Blog Jihlavských listů

Josef Novotný
27- (25. 2. 1952) – senátor, předseda senátního klubu SNK, dlouhodobě se věnuje zdravotnictví, sociální politice, dopravě a problémům Vysočiny. Proslul jako dlouholetý bojovník za omezení hazardu, brání práva malých akcionářů a důrazně vystupuje proti korupci. Je členem předsednictva Sdružení měst a obcí proti hazardu. Vzděláním energetik. S manželkou vychovává tři syny. Jedenáct let byl starostou města Bystřice nad Pernštejnem, pod jeho vedením se město zbavilo, jako první v republice, hracích automatů a Bystřice se výrazně ekonomicky pozvedla. Vyznává životní heslo „Dobrý politik by měl vidět dál než na konec svého volebního období a jeho nejvyšším zákonem musí být prospěch občanů.“

Hazard je nutné regulovat

Josef Novotný | Čtvrtek, 19. 6. 2008 v 11:21

V loňském roce prosázeli Češi v loteriích a sázkových hrách více jak 108 miliard korun, na nepovoleném internetovém sázení ještě 12 – 15 miliard korun navíc.

Hráčství komplikuje život v rodině i v práci, jsou na něm závislí nejen sociálně slabí občané, ale třeba také podnikatelé a sportovci.

Za posledních tří vlád byly uskutečněny už čtyři marné pokusy, jak dostat hazardní hraní v České republice pod kontrolu. Stávající zákon není dodržován a jeho negativní dopady pociťují vedle rodin a zaměstnavatelů hráčů kvůli zvýšené kriminalitě především obce, které mají ze zákona zajišťovat veřejný pořádek. Z toho důvodu jsme předložili v Senátu novelu, která má obcím umožnit na jejich území hazard regulovat. Sázení přes internet není zákonem povoleno, přesto jej ministerstvo financí toleruje a jen roční daňový únik z něho představuje cca 4-5 miliard korun, podobné je to se sázkami po telefonu. Internetové a telefonní hraní jsou přitom velmi nebezpečnou formou nových hazardních her a jejich úkolem je přilákat ženy a děti, kterým se hraní dosud vyhýbalo.

Tvrdý hazard je povolován u škol, v cukrárnách, pizzeriích i v obchodech. Proti jedné hře na VHP v restauracích, která se může hrát o dvě koruny, se tamtéž na terminálech hraje průměrně o sedmdesát korun, přitom v kasinech to může být nejvýše o 50 korun! VHP je v provozu více jak 60 tisíc (11 % meziroční nárůst), nových technických her je už přibližně 16 tisíc (200 % meziroční nárůst). Ministerstvo financí umožňuje obcházení zákona o loteriích ve všech oblastech hazardu, povolilo dokonce VHP, které umožňují hrát o 500 korun na jednu hru v herně, nezajišťuje kontrolu, a provozovatelé, dodržující zákony, jsou z trhu vytlačováni. Při neustálém nárůstu hazardu klesají obcím příjmy, rostou naopak náklady na veřejný pořídek. Ministerstvo se snaží své pochybení na veřejnosti presentovat obráceně, „už jsme zahájili diskusi o věcném záměru nového zákona“. Diskusi organizuje pro stát soukromá firma a spolupracuje především s provozovateli nepovolených hazardních her.

Hazardní hraní je v ČR, na rozdíl od světa, „bezbariérové“, daňové úlevy vedou k ohromné nabídce a proto je šířící se nemoc patologické hráčství ve zdejším prostředí prakticky nevyléčitelná. Všude v cizině je hazardnímu hráči, který má dluhy, vstup do heren zakázán zablokováním registrační karty. Hazard se u nás provozuje už na 38 tisících místech!

S kolegy v Senátu jsme připravili novelu loterijního zákona, která by měla negativní vliv hazardních her na obyvatelstvo potlačit. Novela rozšiřuje pravomoci obcí hazardní hry regulovat, zakazuje hraní na internetu i přes telefony a vyšším zdaněním zvyšuje příjmy veřejných rozpočtů.

