Blog Jihlavských listů

Milan Štěch
29- předseda ČMKOS, senátor Parlamentu ČR. Narodil jsem se 13.11.1953 v Českých Budějovicích. Jsme ženatý a mám dvě děti. Vyučil jsem se zámečníkem a vystudoval střední průmyslovou školu. Od nástupu do zaměstnání až do roku 1990 jsem pracoval v závodě Škoda České Budějovice jako zámečník, dílenský dispečer, mistr, předseda odborů. V roce 1990 jsem byl zvolen do předsednictva Odborového svazu KOVO a od roku 1994 působím ve vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. Od roku 2002 jsem předsedou této odborové centrály. V roce 1996 a opakovaně v roce 2002 jsem byl ve volebním obvodě Pelhřimov – Jindřichův Hradec zvolen senátorem Parlamentu ČR, kde po celé období vykonávám funkci místopředsedy výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Od roku 1994 jsem místopředsedou Rady hospodářské a sociální dohody ČR – tripartity. Jsem členem ČSSD. K mým zálibám patří zahrádkaření, sport, příroda, rybaření. Mým krédem a i heslem v nadcházejících senátních volbách v obvodě č. 15 Pelhřimov, Jindřichův Hradec, kde kandiduji, je „Bráním slušné a pomáhám potřebným“. Více informací naleznete na www.milanstech.cz.

Lisabonská smlouva a suverenita

Milan Štěch | Pondělí, 7. 7. 2008 v 13:47

Odpůrci Lisabonské smlouvy v naší zemi často hovoří o ztrátě suverenity, kterou nám údajně její ratifikace může způsobit. Ne vždy však uvádějí o jakou suverenitu se jedná. Pokud jde o naší územní svrchovanost a samostatnost ta dotčena smlouvou není. Jde o otázku právních aktů a jejich závaznosti. Z pohledu občana si kladu otázku čeho bych se v této oblasti měl obávat.

Podmínka kvalifikované většiny a v některých záležitostech dokonce jednomyslného souhlasu členských zemí a souhlasu Evropského parlamentu jsou podmínky silnější než běžné schvalovací procedury například v našem Parlamentu. Z mého pohledu je v pravidlech Lisabonské smlouvy pro jakoukoliv libovůli daleko více obranných institutů, než např. v ČR proti důsledkům přeběhnutí několika poslanců. Dokonce Lisabonská smlouva, oproti dnešnímu platnému stavu umožňuje z EU vystoupit

Jsem přesvědčen, že odpůrci přijetí Lisabonské smlouvy nesdělují celou pravdu a své důvody pro její odmítání. Hlavní jejich důvod je obava, že Evropa zůstane podle jejich názoru příliš sociální, jejich terminologií příliš socialistická, a že v rámci společných právních předpisů si nebudou moci vytvářet zákony …pro své, ne vždy seriózní záměry.

A nakonec poznámka o určitém pokrytectví a neserióznosti u těch co mají strach o ztrátu suverenity. Že nevarovali a nevystupovali stejně často a hlasitě, když se typicky české firmy prodávaly zahraničním vlastníkům? Vždyť by se dalo říci, že i hospodářská a majetková (vlastnická) suverenita je důležitá. Samozřejmě v dnešním globálně propojeném světě by to bylo krátkozraké.

Překvapivé je, že jim to ale nevadí u takových činností, jako je výroba energií, doprava, včetně letecké, kde připravují a prosazují privatizaci. Jde o strategické a národně bezpečnostní otázky a dle mého názoru zde je obezřetnost k udržení národní suverenity zcela namístě.

