Těžko vysvětlovat

Extremistický pochod Jihlavou volby nenarušil. Jeho zabezpečení ze strany policie však možná stálo víc peněz než náklady na volby v celé Jihlavě. Je to daň za demokracii? Zcela určitě. A také daň za krátké období demokracie, kdy stále hledáme mechanismy, jak s extremismem bojovat. A to nejen represivně, ale i preventivně.

Jenže ono to bude těžké, velmi těžké. Jak vysvětlit žákům ve školách, že nacismus a komunismus jsou strašné ideologie a že se musí proti neonacistům tvrdě postupovat? A že je správné nedovolit jim pochod, v němž neuctívají padlé ve druhé světové válce, ale výlet do Jihlavy využívají spíše k oslavě nacismu?

Když pak děti cestou ze školy vidí billboardy s usmívajícími se komunisty, kteří nás zvou do Evropy, a na náměstí si vyslechnou předvolební projev o tom, že jedině komunisté zachrání svět, tak se ptají:

Ale mami, proč si jedni můžou povídat, a druhé policie nikam nepustí? Těžko se to vysvětluje.

25 Responses to “Těžko vysvětlovat”

 1. Hugo Chávez napsal:

  Redaktore , nás soudruhy z Venezuely to překvapuje,že by soudruzi z Česka,které jsi tak oslavoval a ke kterým se hlásil význačný demogratický politik Ex Čez Heytman Vystrčil byli takoví zločinci. Neudělal jsi někde chybu jako soudruzi z NDR ?

 2. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Klukan odpověď je naprosto jednoduchá. Nacisti chtěli pouze jednu rasu na celém světě a otatní rasy vyvraždit nebo zotročit. Komunisti chtěli z kapitalismu odbourat agresivitu, ponižování a vraždění těch slabších těmi silnějšími, přičemž se dopouštěli stejných zvěrstev jako ti proti nimž vystupovali. Je to jednoduché a prosté jen k takové odpovědi najít odvahu.

 3. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran ,i kdybychom pripustili vase zkomolene porovnani Nacinalniho Socialismu a Komunismu,tak nam to porad nevysvetluje ,proc nacismus je zakazanej a komunismus v plne propagaci,at hledam odvahu ,jak hledam.

 4. Daňový soumar napsal:

  Berane Berane,nenávist rasová nebo třídní. Pro mě je to stejné. Ale vysvětlovat komunismus jako úpravu kapitalismu s lidskou tváří, tak to chce fakt myšlenkovou kreativitu. Jakmile neopisujete text vašich guru padají z vás moudra jak z chovance psychiatrického ústavu (v Jihlavě zvaného Kopeček) při vysvětlování teorie relativity.

 5. Hugo Chávez napsal:

  Soumare co kdybys místo vydávání Sebraných spisů Daňového Soumara,čiliže zvracení do krabice,radši tedy vypotil alespoň jednu myšlenku,kromě neustálého prskání a utírání monitoru a sdělil nám jak to tedy vidíš ty ? Ale moc netlač…….myslím na pilu.

 6. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher, komunismus a nacismus jsem neporovnával – nedával do stejné roviny jako vy a vám podobní – nýbrž to co bylo účelově, povětšinou straníky ODS dáváno v rovinu, odděloval. Je mi jasné, že to co se podařilo několika hlupákům spojit, bude historicky těžké v myslích mnohých od sebe, podstatou skutečnosti oddělit, viz. článek Jaroslava Vrány, odstavec 3, ze dne 9.6. 2009, napsaný ve 14,47. Přesněji bych to asi nevystihl. Přesto to skusím s vámi ještě jednou. Nacismus usiloval o vyvraždění všech ras po celém světě, kromě své vlastní. Komunismus měl umožnit žít i těm slabším a nejjednoduším lidem, skutečně jako lidé a nebýt bráni pouze vedle surovin a energie jako laciná komodita k tvorbě zisku. Což se v době industrializace a nastupujícího kapitalismu dělo v míře vraždící. To, že se komunismus choval v raných letech, stejně jako kterýkoliv dravý kapitalista, se není co divit.

