jej najít a řešit – mnoho slov a medializace v tomto případě nepomáhá.

  Jak sám píšete – vyřízení občanství a fotografie tak jako tak trvá „téměř 2 dny“ – takže rodič by nemusel běhat s kočárkem po městě a výsledek by byl stejný…

  Neodpověděl jste, jak to aktuálně vypadá s vytížením fotograf. přístroje a zda by jej nebylo možno po dohodě se státem využít pro focení i dětí pod 5 let, popř. co by obnášelo pořídit přístroj druhý – pak by ideálně stačila jedna návštěva MMJ se žádostí a druhá pro vyzvednutí pasu.

 16. Daňový soumar říká:

  Pane Vovsík zamýšlel se někdo nad tím co udělat s úředními dny ? Např. na odboru dopravy, evidence řidičů, jsou otevřeny v pondělí,středu a pátek 3 přepážky plus přepážka výdeje ŘP. To jest 3×4=12 člověkodní. Ve zbývající dny,tj. v úterý a čtvrtek se pracovnice věnují jiné agendě 2*4= 8 člověkodní. Co takhle udělat to že 2 pracovnice se budou věnovat od pondělí do pátku té jiné agendě 2*5=10 člověkodní a zbylé dvě pracovnice budou u přepážek to jest 2*5=10 člověkodní. Úřední hodiny by mohly být od 9.00 do 17.00 tak jak je například na západ od našich hranic běžné. Snad už je pryč doba kdy jsme museli všichni vstávat podle císaře pána. Možná se mýlím v počtu pracovnic, které na oddělení evidence řidičů pracují, ale uvedený příklad bude platit i při jiném počtu pracovnic.

 17. Daňový soumar říká:

  Přiznám se, že mi uniklo to, že je registr řidičů spojený s registrem vozidel. To je nějaké nóvum ?

 18. Radek Vovsík říká:

  Vážený daňový soumare,

  tento stav není novinkou, ale naprosto přirozenou náplní odboru dopravy. Pěkný večer – Radek Vovsík

 19. Moik říká:

  Soumare, říkej si co chceš, ale dodržuj základní pravidla slušnýho chování na diskzi. Nezakazuju ti nic, jen jsem psal o slušnosti…tu bys nemusel ignorovat…

 20. Daňový soumar říká:

  4 Moik : Kde jsem tu slušnost porušil ?

 21. Terezie a Luděk Bartošovi říká:

  Dobrý den,
  nevíme, jestli toto přesně patří do Vaší diskuse, ale dovolte, abychom
  uvedli naší zkušenost se zápisem dítěte v pasu.
  Máme naší 7 letou dceru zapsanou v pase obou rodičů, přesně podle zákona,
  ještě před 31.8.2006. Podle MV ČR vše v souladu se zákonem. Takže bychom
  mohli s dcerou cestovat, jak se nám zlíbí.
  Proto jsme se rozhodli prostřednictvím cestovní kanceláře navštívit Maroko s
  odletem z Německa. Po konzultaci na ambasádě Maroka v ČR jsme jako občané ČR
  neměli mít žádné problémy se vstupem na uzemí Maroka a zápis dcery v pase
  jejich úřadu vyhovoval. Avšak při pasové kontrole na letišti v Německu,
  členském státu EU, nám tento zápis dítěte v pase rodičů nebyl uznám a
  němečtí úředníci nás nepustili do letadla, protože naše 7 letá dcera nemá
  vlastní pas.
  Vážený pane Vovsíku, také máme 3 děti a v opravdu vyhrocené situaci na
  letišti, jsme se rozhodli, že poletí dvě děti s matkou, které naštěstí,
  souhrou všech možných náhod, pasy měly a otec s nejmladší dcerou zůstal na
  letišti. Je to opravdu těžké sedět na parkovišti u letiště s malou dcerou a
  koukat na vzdalující se letadlo s maminkou a sourozenci. Dospělý člověk se s
  tím dokáže vyrovnat, ale dítě?
  Do dnešní doby nám nikdo nepodal žádné vysvětlení, správní orgány ČR s tím
  nechtějí mít nic společného a německé úřady nekomunikují. Co víc dodat…
  Terezie a Luděk Bartošovi

 22. T. L. Bartošovi říká:

  Dobrý den,
  děkujeme za odpověď.
  Avšak předejít podobnému zklamání dalším rodičům nepomůže naše zkušenost a náš příspěvek ve Vaší diskuzi. Vy zde „útočíte“ na Ministerstvo vnitra ČR, jak je pro rodiče komplikované vyřizování pasů pro děti, ale systém, který zde prosazujete (zápis dítěte v pase rodiče) vůbec v rámci EU nefunguje. Stát sice schválí zákon o zápisu dítěte v pasu rodiče, veřejně a politicky činní úředníci ho populisticky podpoří , ale už ho nikoho nezajímá, jak to funguje v praxi. A při upozornění občana na skutečný stav věci politik pouze závěrem kontatuje: “ Děkuji za sdělení Vaší zkušenosti – třeba to pomůže předejít podobnému zklamání dalším lidem.“
  Ale kdo to bude řešit, kdo bude upozorňovat na podobné zkušenosti, kdo sdělí rodičům, že když neabsolvují podobné, Vámi popisované, martírium, tak se možná ani na dovolenou s děckem nedostane?
  Stále se jen objevují, z našeho pohledu populistické, názory podobné těm Vašim…
  S pozdravem
  T. L. Bartošovi

 23. T. L. Bartošovi říká:

  Vážený pane Vovsíku,
  nezlobte se, ale odpovídáte na něco zcela jiného.
  S pozdravem
  T.L. Bartošovi

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I