Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Svět naruby?

Radek Vovsík | Středa, 8. 7. 2009 v 8:46

Martin Herzán, jeden z lídrů jihlavských komunistů, hluboce věřící křesťan, vydává pamětní medaili Karlu Krylovi. Tato věta je od prvního pohledu bláznivá svým obsahem. Komunisté zlikvidovali knihtiskařskou dílnu táty Karla Kryla, komunisté stáli za emigrací Karla Kryla, komunisté zakázali hrát Karla Kryla, Karel Kryl byl jednou z ikon protikomunistického odboje… Co má tedy znamenat toto gesto? Má to být demonstrace novodobé liberálnější KSČM ? Myslím si, že nikoliv, že důvod je daleko prozaičtější: Martin Herzán je jen nezralou, neukotvenou a tápající osobností, která ještě nenašla ani sebe samého. O to nebezpečnější však mohou být jeho exhibicionistické tendence.

103 komentářů k článku “Svět naruby?”

 1. Míla říká:

  Prosím Vás nechte toho, uvědomte si, jak by se asi cítil sám Karel Kryl, kdyby četl vaše „komentáře“. A to bez výjimky. Neberte si ho jako záminku k vašim politickým hádkám.
  On sám by jistě nechtěl nějaké pamětní medaile, ještě že nebude číst, co způsobily. A je úplně jedno, kdo je vydal a za kolik a kdo to kritizuje.
  Zkuste si přečíst některé jeho básně a zamyslet se, možná ho trochu pochopíte.

 2. xmolly říká:

  Pane Vovsíku gratuluji, ještě pár takových nenávistných článků a máte jistotu, že vás bude volit jen vaše rodina.
  Vy tady poukazujete jak se chovali komunisti a přitom máte stejné praktiky jako oni. Dnes se mi jeví více demokraticky než ODS a ČSSD.A jelikož už z principu nevolím KDU-ČSL a Komunisty. Tak můj hlas obdrží nějaká malá bezvýznamná strana.
  Díky Vám mám opravdu jistotu, že v příštích komunálních volbách už ODS volit nebudu, protože co předvádíte, je opravdu za hranicí všeho vkusu:o(

 3. Zubatá říká:

  Krylovy je to jedno má-li pamětní medaili. Kryl by o podobné ocenění nestál ani za živa. Ale pamětní medaile se udělují posmrtně. Medaile je na světě a ze zcela normálního pohledu mi to nepřipadne jako zviditelňování pana Herzána. Prostě se pro něco rozhodl a udělal to. Kdo nic nedělá nic nezkazí, že pane Vovsíku? A kdo celou věc začal politizovat tak tím jste přece Vy pane Vovsíku, pokud začnete poukazovat na politickou příslušnost pana Herzána. O tom, že ho dále zesměšňujete je už jen otázka Vašeho morálního profilu. Nemá smysl cokoli uvádět o tom co by kdyby byl Kryl na živu. Jen malá úvaha na konec – kdyby s medailí přišel pan Vovsík co by se stalo? Následoval by nehynoucí sláva a hodokvas po dobu 3 dnů na počest pana zastupitele Vovsíka? Asi ano.

 4. Ladic říká:

  Krylovi by určitě nebylo jedno, kdo mu ji vydal…v tom je rozdíl, tak jak to podle vyjádření uráží jeho bratra( ten asi ví lépe než zubatá a ten namoll, o čem mluví)a nesouhlasí s tím ani vedoucí spolku přátel Karla Kryla…

 5. Svatopluk Beran říká:

  Ladic říká:

  9. 7. 2009 v 16:06
  Národ, který zapomene svoji minulost, je odsouzen prožít ji znovu.

  Pozorně naslouchejme bývalým politickým vězňům a předávejme jejich krví vykoupené zkušenosti svým vlastním dětem. Možná nemáme odvahu postavit se otevřeně proti velkému zlu, které by nás ohrozilo na zdraví nebo dokonce na životě. Musíme mít ale odvahu postavit se proti zlu malému ještě dříve, než přeroste ve zlo velké. Protože národ, který se nedokáže vypořádat se svou špatnou minulostí, se připravuje o lepší budoucnost.

