Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Tak nám padla vláda

Radek Vovsík | Středa, 25. 3. 2009 v 10:24

Asi to nebyla dokonalá vláda. Těžko se v povolební patové situaci rodila, těžko se poté držela při životě a není divu, že tedy skončila dřív, než skončit mohla. Dlouhou dobu odolávala nejen tlakům z vně, ale zejména záškodníkům z vlastních řad. Na ně nyní doplatila. Nepřísluší mi, jako členovi ODS, kritizovat kdysi zelené dámy či svéhlavého ale nakonec umoudřeného lidovce. Mohu se však pozastavit nad počiny uražených ješitů z ODS. Tyto nejsou z ranku názorové plurality, ale z ranku pomstychtivosti, zášti a nezodpovědnosti. Chce se mi věřit, že s takovými lidmi se ODS dokáže vyrovnat, chce se mi věřit, že již nadále nebudou této straně škodit.

Asi to nebyla dokonalá vláda. Ale díky za ty tři roky s ní. Při pohledu do sněmovny je totiž zjevné, že žádná lepší být ani nemohla.

71 komentářů k článku “Tak nám padla vláda”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Neviditelní Češi

  Petr Schnur

  Koncem minulého týdne jsem neprozřetelně své francouzské ženě oznámil, že se v Praze během návštěvy amerického prezidenta bude konat protiradarová demonstrace. Když jsme potom namísto ní viděli v televizních záběrech Obamovy jásající fanoušky, byl jsem jí v tichosti vděčný za to, že se mne – zřejmě z ohleduplnosti – nezeptala, jak to s ní dopadlo. Zatím co několik tisíc lidí šlo „na Obamu“, akce, jež měla demonstrovat vůli většiny národa, se zúčastnilo podle rozdílných údajů v tisku tři sta až osm set občanů. I kdyby jich byla plná tisícovka – přiznám se, že od tohoto okamžiku jsem ženě ze studu tato čísla zamlčel.

  Jan Tamáš uhodil nechtěně hřebík na hlavičku, když prohlásil, že 70% českých občanů, kteří si nepřejí radar, je neviditelných. Porovnal jsem televizní záběry demonstrací z německého Baden-Badenu a francouzského Štrasburku, konajících se ve srovnání s Prahou za neuvěřitelně těžkých podmínek, a bylo mi smutno. 9000 policistů na německé straně, 15000 na francouzské. Pozavírané obchody, hermeticky uzavřená města a omezení pohybu pro ty, kteří v nich bydlí. Dalším krokem může napříště být třeba dočasné vystěhování obyvatel během summitů a státních návštěv. Obama zde již moc netáhne, lidé totiž začali poslouchat, co říká, a přemýšlet o tom, co jeho slova znamenají. Kupříkladu to, že se za jeho úsměvem, kterým tak „okouzlil Prahu“ (cit. Právo, 6. 4. 09) skrývá úmysl instrumentalizovat NATO ve prospěch amerických strategických cílů způsobem, který u G. W. Bushe nenajdeme. Občané mají plné zuby blýskavých mediálních úsměvů a vzletného blábolení euroamerických krizových manažerů – a jdou za svou věc do ulic. Jsou jich desítky až stovky tisíc a když je potřeba, tak do ulic vyjde i ten milion. Obyvatelé karibských ostrovů Guadeloupe a Martinique po několikaměsíční generální stávce přinutili francouzskou vládu k zásadním ústupkům. Tyto národy totiž na rozdíl od Čechů vědí, že vyjednávat s mocí je možné jen tehdy, když prokáží vlastní odhodlání a sílu.

  Češi vyprodukovali vskutku unikátní filosofii odporu. „Národní“ pravice hájí zájmy všeho možného jen ne vlastního státu. Liberální levice sice brojí za mír, ale podporuje spolky vedoucí války. Bojuje proti neoliberalismu a zároveň podepisuje smlouvy, kterými se zavazuje k jeho aplikaci. Proti radaru je 70% občanů , ale v rozhodujícím okamžiku jich vyjde do ulic několik stovek.

  Ano, v Česku se nesouhlasí, ale neviditelně. Oč méně se veřejně protestuje, o to víc se píší dopisy a tleská se domnělým spasitelům. Tradice apelů na dobrou vůli panstva namísto vytrvalého občanského odporu je v českých zemích dlouhá. Když v druhé polovině 19. století vypukla maďarská revoluce, ujišťovali Češi císaře pána o jejich loajalitě v naději, že to Habsburk ocení. Samozřejmě, že neocenil – a vše dopadlo, jak dopadnout muselo: hrdí Maďaři dostali federaci, plebejští Češi národní kocovinu. Což jim ovšem nezabránilo v následujícím lamentování o „slavné národní historii“ a „pošlapaném“ státním právu, až je Masaryk upozornil na to, že již v roce 1848 bezpodmínečným vstupem do nového vídeňského parlamentu se jej – na rozdíl od Maďarů i Chorvatů – de facto vzdali. Po roce 1918 nová Republika jaksi „zapomněla“ na pravidlo, že pěšák vždy bojuje za krále. Nikdy naopak! Natolik se podřídila zájmům Francie a její vojenské doktríně včetně stavění československé verze Maginotovy linie, až nakonec českým básníkům nezbylo nic jiného než psát melodramatické básně o tom, jak „zní zrady zvon“. Tato tradice našla své pokračovatele v „mužích ledna“ roku 68, kteří se hrozící sovětskou invazi snažili odvrátit apely na „společnou dobrou vůli“ a neustálým ujišťováním Brežněva a Kosygina o tom, že v Československu žádná „kontrarevoluce“ nehrozí. Dotaz jugoslávského prezidenta Tita během jeho návštěvy Prahy, kdy ČSSR hodlá mobilizovat, prý na čs. straně vyvolal velký údiv. „Samet“ roku 89 tuto mentalitu nezměnil, nýbrž ji potvrdil v té nejhorší podobě.

