Neprofesionalita profesionálních politiků aneb Ach, ta Třebíč II.

Kolik týdnů uplynulo od doby jedné televizní reportáže, která negativně zviditelnila město Třebíč? Šest, osm, deset?

Od té doby redaktor veřejnoprávní televize David Macháček natočil o třebíčských politicích další příspěvek vyznívající negativně proti vedení města. Jeden občan napadl místostarostu Miloše Maška, který skončil v nemocnici. Odešel tiskový mluvčí radnice Ivan Přibík a na náměstí se sešel tisícihlavý dav, který žádal odstoupení starosty a místostarostů.

Dost na jednu televizní reportáž. Reportáž, kterou jsem nazval neprofesionální, což ani po mnohém dopisování si s redaktorem Macháčkem neměním. Je škodou, že jsme se ani po tolika týdnech nedozvěděli, jak a zda vůbec si televizní štáb prověřuje svůj zdroj, kterým byl František Ryneš z Horáckých novin. To on „vytvořil“ kauzu Vídeňský rybník a spojil ji se svým případem údajného vhození do řeky.

Došlo k poučení?

Jak se ale profesionalita projevila u vedení města? Prvotní pochybení ve strkanici před kamerou lze vysvětlit zaskočením, nepřipraveností a tmou před očima ­ když člověk, který je dlouhodobě a systematicky v novinách zostuzuje, přivede na zasedání zastupitelstva i televizi.

Exces se stal a může se stát. Systémovou chybou by ale bylo, kdyby se z prvotního průšvihu vedení města nepoučilo. Zlepšil se poté mediální obraz Třebíče?

Pomineme­li negativní vliv z nemocničního případu záměny dvou novorozeňat, kterou živili nejen novináři, ale ani rodinám nevadilo nechávat se dostatečně často fotit a vystupovat před médii, lze říci, že poučení nenastalo. I když ne u každého stejně.

Chyba za chybou

Po zbití místostarosty Maška třebíčským občanem další z místostarostů, Stanislav Mastný, neváhá hovořit o tom, že bude asi muset chodit do práce s pistolí.

Jihlavský psychiatr Miroslav Skačáni na to reaguje: „Nosit zbraň je určitý projev agrese a jako obrana je to neadekvátní celé situaci. Každá agrese vyvolá protiagresi, tím dává najevo, že nejen já se mohu bránit, ale mohu i napadnout. Jeho rozhodnutí je absolutně nevhodné.“

Druhým průšvihem je postoj vedení města k vysokému úředníkovi z radnice, který byl nachytán, jak začal stavět svůj dům bez platného stavebního povolení. Aby toho nebylo málo, úředník pracoval jako vedoucí odboru investic a rozvoje.

Starosta Ivo Uher se ale úředníka zastal. Pro média uvedl, že se jedná o dobrého pracovníka a odvolávat jej nehodlá. Dostatek soudnosti měl naštěstí samotný úředník, který rezignoval.

Třetím, i když už ne tak podstatným excesem je kauza tiskový mluvčí. Ten odešel sám poté, kdy nemohl dle svých slov vykonávat dobře svou funkci. Instrukce v podobě papírového znění, jak se chovat k médiím a k radnici, je jen další chybou.

Loajalita se totiž nedá dost dobře exaktně popsat a hodit jen tak na papír. Pokud to někdo udělá, bude pochopitelně vypadat nedemokraticky.

Nad médii nevyhraješ!

Pondělní davy lidí na třebíčském náměstí chtějí… co vlastně chtějí? Teď už asi jen jedno. Aby nekonečné průšvihy jednou provždy skončily. Aby příští reportáž v televizi nebyla o arogantním chování, ale třeba o květinové výzdobě ve městě.

Samozřejmě, že se nedočkají. Média si vždy budou vybírat spíše to negativní. Třebíčskou smůlou je, že zájmem Františka Ryneše v novinách není jen „odhalování neřestí“, ale řeší si v nich i své osobní zájmy. Jeho manželka je opoziční zastupitelkou a sám měl projevit zájem o pozemky Vídeňského rybníka.

Celý třebíčský případ dává za pravdu jednomu známému rčení. Nad médii nemůžeš nikdy vyhrát! Zvláště tehdy ne, když jsou média takřka nedotknutelná; vždyť ani redaktor veřejnoprávní České televize není schopen a ochoten uznat jakékoliv své pochybení.

Chybí školení politikům

Jaké lze vyvodit z třebíčského případu poučení? Vyvodit by je měli především profesionální politici i na těch nejnižších úrovních. „Politik musí mít absolutní schopnost komunikovat s médii,“ tvrdí psychiatr Skačáni. Že je to těžké? Zcela určitě! Zvláště, když proti politikům stojí i neseriózní novináři. Jiné to už ale nebude.

Školení, jak jednat s médii, jak vystupovat, jak hovořit v krizových situacích, to vše se „velcí“ politikové učí. Jejich strany pro ně pořádají semináře a učí je i to, jak se tvářit před kamerou. Proč nezkusit poskytnout tento servis i těm „menším“ politikům z okresních měst?