  Malá ukázka. Jedná se o hymnu vojáků Cecila Rhodese, anglického koloniálního politika a majitele řady diamantových dolů v Africe, kteří jako jedni z prvních vlastnili tehdejší chloubu vojenské výzbroje – strojní pušky, značky Maxim.

  Kupředu královští vojáci, do země pohanů.
  Motlitební knížky v kapse, zbraně v rukou.
  Doneste naše poselství tam, kde je zapotřebí jednat,
  šiřte naše evangelium – s pomocí svých maximů.

  Srdce politováníhodných domorodců jsou naplněnahříchy.
  Proměňte jejich pohanské chrámy v místa pravé spirituality.
  A když budou jejich uši hluché pro vaše slova,
  proneste k nim ještě jedno kázání – s pomocí svých maximů.

  Až jim vtlučete do hlavy naše desatero,
  podveďte jejich náčelníka a přejmenujte jejich zemi.
  A když to nepochopí a budou protestovat,
  proneste k nim ještě jedno kázání – s pomocí svých maximů.

  Jak to vidíte pane Furbacher, já to vidím horší než komunismus.

  Nehájím excesy komunistů, požaduji pouze stejné odsouzení kapitálu za stejné zločiny. V poslední době mi byly smazány autentické závěry Amnesty Internationál. Nyní se jedná se o dobu vzdálenou šedesát let od nejhorších excesů komunistů u nás a přitom vámi oslavovaná zem, teroristicky a na podkladě lží zaútočila na suveréní stát, odřízla civilní obyvatelstvo od vody a elektriky, načež nechala vyplundrovat jedny z nejstarších knihoven a muzeí. Rozpoutala občanskou válku mezi dvěma národy, a zcela neskromě se podílela a dále podílí na vraždění, znásilňovíní, ponižování a mučení civilního obyvatelstva, přičmž ještě připravila tamní národní hospodářství o 17 procent ropného bohatství na třicet let dopředu. Jak jistě dobře víte i ve Spojených Státech vede nemálo občanů s bývalými hlavními členy vlády USA soudní spory o zodpovědnosti za vědomé nezabránění, možná i podílnictví z útoků na WTC a následném zatažení USA do válek na druhé polovině světa. Pouze nepodepsání vlády USA o zodpovědnosti občanů Spojených Států za zločiny proti lidskosti, umožňuje bývalé vládě, nebýt postavena před mezinárodní válečný tribunál. Mnoho lidí po celém světě však doufá, že i Spojené Státy se dokáží jednou před celým světem vyrovnat se svým břemenem nenávisti vůči všem kteří nebyli ochotni akceptovat státní a hospodářský terorismus, neokonzervativní vlády George Busche.

 7. Hugo Chávez napsal:

  Redaktore Klukane,jelikož nevypadáš příliš árijsky, tak tipuju,že po vítězství nácků by z Tebe ,při nejlepším byl lovec tučňáků u Karského moře, nebo pastevec v Patagonii (jak chtěl Baťa),v nejhorším případfě by z Tebe bylo toaletní echtgutt mýdlo made in Grossdeutschland.Že to tak nedopadlo,poděkuj ohavným sovětským bolševikům,protože být v Rusku v roce 1941,třeba demokracie jelcinovského typu , nebo nedej Bože car Nikolaj II,blbý z Boží milosti, nebo Alexej I.chudák těžce nemocný,tak by Hitlerovi opravdu stačilo jen kopnout do dveří a Rusko by se rozsypalo.V Čechách by jsi nebyl, protože tady,tady pořece Čech nemá koneckonců co pohledávat,což žádný Rus ani komunista na rozdíl od obergruppenführera a zastupujícího říšského protektora neřekl.

 8. Libor Furbacher napsal:

  Pane Chavez,zapomel jste poznamenat ,ze chrabri sovetsti vojaci byli do roku 1941 bratri ve zbrani s nemeckou armadou,kdyz si delili Polsko a Evropu.Pak kdyz nemci chteli vic a jak vy rikate kopli do dveri ,tak v prosinci uz byly u moskvya pak se k nim pridala cela armada Generala Vlasova. Diky dodavkam zbrani a proviantu od Allies se jim zase podarilo postavit na nohy.

