Harašení.

Ve své naivitě jsem věřil, že politika je také věcí cti. Za doby totality neměla naše republika v mezinárodní politice žádný vliv. O nás se rozhodovalo v Moskvě. Klement Gottwald hovořil již v prvorepublikovém Parlamentu jasně : ”My komunisté se jezdíme do Moskvy učit, jak Vám zakroutíme krkem” . Z Moskvy nám pak kroutili krkem i vším ostatním. Teď nám pro změnu zavírají kohouty s plynem a vyhrožují za instalaci spojeneckého radaru.
A vrcholoví politici sledují hlavně agentury, které se zabývají veřejným míněním, a pak předvádějí doma i ve světě různé šílenosti. Cizina z nás má legraci, mluví o nás jako o Švejcích a domácí politika jde ode zdi ke zdi. Komunisté doma i v Moskvě mají z nás jistě radost. Nerad bych se dožil toho, aby nám opět někdo kroutil krkem.
Přísloví říká, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Ale u nás neplatí ani to přísloví.
Ještě stále máme šanci. Situace je vážná, ale není zoufalá. Věřím, že zdravý rozum, cit a čistá mysl nás ještě neopustily a podle citátu ”jednotou v mnohosti” dojdeme společně k cíli.

6 Responses to “Harašení.”

 1. azvevit napsal:

  Zdravím.
  Asi jsem skeptik, ale ve zdravý rozum, cit a čistou mysl nevěřím již pár desítek let. Člověčina vyhynula zároveň zrozením člověka. Co člověk člověkem je, tak druhého po hubě mlátí. av.

 2. Svatopluk Beran napsal:

  Pane radní kde jste k těm nesmyslům, které od druhé poloviny vašeho příspěvku předkládáte, přišel? Takovou úroveň bych od radního vůbec nečekal.

  Pokud neznáte skutečnosti, pokusím se vám je naznačit – Moskva zavřela pouze jednu větev plynovodu do Evropy a to tu která vede přes demokratickou Ukrajinu. Severnější větv – která vede přes totalitní Bělorusko, plyn proudil nerušeně dál. Důvod proč Moskva uzavřela kohouty byl v tom, že tranzit plynu přes demokratickou Ukrajinu, si postupně předávají a překupují minimálně tři polomafiánské společnosti, kterým se v podstatě tím, že Rusko chce po Ukrajině tu samou cenu za plyn jako účtuje Evropě, krátí neočekávaně zisky. Pokud si dobře pamatuji – vykřikoval náš předseda vlády pan Topolánek, odjedu do Moskvy a dokud nebude do Evropy proudit plyn i jižní cestou, z Moskvy neodjedu. Jak je dobře známo, pan Topolánek z Moskvy odjel jak spráskanej pes a plyn samozřejmě neproudil ještě dalších sedum dní, dokud se do rozhovorů nepřidali jiní důležitější partneři, kteří byli skutečně schopní donutit Ukrajinské tranzitní společnosti k dohodě s Ruskem, u kterého též nepochybuji o přihřátí části svojí polívčičky na této problematice. Pokud chcete hovořit o tranzitu plynu do Evropy během komunistické vlády v bývalém Sovětském Svazu, zapoměl jste připomenout, že Evropa i svět byla několikrát na pokraji třetí světové války ke konci minulého století, ovšem nestalo se ani jednou že by bývalé komunistické Rusko, jedinkráte vydíralo západní Evropu tím, že přestane dodávat tranzitní plyn. Takže si srovnejte v hlavě své zmatení. Bývalý Sovětský Svaz – komunismus – ani jedno omezení dodávek plynu a ani jedna výhružka o možnosti zastavení dodávek. Rusko – kapitalismus – tržní systém – a hned je tu problém ohledně peněz. Takže ještě jednou – SSSR – ZÁPADNÍ EVROPA – ideologické rozpory – ani jedno omezení. RUSKO – ZÁPADNÍ EVROPA – KAPITALISMUS – TRŽNÍ PROSTŘEDÍ – MEGAPROBLÉM

  SPOJENECKÝ RADAR – kde jste přišel na tento nesmysl? Pokud jste poslouchal Zbygneva Brezinzkého, poradce nynějšího presidenta USA, v nedělních otázkách Václava Moravce, mohl jste se dozvědět, to co znají občané celého světa, jenom ne ti naši. Americký radar u nás ve své nynější podobě, je pouze touha úzké skupiny lidí kolem bývalého presidenta Busche, naší vlády ODS a polské vlády. Západní Evropa o něj vůbec nestojí a tak jelikož tento systém není zatím technicky života schopný a o možné potřebě se dá v nejbližších deseti letech silně pochybovat, je tento systém v nynější době krize i přes touhu ČESKÉ VLÁDY, pouze zbytečnou zátěží pro Spojené Státy. Paní Clintonová se dokonce vyjádřila, že bude potřeba obnovit s Ruskem smlouvu o nebudování obranných štítů, které president Busch účelově a jednostraně Rusku vypověděl z důvodu možnosti zapojení svých nebližších přátel a vlezdoprdelků z jiných zemí, z finančního profitu vyplívajícího z budoucího budování vesmírných obraných štítů.

