Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Jazykem úředním

Radek Vovsík | Pondělí, 13. 8. 2007 v 9:43

Byrokratizace naší společnosti je neskutečná. Jazyk úřední o to horší. A úředník mívá často navrch, protože on dodržuje zákon, a občan je ten, který je zákony zmítán. Slušný úředník se snaží veřejnosti pomoci zorientovat se v té houšti různých předpisů a norem. Méně slušný úředník pak svůj pocit moci dává občanům znát. Asi aby zvýraznil své, komplexy pochroumané ego.

Snažím se s tímto nešvarem bojovat, avšak komunální politik není tvůrcem zákonů a i do úřednického aparátu má velmi omezenou schopnost zasahovat. Budu se ve své funkci snažit, abych udělal maximum pro to, aby úředník byl slušným pomocníkem a ne arogantním nepřítelem.

Dovolím si uvést malý příklad úřednické mluvy, který je autentickým vyjádřením ke stavbě obchodního centra na Pelhřimovské:

Realizací posuzovaného záměru dojde k trvalé změně habitatu prostředí tím, že současnýbylinotravní pokryv bude skryt a bude realizována výměna podloží v rámci terénních úprav a zemních prací. Tím dojde k náhradě bylinotravních ekosystémů s přítomností dřevin, vzniklých převážně sekundární sukcesí, trvalými antropogenními systémy na celé ploše posuzovaného záměru, takže na plochách ponechaných bez zpevnění bude muset být realizován zcela nový rostlinný pokryv. 

Tento odstavec zaznamenává skutečnost, že když něco postavím na louce, tak už tam neporoste původní tráva, ale někde bude parkoviště a někde tráva nová.

Vážení úředníci – prosím, buďte k lidem slušní, protože oni vám často nerozumí!

25 komentářů k článku “Jazykem úředním”

 1. theofil říká:

  Máte pravdu, občas je to děs co si můžeme v různých lejstrech přečíst. Ale co mluva politická ? Tam jde taky často o spoustu slov, jejichž význam může být všelijaký a jejichž úkolem je něco říci, ale vlastně neříci. Třeba Paroubek je na to odborník a mohl by být exemplátním příkladem výše uvedeného.

 2. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Simone,
  mně z Vašeho příspěvku není zřejmé, o jakou maximalizaci nákladní dopravy a v jaké souvislosti jde. Proto to mohu těžko komentovat.

 3. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Simone,
  máte pravdu v tom, že eliminací nákladní dopravy obchodní centrum není. Krom „dominantní činnosti“ je však v ÚP i „činnost přípustná“. Již jsme spolu několikrát hovořili a Vy víte, že já osobně nejsem odpůrcem stavby City parku jako takového. Ba právě naopak, jsem rád, jestli soukromý investor zvelebí do té doby velmi zanedbanou část Jihlavy. Mně jde o to, aby celá výstavba probíhala za standardních podmínek a některá jednání s investorem ve mně vzbuzovala jiný dojem. Proto ten určitý souboj s ním.

 4. theofil říká:

  Ať jsou na p. Vovsíka názory jakékoliv, jako jediný z rady a zastupitelů Jihlavy se zde zůčastňuje debat, za což mu patří moje mírná poklona. Co zástupci KSČSSD ? Kde vy se schováváte ???

 5. hlupak říká:

  No ja nevim, pane Vovsiku, ja mam stredni skolu, krome toho, ze nechodim na fotbal jsem celkem obycejny clovek, ale urednickemu textu jsem rozumnel. Ale je fakt, ze by se to dalo napsat nejak lip, ale pochopil jsem to. No, snad i Vy jako politik budete vzdy mluvit spravne cesky 🙂 Hlupak z Jihlavy

 6. Radek Vovsík říká:

  Vážený hlupáku , pokusím se mluvit co nejsrozumitelněji (byť vím, že nikdo není dokonalý a tak se určitě řady chyb rovněž dopustím). Mějte se pěkně.

 7. Petr říká:

  Jste jako ti úředníci a kličkujete. ÚP určuje: Dominantní činnost, Přijatelné činnosti, Nepřípustné činnosti,“činnost přípustná“ ta tam není.

 8. Radek Vovsík říká:

  Vážený Petře, omlouvám se za nepřesnou terminologi, nejsem neomylný….

 9. Petr říká:

  Tak že přiznáváte? Obchodní centrum není v souladu s ÚP. Praktiky Města a investora vůči rodině Simonových jsou nechutné. Mě to nápadně připomíná praktiky komunistu v 80 letech kdy mě postavili paneláky v těsné blízkosti mého rodinného domu a byl jsem bezmocný.