 9. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran dekuji za obsirne vysvetleni od veci.Ale porad nevim proc nacisti jsou zakazny a komunisti ne

 10. Hugo Chávez napsal:

  Libore zeptám se ,když chcete debatit o alianci Hitler-Stalin,jestli a co Vám říkají jména Drax a Droumenc?To jsdou velmi důležitá jména roku 1939.
  Je pravda,že bez Vlasovců by Wehrmacht kiksla dřív než ve 45.Ti jsou ale záležitostí přelomu 1942/43-Vlasova zajali na jaře 1942.Dodávky Moskvu nezachránily.Zachránily Stalingrad,ale to už Němci nemohli vyhrát,leda tak dojít k dohodě,která se snad dojednávala ve Švédsku po Kursku v roce 1943 ,ale asi skončila na nenažranosti germánů, naštěstí.
  Rusko zachránila Jugoslávie v dubnu 1941,zima a sibiřská armáda.To ,že by pád Moskvy znamenal konec SSSR ,je velmi sporné.

 11. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher proč jsou nacisti zakázaný a neokonzervativci, nevyjímaje českou ODS, toužící po nadvádě USA na celém světě a i kosmu ne? Spoluúčast na vraždě 1500 vlastních lidí, 1500 cizinců, několika statisíců iráckých i tisíců vlastních občanů je stále málo? 5 milionů lidí vyhnaných z vlastních domovů, a teorie o nadvládě jedné země nad ostatníma nestačí k zákazu strany těchto vrahů? Odpovězte mi co soudíte o minulé vládě USA, má jim chuť vladnout jako jediní celému světu jen tak projít?

  Jinak co se týká KSČM, můj názor znáte. Proč já si myslím, že váš požadavek nebyl dosud splněn, jsem již minimálně jednou naznačil. ODS si pod sebou nepodřeže větev. Pokud by došlo ke zrušení KSČM, pak by to bylo pro pravicovou stranu lhířů a podvodníků z ODS, katastrofa. Museli by si totiž vymyslet nějakou jinou komunistickou stranu. Těžko by totiž hledali početnější voličstvo, než to co by zbylo sloučením všech levicových voličů do ČSSD. Pak by musela ODS pod vedením Mirka Topolánka přetáhnout voliče z této mohutné strany. Což by vyžadovalo uhnout hodně do leva a sáhnout do i pod střední vrstvy. Stav kdy jsou stranou KSČM odebíráni straně ČSSD levicový voliči dává jednou za čas možnost i ODS sáhnout si na vládní křesla. Jednoduché a prosté. O prachy jde na prvním místě, idee jsou až druhé.

 12. Svatopluk Beran napsal:

  Ke druhé světové válce. Rusové u Moskvy použily dvou sibiřských odpočatých divizí, které přesunuly z dálného východu. Je skutečností že Spojené Státy dodávali Sovětskému Svazu na základě zákona o půjčce a pronájmu vojenskou techniku a potřebné suroviny. Tato pomoc tvořila pouze čtyři procenta z celkových nákladů SSSR na celou válku. Je však neoddiskutovatelnou pravdou, že ve většině případů se jednalo o techniku a suroviny, kterých měl Sovětský Svaz nedostatek nebo je neuměl v dané kvalitě vůbec vyrábět či těžit. Tyto zásoby plynuly na výchdní frontu převážně přes Perský záliv a Irán, nebo pomocí anglického námořnictva severní baltskou cestu, do města Murmansk. Tato cesta byla ovšem silně hlídána německými ponorkami a námořnictvem vůbec, takže mnoho konvojů vůbec do cílové stanice nedoplulo a bylo potopeno i se strategickými zásobami. Platba za tyto dodávky, nedodávky, však byla pochoipitelně ve finále účtovaná v plné výši.

 13. Libor Furbacher napsal:

  Pane Chavez ,myslite ze Vorosilov dostal carte blanche od Stalina?Jenom michali polivcicku.Ale toto nejni blog pro tuto diskuzi.Jen jsem vam chtel rict ,ze soveti nebyli ti velci spasitele.

 14. stovkami sov napsal:

  Asi něco není v přádku, když vrcholový politik (zní to blbě, označit takto Filipa) říká, že vražda Milady Horákové nebyla zcela regulérní. A o to třeba jde…

 15. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran ,nevim kde jste vzal ctyry procenta ,ale v realnem svete se to promitlo na dve tretiny nakladnich aut a 14% letadel,mimo dalsich veci,celkove asi 10 billions v tehdejsich dolarech.Dodnes zaplatili rusove necely billion,muzu vam sem okopirovat cely seznam ,ale nechci unavovat.