Třebíčská kauza odhalila mnohé

1. Postup „pražských“ reportérů v menším městě, kde jim chybí znalost místních poměrů a jsou schopni z neseriózního novináře s až hulvátským slovníkem vytvořit jediného spravedlivého.

2. Nepřipravenost, a tudíž neprofesionalitu profesionálních politiků na mediální tlak, kdy vrší chybu za chybou.

A kam se nám vytratila kauza zvaná Vídeňský rybník? Do soudní síně ­ tam měla být na popud občana Františka Ryneše projednávána v půli listopadu. Bohužel nebyla. Občan František Ryneš ani jeho právní zástupce se nedostavili. Že by je už přestala zajímat?

Dalo by se říci: Svého dosáhl ­ politici na radnici jsou „odepsaní“, ať už tam zůstanou, nebo ne. To, co se mu nepodařilo za celá léta psaní v Horáckých novinách, se podařilo díky jedné reportáži České televize a neschopnosti okresních politiků na ni správně reagovat.

Dokázali by to ale „malí“ politikové v jiných městech a obcích Čech a Moravy lépe? Vždyť stejný „scénář“ se může opakovat v kterémkoliv dalším městě. Jsou na to připraveni?

6 Responses to “Neprofesionalita profesionálních politiků aneb Ach, ta Třebíč II.”

 1. georg napsal:

  Vážený pane Klukane,

  to, co se děje na radnici v Třebíči není vršení chyby za chybou chudáčků radních, kteří nevědí, jak se chovat. A pro mě, jako občana tohoto města není podstatné, kdo (která persona) to vyvolal. Ať už to byl Ryneš, nebo kdokoli jiný (pro upřesnění, nejsem „Rynešovec“).

  Pánové Mastný, Mašek a Karas byli na radnici již v minulém volebním období. Tedy měli dostatek času (mimo jiné) také na to, aby se svou „profesionalitou“ něco udělali.

  Pro mně znamená slovo profesionalita přece jen něco víc, než strkat hlavu do písku a učit se hrát „hru na slušnost“ vůči občanům. I kyby se radní ze sebe naučili dokonale dělat to, co ve skutečnosti nejsou, nikdy tím nezabrání inteligentním (alespoň průměrně) lidem tento rozpor vidět a vnímat. A nemusíte mít starost o to, že by tito lidé posuzovali jednání a chování radních zkratkovitě a pouze na základě dvou či tří reportáží a emočních vln.

  To co předvádělo včera zastupitelstvo města Třebíč (především starosta a místostarostové) na svém zasedání, je pro mě pouze další kamínek do mazaiky, potvrzující můj názor.

  Jako občan tohoto města nehodlám platit nějaká mediální školení radním, kteří mi po jejich absolvování budou vysvětlovat, že to, co ‚vidím‘, není ve skutečnosti vlastně to, co opravdu ‚vidím‘, ale že je to všechno úplně jinak.

  Vím, že v našem městě žije dostatečný počet solidních, slušných, pracovitých a schopných lidí, kteří se těmto vlastnostem nemusí učit na mediálních školeních, protože takoví opravdu jsou. To jsou totiž lidé, kterých si já osobně (a věřím, že nejsem zdaleka sám) mohu vážit, kteří mohou mít přirozenou autoritu a to i u lidí s jiným názorem, než zastávají sami. Tito lidé by měli být ve funckích představitelů města. Ne diletanti, schopní odpovídat na vznesené dotazy pouhým žvatláním, postrádajícím nějakou relevantní informaci, či tzv. „protřelí chasníci“ schopní všeho.

  Hezký den.

  Jiří S.

  P.S.: Samozřejmě souhlasím s názorem prošetřit vše, včetně privatizace HN a učinit zodpovědnosti zadost.

 2. georg napsal:

  Ještě si neodpustím jeden humorný (alespoň pro mně) výjev ze včerejšího panoramatu zasedání zastupitelstva města Třebíč. Ten výjev byl sedící „starosta“, po ramenou poplácávaný procházejícím panem Krčmářem, později následovaný výjevem, kdy pan Krčmář sedí za stolem, na kterém se skví cedule s nápisem „tisk“.
  To už jsem měl opravdu co dělat, abych se nesmál nahlas.

  Příjemný zbytek dne.

  J.S.

 3. Petr Klukan napsal:

  Dobrý den,
  školení by neměli platit občané, ale politické strany, za které politici kandidují. V jejich zájmu by mělo být, aby jejich kandidáti uspěli po všech stránkách. Pravdou je, že i politické strany jsou financovány z rozpočtu státu, do kterého „tečou“ peníze nás všech.
  Věřím, že je v Třebíči plno slušných lidí. Pak je ale nutné, aby do politiky vstoupili. Jen tak je možné něco změnit. Pokud tak neučiní, lze jen říci, že „máme vládu, jakou si zasloužíme“, ať už to je ta „velká“ nebo „malá“.
  Díky za názor a pěkný den.