6 komentářů k článku “Lisabonská smlouva a suverenita”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Podle mne je důležité aby se Evropa co nejdříve sjednotila v jeden stát, proto, aby se mohla vyrovnat, konkurovat, či snad nejlépe určovat linii toho jak má svět v budoucnosti vypadat, abychom mohli všichni na této planetě i nadále zůstat lidmi. Pokud se Evropa nedá dohromady a každý stát či národ si bude tancovat svůj vlastní folklórní taneček, viz. u nás, radar či rádoby ponižující víza do USA, zcela odkrývající osobní svobodu a osobní údaje podávajícího a jeho rodiny, těžko budeme konkurovat americké obchodní rozpínavosti, udržované doktrýnou vojenských základen, rozmístěných po celám světě. Nehledě na akcelerující Čínu, Indii, či zcela energticky a surovinově nezávislé Rusko Je zcela jasné kdo a proč potřebuje zpomalit a znemožnit silnou a sjednocenou Evropu. Jsou to konkrétní osoby, hlavně v řadách ODS, kterým jsou nabídnuty nemalé výdobytky ze země za oceánem. Takové jim sjednocená Evropa těžko může nyní nabýdnout. Chovají se tedy jako správní obchodníci. Na co by se snažili pro společnou Evropu něco podstatného vymyslet, či se ze začátku uskromnili a byli nositeli hlavních pokrokových Evropských reforem. STAČÍ ZRADIT A PRODAT TUTO ZEM, vždyť zisk je tak jistý. Sami do reforem u nás, na kterých jen vydělávají nutí ostatní, ovšem těch které jsou pro vytvoření silné evropské aglomerace, se bojí. Tady jim již odvaha chybí a jenom zbabělost a české připosrání, jak těmito slovy označil premiér Topolánek nás ostatní, je drží u válečných zločinců nynější americké vlády.

 2. Plavec L. říká:

  Svatopluku, na jistých stránkách, kde se prezentujete jako odpůrce radaru máte hrubku. Vy asi pokud nekopírujete, tak máte dost problémy s češtinou….
  Svatopluk Beran
  Czech Republic – Jihlava
  Pro tohle co nyní vláda ODS všeobecně provádí jsme v 89 kíči nezvonily.

 3. Jiří Simon říká:

  Stavební úřad v Jihlavě, a přehled úředníků? O souladu projektu s realitou?

  Na vizualizacích se každý můžete přesvědčit, že fasáda má připomínat (čárkoví kód) tj. prokládání pásů! Hnědá, zeleň, holubí šeď – spíše prosklené a průhledné pásy? Kdo chce věřit, či nevěřit schopnosti těch co nás ujišťují? Tak, pozorně sledujte co se provádí na fasádě, s pohledu ulice, U dlouhé stěny!!!!!!!!!!!!!

 4. Jiří Simon říká:

  Pane Berane, vy jste mě vytlačil s hlavní stránky!! Má aktuální informace, nesnese odkladu!

  Stavební úřad v Jihlavě, a přehled úředníků? O souladu projektu s realitou?

  Na vizualizacích se každý můžete přesvědčit, že fasáda má připomínat (čárkoví kód) tj. prokládání pásů! Hnědá, zeleň, holubí šeď – spíše prosklené a průhledné pásy? Kdo chce věřit, či nevěřit schopnosti těch co nás ujišťují? Tak, pozorně sledujte co se provádí na fasádě, s pohledu ulice, U dlouhé stěny!!!!!!!!!!!!!

 5. Jiří Simon říká:

  Vážení spoluobčané v Jihlavě. Investor na staveništi má tyto cedule: http://www.iclubjihlava.cz/pokuta.jpg Chci tímto upozornit na chování našeho Města!! Dodavatelé CPJ, sice nesmí parkovat na místech který investor CPJ určuje!! Veřejné prostranství kde je cca, 100 aut denně, dodavatelů CPJ (zadarmo!!). Je opakovaně zacpané, taky Ztracená ulice v sousedství, bez jakéhokoli povolení. Ostatní přiléhající ulice jsou na tom hůř. Ptám se: K čemu jsou Městské vyhlášky? K čemu je Městská policie? Má význam si vážit našich ZBABĚLÍCH PŘEDTAVITELŮ? A respektovat donekonečna, toleranci a neschopnost, úředníků!! Nebo snad požadovat nápravu soudní cestou která trvá cca 5 let. Začínám pomalu a jistě POHRDAT, těmi co to tolerují.

 6. Ondřej Šuhaj říká:

  Vážený pane Štěchu, jakožto zapřísáhlý bojovník proti Lisabonské smlouvě bych se Vás rád zeptal, jestli už jste četl konsolidovaný překlad Lisabonské smlouvy, podle které předpokládám byste se jako zodpovědný politik rozhodl a ještě bych rád věděl jak si vysvětlujete pojem evropanství. Na základě EVROPANSTVÍ budou zvoleni členové Evropské rady… Děkuji za odpověď.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I