Blog Jihlavských listů

Tomáš Ďásek
32- Dlouhodobě působím v čestné funkci samozvaného okresního brouka Pytlíka. Všechno znám, nikdo si na mě nepřijde a ve všem mám jasno. V podstatě kdyby se mi z velkých měst nedělala kopřivka, mohl bych se celkem úspěšně ucházet o místo českého prezidenta. Do blogu JL jsem se po delší době opět rozhodl sem tam přispět proto, že je mi hodně smutno nad jeho úrovní, která je ale nakonec jenom odrazem současné české společnosti. Abych ale předešel dalším zbytečným krysoobojživelným válkám, nebudu zásadně nijak reagovat na případné diskuse pod mými blogy a předem děkuji čtenářům a případným diskutujícím za pochopení. Pokud snad někdo pocítí potřebu mi za mé internetové výkřiky osobně vynadat - a nebo prostě jenom tak napsat, těším se na Váš mail - tdasek(a)seznam.cz

Nanebevzetí vsetínské spojky

Tomáš Ďásek | Úterý, 15. 7. 2008 v 6:46

Tak je to konečně tady – parta nejrenomovanějších amerických detektivů s doutníky v koutcích úst a dlouhými plášti dokončila svoji práci a předala vikomtu Schwarzenbergovi závěrečnou zprávu o majetkových poměrech kmotra Don Čunka. Naši národem vyvolení politikové zajásali a okamžitě ji začali prezentovat jako definitivní očištění svého kompaněra.

Když jsem si překlad oné zprávy přečetl, nestačil jsem se divit svým očím. Opravdu nechápu, jak je něco takového možné a popravdě se tím docela začínám bavit. Karel Plíhal kdysi dávno složil krásnou písničku „Špína je velmi relativní pojem“ a moje babička zase s oblibou říkávala „Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe“. Obojí na celou tuto zapáchající kauzu sedí jako ulité.

Tým detektivů odvedl jistě dobrou práci a protože nemá žádné soudní pravomoce, závěrečná zpráva je koncipována zcela korektně. Pokud si ji ale opravdu pozorně přečteme, najdeme tam několik velice zajímavých skutečností, které rozhodně pana Čunka neočišťují – nevím, kde vzal příkladně pan Bursík tak svaté přesvědčení o jeho mravní čistotě, že pocítil potřebu hned, ještě než na zprávě oschl inkoust, slavnostně milého lidoveckého předsedu před celým národem uvést do síně slávy.

Mám na mysli především pasáže o majetkových poměrech pana Čunka. Zpráva uvádí, že mohl mít v inkriminované době mnohem větší majetek, než se předpokládalo. Safra, ale to je přece to, o čem se mluvilo, ne ? Vždyť i v kauze neoprávněných sociálních dávek onen dobrák vystupoval jako celkem chudý, poctivě pracující bezpečnostní technik, který vydělával peníze na hranici životního minima. A najednou se dozvídáme, že onen bezpečnostní technik nebyl ve vsetínské zbrojovce jenom nějaká šedivá kancelářská myš, ale že měl skvělé styky na ministerstvu obrany a své milé firmě několikrát pomohl z horké kaše. A za to prý dostal tučně zaplaceno na dietách a odměnách. Dále že tento takřka živořící chudák působil ve správních radách několika navzájem propojených firem a se svými příbuznými plánoval mnohamilionové podnikatelské záměry. Už jen tato fakta jej staví do role člověka, který jednal zcela nemorálně, neboť jednou z jeho „priorit“ je boj proti zneužívání sociálních dávek, ale sám se jejich zneužívání nebránil. Mít kouska cti v těle, už jen z tohoto důvodu by dávno odstoupil…

Je mi zcela jasné, co bude následovat. Novináři se začnou ptát – pane Čunku, když jste tedy údajně dostával takové odměny a cestovní náhrady za lobbing, kde jsou k tomu doklady ? Odpověď bude snadná – bylo to na začátku devadesátých let, od té doby uplynula již dlouhá doba a veškeré doklady byly dávno skartovány – zákon to umožňuje. Ze starých daňových přiznání se také nic nedozvíme, neboť cestovní náhrady do nich nejsou zahrnuty. Takže žádný „jihlavský strýc“ – taky vedoucí bezpečnosti přece není žádný přihlouplý strojvůdce, ale člověk všemi mastmi mazaný – vše pěkně legálně, zcela v mezích zákona. Okolnosti půlmilionového úplatku nebyly týmem detektivů vůbec zkoumány (nebylo to ostatně ani předmětem zadání) a i když zpráva popisuje poměrně nestandartní průběh privatizace vsetínských bytů, nijak se jí dál nevěnuje. Soudní řízení již bylo zastaveno a tudíž i v tomto případě může Don Čunko klidně spát. Koalice zachráněna, reptalové umlčeni, nebe nad azorskými ostrovy zcela čisté…

Když už jsem zmínil svoji babičku, tak si také vzpomínám, že občas ve spojení s lidovci používala celkem zajímavé a zvukomalebné označení „černoprdelník“. Nikdy jsem nechápal proč – až nyní. Mnoho okultistů i seriozních badatelů kdysi přemýšlelo, kde má člověk svědomí – kde se tato imaginární a nezměřitelná „věc“ v lidském těle vlastně nachází. Víme o ní jenom to, že buď je čistá a pak může občas hryzat, nebo nehryže nikdy a potom je zcela černá.