  Filosofie českého odporu předpokládá dostat za minimální námahu co nejvíce a ještě pokud možno od jiných. Přitulit se k vrchnosti, prokázat „dobrou vůli“ a čekat na odměnu. Jedni vidí spásu v „Americe“, druzí v „Evropě“, málokdo sám v sobě. Nejnesnesitelnější je důsledek tohoto myšlenkového stereotypu: pocit civilizační nadřazenosti na Východ a servilita vůči Západu. Moderní polistopadový českopražský intelektuál je všestranný, je doma jak v politice, tak i v kultuře. Může být dramatikem i prezidentem, hudebníkem i ministrem, vše se skloubí v jedno absurdní divadlo. Čech obdivuje západní společnost, ale občanskou angažovanost, která tuto společnost udělala takovou jaká je přehlíží, vidět nechce nebo ani vidět neumí. Vše je relativní, vše je sranda, občanskou kuráž nahrazuje obecný cynismus a nesmírná obětavost jedinců. Nic tento stav ducha nereprezentuje před evropskou veřejností výstižněji než Entropa: její obsah omezenost českého pohledu na Evropu, okolnosti jejího vzniku zase kvalitu polistopadové politiky. Není to vtipný ironický pohled na evropské národy, je to obraz současné vulgární české duše. Libujeme si v kvazipolitice a státnické postoje nahrazujeme pseudomorálním pozérstvím. Proto Havel a jeho družina koketovali se sudetoněmeckým landsmanšaftem a „zapomněli“ udělit alespoň dodatečnou morální satisfakci těm německým antifašistům, kteří bojovali v zahraniční Československé armádě za osvobození naší vlasti. Proto je možné, aby se v armádě opět dostal do módy bezohledný kariérista Valdštejn a jeho žoldáci. Zde je nutné hledat kořeny „moravského patriotismu“, který se vůči Čechám státoprávně i symbolicky vymezoval a vymezuje na základě „privilegií“ udělených rakouskými císaři.

  Mimo Evropu nejsme kvůli Topolánkovi či Klausovi, nýbrž díky naší neviditelnosti.

  (Článek je v úctě a solidaritě věnován těm, kterých se netýká: účastníkům nedělních protiradarových demonstrací)

 2. Svatopluk Beran říká:

  Neviditelní češi v Bruselu.

  http://www.stream.cz/video/12/256234-neviditelni-brusel-18-2-2009

 3. Svatopluk Beran říká:

  Něco z www stránek Greenpeace, protože www stránky Ne násilí a NE základnám jsou od dnešního rána, to je 8.4. 2009, nedostupné. Že by již zákony pana Langera vzhledem k občanským aktivitám dostávali svoji konkrétní podobu? Věřme, že tak daleko zatím nejsme a jde pouze o náhodné zkolabování providerů těchto dvou, pro politiku ODS, jistě nepříjemných servrů.

  http://www.greenpeace.org/czech/news/Zachrante_i_klima_nejen_banky

  http://www.greenpeace.org/czech/news/jak-to-vsechno-dopadlo

  http://www.greenpeace.org/czech/news/Opravy_chybnych_sdeleni

 4. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran ,hrozne se mi libi vase prirovnani ze je to jak za komunistu jak s vama ten demokraticky system jedna.Samozrejme vy muzete porovnavat..Protoze jste jiste v sedmdesatych letech organizoval demonstrace za odchod vojsk varsavske smlovy z ceskoslovenska protoze jste spravne pochopil ze to nam narusovalo suverenitu a podesal jste chartu a jinak jste se angazoval proti tem komunistickym nahubkovym zakonum.Pokud jste jenom trosku pripojil souhlas k necemu co jsem napsal ,tak mi nejni jasny ,jak jste to dokazal ,ze nejste jeden z tech co ted nemuze posoudit realne situaci ,protoze byl nepravem trestan.A nebo jste se stal bojovnikem za prava az kdyz se to smelo.Pokud ano tak se prosim vas nesnazte porovnavat neco co se porovnavat neda.

 5. Daňový soumar říká:

  :)))))) Už dlouho jse se tak nezasmál. Jsem zvědavý co na to rozvědčík-opisovač bezpáteřní odpoví.

 6. Svatopluk Beran říká:

  Pane Furbacher, Chartu jsem nepodepsal, neorganizoval jsem odchod sovětských vojsk z našeho území a ani jsem VEŘEJNĚ nevystupoval proti komunistickým náhubkovým zákonům. Přesně tak jako možná 13 milionů 999 tisíc lidí z asi 14 milionů lidí žijících v ČSFR. Vy dobře víte že většina národa viditelně po okupaci protestovala a nebála se říci svůj názor. Normalizační doba a přítomnost sovětské armády na našem území, kdy Spojené Státy před vstupem vojsk Varšavské Smlouvy přislíbily Brežněvovi, že naše zem je legální sféra vlivu Sovětského Svazu, nedávala příliš možnosti k demokratickému projevu s nesouhlasem přítomnosti cizích vojsk na našem území. Nevím jestli to bude podle vás stačit, určitě to nebyla veřejná angažovanost podle vašeho vidění, ale tak jako tehdy mnozí i mi kluci jsme měli od svých čtrnácti let svoji osadu a to s názvem, TO Zlaté Údolí. Měli svoji skálu a kus rovné plochy v lesích nad Cejlí. Pak přišla okupace, mi chodili do deváté třídy a mimo své učební aktivity jsme též docházeli na Rantířovský tankodrom, kde byly tehdy na podzim ubytovány ve stanech okupační sovětská vojska. Jako čtrnáctiletí kluci jsme se snažili jim vysvětlit že tady nemají co dělat, že tady žádná kontrarevoluce není a že už je nemůžeme brát jako naše bývalé osvoboditele, nýbrž a pouze jako nynější okupanty. Chodili jsme tam z lesa od Okrouhlíku a před vyššíma šaržema nás obyčejní vojáci museli vždy tajit. Mohu k tomu jenom podotknou, že jsme je nepřesvědčili, někteří se nám i vysmívali, že jsme oblbnuti západní propagandou a že jsme ještě mladí na to abychom to popchopili. Byli však i tací, kteří se vyptávali na podrobnosti a podle mne jsme v některých stopy pochybností zanechali. Pokud mi chcete naznačit jak vy jste organizoval demonstrace proti přítomnosti sovětských vojsk, můžete začít, klidně se rozepište a zveřejněte všechny demonstrace které jste veřejně uskutečnil. Pro mne jste ale dosud velkou neznámou, člověkem který pouze mluví a nic nedokazuje. Nějak si nemohu vzpomenout, že by se v tehdejším tisku psalo o panu Furbacherovi, jako o protikomunistickém elementu. Já se na vás doposud dívám pouze jako člověka kterému rodiče říkali, že to bylo pro občany první republiky fajn a že jste na mou reakci o postřílení kolem 70 dělníků a to i dětí policií, kteří demonstrovali za lepší životní podmínky v té době, reagoval slovy, že je jistě škoda každého člověka, že vy o tom ale nic nevíte a zřejmě jsem si to vymyslel. Možná že vy jste vystupoval v sedumdesátých letech jako silný aktivista, ale protože se o vás media nijak nezmiňovala a držela vás v tajnosti nikdo o vás nic nevěděl. Za vlády ODS je to dnes s tiskem v naší republice ne nepodobné. O protivládních aktivitách k přítomnosti nového typu zahraničních vojsk a skutečných důvodů jejich pobytu v naší zemi se mluví a píše minimálně zkresleně a pokud možno se předkládaná falešná fakta, nebo se uvádějí jako kontraproduktivní a lživá ta protiradarová, přičemž se předkládají jako komunistické vize. Poučný je v tomto případě například tento článek.