 16. Hugo Chávez napsal:

  Sověti určitě nebyli velcí spasitelé,koukali chránit sami sebe,když jediná nabídka demokratů byla nakonec ta,že Polsko v případě vstupu Rudé armády (což žádali Anglo-Francouzi) bude bojovat s Německem proti SSSR.
  Co se týče zrušení komunistů ,zda ano či ne, stačí přece podat podnět ÚS a ten vysvětlí fundovaně proč ano či ne.Doporučuji přes nějakého toho sovětského rozvědčíka Štetinu,Mejstříka či jiného svazáka.

 17. Libor Furbacher napsal:

  Kdo byli Ti “demokrate“,kteri meli takovou pravomoc ?Rusove jednali porad a o vsem a s kazdym.Ze Anglie a Francie zadali Rusy jit do Polska je nepresne.Podle zamyslene dohody ,ktere se neuskutecnila,Rusove by v pripade napadeni Francie prisli na pomoc.Byli dve mozne cesty.Pres Rumunsko a nebo pres Polsko.Potom Rusove podepsali Molotov -Ribbentrop Pakt o rozdeleni Polska a pratelstvi.Nikdy jsem neslysel ,ze by Polsko jednalo s Nemeckem o napadeni Sovetskeho Svazu.

 18. Halfar napsal:

  Pínový věnec za nejhodnotnější ian Vrána je historik nad jiné informovaný, vidí pod pokličku a zná souvislosti. Jen lze litovat, že nerozvedl, jak v Jihlavě jsme měli prominentního nacistu Zajíce-Čtvrtečku, který v sobě za rajchu objevil německé geny a začal si říkat Seyss-Inquart. Dotáhl až na metu nejvyšší, když seděl na lavici válečných zločinců vedle Göringa, Hesse, Kalterbunnera, a s jinými v Norimberku skončil na šibenice, podobně jako ona dr. Horáková. Komu je souzena šibenice, ten se neutopí. Pan Vrána si odnáší vavřntelektuální tlachy.

 19. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher, pokusím se vás malinko upřesnit. Nevím odkud píšete, ale správná výše půjčky je 11 miliard dolarů. Dodnes nesplatilo nynější Rusko – bývalý Sovětský Svaz – z této sumy 800 milionů dolarů. Jenom pro vysvětlení, nevím jestli britská angličtina, ale stoprocentně vím že americká engličtina neužívá pojem MILIARDA, nýbrž z milionu skáče rovnou na bilion. Odtud možná pochází vaše lehké přestřelení o výši této půjčky. Stále platí že to byly čtyři procenta celkových nákladů SSSR na druhou světovou válku. Nic to samozřejmě nesnižuje hodnotu této, sice zjištné, ale zcela zásadní a svou podstatou specializované pomoci, ve Velké vlastenecké válce SSSR, po jeho napadení nacistickým Německem.

  Pro dokreslení podotýkám, že Anglii bylo zapůjčeno na podkladě toho samého zákona 31.5 miliard dolarů, které Anglie splatila v roce 2006.

 20. Hugo Chávez napsal:

  Poláci na dotaz Rusů (protože Frantíci s Tomíkama se k dotazování Poláků vůbec neměli) ,prohlásili v srpnu 1939,stejně jako v roce 1938 (mnichovská krize) vstup Rudé armády z jakéhokoliv důvodu na území Polska za casus belli,s tím že se připojí k jakékoliv protisovětské koalici.Která v té době mohla vzniknout pouze okolo Německa.Přičtu-li k tomu,že Anglo-Francouzi s Molotovem a Vorošilovem (ministr zahraničí a ministr obrany) poslali vyjednávat nýmandy Draxe a Droumenca (který byl jakožto generál v roce 1940 podřízen dokonce čerstvě jmenovanému de Gaullovi) ,nedivím se,že to Stalin považoval za urážku a v okamžiku,kdy mu Hitler nabídl polovinu toho CO SÁM DOBYDE,vykašlal se na „Spojence“,kteří za Maginotovou linií chtěli pozorovat jak jim pomáhá sám proti Německu a zřejmě i Polsku.
  Ale já jsem se jen původně snažil redaktorovi vysvětlit,že vzhledem k svému neárijskému vzhledu ,by měl být vděčný sovětským bolševikům,že se nezastavili na česko-slovenských hranicích,
  s Germánem se neožrali a všechno si neodpustili.Předpokládat jaksi,že by Anglie porazila sama Německo nelze.

