Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Výročí upálení Evžena Plocka

Radek Vovsík | Středa, 2. 4. 2008 v 14:12

V pátek vedení města uctí památku Evžena Plocka – muže, který se 4.4.1969 ve večerních hodinách upálil na jihlavském náměstí na protest proti vstupu okupačních armád do naší země. Nebyl jedinou lidskou pochodní, která vzplanula na protest proti obsazení naší vlasti. Prvním, kdo volí tuto radikální formu protestu je mladý teprve dvacetiletý student Jan Palach, který vzplanul 16.1.1969 na horní části Václavského náměstí. Pohřeb měl 25.ledna a přesně za měsíc – 25.2. vzplanula další živá pochodeň – kamarád Jana Palacha – rovněž mladý student Jan Zajíc. V průběhu dalších měsíců se pokusilo stejnou formou protestovat dalších 26 lidí, 6 z nich zemřelo. Právě třetím v pořadí byl jihlavský Evžen Plocek. Jeho osoba se lišila od předchozích mučedníků. Byl to muž zralého věku, táta od patnáctiletého syna. V roce 1955 vstoupil do KSČ a v období „Pažského jara“ patřil k reformním komunistům. Velmi těžce nesl nástup procesu „normalizace“ po srpnu 1968. A právě proto se odhodlal k této formě protestu. Je dobré si připomínat, k čemu všemu byla schopna dohnat naše občany komunistická diktatura. Je namístě vzdát čest památce Evžena Plocka.

Radek Vovsík

63 komentářů k článku “Výročí upálení Evžena Plocka”

 1. Vovsík Radek říká:

  Vážený azvevite – máte pravdu. Měl jsem končit přesně tam, jak uvádíte. Tehdejší rozhovor s panem Kratochvílem, z jeho strany velmi agresivně vedený, však pro mne byl tak silným emocionálním zážitkem, že jsem to nezvládl. Radek Vovsík

 2. Hugo Chavez říká:

  Potvory sovětský nás přepadly a obsadily,ale ovšem zapomínáte na telefonické spojení Moskva – Washington 19.8.1968 a na dotaz L.I.Brežněva americkému prezidentovi L.Johnsonovi ohledně platnosti Postupimské dohody.Pročpak asi odpověděl soudruhovi generálnímu tajemníkovi KSSS prezident demokrat že : „Československo a Rumunsko jsou plně ve vaší sféře , o Jugoslávii bychom museli jednat.“ Že by něco tušil ? Nebo že by vzkazoval :“Vlítněte tam , ať se trochu zapomene na Vietnam ?“

 3. Svatopluk Beran říká:

  Pokud je to pravda, je vidět že jsou tyto polemiky, rozhovry a názory důležité. Jsou důleižité hlavně proto aby nebyla již nikdy historie zneužívána a používána k oblbování lidí většinou pochybným, svévolným, politickým účelem, té které strany a následným zneužíváním obyvatelstva.

 4. Ladic říká:

  Svatopluku Berane, jste evidentně duševně nemocný člověk, nechte se léčit…..

 5. Svatopluk Beran říká:

  Pane Vovsík, možná že dostanete další příležitost vzdát poctu demokracii a lidem, kteří bujují proti vládě jenž zcela ignoruje většinový názor lidu, činy které nejsou běžné v demokraciích, nýbrž v totalitních státech. Nynější vláda přistupuje naprosto totalitně k novému obsazení naší republiky cizí vojenskou mocností.

  Humanisté aktivní v boji proti radaru Jan Tamáš a Jan Bednář dnes zahájili časově neomezenou protestní hladovku proti plánovanému umístění vojenské základny USA na území ČR. Zde je prohlášení vydané během zahájení hladovky v úterý, 13.5.2008 v 11 hodin:

  Již téměř dva roky se řada členů a příznivců Humanistického hnutí věnuje nenásilnému boji proti umístění vojenské základny USA na území České republiky. Za toto období jsme vyzkoušeli téměř vše – od demonstrací, přes petici, mezinárodní konference, nejrůznější happeningy až po debaty v řadě evropských zemí i v samotných Spojených státech. Elektronickou petici proti radaru na adrese http://www.NechciRadar.cz podepsalo už přes 76 tisíc lidí. Podle posledního průzkumu agentury Median uveřejněného koncem minulého týdne je i nadále 65% Čechů proti radaru.

