Blog Jihlavských listů

Jan Míka
30- Šéfredaktor odborného portálu Personalista.com. Zabývá se tématem lidských zdrojů a vzdělávání dospělých. Narozen v roce 1979 v Havlíčkově Brodě, vzdělání Karlova univerzita Praha, fakulta filozofická.

3n14ge y0u7 p3n15 aneb nevyžádaná pošta a reklama v čase Vánoc

Jan Míka | Pondělí, 29. 12. 2008 v 17:20

Určitě to taky všichni znáte – vaše domovní schránka se čas od času naplní spoustou zbytečného papíru: nabídkami zboží, které nepotřebujete od firem, které neznáte. Snad kromě těch z nás, kteří mají doma, nebo na chalupě, kotel na pevná paliva, tyto papíry nikdo neupotřebí. V lepším případě letmo pročte a zahodí. Takovéto nevyžádané reklamě se říká spam. Proti spamu existuje jediná obrana – nalepit na schránku cedulku „STOP REKLAMNÍM LETÁKŮM“ nebo něco tak na ten způsob.

S příchodem elektronické komunikace se začalo dařit nevyžádané reklamě podstatně více než za „offline“ časů. Poslat nevyžádaný leták a mail je přece jenom maličko rozdíl. Leták musí někdo vymyslet, vytisknout a do schránky vhodit. Oproti tomu e-mail nic nestojí a odeslání je dílem dvou kliků.

A tak se naše elektronické poštovní schránky plní tisíci maily nabízejících nám větší a tvrdší penisy, ještě levnější a antidepresivnější antidepresiva, levné tituly z malých amerických univerzit (titul Dr. za 50 dolarů – no, nekupte to!), případně levný a jen maličko kradený software (En14rge UR p3n15, bUy Che4p softW4r3). Proti tomuto moru bojují poskytovatelé internetu, poskytovatelé mailových služeb, podniky, státní správa. Boj to není marný, objemy doručeného spamu se daří omezovat.

Češi mají štěstí v neštěstí – většina takovéhoto spamu je totiž anglickojazyčná a s přihlédnutím k chabé jazykové vybavenosti populace tedy relativně neškodná. Když už něco takového vyjde česky, budí to spíše pousmání (drahoušek zákazník, pošli nám svůj pina od česká spořitelna).

Ale i Češi se vyučili a spam začíná bujet. A i tam, kde lišky dávají datovým paketům dobrou noc, u nás, na Vysočině. K pěkné tradici tu patří například hotel U Lípy v Kamenici nad Lipou, který zamořuje český kyberprostor dobrých pět let (několik obtěžovaných na jeho provozovatele podalo trestní oznámeni – spam není legální – nedělo se ale nic). Letošní Vánoce však přinesly novinku – reklamní spam maskovaný jako přání všeho dobrého v roce 2009.

Mám dva firemní maily (mika@peoplesource.cz a mika@personalista.com). Na tyto maily přišla spousta nabídek laciných jen málo jetých ojetin (někde u Velmezu), jen málo jetého ubytování (již zmiňovaný Hotel u Lípy), pronájmů, zájezdů. Dokonce i webhostingu – tedy umístění internetových stránek. Všechny uvozené magickými písmenky P.F. Jen čekám na drahoušek zákazník, 3n14rGe your P3n1zz, PF 2009. Naštěstí mají mailové programy magické tlačítko „Mark as spam“.


personalista.com se spoléhá na just4web.cz, banán a pana Kaluže neznáme a znát nechceme

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I