 10. Radek Vovsík říká:

  Vážený Petře, určitě jako znalec víte, že co je v kategorii přijatelných činností není v rozporu s územním plánem. Obchodní centrum je v souladu s ÚP. Jinak – každá stavba – nová – se vždy někoho dotkne, vždy bude mít odpůrce a rovněž vždy bude mít příznivce. Žijete ve městě, nikoliv na samotě u lesa. Věřím, že se Vám výstavba obchodního centra nemusí líbit, ale rovněž věřím, že Vaši ženu budu potkávat v obchodech tohoto centra a Vaše děti v jeho kině. Mějte se pěkně.

 11. Petr říká:

  Vážený pane Vovsíku,
  téma jste si určil vy a opět kličkujete, v ÚP je “ Dominantní činnost “ nadřazená nad!
  “ Přijatelné činnosti “ a to především když jde o velikost území a tím Obchodní centrum je.
  Proč se bojíte přiznat pravdu to nechápu. Jednou to zde připustíte a vzápětí to vyvrátíte.

 12. Jiří Simon říká:

  Petře děkuji za podporu, potřeboval bych váš kontakt. Můj je mob. 604 484 960.
  Jiří Simon

 13. Obyvatel Jihlavy říká:

  Vážený pane Vovsíku,
  chápu, že často na úředníkovi je často znát „profesionální deformace“ tím, že používá profesionální mluvu ve svém oboru. Ale nejen to ho dělá odborníkem ve svém oboru. Samozřejmě ale musí rozlišovat, s kým právě diskutuje – zda je to laik či odborník. Předpokládám, že pokud diskutuje se zástupci investora o problémech stavby obchodního centra tak, aby byly dodrženy zákony (úředník je od toho), tak to jsou taktéž odborníci. Takže v tomto případě bych v profesionální mluvě problém neviděl. Viděl bych spíše problém ve střetu názorů úředníka a politika. Úředník musí hájit své zájmy (tím myslím, aby byly v pořádku kapacity infrastruktury, životní prostředí, apod.), zejména taky musí hájit zákony. Politik je však člověk, který toto může často pominout a hájit úplně jiné zájmy, čímž se může často dostat do střetu zájmů s úředníkem. Nechci tímto soudit spor mezi Vámi a úřednickým šimlem, ale chci se trochu zastat právě úřednického šimla za to, že možná právě hájil zájmy, které mu ukládá zákon.

 14. Jiří Simon říká:

  Vážený pane Obyvatel Jihlavy, tuším kdo asi jste.
  „Úředník musí hájit své zájmy (tím myslím, aby byly v pořádku kapacity infrastruktury, životní prostředí, apod.), zejména taky musí hájit zákony. Sám zmiňujete obchodní centrum a
  to je ukázka, jak se to dá obejít, viz. EIA a Národní památkoví ústav.
  Jiří Simon

 15. Jiří Simon říká:

  Vážený pane Obyvatel Jihlavy, jaksi nereagujete tak přidám!!!!
  Kromě EIA, NPÚ taky ÚSES, ÚP, Dopravní obslužnost, plánovaný biokoridor, veřejný zájem a mnoho dalších, kde úředníci pochybili.
  Jiří Simon

 16. Hugo Kondor říká:

  Jen žádný strach, občane a pane, že snad se něco hrozného vám stane!
  Jen ptejte se a nedejte se, občanky a paní. Vy hromsky dujte – a požadujte!
  Když na úřad kráčíte, tak zbytečné obavy snad za hrbem vláčíte? Ale kdež! Zbytečně!
  Stanete se předmětem klasifikace, hýčkanou položkou na příslušném stupni řízení,
  skladebným prvkem jednotné organizační struktury.
  K potěše úřadu budete spolehlivě definováni.
  Čeká vás pečlivé zatřídění kombinacemi kódů – pro agregace činností,
  s použitím klíčů alfabetických a numerických.
  Ty určí každému třídu – třídičku, skupinu – skupinku, oddíl – oddílek, buňku – buňčičku.
  Žadateli milý, v kteroukoliv chvíli. Za hubičku, na vidličku.
  Klasifikace vás segmentuje pro potřeby analytických prací,
  jež činí občana univerzálním pro potřeby úřední pracovní, společenské i jiné,
  pevné, kapalné – snad dokonce i plynné.
  Úřad určí vám místo a uskupení – též přidělí značku,
  čímž završí vaše odchlupení.
  Proto se nebojte ani maličko, jste naše žadatelské zlatíčko.
  Úřad ten každého zvedne, jste naše cenina, naše značka ze dne.
  A na paměti vytrvale mějme:
  I po ukrutném drancování, odpady vrací se zpět k novému zpracování.

  Hugo Kondor, stará herka úřední (z Úřadu pro vyvápnění ouška)

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I