  Literatura:

  [1] Zpravodaj Konfederace politických vězňů České republiky 2/2000 (roč. 7, květen 2000)

  Domníváš se Láďo že díky zapomětlivosti pana Vovsíka si budeme muset prožít nacismus ještě jednou? O komunistech se na zdejších blozích zmiňuje, ve svých 29 článcích 12x, o nacismu však ani jednou. Že by o tom nic nevěděl, když už na to máme i Vědecký Ústav?

  Víš Laďo, já si myslím že on jako významný radní člen, jede tak trochu sám na sebe. Teď hold letí antikomunismus a on byl komunisty zasažen, tak je potřeba se na tom polštáři příjemě vznášet. Prosadit samotný pravicový program bez vytváření strachu z minulého režimu, by asi na vítěztví nestačilo. Takže důležité je i po dvaceti letech strašit, strašit a strašit. Místo řešení – STRAŠENÍ. To by opět mohlo zabrat.

 6. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran tak ze podle vasi logiky ,co se stalo pred dvaceti lety je pro vas uz dlouho,ale co je sedesat let stare o tom by se melo psat vice.Vy zapominate na jednu vec nacizmus byl u nas sest let ,byl porazen ,zakazan a vynici plne potrestani.Na rozdil od komunismu,ktery nas rdousil ctyricet let,kdyz padl tak nebyl zakazan ,nikdo nebyl potrestan a uz se zase tlaceji do vlady.Znate“Three Wise Monkyes“?Tri chytre opice.Jedna si zakryla oci a rekla nevidim nic zleho,druha si zacpala usi a rekla neslysim nic zleho a treti si zacpala pusu a rekla nerikam nic zleho.To je vas pristup ke komunismu.A to je velmi nebezpecne.Proto tady s vami tady polemizuji a cenim si pane Vovsika ,ktery tyto temata prinasi a pripomina to co kazdy komunista nerad slysi.

 7. Dom říká:

  Nezlobte se na mě, ale i Daňový soumar i Hugo a ostatní, kteří plivou na Vovsíka, že něco neustál a že nectí svobodu:

  Považuju za větší nesvobodu někomu upírat právo na nesouhlasnou reakci na cokoli než kritizovat někoho za jeho činy. Lépe řečeno, oba dva mají právo na obojí.

  Pokud člen komunistické strany vzdá poctu člověku, kterého jeho strana utlačovala, dá se to chápat jako žert nebo úlet nebo jako snaha o napravení některých věcí.

  Reakce pana Vovsíka je je jen jeho věc – od toho tu blog je a od toho máme demokracii. Pokud mu to někdo z Vás odpírá, potom potlačuje demokracii.

  Pokud pan Dr. Herzán vydal medaili opravdu osobně, pak je schyzofrenik, protože kope proti zájmům strany, které je členem. Pokud ji vydal za Stranu, aby ukázal, že KSČM se tváří a myslí jinak, pak je to pochopitelné (ale v žádném případě to na mě nenechalo stopu)

 8. Daňový soumar říká:

  To Dom :
  Můžete mi ukázat kde na koho plivu. Je divné že umíte psát, když neumíte číst.