Senát přidělil novelu ke druhému čtení, které budeme projednávat v polovině července. Jsem přesvědčen, že k jejímu prosazení bude nutný tlak veřejnosti, protože loterijní průmysl je velký byznys a s pomocí odvodů na veřejně prospěšné účely, které nahrazují zdanění, si podporou sportu, spolků, ale i politických stran zajišťuje nedotknutelnost. Pokud regulace neprojde, loterijní zákon se bude kvůli snadnému praní špinavých peněz měnit až s přijetím Eura.Jsem velmi rád, že na podporu regulace hazardních her u nás vznikla petice neziskových organizací a osobností v čele s primářem Karlem Nešporem (www.stophazardu.cz ) a jako první v republice odmítla finanční dary z hazardu také evangelická církev.

6 komentářů k článku “Hazard je nutné regulovat”

 1. Jiří Simon říká:

  Vážený pane senátore, velmi Vás v tom to dlouhodobém boji, proti tomuto nešvaru obdivuji, souhlasím, a v rámci možností i podporuji! Ač to sem nepatří, tak si dovolím připomenout že to co předvádí pan Čunek ve vládní pozici již dva roky, má na obyvatelstvo, podobné dopady a pro mnohé i inspiraci. Přesto že si myslím že je neviny! Ach jo, ta závislost a naděje v lepší budoucnost!!
  Jiří Simon

 2. theofil říká:

  Regulovat je ale nutné i jednání a činnost některých poslanců a senátorů. Vy patříte mezi ně.

 3. Jarda říká:

  TO theofil: Máte asi máslo na hlavě, protože pan senátor Novotný patří mezi těch málo
  politiků, kterým záleží na lidech. Proti hazardu vystupoval ještě jako
  starosta, nedávno hájil práva malých akcionářů a minulý týden jsem ho viděl
  na Nově, kde zase upozorňoval na problémy se zmanipulovanými konkurzy tady v
  Brně. Kéž by bylo víc takových lidí v politice!

 4. Toscana říká:

  Jak byste chtěli omezovat hazard? Tím, že ten nebo ten politik bude rozhodovat kdo může a kdo nemůže v tomto oboru podnikat? Tak by to dospělo jen k tomu, že by na hrací automaty měli vždy v každém městě monopol jen děti, příbuzní a kamarádi zastupitelů. A TO SE VYPLATÍ.
  Tudy cesta nevede. Stačí, že má monopol SAZKA.

 5. Toscana říká:

  Proč tedy stát nechal zrušit velkou konkurenci Sazce – Loto? Její on liny již byli instalovány v mnoha provozovnách a museli vše zrušit, protože Sazka ztrácela své pozice. Nemyslím tedy sázkové kanceláře, ty jim příliš neublíží. Ale toto byla společnost, která Sazku ohrožovala přímo. A jak si vysvětlíte, proč zde v tomto oboru nepodnikají zahraniční společnosti, které by sem rádi přišli, ale zákony chránící právě Sazku jim to neumožňují. Nevím o žádném místě ve městé kde by stála vedle herny škola. Jinak myslíte, že by děti po škole místo domů chodili rovnou do herny? Myslím, že ani nevědí co je uvnitř heren a co se tam vlastně hraje. A kdyby, tak by je odtamtud rychle vyhodili. Navíc podnikatelé si nemůžou určovat kde bude herna, ale můžou pouze tam, kde seženou nebytové prostory. Určovat, kde bude stát pekárna, kde cukrárna,prodejna, sekáč a kde hospoda myslím zastupitelům nepřísluší, přestože by do toho rádi mluvili a je třeba nechat toto na trhu. I když zahraniční řetězce si vyberou a město jim rádo vyhoví. Proto také vyzobávají od Pozemkového fondu to nejlepší co má a ani restituenti se nechytají na nějaký kloudný pozemek, ale to už je něco jiného.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I