  http://www.blisty.cz/2009/4/10/art46324.html

  nebo následný projev projev Štěpána Kotrby na demonstraci 5.4.2009

  Je nepřijatelné, když vláda jedná za zády občanů.

  A je potěšující, když se to občan dozví alespoň z komunálních novin z druhé půlky zeměkoule. Americký radar, který ani odborníci, ani více než dvě třetiny občanů Česka nechtějí, vzbudil nebývalý odpor. Naučili jste se nesouhlasit. Trokavec se stal ve světě nejznámější českou vesnicí.

  Informace vám nedal generál Obering. Ten vám lhal. Nedala vám je česká ministryně obrany Parkanová. Ta jen zpívala. Nedal vám je premiér Mirek Topolánek. Ten vám jen vzkázal, že „jste jedničky“. Vzali jste si je vy sami. Informace jste si našli na internetu.

  To je druhá tvář oné globalizace, kterou doteď vítaly jen nadnárodní firmy. Toto je globalizace odporu. Informace už totiž před vámi nelze utajit, ani zapírat.

  Vy, občané, jste poprvé po dlouhé době změnili názor politiků. Takovým způsobem, že dnes by s radarem souhlasila snad jedině vláda v demisi. Každá vláda, která vám odteď bude lhát, padne. Protože jste to už jednou provždy vy, kteří mají informace. A našli jste i vůli rozhodovat.

  A za to patří dík všem, kteří přišli. Kteří nesouhlasíte s názory vlády bez mandátu. Patří dík expertům, kteří našli odvahu se postavit státní moci. Patří dík i kolegům novinářům, kteří se vzepřeli mediálním manipulacím vládních obelhávačů.

  Naučili jste se bránit. A to je dobře. Vás ani mne už neobelžou.

  Štěpán Kotrba je editorem a novinářem internetového deníku Britské listy,
  který jako první v Česku v roce 2004 upozornil na radar

  Pokud budete chtít zveřejnit své aktivity pane Furbacher během sedumdesátých let, udělejte to. Pro vaší informaci vám zasílám ještě projev pana Uhla z protiradarového setkání ze 17. listopadu minulého roku na Národní Třídě. Možná že tohoto člověka znáte jako zakládajícího chartistu. Já ho beru jako člověka, který jde stále za ideemi charty a nezastavil se, nezakopal a nežije jen z minulosti jak mnozí podobní vám. Domnívám se, že to je člověk který nestojí jen na stupidním antikomunismu, nýbrž je schopen posoudit reálná nová nebezpečí, ať přicházejí z leva nebo prava. Nežije jenom z charty a co dělal před revolucí, nýbrž dál za ni bojuje, přesně v jejich myšlenkách.

  Projev Petra Uhla na demonstraci 17.11.2008 na Národní třídě v Praze. Petr Uhl je novinář a bývalý politik, přední člen Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), jeden z nejdéle vězněných politických vězňů normalizačního režimu.

  Vážené občanky a vážení občané!

  oslovuji Vás stejně jako před devatenácti lety. Tehdy jste změnili poměry v této zemi. Součástí oné změny bylo i postupné uskutečňování požadavků Charty 77 a Nezávislého mírového sdružení a dalších iniciativ v tehdejším Československu, Polsku i NDR – aby se odstranilo mocenské dělení světa na dvě části, aby se rozpustilo jak NATO, tak Varšavská smlouva. Ještě v roce 1990 o to usilovalo Občanské fórum i československá vláda.

  Bipolární svět postupně padl. Byl ale bohužel nahrazen jednopolárním, v němž hraje vedoucí úlohu vojenský a průmyslový komplex USA. S odchodem Bushe a jeho vlády se však západní Evropa stává sebevědomější a začíná se stavět proti vybudování amerického radaru v Brdech a americké raketové základny v Polsku. Nadějí je také Barack Obama, ale musí mu to někdo sdělit. A to můžeme jen my, občané – u nás, v Evropě a všude na světě –, kteří nechceme americkou nadvládu ve světě, ani studenou válku, ani radar, ani rakety Iskander v Kaliningradu. V odporu proti radaru, zbrojení a válkám nesmíme polevit!

  Jsem přesvědčen, že vaše předchozí vyjádření je přesně důkazem vašeho jednostraného – (JEDNODUCHÉHO) pohledu na problém a pokusem, že když už jste zahnán do kouta tak toho druhého se pokusit přihlouple diskreditovat. O daňovém snad není ani potřeba se zmiňovat, ten jen dokáže poťouchle přizvukovat. Čtenáři už si udělají názor vlastní.