 9. Svatopluk Beran říká:

  Vědomě lžete pane Furbacher. Přečtěte si znovu a pozorně moje články ohledně mých vyjádření k některým praktikám komunistů v naší zemi a najděte mi jediný takový ve kterém se podobně vyjadřuje pan Vovsík k nacismu. Nacionální sociasmus v době bankami a peněžními ústavy uměle vyvolaných hospodářských krizí může být velmi nebezpečný. Již jsme se spolujednou též bavili a byl jste to právě vy, kdo byl překvapen ze zastřelení našich 71 občanů včetně dětí statní mocí za první republiky. Pan Vovsík ani řádek. Za šest let nacismu bylo zabito nebo popraveno přes 600 tisíc našich lidí. Tolik nebylo zabito ani spojeneckých vojáků při osvobozování Evropy. Kde se o tomto vysokém počtu obětí pan Vovsík v některé svém konkrétním článku na těcht blozích zmiňuje. Nikde ani řádku a to vše v době kdy za vlády ODS a ministrování Ivana Langera utrapravicové nacionální dělnické strany dostaly volný kredit v celé naší republice. Je snad i pan Vovsík jejich tajným obdivovatelem a roztrojenou opicí které nic nevidí, neslyší, nemluví ale hlavně vůbec nenapíše. Víte, každá podobná zpráva, je pro mě od pana Vovsíka farizejský projev zamrzlého člověka v čase. Až bude schopen popsat zlo jako takové a nebude si jako náměstek primátora našeho města, stranicky vybírat jenom jeden typ násilí, a to ať už násilí vědomě jako první zneužívá pro svou osobní potřebu kdokoliv, pak z něj bude kredibilní orgán městské zprávy. Do té doby je pro mne a i většinu obyvatel tohoto města, pouhou stranickou troubou. (HLÁSNOU)

 10. Svatopluk Beran říká:

  Zkopírujte mi pane Furbacher místo kde tvrdím aby se psalo více o věcech proběhnuvších hystoricky dřive. Já píšu o tom, že by se měl pan Vovsík minimálně tak věnovat nacismu jako komunismu, když už to ODS uzákonila. Ovšem náš první radní se vyhýbá zákonům prohlasovanými ODS a zcela vědomě jeden druh totality skrývá. Proč asi? Protože mu zřejmě osobně neublížil? Takže co je mu do toho? I to je možný přístup některých občanů některých politických stran.

 11. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran ,kdyby jste cetl moji reakci pozorneji tak tak tam najdete odpoved na Vase PROC ASI?Tak jeste jednou. Vy zapominate na jednu vec nacizmus byl u nas sest let ,byl porazen ,zakazan a vinici plne potrestani.Na rozdil od komunismu,ktery nas rdousil ctyricet let,kdyz padl tak nebyl zakazan ,nikdo nebyl potrestan a uz se zase tlaceji do vlady.Vidite ten rozdil?

 12. Major Zeman říká:

  Aktivity pana Herzána se podle mého míňění nepřiměřeňě medializuje a je otázkou proč ? Občany města Jihlavy by více zajímalo v době celosvětové hospodářské krize, když se u většiny soukromých firem snižují zaměstnancům mzdy a roste nezaměstnanost. Jesli bylo adekvátní, citelné zdražení domovní daňě,chystané zdražení MHD apod. Na tyto aktuální věci by mělo vedení města a zastupitelé všech politických stran více reagovat. Diskuze o morální zodpovědnosti před listopadového režimu nejsou v současné době pro většinu občanů zatím žádným přínosem.

 13. Libor Furbacher říká:

  Samozrejme penizky a pohoda a s nejakou moralkou, nebo co to je, nas neotravujte Pokud se to neda vypit ,snist a nebo aspon ukrast ,tak k cemu to je?