  Bohužel Česká vláda však i nadále nebere ohled na názor většiny obyvatel této země, pokračuje v jednáních a podpis smluv o opětovném pobytu cizích vojáků na našem území je na spadnutí. To vše přesto, že systém Národní raketové obrany USA má řadu kritiků jak mimo Spojené státy, tak i v USA samotných. Mezi odpůrci plánované vojenské základny jsou například i členové kongresu Spojených států.

  Zapojením do tohoto nebezpečného plánu současné odcházející vlády USA bychom nejen udělali z Česka terč, ale přispěli bychom tak ke zvýšení mezinárodního napětí v Evropě a potenciálně ke vzniku otevřeného mezinárodního konfliktu s Českou republikou v jeho středu.

  V této souvislosti se také již objevila kritická stanoviska některých zahraničních organizací hovořících dokonce o vojenské okupaci České republiky Spojenými státy.
  Problém plánované vojenské základny USA však pro nás není jen tématem mezinárodní bezpečnosti, vnímáme ho také jako téma demokracie. Jde o to, zda dopustíme, aby opět v naší zemi rozhodovala malá skupina vysokých politiků o většině obyvatel a v rozporu s tím, co si tito obyvatelé přejí. Tato situace nám bohužel až příliš připomíná poměry před rokem 1989 a tam se rozhodně nechceme vracet!

  Jak plánovaná výstavba vojenské základny USA na našem území, tak ohrožení demokracie v naší zemi nás vedou k rozhodnutí zahájit dnes časově neomezenou protestní hladovku. Jejím cílem je poukázat na nebezpečný trend vývoje v naší zemi v posledních dvou letech a zabránění menšině politiků v prosazení jejich plánu proti vůli většiny obyvatel.

  V hladovce budeme pokračovat do té doby, dokud nedostaneme jasný signál, že jednání o radaru budou ukončena, že o tomto tématu bude vyhlášeno celostátní referendum, nebo dokud nezačne probíhat skutečná otevřená demokratická diskuze na toto téma.

 6. Svatopluk Beran říká:

  ČLEN REDAKCE AMERICKÉHO TÝDENÍKU – T H E N A T I O N A L -, Peter Rothberg píše o hladovce českých humanistů. Přečtěte si jeho článek zde »

  Jan Tamáš naplňuje odkaz Jana Palacha?
  16.5.2008 – Jan Prokeš

  Nynější hladovka J.Tamáše proti americké základně v ČR může svádět v povrchní asociaci ke srovnávání s činem J.Palacha před čyřiceti lety. Nejde však jen o vnějškovou podobnost extrémního aktu. Mnohem vážnější a hlubší analogie se nabízejí v rámci aktuální debaty k osmičkovým výročím. Jde totiž o ideový a společenský odkaz Pražského jara, který se dnes ukazuje až překvapivě a znepokojivě aktuální.

  Jestliže byl tehdy vnější mocí za podpory domácí kolaborace zmařen největší spontánní vzmach české společnosti po roce 1918, bylo sebeobětování J.Palacha v lednu 1969 zoufalým gestem zmaru, jakousi symbolickou tragickou tečkou za celým obdobím, po které již jen následoval pád do hlubin normalizace.

  Dnes se nacházíme v podobné společenské situaci, jen kulisy tohoto dramatu jsou jiné v podobě odlišných historických a politických podmínek. Na jedné straně je tu vládnoucí garnitura, prosazující zřízení cizí vojenské základny na území státu proti vůli mlčící většiny obyvatelstva. Tento novodobý establišment obhajující své zájmy v propojení se zahraničním vojensko-průmyslovým komplexem v odtržení a uzavření vůči společnosti nápadně připomíná svými charakteristikami „normalizační“ garnituru. Snad jediný rozdíl mezi nimi je ve současné formální legitimitě parlamentní demokracie. Voliči jim dali mandát (ještě k tomu slabý) a tím bylo z pohledu dnes vládnoucích demokracii učiněno zadost. Teď už má vláda pocit , že si může dělat co chce, alespoň ještě dva roky.

