Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Domov pro seniory v Tesle

Radek Vovsík | Úterý, 9. 10. 2007 v 10:53

Dne 23.10. kolem 15.00 bude investor prezentovat zastupitelům města i veřejnosti svůj záměr výstavby Domova pro seniory v bývalém areálu Tesly.

Není asi nutné říkat, že může-li město Jihlava ušetřit 300 mil. Kč a za ně zrealizovat jiné rovněž potřebné projekty, je to cesta dobrým směrem. Občas se spekuluje, že nový domov bude jen pro vyvolené. Tomu ale odporuje fakt, že investor chce domov pro seniory stavět s dotací MPSV, takže musí splnit kritéria tohoto ministerstva i s ohledem na provoz tohoto domova, což samo o sobě vylučuje skutečnost, že domov by byl určen jen vyvoleným, ale předurčuje ho naprosto standardnímu režimu. Investor se dokonce nebrání tomu, aby domov v budoucnu provozovalo samo město.

Poloha tohoto potencionálního domova pro seniory je naprosto ideální z pohledu aktivního trávení volného času (na rozdíl od domova na kraji města na větrné hůrce). Senioři by tak nebyli vyčleňováni ze společnosti (jak je tomu u řady podobných zařízeních budovaných v minulých letech mimo město v lese), ale poloha tohoto domova jim skýtá možnost vycházek do centra města, snadnou možnost nákupů, blízkost kulturních stánků ale třeba i restaurací,… Samotný areál bývalé Tesly by se měl otevřít a ve vnitrobloku by měl vzniknout nový městský park. Investor počítá i s pronájmem prostor pro ordinace lékařů, takže zde vznikne i lékařské zázemí pro naše staré spoluobčany. Dobrou zprávou je i termín realizace – investor je schopen zde domov postavit do tří let, což se městu nemůže nikdy podařit.

Pakliže by nedošlo k dohodě s městem, investor zde postaví byty, město zainvestuje 300 mil. Kč do domova za Tescem, nezbude mu na další potřebné investice a naši senioři budou opět vytěsněni na okraj města.

4 komentářů k článku “Domov pro seniory v Tesle”

 1. Dominik Debef říká:

  A na druhou stranu, kdyby ho postavili bez dotací, tak bude jen pro někoho a poskytne komfort – to přece není špatně. Stejně jako nám doba umožňuje vydělat víc, mohl bych to i já umožnit mým praprarodičům. To bych přivítal…

 2. Radek Vovsík říká:

  Dobrý den, souhlasím s Vámi – možnost nadstandardní péče by měla existovat. Osobně si však myslím, že i existuje. Jsou soukromé penziony, kde lze tuto službu nakoupit, za nejhumánnější a nejkomfortnější pak považuji zaplacení si ošetřovatele v domácím prostředí seniorů (čili možnost jejich dožití v původním prostředí). Město však tyto sociální služby musí zajišťovat pro širokou škálu potřebných – tedy i pro ty, kteří těmito možnostmi nedisponují.

 3. Moik říká:

  Reaguji dost pozdě:
  Město to zajistit musí – souhlasím, stejně jako že část nemocenského pojištění, které nespotřebovávám platí péči těm, kteří naopak platí málo nebo potom vůbec.

  Psal jste ale o soukromém investorovi. Ten je svobodný.

 4. Radek Vovsík říká:

  Vážený Moiku – ani pravicová politika se nezříká principu solidarity s nemohoucími. Radek Vovsík

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I