 7. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran dekuju za vysvetleni,je to vzdy nostalgicke si zavzpominat na na mlada leta.Tez je zajimave si pocist jak i z ruske invaze obvinujete neprimo americany.Myslite si ze nam tehdy Boys meli prijit na pomoc?Zase jste do toho zamichal radar ,jako do vseho,ale tentokrat se sem i hodi.Nechcete radar z duvodu jakych? Naruseni suverenity,ktera nam spadla do klina diky Panu Reaganovi a USA.Nebo mame strach ze bychom mohli nekoho rozlobit ,protoze to vypada jako ze by jsme konecne meli v umyslu se branit ,kdyby nas nekdo napadl?Libi se mi jak pisete o panu Uhlu,ktereho si mimochodem vazim za jeho disidentskou minulost,i kdyz nyni nesouhlasim s jeho nazory.Po nekolika skolenich ,ktere jste mi daval ,o tom ze lide poznamenani rezimem nemohou realne posoudit situaci se nahle ohanite panem Uhlem.A kdo mohl byt vice poznamenan komunisty nez pan Uhl.Zda se mi ,ze si odporujete ,ale to je mozna jenom proto ze se na to divam logicky Chcete vedet jak ja jsem se choval za mladych let.V 68 jsem za rusama nechodil,rusove to totis brali jako Druzbu nasich narodu .Normalizace me zastihla uplne nepripraveneho ,protoze jsem nikdy neveril ,ze je mozny aby lidi zapomeli na svobodu i kdyz castecnou, tak rychle.Bohuzel ta svoboda ,kterou ja si cenim nadevse,velke vetsine lidi ani tak moc nechybela.Proto davam takovy kredit Charte ,ze obetovali vse pro lidi ,kteri o to nestali a ani dodnes to nekteri nepochopily a nevedi jak tu svobodu ,co dnes maji, pouzit.Dost to pripomina zruseni otroctvi v americe,kdy se nekteri otroci co dostali svobodu vraceli na plantaze aby je zase vzali zpet za stejnych podminek ,protoze praci meli a o nic jineho se nemuseli starat vse jim zajistil otrokar.Jestli ode mne ocekavate neco o mem disidentstvi tak vas zklamu.Nepodepsal jsem chartu,nedelal jsem demonstrace a ani jsem nepatril ke tride, ktera Normalizovala.Byl jsem v te dobe presne jak jak zbytek naroda ,ktery byl urcen k normalizaci, snazil jsem se zit a do urcite doby, jak se vic a vic normalizovalo , uz jenom prezit.Neco podobneho jak pan Jim Cert zpiva ve sve pisni Chodime do hospod.Poslu vam link.Po sametu ,ty kovani z Normalizacni tridy ,kdyz se ujistili ze samet bude k nim opravdu sametovej ,tak zacali zase prezentovat jejich moudra pod hlavickou OBJEKTIVITY, jsou to proste stejny nesmysly jak za komousu jenom je to zabalene do objektivity aby se to dalo prodat tem vecne nespokojenym.Tez vsechny momentalni neduhy a nedostatky demokracie se prirovnaji ke“ STAREMU“ komunismu a socialismu,cimz se diskredituje demokracie a mlzi se ty obrovske rozdily.Takze nas “ NOVE“komunisty volte protoze my uz jsme pouceny a uz vime vse a vse vyresime.A ze se jeste porad modlime k Leninovi?To nebyl On, to byly excesy,meli by jste se jet podivat do Kremlu jak pekne vypada ,ted kdyz je prevycpanej.A potom , vzdyt mame svobodu ,prece nam nechcete rikat co muzeme a co ne,no ne?Tak tady ja vidim to nebezpeci z leva ,jak rikate ,a proto s vami diskutuji.

 8. Libor Furbacher říká:

  http://www.youtube.com/watch?v=-1uYGZ1X9Aw&feature=related

 9. Libor Furbacher říká:

  to je ta slibena normalizacni pisen

 10. Navaho říká:

  Pane Berane v osmdesátých letech probíhaly protesty proti umístění raket SS20 na českém území, stačilo jen CHTÍT se připojit!
  Po zabití vězně svědomí Pavla Wonka v r. 1988 byla sepsána petice „Dopis 271 československých občanů“, kterou podepsala značná část občanů z Jihlavy. Zkuste si ji přečíst… škoda, že jste se nepřidal.
  Pane Furbachere, souhlas.

 11. Svatopluk Beran říká:

  Doufám, že vy na rozdíl od pana Furbachera, to co po mě požadujete též splňujete. Můžete mi pane Navaho prosím upřesnit kde se tyto demonstrace do 86 roku konaly a jak byly v tehdejších našich mediích zviditelněny. Od roku 85 jsem totiž až do roku 90 jsem pracoval v zahraničí a domů jsem se dostal pouze na pár dnů v roce. Mohu vám k tomu ale dodat, že po podpisu 2 tisíc slov mým synem a jeho následné emigraci v létě 89, jsem si také užil své a byl obviňován a popotahován na svém zahraničním pracovišti z napomáhání v tomto jeho útěku. Nevystupoval jsem otevřeně proti tehdejší komunistické vládě. Nedomnívám se však, že bych měl z ní nějaký respekt. Pro příklad, ukončení základní vojenské služby jsem se přihlásil na roční práci při výstavbě kompresorové stanice v tehdejším SSSR a to na tak zvaný Oremburg. Byl mi proto vyňat z vojenské knížky povolávací rozkaz a já následně – z hodou okolností – se této pracovní cesty nezúčastnil. Po dvanácti letecha a po mé již třetí změně zaměstnání, mi velice agilní vedoucí personílního oddělní v novém zaměstnání zjistila, že nemám ve vojenské knížce povolávací rozkaz a že se nezúčastňuji pravidelného výcviku vojenských záloh. Okamžitě mě poslala z vojenskou knížkou na OVS a tam teprve začal tanec. Po zjištění že jsem nikde nebyl a nenahlásil to, že už potřetí měním zaměstnání a nenahlásil to, že mám tři děti a nenahlásil to, že jsem čtyřikrát změnil bydliště a nenahlásil to, že jsem se jednou rozvedl a dvakrát oženil a nenahlásil to, málem trefil toho lampasáka infarkt a já dostal na vojenské zprávě co proto. – No a vlastně vidíte, teď stačí panu Langerovi po prosazení jeho zákona, nebo komukoliv jinému z policie ťuknout na klávesnici a hned vědí co jsem zač a mám za sebou. Už na sebe nemusím nic udávat, systém pana Langera to udělá za mě. Naštěstí jsem se nepřidal k intrnetovým zdravotním kartám pana Julínka, takže pokud by se policii snad hodilo vědět něco i o mém zdravotním stavu, nebude jim stačit použít pouze počítač. Chci tím jenom říci, znamená to snad, že pokud mi někdo nabídl svobodně prezentovat svůj názor, nesmím ho nyní dávat najevo, nýbrž s ním musím držet basu, protože mi umožnil být svobodný a já teď mám povinost být loajální s jeho vraždící militaristickou expanzí z důvodu nedostatku jeho vlastních surovinových komodit? Takhle mám chápat tu svobodu? Kolik si myslíte, že je v Iráku takových umučených a zabitých Pavlů Wonků? Uvědomujete si, že ta zem která byla jistě velkým podílníkem na mé svobodě, jinde v příkrém rozporu z Ženevskými konvencemi, a o hromadu hůř než Rusové tehdy u nás, drtí jiný národ na zcela vylhaných a pomocí svých zpravodajských služeb vykonstruovaných lžích, ktetrými se nestyděla obelhat celý svět. Velice by mne zajímalo jestli jste skutečně schopen odsoudit a bojovat proti jakémukoliv bezpráví a lžím. Domnívám se, že přesně jak pan Furbacher či Vovsík, to co na jedněch po právu odsuzujete tak na druhé straně vědomě schvalujete. Proto jsem přesvědčen že vaše tvrzení jsou pouze účelová a tudíž v reálené pravdě a skutečnostech nepouživatelné.