A Vy, milý pane Čunku, jak tak koukám – Vy máte nějaké svědomí úplně u prdele…

8 komentářů k článku “Nanebevzetí vsetínské spojky”

 1. Karel Toběznámý říká:

  Jedna kapela tady z Jihlavy a z Novoměstska má písničku Zbytková hladina svědomí. Tato kapela je těžce apolitická, ale to co předvedl Čuňas jí dovedlo až k takovému textu. On totiž Don Čuňa už nemá ani to zbytkové, ale jsou blázni, kteří pořád ve zbytek člověka v člověku doufají. Jak se zdá, marně. Když vidím, jak se dál usmívá do kamer, je to ďábelský výsměch komukoliv a čemukoliv. A to je reprezentant KDU, která by jaksi morálně měla být ještě někde jinde než všichny ostatní partaje. Ach jo.

 2. Jiří Simon říká:

  Velmi vystižné!! Taky nechápu kde bere tu odvahu a ještě setrvává ve vládě. Bude-li to pokračovat, tak váda musí padnout! A divím se že je takto pohrdáno s voliči.

 3. Zacman říká:

  Ach pane, z Vás roste velký novinář, jen jestli vydržíte !!!

 4. František Pejchal říká:

  Pane Ďásku, až se stanete starostou velkého města a místo korektních politických řečí uskutečníte celkem riskantní krok typu vystěhování neplatičů a až ve vašem volebním obvodě dostanete 85 procent hlasů od místních lidí a až po vás půjde čtyřicet novinářů, který budou otravovat i vaši manželku, až vás někdo křivě obviní, tak si povíme, co je to odvaha.
  F. Pejchal

 5. Jiří Simon říká:

  Přesto že si myslím, že je pan Čunek nevinný! Tak od něj, i od jeho voličů strany, je nezodpovědné tímto způsobem znehodnocovat práci ostatních. Tím dává najevo že nemá v sobě kousek uznání ke svým kolegům. Vlastni zájmy povyšuje, nad zájmy státu. Jsem přesvědčen že příležitostí na očištění již dostal dost. Buď má spolu vládnout, a nebo se donekonečna hrabat ve vlastní špíně, a nezatahovat do toho ostatní!!!!

 6. František Pejchal říká:

  Pane Ďásku, děkuju za vysvětlení. Ano, blogy jsou subjektivní formát. Ale když napíšete o Čunkovi, že je to gauner (ne zde, ale v článku o větrníkách a rakvičkách), tak byste to měl alespoň argumentačně, když už ne právně, dokázat. Tady píšete jen, že jde o nečisté a neprůhledné věci finančního charakteru.
  Máte pěkný styl, umíte napsat čtivě a ostře. Ale zkuste to mít víc podložené, abych si Vás víc vážil.
  F. Pejchal

 7. Jiří Simon říká:

  Stavební úřad v Jihlavě, a přehled úředníků? O souladu projektu s realitou?

  Na vizualizacích se každý můžete přesvědčit, že fasáda má připomínat (čárkoví kód) tj. prokládání pásů! Hnědá, zeleň, holubí šeď – spíše prosklené a průhledné pásy? Kdo chce věřit, či nevěřit schopnosti těch co nás ujišťují? Tak, pozorně sledujte co se provádí na fasádě, s pohledu ulice, U dlouhé stěny!!!!!!!!!!!!!

 8. Dominik Debef říká:

  Pane Ďásku, souhlasím s panem Pejchalem. Vždycky, když se pokusíte udělat něco pro větší počet lidí, najdou se tací, kterým se to – a třeba i po právu – nelíbí. Přiznám se, že Vaše odpovědi v diskuzi jsem nepřečetl celé, ale první otázka, jak mohl apaní Urbanová něco vědět … někdo jí to, pane Ďásku, řekl a společně s tím jí i řekl, co, kdy a jak má udělat – to je zase můj názor.

  A novináři u nás? Jdou přeci jen za cílem šéfredaktora. A jeho cíl určuje majitel. A tím cílem je čtenost a z ní vyplývající cena reklamy. Nejde jim o pravdu, já osobně tomu nevěřím.

  Možná je to naivní: Když veme politik úplatek, je to problém, už asi jsem si zvyknul, že to k tomu patří. Očekávám ale, že za přijaté peníze bude dělat i to, co je jeho náplní. Pan Čunek pracoval ke spokojenosti svých občanů.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I