  Avšak jeden zásadní rozdíl proti letům 1968-69 tu je. Jsme ve fázi, kdy je ještě možné tuto zvůli „mocných“ zastavit občanským odporem. Žádná cizí síla nepřijde vládě na pomoc (alespoň doufejme…). Přitom je zde stejný potenciál občanského vzdoru jako v r.1968, pouze utlumený dnešní „konzumní normalizací“ , kdy spousta lidí dává přednost hedonismu před vlastním názorem. A ti, kdo ho mají a který se liší od toho oficiálního, konformního, se zase obávají o postavení, existenci. Proto raději mlčí. Podobnost nynější „společenské smlouvy“ politiků s občany s tou komunistickou za „normalizace“, je děsivá, do očí bijící. Budete žít v dostatku (tehdy salámovém, dnes všeho druhu), a my vás za to necháme na pokoji. Když budete „zlobit“, ponesete následky. Tehdy vyhazov z práce,postih rodiny atd., dnes společenská diskreditace – označení za extrémisty,levičáky, komunisty apod… Když dnes čteme a slyšíme z úst nejvyšších politiků (premiér) prakticky stejné formulace a obraty, stejnou dikci jako před třiceti lety z Rudého práva,nyní jen s opačnými znaménky, jde mráz po zádech z toho, že historie se vrací. (1977 Rudé právo: Kdo je Václav Havel? 2008: MFD ,LN: Kdo platí odpůrce radaru? Topolánek:… odpůrci radaru útočí na naši civilizaci..)

  Tyto dehonestující, žlučovité útoky vládnoucí garnitury, „normalizačního“ tisku proti jinak smýšlejícím jsou vedeny podle totalitního hesla „Kdo nejde s námi, jde proti nám“.

  Ale právě proto musíme tomuto zlu čelit a zabránit jeho šíření. Ne my se máme bát moci, ale moc se musí bát nás. A ona se bojí nebo je přinejmenším nervózní z toho, jak velká část veřejnosti s ní nesouhlasí, byť (zatím) mlčky.

  Tamášův čin může být zlehčován, ba zesměšňován (tak jak byl kdysi diskreditován nastupující normalizační klikou čin Palachův) , ale to nic neubere na jeho étosu, na síle jeho osobnosti. Těm, co mlčky sympatizují s odporem proti cizí vojenské přítomnosti, a jen nedostatek osobní odvahy jim brání ho otevřeně podpořit, nicméně posiluje jejich vnitřní přesvědčení o správnosti jejich názoru. Ukazuje se, že i v dnešní cynické, poživačné době, kdy je vše konání měřeno penězi a zájmy, se najdou lidé, kteří jsou schopni a ochotni obětovat své pohodlí,soukromí za jednání ve shodě se svým svědomím. Kdyby jen Tamášův postoj a stejně smýšlejících přispěl k tomu, aby ostatní začali vážně přemýšlet o jeho pohnutkách, pak naplnil svůj smysl. Nejde přece o samotný protest hladovkou – ve své podstatě jistě extrémní- ale současně varující a mobilizující nejen pro ty, které vážně znepokojuje současný stav světa a naší společnosti.

 7. Svatopluk Beran říká:

  Pokud umíte pane Vovsík anglicky můžete si přečíst i toto.

  Radar strike
  Prague activists stage hunger protest against planned U.S. base

  By
  Staff Writer, The Prague Post
  May 14th, 2008 issue

  KURT VINION/THE PRAGUE POST
  Demonstrators Jan Bednář and Jan Tamáš started their strike May 13, with solidarity events being held Europe-wide.
  enlarge
  KURT VINION/THE PRAGUE POST
  Tamáš hopes that with the help of fellow activists the strike will last through June, when U.S. officials are expected to sign the treaty.
  enlarge
  About the protest

  Where: Bělehradská 12, Prague 2
  When: The public can visit strike headquarters seven days a week, 10 a.m. to 8 p.m.
  For information and daily updates, check http://www.nonviolence.cz

  Humanist movement members Jan Tamáš and Jan Bednář are taking their protest of the planned U.S. radar base on Czech soil to a new level this week. After two years of anti-base activism that included numerous marches and an online petition, they are now staging a hunger strike to urge the government to stop radar base negotiations with the United States and to hold a public referendum on the issue.