 4. Takže říká napsal:

  Na demonstraci jsem byl, na zastupitelstvu ale ne. Nemůžu se tedy vyjadřovat k něčemu, co jsem neviděl. Takže k demonstraci. Mě osobně zklamala. To nebyla demonstrace, to byl Kotel. Pořad jedné komerční televize. Moc jsem ho nesledoval, ale vím, o co v něm šlo. A přesně to jsem viděl na Karlově náměstí v Třebíči. Moderátor, starosta a lidé z davu, kteří se na něco ptají. Dav pokřikuje. Demonstrace je snad o něčem jiném, než podepisovat petiční listy. Je i o tom, co bude následovat, až demonstrace dosáhne svého cíle. Jinak je to anarchie. To jsem tam neslyšel. Ani v závěrečném slově Pavla Heřmana. Ten jen řekl, mimo jiné, že na odpovědi starosty Uhra by potřeboval tlumočníka. To mě vyděsilo. Já Uhrovi rozuměl, i když jsem s ním vždy nesouhlasil. Bojím se tedy, že jednou nebude Heřman jako politik rozumět ani mně. A jsme tam, kde jsme nyní. Pokud jde o článek Petra Klukana, v podstatě se dá s ním souhlasit. Ale jak z toho, a nejen ze situace v Třebíči, zkuste si najít problém prodeje hřbitova v Počátkách, nebo problém radního ve Žďáru, to neřekl. Ale lze to vůbec říct? Je to opravdu tak, že slušní lidé mlčí, nikam se nehrnou a jen zpovzdálí sledují, co se děje, a svoje názory říkají jako poslední, až je situace opravdu neúnosná? Kdo zná odpověď?

 5. georg napsal:

  Dobrý den,

  anarchie je bezvládí. Nic takového demonstrující nepožadovali a nepožadují. Srovnávání demonstrace s pořadem Kotel, televize Nova, je dle mého názoru dost liché. „Starosta“ Třebíče na demonstraci přišel a začínal slovy, že neví, proč se lidé na náměstí sešli. To je trochu silné kafe. To je vpodstatě dělání hlupáků z občanů města a bagatelizování situace.

  Myslím, že slova Pavla Heřmana o potřebě tlumočníka byla (s trochou nadsázky) především reakcí na neschopnost „starosty“ jasně a jednoznačně odpovědět na dotazy a právě na zlehčování celé situace kolem jeho (ne)činnosti a (ne)činnosti radních. O tom jsem se osobně a opakovaně přesvědčil na zasedání zatupitelstva 13.12.2007.

  Demonstrace je dle mého názoru primárně o vyjádření názorů, vyjádření nespokojenosti s danou situací. A jednou z forem je i podepisování petice. Nemyslím si, že bylo nutné na demonstraci předkládat itinerář, založený na spekulacích typu „kdyby odstoupili, tak co pak“. Existují přece zákonné normy, dle kterých by se pokračovalo dál, pokud by tato situace nastala. Tedy odvolaní radní by nadále byli zastupiteli města a následovalo by jednání o nových radních. Pokud by k dohodě nedošlo, následovaly by předčasné volby (zjednodušeně řečeno). Troufnu si tvrdit, že drtivá většina demonstrujících lidí si to dokáže celkem snadno spočítat či zjistit. Navíc to bylo řečeno i na zmiňovaném zasedání zastupitelstva.

  Mám za to, že právě slušní lidé k dané situaci nemohou mlčet a ani nemlčí. Tedy lidé, kteří situaci dlouhodobě sledují, účastní se zasedání zatupitelstva, mají vlastní osobní zkušenosti z jednání s radními. Pokud se děje něco, co není vpořádku, může k tomu mlčet pouze ignorant (tedy člověk, kterému je to jedno), nebo člověk, který si teprve utváří svůj názor na věc, nebo člověk, který se svůj názor bojí projevit.

  Tady přeci nejde o jednu, dvě chyby, kterých se radní dopustili, které si uvědomují, přiznají je a snaží se učinit nápravu. Tady jde o dlouhodobě neutěšený stav a to, co se děje v posledmím cca měsíci a půl, je jen špičkou ledovce, který vyplaval na povrch.

  Hezký den.

  J.S.

 6. Lery napsal:

  Nechápu! Je to jen ukázka arogance moci. Ve vyspělé společnosti (neříkám demokratické), slušný člověk v této funkci odstoupí a počká až vše bude vyšetřeno a objasněno. Funkcionáři zvolení na tyto posty si zvyknou na moc, kterou mají a zapomínají na to proč a kým byli voleni. Sedět za stolem v teple, brát vysoký plat, to je přece důvod k tomu tzv. „táhnout s ostatními“. Je to výborná trafika, když se opakuje několik volebních období (totéž se týká poslanců). A těď, když je návrh na imunitu i pro tyto okresní funkcionáře, je to jenom pobídky k tomu, aby se nebáli, ještě ve větší míře se obohacovat na úkor voličů.

Leave a Reply