 12. Svatopluk Beran říká:

  Pane Furbacher, je úžasné na vás a vůbec na celé ODS jak lehce dokážete překroutit odpovědi. Odkazem na moji nostalgii, zlehčujete můj a nebo tehdy náš způsob odporu a svoji pasivitu schováváte za možnost zneužití a strach z toho co by o vás kdo řekl. Mlčel jste tehdá proti okupaci Varšavské Smlouvy a mlčíte i nyní k ekonomicko vojenské podřazenosti naší země Spojeným Státům. Čechy jsou součástí světadílu Evropa a ne amerického kontinentu. Pokud se Evropa domluví na tom, že bude někde na jejím území umožněno Spojeným Státům společně na rovném principu sdílení vojenských pravomocí obou velmocí, postaven nějaký vojenský objekt, bude to v pořádku. Pokud tak ČR udělá bez plnohodnotného zapojení Evropy a samostatně, nemůže o tom rozhodovat vláda pouze na doporučení bývalého lobisty a zástupce amerických zbrojařských komplexů. To je věc každého občana této země, který má o to zájem. Naštěstí, díky internetu je možnost nalézt všechny možné informace pro i proti. Pokud se jedná o pana Uhla, on z principů a zásad charty neustoupil. Jste to ale vy kdo ve slovním stylu pana Topolánka – to už se přežilo – se natáčíte podle větru. To vaše vysvětlení s těmi otroky, to je od vás velice zábavné. Já mám jiné. Pokud se chtěly Spojené Státy stát industriální zemí s rychlým růstem ekonomiky, nemohli zůstat zemí otrokářskou. Otrokářský nebo i feudální stát s nevolníky sice zajišťuje úzké skupině lidí pohodlný život, ovšem bez svobody člověka nemůže žádný státní útvar počítat s osobním a vnitřním nasazením člověka. Otrok i poddaný vždy udělá jenom to co musí a co mu kdo nařídí, nikdy nevloží do práce celé své já. To je ale to co potřeboval tehdy nastupující kapitalistický systém. Umožnit lidem jejich vlastní rozlet ducha, aby pak mohl ještě více bohatnout, touto rádoby svobodou nasazení a nápadů. Celkově bohatství pod touto vizí na světě přibívá OVŠEM ČÍM DÁL VÍC SE STĚHUJE DO MENŠÍHO OKRUHU LIDÍ ZATÍMCO VĚTŠINA OBYVATEL TÉTO PLANETY ŽIJE NA POKRAJI CHUDOBY. Socialismus vedený komunisty byl jen nepovedenou součástí kapitalistického systému a pokusu o zlidštění jeho raného projevu. Snažil se však brutalitu oplatit zase brutalitou, a přitom ještě potlačovat některé typy svobod. Čas ukázal, že tudy cesta nevede. Musí se jinak. Určitě ne ve stylu bývalé Bushovi nebo Topolánkovy vlády. Tady čas též ukázal, jak neprůchodné jsou v demokracii autoritářské praktiky. Snad to Obama pochopil. Nynější ODS ještě ale stále neví která bije. Pokud by neměla tu možnost, aby manipulovala s vědomím lidí, že tu dřív byli komunisté, těžko by mohla uspět mezi občany se svým vládním programem. Dnes už víme, že byl z většiny stejně vylhaný. Obama zcela jistě nebude zásadně měnit pozadí imperiálních praktik Spojených Států. Je mu ovšem ale jasné, že se bude muset ze světem víc bavit. Jinak by totiž bohatství světa přesouvající se nyní do Asie, mohlo Spojeným Státům při vyloženě agresivní militaristické politice, v budoucnosti zlomit vaz.

 13. Navaho říká:

  Pane Berane splňuji. O protestech proti umístění sovětských raket nebylo v tehdejších komunistických médiích záměrně psáno a mluveno, prostě se komunistům nehodilo psát o tom, že zde někdo protestuje, stejně jako v současné Číně. O průběhu studentské demonstrace v listopadu 1989 také nejdříve mluvila zahraniční média, v těch našich minimálně ještě v sobotu a v neděli panovala těžká cenzura. Kdyby jste byl v Čechách, věděl by jste to. Abych se přiznal, trochu Vám závidím možnost pracovat za komunistů v zahraničí, mně jihlavská pobočka STB nepovolila ani jet na čtrnáctidenní dovolenou do ciziny. Jaká moje tvrzení jsou pouze účelová a tudíž v reálné pravdě a skutečnostech nepouživatelné?