 21. Svatopluk Beran napsal:

  Když pak děti cestou ze školy vidí billboardy s usmívajícími se komunisty, kteří nás zvou do Evropy, a na náměstí si vyslechnou předvolební projev o tom, že jedině komunisté zachrání svět, tak se ptají:

  Ale mami, proč si jedni můžou povídat, a druhé policie nikam nepustí? Těžko se to vysvětluje.

  Pane Klukan odpověď je naprosto jednoduchá. Nacisti chtěli pouze jednu rasu na celém světě a otatní rasy vyvraždit nebo zotročit. Komunisti chtěli z kapitalismu odbourat agresivitu, ponižování a vraždění těch slabších těmi silnějšími, přičemž se dopouštěli stejných zvěrstev jako ti proti nimž vystupovali. Je to jednoduché a prosté jen k takové odpovědi najít odvahu.

  Stručná zpráva z tisku o banálním střetu civilizací aneb Peru se nás netýká.

  Lima – Nejméně 52 lidí zahynulo v Peru při prudkých střetech mezi ozbrojenými silami a indiány z peruánské Amazonie, kteří se bouří proti těžebním projektům na svém území, protože ničí jejich odvěké životní prostředí i zdroje obživy. Přesný počet obětí není přesně znám.

  Všední příběh v epoše bezkonečné války Nového Imperialismu, kdy masakry tisíců, nastavovaná genocida, etnická čištění, odsuny milionů, legalizovaná velkovraždění a jiné projevy západního humanismu, jsou běžným leitmotivem vyprázdněné, dnes už pouze kašírované civilizace, vyhublé do pozdního kapitalismu (Late Capitalism). Přestože v mnoha městech proběhly demonstrace, v ČR zůstala událost prakticky nepovšimnuta, protože je potřeba aby zůstala nepochopena v souvislostech a dosahu. Přesný počet obětí není přesně znám, říká zpráva z tisku, snad 54 -100, mrtvých, snad 250, či více pohřešovaných. Koneckonců, pomyslí si čtenář, vždyť to není tak moc a jsou to jen necivilizovaní Indiáni a jde o ropu a plyn, dřevo, výrobu energie a ostatní potřebné, tedy krev a plazmu Velkomašiny. Jsou tyto události pouze lokální záležitost, pouhá ukázka politováníhodné zvůle služebných hybatelů? Nebo jde o víc? Nepochybně jde o přírodní bohatství ubíjené, krvácející Amazonie, O zájmy peruánské vládnoucí skupiny a třídy i zahraničních a nadnárodních společností. Jistě jde o potřebný politicky zisk vládnoucí strany. Indiáni jsou tedy velmi nepraví lidé na nepravém místě, v nepravý čas. Nejsou však jen tím, a ne pouze pro vlastní vládu a místní mocenskou elitu. Jejich nevhodnost a resistence je sama o sobě jedním z cílů, na který je mířeno. Ve sféře chladných realistů a pragmatiků to je jistě více než postačujícím motivem. CIA charakterizovala nejednou sociální hnutí původních obyvatel ( the native people, los pueblos originários ), jako hlavní výzvu tj. nebezpečí pro “US hegemony”.

  Pane Klukane, Furbachere, Vovsíku, chápete na tomto příkladu ten rozdíl ve vzniku stran, které chtěly změnit bezpráví surového a vraždícího kapitalismu? A z jakým účelem šel na trh rasový nacismus? Chápete ten rozdíl mezi touhou vyhubení všech ras a pokusem prostých lidí žít důstojný život člověka této planety. To k čemu následně docházelo ze strany levice se nijak nelišilo od toho co způsobilo tento teror.