  The strike, which started May 13, is being held at a Prague 2 headquarters, complete with anti-armament exhibits, free information pamphlets and a small living space. Tamáš, a Prague IT consultant, and Bednář, a graphic designer, are both members of the No Bases Initiative, and are staging the protest with the help of Humanist movement volunteers. During the strike they’ll be living onsite, posting daily Web updates and welcoming the public to stop by and discuss the issue. At the same time, solidarity strikes and other protest activities are being held by peace organizations in Turin, Milan, Rome, Berlin, Budapest and Copenhagen. Tamáš hopes the strike will last into June, when Czech and U.S. officials are expected to sign a treaty to build the radar base as an extension of the European missile-defense shield 90 miles southwest of Prague.On the eve of the hunger strike, The Prague Post stopped by headquarters to talk with Tamáš about his motivations for the protest, and what he hopes his personal sacrifice will achieve. The Prague Post: Why a hunger strike? Jan Tamáš: We felt it was necessary to do something other than what we’ve already tried. We’ve held peaceful protests, marches, started a petition, organized international conferences, and I’ve been traveling to the United States, Italy and France to talk about our struggles. We never thought the time was so crucial that we’d get involved in a hunger strike. But when a date was set to finalize the radar agreement, we realized that if things continue the way they’re going, this treaty would be signed. We take a lot of inspiration from past nonviolent leaders, like Mahatma Ghandi, so in our struggle it was almost natural that we consider a hunger strike as one of our tools.TPP: What do you hope the strike will accomplish? JT: That either the talks about the radar base are stopped, or that we receive a strong signal that there will be a referendum on the issue. We feel this situation is not only about the radar base anymore; it’s about democracy. If the majority of the people — roughly two-thirds of Czechs — oppose this project, and yet the government continues negotiations regardless of public opinion, there is a problem with democracy in our country. TPP: How have you been getting ready for the strike?JT: What we’ve heard from people who have done hunger strikes before is that it’s crucial to be in good mental condition. That means you should get rid of negative feelings toward other people and situations, and reconcile yourself with others and your past. So I’ve been trying to resolve some things in terms of personal issues. Also, in the past day or two, Jan and I have been getting ready physically by eating mostly fruits and vegetables to prepare the body for a reduced amount of food. Tuesday morning will be our last meal — just a light breakfast. TPP: And while you’re actually on the hunger strike, you’ll be taking … JT: Well, we’re discussing that. We think we will follow Ghandi’s example of a maximum of one glass of milk per day. But, apart from that, it will mostly be water, tea and orange juice, and Jan drinks coffee. TPP: Are you concerned for your safety? JT: Well, it’s a serious decision, and yes, I am concerned, sure. I am risking my life. TPP: And you feel this issue is worth that? JT: Yes. I actually feel it would be more incoherent to not do anything against this plan. Because in a lot of ways it reminds me of similar situations from the past where people have been silent to worsening circumstances. For example, when Hitler came to power, the situation in Germany worsened, and civil liberties were slowly removed, and the world community kept silent when Hitler decided to occupy us. That silence eventually turned into World War II, because people weren’t forward-looking enough to realize this path is not a good path, and that somebody should speak up.

  A few words with Jan Bednář

  Fellow hunger striker Jan Bednář also spoke to The Prague Post, with Tamáš acting as a translator.

  TPP: Why did you want to stage a hunger strike?Jan Bednář: Because the radar issue is a very dangerous situation. I’ve been involved in protests for two years and, in all this time, I haven’t seen a single sign from the government that they would create a true dialogue that should be part of a democracy. Instead of that, 70 percent of people who oppose the base aren’t heard. For me personally, it’s a difficult choice to start a hunger strike. Surely it is something very serious that could influence my health. But again, the situation is so serious I decided to start the hunger strike to bring attention to the danger. TPP: What concerns you about the strike?JB: I have no experience with hunger strikes, so I don’t know how my body will respond. I think that’s my biggest personal concern — that uncertainty, and the possibility that maybe my body will respond in a bad way. TPP: You must be glad you’re staging the strike together with Jan. JB: For sure, I feel bigger support because I’m not doing this alone. But, if I had to do it alone, I still would.

  can be reached at news@praguepost.com

 8. Svatopluk Beran říká:

  A pokud máte zájem o to co se u nás v běžném tisku nedovíte, navrhuji vám též tyto vebové stránky.

  http://www.nenasili.cz/

  To jen aby jste věděl, že také existují také jiné světy, jiná media, jiní lidé a jiné strany než JST VY a to vaše profláknuté ODS, která nyní jede v duchu ČÍM HŮŘ PRO OSTATNÍ, TÍM LÍP PRO NÁS.