 14. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran,stezujete si ,ze zlehcuji Vas a Muj ,tedy“ Nas “odpor .Tam nejni co zlehcovat .Proste tak to bylo.Nemam zadny duvod se za nic schovavat a nebo se za co stydet,Presto bych delal rozdil mezi mim pasivnim odporem,a vasim hadanim se s byrokraty kvuly nevyplnenym formularum.Ale to je jedno. Pokud nekdo jel na praci do Sovetskeho Svazu tak musel mit vic,nez jenom znalost sve profese.Je mi lito ,ze vam vas syn tam pokazil karieru,a myslim ,ze jste mu zato poradne vycinil.Ale to uz prisla svoboda,a stalo to za to ,a ted uz nelitujete ,ze to udelal.Pravdepodobne zije ve Spojenych Statech,ma se dobre, a je na vas patricne hrdy.Pisete ze pokud se Evropa domluvi tak ze by mohli Americe neco dovolit.To zni tak pekne,k pomilovani.Zatim se domlouvali poradne jen dvakrat ,To bylo prvni svetovy domlouvani a druhy svetovy domlouvani a to se ty zbrojarsky komplexy Evrope najednou sakramentsky hodily a diky USA,ze v Evrope zustali tak nedoslo k tretimu domlouvani.Obvinujete me ,ze prekrucuji veci ,ale ja se jenom snazim orientovat v tom co pisete,a verte nejni to lehke.Jako napriklad by me vubec nenapadlo,ze komunisticky socialismus byl jen nepovedenou soucasti kapitalistickeho systemu urceny k zlidsteni kapitalismu.

 15. Svatopluk Beran říká:

  Pane Furbacher, již jsem na těchto blozích jednou napsal, že je pro mne důležité, že vlezdoprdelová a militantní vláda ODS a Mirka Topolánka, Alexandra Vondry, Ivana Langera, Zelených i Lidovců skončila svojí destruktivní činnost v naší republice a České části Evropy a že s přísunem, pravdivých, pro mnoho osob nelichotivých skutečností končím. Nemohu jinak, ale váš lajcký pohled na skutečné dění a pomoc Spojených Států Evropě v první a druhé světové válce jsou úsměvný. A ne nepodobný těm, kterými nás krmily naši bývalý bratři. Pro tentokrát jenom, dokud nenastoupil do funkce premiéra Velké Britanie Winston Churchil a nepřislíbil přesun většiny britských hospodářských aktiv v zahraničí a tím i ztrátu mnohých území a hospodářských celků navždy ve prospěch Spojeným Státům, o jakékoliv zbrojařské pomoci, nad rámec který americké firmy měly jak s Anglí tak i Německem, nehodlaly Spojené Státy vůbec diskutovat. Též 80 procen občanů Spojených Států bylo proti jakémukoliv zapojení se do obou válk. Způsob, jakým o skutečných předválečných, historických skutečnostech a postojích jednotlivých států a velmocí, informovala bývalá socialistická společnost pod vedením komunistů, je zcela totožný s tím jak se i nynější doba vyrovnává s historickou pravdou. Spojené Státy bez ohledu na lidské ztráty na Evropských bojištích a z ohledem na svou co nejlepší hospodářskou politiku zasahovaly vždy, až v pro ně nejvýhodnější a nejpotřebnější dobu, z ohledem na to aby co nejvíce na těchto válkách vydělaly a to jak ekonomicky tak i rozšířením svých území po celém světě, na kterých mají již přes 800 vojenských základen, sloužících hlavně k hospodářské kontrole té které země a to ať už za pomoci zkorumpovaných vlád, nebo poválečných smluv vycházejících z poválečných světových dějiných skutečností.

  K vaší poslední větě, pokuste si sehnat a i pročíst knihu Gabora Steingarta nar. 1962- GLOBÁLNÍ VÁLKA O BLAHOBYT neboli NOVÉ ROZDĚLENÍ SVĚTOVÝCH FINANČNÍCH TRHŮ -, který vystudoval národohospodářství a politické vědy na universitách v Marburgu a Berlíně. Poté absolvoval studium ekonomické žurnalistiky. Od roku 1990 pracuje pro renomovaný německý týdeníj Der Spiegel. V roce 2001 se stal vedoucím berlínské pobočky tohoto časopisu, v červenci 2007 odešel jako autor a dopisovatel do Washingtonu. V roce 2004 byl Staingert zvolen novinářem roku v oboru ekonomie.
  Kniha vyšla i v češtině v roce 2008 a vydala ji Euromedia Group, k.s. – Knižní Klub v Praze.

  Tato kniha na historických skutečnostech ukazuje na vznik imperialismu a kapitalismu na západní polokouli a na industrializaci této části zeměkoule za pomoci vynálezů a tvrdé práce jak inteligence tak – v uvozovkách – osvozených nevolníků – spolu s agresí a rozkrádáním zbytku světa. Tato kniha mimo jiné popisuje, jak tato západní část světa utekla během 150 let východní ekonomice, která do té doby západní převyšovala ve svých objemech.

  Např. na straně 30 v kapitole Velikášství Velké Britanie se v druhém odstavci píše též o Belgii. – V Kongu, které tehdy bylo považováno za zemi s největším nerostným bohatstvím, kterou belgický král Leopold II deklaroval za svou soukromou kolonii, zemřelo v důsledku imperialistické politiky podle nejnovějších odhadů asi 10 milionů obyvatel násilnou smrtí.

  V jiném odstavci, na podkladě podobných se na straně 31 píše, Světový obchod nebyl od samého začátku onou mírumilovnou výměnou zboží, za kterou je dnes vydáván. Původně představoval proces brutálního potlačování a likvidování, což se tenkrát otevřeně přiznávalo a dnes pilně zamlčuje.

  Již jsem se zde v podobných článcích několikrát zmínil o genocidě provedené na domorodém obyvatelstvu světadílu Severní Amerika, kterou úspěšně prováděly bývalé vlády Spojených Států i s téměř totálním vyhubením jednoho zvířecího druhu – bisonů – a to během pouhých šesti let v letech 1860 až 1866, které bylo původně asi v počtu 40 milionů kusů na amerických pláních a sloužilo jako hlavní zdroj života místních obyvatel.

  Závěrečný odstavec kapitoly – Hitlerova pomoc, jak USA vydělaly na druhé světové válce – začínající na straně 64 a končící na straně 69 zní – Jako náhradu za poskytnutou vojenskou pomoc, především dodávky zbraní, musela Británie přenechat Spojeným Státům řadu svých vojenských základen, od Newfoundlandu přes Jamajku až po Britskou Guayanu. Na konci války vykazovala Velká Británie ztráty, které dalece převyšovaly škody v rozborbardovaných centrech některých měst. Koloniální říše se začala rozpadat, námořní flotila byla silně zredukovaná, finanční centrum světa se přestěhovalo z Londýna do New Yorku. Ze státního rozpočtu odtékala rok co rok nemalá část za Atlantik. Rosvelt sice nakonec ustoupil Churchillowu naléhání, ale vstup USA do války nebyl zadarmo. Cena, kterou americký president svým spojencům vyůčtoval, se dá snadno stanovit. Rosveld požadoval pro svoji zem postavení světové velmoci číslo jedna.