  Nikdy jsem teror ze strany komunistů neomlouval a neomlouvám ani nyní. Rád bych jen poukázal na vaše farizejství ke světové historii kapitalismu. Vaše tolerance, jíž podporujete zvůli vámi propagovaná politiky svobodné tvorby zisku bez morálky a hranic neo-liberálního kapitalismu je nedílnou součástí agrese sociálně slabých občanů kdekoliv na světě.

  Pane Klukane, je jednoduché to malému človíčkovi vysvětlit. Stačí respektovat skutečnosti.

 22. Liobor T. napsal:

  berane, tvoje placené fanatické členství v islámisticko bolševické organizaci nezakladnám hovoří za vše…

 23. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Libore děkuji za váš nezvykle fundovaný názor k věci. Silně ale doufám, že právěvy vy nebudete tím nejsprávnějším vzorkem pravice. To by bylo s naší demokracií hodně špatné.

 24. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran vy nikdy nepochopite ze ten Americky kapitalismus je daleko nejdokonalejsi vec kterou lidstvo ma.Tim nechci rici ze je dokonaly,jako nic na tomto svete,ale jediny,ktery zarucuje stejna prava vsem a podporuje jedince a zalezi jen na kazdem jak to pouzije.Cim vic tech“ socialnich jistot “po kterych tak prahnete ,do toho budete pridavat,tim vic mizi osobni svoboda a buduje se “stadova“ mentalita.s armadou uredniku ,kteri vas vedou na pastvu.

 25. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher nemám žádný problém s tím abych uznal, že (typ tohoto amerického kapitalismu je díky své podstatě upřednostňováním jedince a vytvářením jeho nadměrným ekonomických jistot, před vytvářením jistot slušného života, ve společenství lidí), nejdále ve vývoji technologií umožňující snadnější a příjemější život. Též věda jako taková, se svými novějšími a novějšími vizemi, rychleji odkrývá možnosti lidské populace na této planetě, než všechny ostatní politické systémy. Nic takového jsem nikdy nezpochybňoval. To co mi na americkém kapitalismu vadí je to, že díky těmto úspěchům, vytváří vědomě a farizejsky dojem, že vše probíhá bez vraždění, mučení, genocidy národů a ras, bez vykrádání surovinových zásob jiných zemí, a to vše pouze na chytrosti a pracovitosti občanů Spojených Států. Přičemž konečnou touhou špičky USA, není demokracie a svoboda ostatních, nýbrž a pouze vlastní bohatství jednotlivce, s možností ovládnutí a řízení celého světa. V každém národě po celém světě, se najde zlomek lidí, kteří se ochotně a rádi přidají k této vizi. Spojené Státy totiž nejsou historický národ, nýbrž národ skládaný od patnáctého století na již, vámi i mnou zmiňované podstatě. Pokud to z mých článků není jasné, ale napsal jsem to již několikrát, tak mým přáním je použít všeho chytrého a potřebného co občané Spojených Států a pochopitelně i jiných států dosud vymysleli a to ku prospěchu většinové populace této planety, bez jakéhokoliv vyvražďování a vystěhovávání národů z jejich území, které je momentálně nejvíce potřebné k neutuchajícímu ekonomickému růstu menšiny. Pro každého normálně uvažujícího je jasné, že se tím částečně zpomalí, ALE NEZASTVÍ, vývoj světa. Někomu to určitě vadí, někomu ne. Někomu totiž stačí spokojený život s existenčnimi jistotami. Každý se ve svobodném světě může rozhodnout dle svého přesvědčení a potřeb. Ani jeden však nesmí použít násilí a vraždění a zneužívání těch druhých, k prosazení svých zájmů. Ať už jsou to vize sociální, či ta která sází pouze na individualitu. Nikdo není víc ani míň. Ať již je to jednotlivec, nebo skupina. Nic víc, nic miň. A jelikož je u nás nyní opět vědomě měněna nebo zamlčována historie, nyní v upřednostňování jednotlivce před skupinou, nedělám nic jiného než to, že pokud toho nejsou schopna ve svobodném a demokratickém světě media, snažím se podávat vedle nyní již známých, dříve komunisty utajovaných informací, předávat naopak ty, jenž jsou nyní v zájmu preference jedince a jeho brutality, utajovány.

Leave a Reply