Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Tady máte pytel a výpověď

Petr Klukan | Pondělí, 6. 10. 2008 v 9:34

Příliš silná koruna, světová krize, nedostatek odbytu, nekonkurenceschopnost… to jsou jsou spolupříčiny propouštění nebo krachu některých firem. Socialismus něco takového ne~znal. Bankrot firmy se schoval do spojení se s jinou továrnou.

Nezaměstnanost? Neznámé slovo. Zaměstnáni byli všichni, i když někteří do továrny, jejíž razítko měli v občance, nikdy nechodili. Nejkřiklavějším případem toho byli třeba „amatérští“ vrcholoví sportovci, kteří neznali nic jiného než pot a dřinu z tréninku, přesto oficiálně pracovali u lisu, který možná viděli jen na fotce.

Odvrácenou stranou kapitalismu je nezaměstnanost a určitá nejistota. Člověk nesmí spoléhat na stát, ale především sám na sebe.

Propouštění v největším podniku na Jihlavsku firmě Bosch se nelze divit. Podnikatel nebude dlouhodobě držet lidi, pokud pro ně nemá práci. Snižování stavu je proto pochopitelné.

Stejně pochopitelný je údiv zaměstnanců, kteří z hodiny na hodinu přišli o práci z důvodu nadbytečnosti. Ano, Bosch propouští. Nejdříve skončili ti, kteří měli práci vymezenou na dobu určitou, nyní výpovědi dostávají kmenoví pracovníci. Je jich více než stovka, mezi lidmi se šušká o dalších desítkách (stovkách?) nachystaných dokumentech s názvem výpověď.

Lidi od Bosche prý ovládl strach. Hovoří o neuvěřitelných scénách, o modrých igelitových pytlích, které někteří ráno vyfasují, musí si do nich složit své věci a poté jsou vyvedeni za bránu závodu… vrátit se již nesmějí. Hovoří se o sledovacích manýrách, kdy jeden druhého natáčí třeba na mobil, aby v případě svého vyhazovu mohl ukázat na kolegu: Proč já? Podívejte, on si četl v pracovní době noviny!

Snaha zaměstnavatele co nejdéle tajit, kdo bude propuštěn, je též pochopitelná. Nebylo by to poprvé, kdy by se člověk s plánovanou výpovědí chtěl pomstít. Třeba jen takovou malou sabotáží. Třeba vložením žvýkačky na patřičné místo výrobku.

Vadí mi způsob, jakým se lidí zbavují, postěžoval si jeden ze zaměstnanců firmy. Prý žádné poděkování za pět let práce, ale nafasovaný modrý igelitový pytel. Jsme pro ně jen čísla, dodává.

Opravdu to tak chodí? Firma Bosch je u nás gigantem mezi zaměstnavateli. I proto má odbory, které se lidově řečeno mají bít za své lidi. Pokud jsou řeči o modrých pytlích a vyvádění ostrahou před závod pravdivé, patří to do kompetence odborů. Aby se třeba pokusily způsob vyhazovu změnit na lidsky přijatelný odchod. Protože o nutnosti propouštět při nedostatku práce není asi nutné hovořit.

53 komentářů k článku “Tady máte pytel a výpověď”

 1. duklak říká:

  Zdravím,jsem řadový dělník a taky mám strach o práci.Jelikož nejsem z oboru,proto dělám 3S.Mám 2 malé děti a manželku na mateřské.Dost splácíme,a proto nevím,co bych dělal,kdyby mě propustily.Snad mě to S zachrání.Reaguji na situaci,která se stala 21.10.Půl hodiny před skončením pracovní doby.Přijde mistr, odvede 2 lidi do kanceláře,A?NAZDAR!Jsme jak kusy dobytka určený na odstřel.Jak koncentrační tábor.Což tohle se smí?To dovoluje zákoník práce?

 2. Já říkám... říká:

  Všechno je pouze a jenom o lidech.Při propouštění se nehledí na odbornost a praxi.Rozhodují sympatie a antipatie vedoucího střediska..českého.Když jsi někdy v minulosti poukázal na něco špatného tak to THčeský soudruh ve své ješitnosti nedokázal spolknout a při první příležitosti se tě rád zbaví a ještě se ti směje do ksichtu jak se ti pomstil….
  Byl jsem po 8 letech propuštěn a byl jsem na to připravený.Od jednoho „odborníka“ jsem to čekal.Odešel jsem se vztyčenou hlavou protože jsem nikdy nikoho nepodrazil a nikomu jsem nelezl do prdele.Konečně anální horolezectví je u Bosche velmi rozšířený a populární sport…
  TH pracovníky neházím do jednoho pytle,to určitě ne.Znám ale pár takových co by ve své funkci nebyli ani minutu.Pro firmu neudělají vůbec nic,naopak jí škodí.Každý den jenom intrikují protože se bojí o svá koryta.Snad na tyto bezcharakterní,slizské krysy taky brzo dojde…

 3. Ano říká:

  Naprosto souhlasím s výše uvedeným.Bohužel asi patří k české povaze lézt kvůli svému prospěchu někomu do řiti.Tím se eliminuje neschopnost a amatérismus.Českých Th soudruhů amatérů je u Bosche dost a berou pěkné peníze,ale za co??To opravdu nevím a škoda že to neví ani vedení .

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I