  Rád bych abyste pochopil, že mi nejde o obyčejný antiamerikanismus, na rozdíl od Vovsíkova jednoduchého antikomunismu. Pojďme si už konečně nalévat čisté víno, jenom tak se může každý svobodně rozhodnout co je pro něj přijatelnější. Řekněme po pravdě co se kdy, kde a jak dělo bez jakýchkoliv stranických preferencí. A nechme lidi vybrat. Viděl jsem bilbordy na kterých pan Strejček promlouvá k lidu. Místo STRAŠENÍ MÁME ŘEŠENÍ. Tak konečně snad přestane neoliberální ODS strašit lidi komunismem a bude řešit ekonomickou situaci tak, aby byla přijatelná pro většinu a nejen úzkou skupinu lidí. I Obama ve svých projevech tvrdí, že s chudobou nemalého množství občanů Spojených Států se musí začít něco dělat. Že nestačí mít jenom výstavní boháče a dobrou střední třídu, ale že chudoba zbytku občanů není tou správnou vizitkou USA.

 16. Svatopluk Beran říká:

  Asi to nebyla dokonalá vláda. Těžko se v povolební patové situaci rodila, těžko se poté držela při životě a není divu, že tedy skončila dřív, než skončit mohla. Dlouhou dobu odolávala nejen tlakům z vně, ale zejména záškodníkům z vlastních řad.

  O kterých záškodnících to asi pan Vovsík mluví? Jistě se minulá vláda velice těžce na podkladě lží, podvodných volebních slibů, uplácení nebo vydírání rodila. Načež byla policejně císařským řezem vyvržena ke svému neokonzervativnímu přerozdělování moci a státních peněz nevelké skupině občanů naší republiky. Je dobře pane Vovsík že toto přerozdělování – okrádání ostatních občanů této republiky, prominentní skupinou lidí, bylo zastaveno.

  Kubiceho zpráva byla manipulace, říká nový šéf vnitra

  20:08 | 5.5.2009

  Eliška Bártová

  Nový ministr vnitra Martin Pecina

  Aktuálně CZ

  Praha – V úterý designovaný premiér Jan Fischer oficiálně nabídl post ministra vnitra šéfovi Antimonopolbího úřadu Martinu Pecinovi.

  Ten nabídku přijal a již pár okamžiků po jejím stvrzení, poskytl Aktuálně.cz rozhovor. Podle Peciny existují obavy, že policie podléhala za předchozího vedení politickým vlivům.

  „Kubiceho zpráva byla fabulace, ze které se v podstatě nic nepotvrdilo,“ říká v rozhovoru nový ministr vnitra. „A její zveřejnění před volbami není nic jiného, než politická manipulace.“

  Hlavním úkolem Peciny v roli ministra je odstřihnout politický vliv na policii.

 17. Svatopluk Beran říká:

  Co v Česku znamená „protikorupční politika“

  Výroky místopředsedy ODS Pavla Drobila, „čestného a slušného člověka“, bych tesal do kamene, protože úplně jasně ukazují, jak se v té politice uvažuje a v jakém prostředí Drobil politicky vyrostl. Tohle je česká politika ve své spanilé nahotě a v protikorupčním zápalu. Stále více mne to fascinuje.

  Cituji odtud: ZDE

  Drobil k Michálkovi (takhle uvažuje politik, který je dle premiéra Nečase slušný, politik, kterého si premiér Nečas sám vybral za místopředsedu ODS):

  „Ve vašem případě to byla politická nominace, kterou udělal sice Martin Knetig, ale já jsem ji absolutně pokryl svojí osobou. Stejně tak je na úřadě ještě jeden člověk, který má absolutní politické krytí, a to je Dušan Fibingr. Ten má ale politické krytí jiných významných lidí z ODS. Toho prostě nominovala jiná mocná politická struktura uvnitř ODS, se kterou já mám dobré vztahy a chci je mít, protože to jsou vztahy, které ze mě udělaly místopředsedu.“

  „Na začátek říkám, že absolutně nezpochybňuji vaši kompetenci… pracovní, ale to je polopolitická funkce, ať se vám to líbí nebo ne, jste v dění těch politických vlivů, je to jeden z mála fondů v dané situaci, který má peníze.“

  „Martin Knetig je člověk, kterému já absolutně věřím, zejména pokud se týče finančního poradenství… Pokud on mi oznámí, že vy jste spolu přestali komunikovat… já to řeknu natvrdo, prostě. Jakýkoli důvod, proč bych já měl politicky držet tuto (Michálkovu) nominaci, se začíná limitně blížit nule.“

  Čestný a slušný politik Drobil poté, co se dozvěděl, že si Michálek rozhovory s Knetigem nahrál:

  „Pokud něco takového existuje, tak jim to musíte dát. A ujistit je, jste katolík stejně jako já, křesťan, ujistit je, že jestli něco je, jestli tady něco bylo, tak že je to teď tady na tom stole, ta výpověď bude zničena a nic dalšího není.“

  „Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně.“

  „Já vám dám jednu věc na uvažování: pro mě samozřejmě značka ideál je, že za mnou přijde pan Michálek, v pravé ruce bude mít ruku pana Fibingra, v levé ruce bude mít ruku pana Knetiga, nebo to vyměníte, to je jedno, a přijdete mi oznámit, že toto je řešení. Varianta číslo dvě, která je fakt dobrá a pro mě akceptovatelná, je, že mi půjdete dělat náměstka. Já potřebuju náměstka, který pod sebou bude mít kompletně celou státní správu a který mi udělá projekt za miliardu. … moje dobrá rada je: přineste mi to, zničte to a odpřisáhnete mi, že neexistuje nic jiného. Toto je moje varianta číslo dvě. Číslo tři nechám na vás, protože mě žádná jiná varianta nenapadá.“