 14. Svatopluk Beran říká:

  Nezapomínám pane Furbacher, to spíš vy a pan Vovsík potřebuje z nějakého důvodu zapomenout. Jak jste si jistě mohl všimnot na projevech ultrapravicových nacionálních stran a to nejen v Jihlavě, ide nacismu nebyly dosud zneškodněny. Zločiny potrestány byly, to máte pravdu, ale některé státy jim i nadále zametají cestičku. Například, dle zákonů Spojených Států se mohou nacisté veřejně a otevřeně na internetových stránkách společností, provozovaných tamtéž, dál hlásat ke své ideologii. To nese díky internetu bez hranic možnost, aby se mohly i v našich zemích za vládnutí a tolerance netečného náměstka primátora pana Vovsíka a tolerance jeho stranického ministra vnitra, čeští ultrapravičáci opět prosazovat. Dokud nebyla odstraněna zákoným a parlamentním způsobem lobistická vláda ODS, vláda Mirka Topolánka, vláda straníků pana Vovsíka, mohli si tu nacionální strany dělat svou propagandu jak chtěly a daňový poplatník to musel platit. Jak jste si jistě stačil všimnout, jeden obyčejný obtloustlí úředník a jeden policista, kterého policejní řemeslo vyloženě baví, tomu, co bývalá vláda vyloženě tolerovala a možná i skrytě podorovala, udělali během pár dnů rázný konec. Je fajn, že se tak stalo i pomocí Jihlavy. Jenom je veliká škoda, že vedení našeho města a tím potažmo i pan Vovsík neukázalo svojí osobní statečnost proti tomuto typu totality svojí občanskou angažovaností, třeba i na těchto blozích, již dříve. Jak to, že po výměně vlády to šlo a před tím ne? Změnily se snad zákony? Bál se pan Vovsík svého ministra? Bál se, že by byl sesazen z místa náměstka? Kde bylo jeho osobní přesvědčení v této zemi, k zákonem upřesněným totalitním režimům? Co dělal, když se ten plevel tady rozrůstal? Psal o tom? Nebo ho spíš chtěl svou netečností a spravedlivým antikomunismem živil a hnojil? Je dále také skutečností, že díky policejnímu zásahu v Jihlavě se mohla projevit i část z nového Policejního zákona ČR, prosazeného právě vládou ODS. Tento zákon zavádí staronové policejní nástroje, které nesou otevřenou možnost legálního zásahu policie proti nesouhlasící občanské společnosti a jenž mohou být policií zneužity k potlačení nenásilných občanských protestů a nesouhlasu občanů z tou kterou momentální vládní mocí. Nemám teď namysly zákrok proti Dělnické Straně. Ten byl naprosto v pořádku, ale násilné obklíčení protestujících antifašistů, pomocí těžkooděnců a lehké mobilní techniky. Že nedošlo k násilnému střetu mezi policíí a obklíčenými nebyla zásluha policie uzamknuvší toto shromáždění protestujících na dvě hodiny, ale klid a vyrovnanost zákoně protestujících. Pokud však nedošlo k násilí, nebyli tito lidé v našich veřejnoprávních mediích ani nijak zviditelněni. Proč o tom mluvím? Podobným záshem totiž již jednou policie ČR jednou zneužila tento paragraf (ZÁKON 273 ze dne 17. července 2008 Zákon o Policii České republiky. HLAVA VI – POSTUP VE VZTAHU K VĚCEM, & 43, písmeno c, praví – Vyžaduje-li to splnění konkrétního úkolu policie, je policista oprávněn přikázat každému, aby po nezbytnou dobu setrval na určeném místě, hrozí-li závažné ohrožení života nebo zdraví), a pomocí těžkooděnců zasáhla proti poklidnému protestu iniciativy – Nenásilí – a pokusu vyjádřit svůj názor pomocí stovky protestujících a transparentu. Stalo se to na Pankráci při návštěvě Baraka Obamy. Česká veřejnoprávní media samozřejmě nikde. Přičemž bylo místo i čas protestu dopředu známo. V kontrastu s tím, televizím mediím nenahlášená, na krajském úřadě provedená balkonová scéna pana Vovsíka s asi deseti účinkujícími, byla málem přenášena všemi televizemi stanicemi v přímém přenosu. To jsem jenom odbočil, abych poukázal, že ikdyž máme demokracii, tak praktiky a zákony, které si ODS protlačuje, nejsou tak daleko od těch které zavedly komunisté. Lidé jsou však nyní strašeni ODS, že vše co není protikomunistické vede k návratu komunistů a tak občanská angažovanoat opět, tak jak za komunistů, pokulhává za skutečnostmi, které jsou dnešním občanům nabízeny. Nechte obstoupit většinu občanů policisty v těžkém brnění a uvidíte kolik jich přijde příště zviditelnit svůj postoj.