  A na závěr, váš citát -”jednotou v mnohosti” dojdeme společně k cíli – používali v historii hlavně fašisté a zapřisáhlí komunisté. Nezněl přesně takto, ale smysl byl úplně stejný. Zněl totiž – V jednotě je naše síla. – Z tohoto důvodu a z důvodu, mít raději možnost použít vlastní mozek i mimo jednotnou sílu, s vámi nesouhlasím též v tomto bodě.

 3. Moik napsal:

  Já souhlasím, situace je sice zoufalá, ale stále je možno směr otočit…

  Na to je ale potřeba věřit, že to jde…

 4. caha napsal:

  Je vidět že jste katolík, můžou si dovolit vše a urážet koho chtějí viz také jeden, harašilo mu to hlavně po hokejovém zápase.

 5. Svatopluk Beran napsal:

  Tak tohle bych já viděl jako velmi nebezpečnější harašení ze strany KDU-ČSL, než cokoliv jiného.

  Ministr Jehlička hrobníkem českých literárních časopisů

  tisková zpráva šéfredaktorů literárních časopisů A2, Host, Revolver Revue, Souvislosti a Tvar
  České literární časopisy stojí před hrozbou plošného zániku. Letošní suma určená na jejich státní podporu je o víc než padesát procent nižší než loňská, což podle šéfredaktorů znamená akutní hrozbu zániku všech literárních periodik. Šéfredaktoři se nyní spojili a píší otevřený ministrovi a grantové komisi. Smrt jednoho odvětví české živé kultury přitom ušetří státu pouhých jedenáct milionů korun.

  „Rozpočet MK určený pro kulturní aktivity je v roce 2009 výrazně nižší než v roce minulém, této skutečnosti bude odpovídat výše přidělených dotací,“ oznámilo 10. února 2009 Ministerstvo kultury na svých webových stránkách. Zatímco vloni celková částka pro literární časopisy, sborníky a další literární akce činila 20 milionů korun, letos se bude rozdělovat devět milionů.

  Šéfredaktoři hlavních literárních časopisů (A2, Host, Revolver Revue, Souvislosti a Tvar) se sešli a napsali otevřený dopis ministru Václavu Jehličkovi. Žádají, aby zakročil, a varují jej, že v opačném případě bude právě on hrobníkem po léta budované časopisecké literární scény. „Činnost časopisů nelze dočasně přerušit, lze ji pouze ukončit,“ upozorňuje šéfredaktor měsíčníku Host Miroslav Balaštík. „Revolver Revue vychází nepřetržitě bezmála čtvrt století, samizdatovou éru přežila vzdor permanentním hrozbám politických perzekucí, jsem zvědava, jestli přežije i vzdor současné kulturní politice tohoto státu“, říká šéfredaktorka RR Terezie Pokorná. A redaktor revue Souvislosti Petr Šrámek dodává: „Tady nejde o zhrzenost dvou tří redakcí – všichni lapají po dechu jedněmi ústy!“

  Dopis je také adresován předsedovi grantové komise, která ministrovi navrhuje rozdělení dotací. Šéfredaktoři komisi vyzývají , aby „zvážila svou účast na tomto likvidačním procesu“. „Vzhledem k tomu, že rozpočet MK ČR se nesnížil, nepovažujeme toto rozhodnutí za úsporné opatření, ale za nepochopitelný útok na literaturu a živé umění obecně,“ píší ministrovi.

  Mimo text dopisu zástupci literárního provozu poukazují i na to, jak malá je uspořená částka 11 milionů korun v rámci rozpočtu jednotlivých ministerstev: „Pro srovnání: 12 milionů stály například jen reklamní spoty našeho předsednictví EU – Evropě to osladíme; odhalení loga EU2009.CZ stálo dalších 9,5 milionu a billboardy a inzeráty 16 milionů. Přitom lze úspěšně pochybovat, nakolik je to účinná a především dlouhodobá investice,“ podotýká Libuše Bělunková z časopisu A2.

  Pokud ministerstvo částku určenou na podporu literárních periodik nenavýší alespoň na loňskou úroveň, připravují časopisy spolu s jinými kulturními subjekty další kroky, mimo jiné protestní akce.

  Dopis šéfredaktorů ministru kultury Jehličkovi (KDU-ČSL)
  V Praze dne 18. 2. 2009

  Vážený pane ministře, vážení členové grantové komise,

Leave a Reply