  Tyhle výroky by měly být někde vytesány do kamene jako vysvětlení toho, co v Česku znamená protikorupční politika a jak se chová slušný český politik. Podle mne to natolik poškozuje premiéra Nečase a celou vládu, že by měla Nečasova protikorupční vláda podat demisi. Ten slušný a čestný Drobil byl dítě z jejich lůna, byl to premiérův člověk, premiér se za něj postavil, premiér schválil (!!) odvolání bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, byť ten se pouze vzepřel korupčnímu jednání a přispěl osobní statečností k jeho rozkrytí (za což by měl dostat medaili a dvojnásobný plat, neboť se zachoval v zájmu daňových poplatníků proti korupci). Nečasova vláda ztratila veškerou důvěryhodnost a princip „padni komu padni“ se ukázal ve své reálné podstatě: uděláme vše možné proti tomu, aby došlo k rozkrytí korupce, rána, trest, vyhazov padne tak leda tomu, kdo na korupci upozorní a odmítne na ni přistoupit přes vyděračské tlaky nadřízeného slušného politika.

  A co na to Radek Vovsik?

  TAK NAM PADLA VLADA.

  Asi to nebyla dokonalá vláda. Těžko se v povolební patové situaci rodila, těžko se poté držela při životě a není divu, že tedy skončila dřív, než skončit mohla. Dlouhou dobu odolávala nejen tlakům z vně, ale zejména záškodníkům z vlastních řad. Na ně nyní doplatila. Nepřísluší mi, jako členovi ODS, kritizovat kdysi zelené dámy či svéhlavého ale nakonec umoudřeného lidovce. Mohu se však pozastavit nad počiny uražených ješitů z ODS. Tyto nejsou z ranku názorové plurality, ale z ranku pomstychtivosti, zášti a nezodpovědnosti. Chce se mi věřit, že s takovými lidmi se ODS dokáže vyrovnat, chce se mi věřit, že již nadále nebudou této straně škodit.

  Asi to nebyla dokonalá vláda. Ale díky za ten pul rok s ní. Při pohledu do sněmovny je totiž zjevné, že žádná lepší být ani nemohla.

 18. Svatopluk Beran říká:

  ČÍM HŮŘ TÍM LÍP

  TAK NÁM nePADLA VLÁDA.
  .
  Asi to nebyla dokonalá vláda. Těžko se v povolební PROHŘE TŘÍ PRAVICOVÝCH STRAN rodila, těžko se poté držela při životě a JSEM S PODIVEM, že tedy NEskončila dřív, než skončit mohla. Dlouhou dobu odolávala nejen tlakům z vně, ale zejména záškodníkům z vlastních řad. Na ně nyní MÁLEM doplatila. Nepřísluší mi, jako členovi ODS, kritizovat kdysi VEVERKOVSKÉ dámy či svéhlavého ale nakonec umoudřeného VEVERČÁKA JOHNA. Mohu se však pozastavit nad počiny uražených ješitů z ODS. Tyto nejsou z ranku názorové plurality, ale z ranku pomstychtivosti, zášti a nezodpovědnosti. Chce se mi věřit, že s takovými lidmi se ODS dokáže vyrovnat, chce se mi věřit, že již nadále nebudou této straně škodit.
  .
  Asi to JE dokonalá vláda. A díky za ten TŘEŠTVRTĚ rok s ní. Při pohledu do sněmovny je totiž zjevné, že žádná lepší být ani nemohla.
  .
  Já však NEjsem přesvědčen že je to vláda kterou potřebujeme na tolik potřebné reformy, nýbrž že je to puč jak nadnárodních tak i národních soukromých subjektů na demontáž a vykradení sociálních jistot v následných letech těm, kteří drží svým myšlením a hlavně prací schopnost finanční směny v této republice.

 19. Svatopluk Beran říká:

  Doposud nezaručená zpráva, ale uvidíme co se z toho vyvrbí.

  Nevím, jestli je na tom zbla pravdy, ale určitě by to byla bomba, necháme se překvapit. Klaus je zřejmě skutečným majitelem PPF GROUP v Holandsku, jehož majetek se odhaduje na 10,5 miliardy dolarů. Kellner byl v roce 1991 teprve 27 letý, nic netušící bílý kůň, kterému tehdy dali luxusní život za mlčení. Jde o peníze z privatizace majetku ČSSR po sametové revoluci, které do PPF uklidili soudruzi spolu s lidmi z ODS.To už je rozehraná a spuštěná hra, ovšem náročnější a dlouho trvající, pokud jde o objasnění. Klaus udělal strategickou chybu, na kterou čekali vyšetřovatelé. Po ukončení prezidentského mandátu si jel zkontrolovat přístup k penězům a z peněz z PPF si koupil zámeček,který mu teď nahrazuje pocit života na Pražském Hradě,který opustil. Mediím jen vypustil nenapadnou zprávu o tom, že dáreček mu daroval sponzor, Petr Kellner. Tím spadla klec a začalo vyšetřování na mezinárodní úrovni.

 20. Berka říká:

  Aha…ovšem tahle „horká novinka“ koluje po internetu už asi půl roku – například w w w .diskuteri.eu/clanek/vlastni-klaus-ppf-1682-dqi‎

  Ne, že bych já osobně neměl radost, kdyby na Klause alespoň nějakej malej boží mlejnek nezapomněl – ale tyhlety úžasné konspirační teorie…

  Spíš mě docela zaráží, že je tady rozšiřuje někdo, kdo tu nedávno prezentoval svoji víru v nevinnu doktora Ratha 🙂

 21. Svatopluk Beran říká:

  Pane Berka nepochybuji o tom že Rath si k něčemu také přišel, tak jako téměř všichni. Rozdíl však bude podle mne řádově v desítkách milionů ve neprospěch Ratha a kupříkladu Vondry a podobných. I to je však podle mne samozřejmě trestné. Nevěřím však tomu že bude odsouzen za to, za co ho zadrželi a následně drželi rok a půl ve vazební cele. Ohledně Klause je potřeba počkat na vyšetřování které se bude podle mne táhnout roky, tak jako při většině takto složitých finančních machinací založených na politických rozhodnutích momentálně mocných. Možná že do té doby zemře, možná že pokud bude jeho kořínek tužší, použije soukromých služeb typu pana Skačániho. 🙂

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I