 9. Svatopluk Beran říká:

  Ještě něco pro pana Radka Vovsíka coby tvrdého zastánce a mírotvorce z ODS. Jaký je asi rozdíl mezi dvěma typy armád? Já se domnívám že jen ve výši žoldu. Tvrdé jádro komunistů tu potřebovalo ke kontrole státu vojska SSSR. Tvrdé jádro ODS tu potřebuje ke kontrole státu vojska USA. Dřív tu byla demokracie hodně slabá – skoro žádná, teď je prý již ta správná demokracie. Na co k ní potřebujete pane Vovsík cízí vojska?

  http://www.youtube.com/watch?v=jlO8aGEiErs&feature=related

 10. Karel Karel říká:

  Pane Vovsík coby zastánce USA, vysvětlete mi prosím rozdíl mezi STB a CIA, případně FBI.Podle mého mezi těmito službami žádný rozdíl není, možná ty americké mají o lidech ještě větší přehled a dovedou vykonstruovat cokoli, např. Afghanistán, Irák, Veitnam.

 11. Martina říká:

  Dobrý den všem. Musím přiznat, že již dlouho jsem se takto nepobavila. Pana Berana je mi opravdu líto. Měl se narodit v úplně jinou dobu a na úplně jiné planetě. Tam snad by pro jeho zcela bezpředmětné názory měl někdo zájem. Připadá mi, že pan Beran tráví svůj veškerý (a jistě drahocenný čas) hledáním článků ve světovém i domácím tisku a pak je zde vnucuje veřejnosti a snaží se tak kompenzovat si svoji jinak nízkou inteligenci. Bohužel jsou jeho názory neucelené a proto nemůže být důstojným účastníkem těchto debat. Pane Berane, pokud jste již nevyhledal pomoc psychiatrické léčebny, učiňte tak co nejdříve, třeba Vám potom zbyde čas na Vaše blízké a Vaše koníčky místo toho abyste vysedával u klávesnice a datloval sem ty Vaše nesmysly. Věřím, že to nemyslíte zle, ale dostal jste se s tím Vaším poselstvím do úplně jiných sfér, než by se slušelo. I tak Vám přeji klidný spánek a štěstí při Vašem boji s dnešní civilizací. Hlavně se prosím neupalujte, abychom pak nemuseli uctívat Vaši památku. I když třeba by o Vás Hollywood natočil nějaký trhák a Vy byste se tak stal slavným mučedníkem, o to byste jistě stál. Nebo se mýlím?

 12. Svatopluk Beran říká:

  Paní nebo slečno Martino, děkuji za výstižný článek k danému tématu. Nepochopil jsem sice jaké je vaše občanské přesvědčení k umístění jakýchkoliv cizích vojsk na našem území, ale pochopil jsem že se mám dostavit na vaši výzvu k psychiatrovi. Nemohla byste mi prosím zajistit konzultaci třeba u pana Skačániho? S jeho pomocí bych se možná vyhnul svému klinickému problému, vámi tak dobře stanovenému.

 13. Pavel říká:

  Plocek nemá takovou popularitu jakou má třeba Zajíc či Palach – především proto, že jakékoli informace o něm zatrhla StB, jíž je spamář Beran pracovníkem. Mrzí mě, že autor článku Radek Vovsík si nedal práci se získáním kvalitních informací, které jistě ze své funkce měl možnost získat. Třeba zrovna o tom Plockovu synovi (dopadu celé záležitosti na rodinu) jistě šlo napsat víc. Jinak souhlasím s tím, že oběti tzv. komunismu je třeba připomínat, ale nejen oběti, celý systém nadvlády komunistů, protože on se nám jinak vrátí.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I