Blog Jihlavských listů

Antonín Holub
23- Narozen v únoru 1948, šest dětí s jednou manželkou a vnoučata. Krajský tajemník KDU-ČSL a bývalý radní města Jihlavy. " Mám zásadu, že o problémech je třeba hovořit a přílišný radikalismus mnohdy věcem škodí ".

Rok 1968 – čtyřicáté výročí.

Antonín Holub | Úterý, 5. 8. 2008 v 12:22

Letos si připomínáme čtyřicet let pokusu o nastolení politiky s lidskou tváří. Jak tento záměr dopadl všichni víme. Byl utopen v krvi a represích.
V roce 1968 mi bylo dvacet let a Pražské jaro nabízelo cosi převratného a krásného. Mládí je samo o sobě velmi idealistické a já si představoval, že nastává „zlatý věk“ nejen mého života. Dnes již vím, že komunismus se nedá reformovat a 21. srpna 1968 rozdupala noha okupantů poslední naivní pohled na KSČ. V plné nahotě platilo, že mráz přichází z Kremlu! Národ byl na nohou a sovětské tanky ničily zárodky demokracie. V té době jsem byl přesvědčen, že již Sovětům a KSČ u nás pšenka nepokvete. Ale opak byl pravdou. Doba normalizace ukázala, kam je možno až zajít.
V roce 1968 se nedotáhla změna systému až k zdárnému konci. Rok 1989 již úspěšný byl, ale některá rozhodnutí a postupy po 17.listopadu a později se poněkud vymkly z rukou. Vše je v lidech a demokracie je složitý proces.

7 komentářů k článku “Rok 1968 – čtyřicáté výročí.”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Asi fakt kecám do všeho, ale tak jak je to napsáno, nemohu než souhlasit.

 2. Sawer říká:

  Jojo pravda to určitě je , ale 20 let tu máme demokracii a je čím dál těžší žít v této zemi.

 3. blade říká:

  Polsko-maďarsko-německo-sovětská(ukrajinská) okupace 1968 Československa – 54. výročí .

  Úder přišel v noci.

  https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/uder-prisel-v-noci-takto-zacala-v-srpnu-1968-okupace-ceskoslovenska

  z Polska 70 000 vojáků
  z Maďarska 40 000 vojáků
  z NDR 35 000 vojáků
  z Kremlu 10 000 vojáků

 4. blade říká:

  Hit pro dnešní den – https://youtu.be/Cq4gltPR0ho

  Modernizovaná verze – ://youtu.be/pnhi8oBWazg

 5. blade říká:

  21.8.1968 – první hlášení – https://youtu.be/IE0VddDqJa8

 6. Jan P říká:

  Po 14-ti letech od tohoto blogu.

  Klimatický kolaps nám dává na vybranou mezi Kubou a Palestinou.
  Buď kubánská veselá bída pro všechny, všeobecná chudoba v mezích zdrojů planety, přitom dobré vzdělání a zdravotní péče pro všechny. Anebo pro většinu z nás živoření ve slumech, odříznutých od zdrojů pitné vody dálnicemi, po kterých jezdí bohatí, a zdmi s vojenskou ostrahou, které chrání luxusní sídla bohatých.

  Johanna Schellhagen natočila film Der laute Frühling (Hlasité jaro – Rachel Carsonová napsala kdysi knihu Tiché jaro, která se stala jedním z podnětů pro vznik environmentálního hnutí). Je to dokument a úvaha o tom jak konkrétně by měla vypadat sociálně ekologická transformace. Ukazuje potřebu systémové změny, překonání kapitalismu.
  „Musíme nechat za sebou doby, kdy bylo snazší představit si konec světa než konec kapitalismu.“
  https://de.labournet.tv/project/der-laute-fruehling?fbclid=IwAR2ie3X89L_dLpv1NtGHUrdKk4ttdMIEfX0IvqI-bz5S5UrPu8Y-ItQ6-VE

 7. Jan P říká:

  K dnešnímu výročí:
  Michael Hauser v dnešním článku v Argumentu o své nové knize „Pražské jaro. Logika nového světa. Od reforem k revoluci “ připomíná:
  „reformy týkající se podnikové demokracie, samosprávného soudnictví, zrušení politických, od společnosti odtržených elit a další myšlenky a počiny pražského jara. Jako jedinečný rys pražského jara se vykreslují vzájemné výměny mezi vládnoucí mocí, expertními týmy a společenskými hnutími. Díky nim reformy přecházely v revoluci, která od základu proměňovala státní socialismus. Tváří v tvář dnešním krizím se události pražského jara stávají novým inspiračním zdrojem.“
  https://casopisargument.cz/?p=44829&fbclid=IwAR2Fy8hR6Z0QIlcK3AExcXCq9CxSwnzFK06DLhHqRSwkVLSxTc9HX7xNa2c

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I