 15. Svatopluk Beran říká:

  To o čem mluvím začíná přibližně od druhé minuty videosekvence, můžete to ale zhlédnout klidně celé, trvá to jen něco kolem pěti minut. V našich veřejnoprávnách mediích uvidíte tak akorát pana Vovsíka na balkóně, tohle, stejně jako za totality těžko.

  http://www.nenasili.cz/cs/3384_protesty-pri-navsteve-obamy-v-praze

 16. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran tak to video jsem teda nevidel . Zajimave. Ze jich na te demonstraci bylo asi patnact ,tak se nedivte ,ze velkej zajem medii nebyl, a nepomohlo ani ze tam souply devcata nahore bez.Priste vyberte nejake s vetsim predsevzetim aby se to nemuselo nazyvat neviditelny a mozna kdyz zavolate panu Hefnerovi do Playboy tak by to melo pomoci publicite.

 17. Míla říká:

  Já stále nechápu jednu věc. Pan Herzán může Karla Kryla jistě obdivovat a vážit si ho jako člověka a proto se neudržel a pamětní medaile vydal, ale na druhé straně (při svém vzdělání a přirozené inteligenci) si MUSEL být vědom, co si o tom budou ostatní myslet. Proto se tady hádájí politické strany. MUSELO mu být jasné, že když komunista bude velebit disidenta, tak je to přinejmenším divné. Jak by mu asi bylo, kdyby se jako věřící občan dozvěděl, že satanista vydal pamětní medali některému zesnulému papeži? Nebral by to náhodou jako provokaci, nečekal by od toho nějaký podraz, nebo právě ono kritizované zviditelnění.
  Proto mi tak vadí, že se tato diskuze týká právě Karla Kryla, který si to skutečně nezaslouží, protože zde krásně posloužil jako záminka k hádce mezi komunisty a ODS.
  Pane Herzán, kdybyste měl Karla Kryla opravdu nezaujatě rád a vážil si ho, tak si v den jeho narozenin pustíte jeho desku a tiše a sám na něj zavzpomínáte, možná se i pomodlíte jeho památce.

 18. Jirka říká:

  Pane Vovsík,počítám-li dobře,v době,,revoluce,,Vám bylo asi 22 let.Tudíž jste půlku svého života prožil v době nesvobody.Pokud jste studoval dehdejší gymnázium,musel jste být Vy,nebo Vaši rodiče dobře zapsán u tehdejších mocných.(Pamatuji si tehdejšího ředitele gymnásia v Jihlavě,mimochodem dnes úspěšného majitele soukromé školy),který kádroval žáčky,kteří chtěli na vysokou a jen tak někdo se tam nedostal.Vychází mi z toho,že pokud jste absolvoval za bolševika střední školu a ještě se dostal na vysokou,nebylo to v tehdejší době s Vaší nenávistí ke komunistům tak hrozné.Kdy nastal ten obrat?

 19. Svatopluk Beran říká:

  I mě se libila pane Furbacher pomalovaná dívčí těla. Ta ale nebyla součástí zásahu a zadržení pomocí těžkooděnců. Tato akce proběhla na Praze 1 v raních hodinách a medii prezentována byla. Ta důležitější, co jste zřejmě na video sekvenci, díky bodypaitingu na mladých ženách, přehlédl a ve svém článku opoměl komentovat, bylo násilné oddělení protestujících v bílých papírových maskách a kombinézách na zastávce metra – Praha Pankrác – , pomocí policejních těžkooděnců od ostatních lidí. Tito policisté pod pohrůžkou použití násilí, z odůvodněním, že se jedná o zabezpečení našich životů a zdraví, oddělili nás od ostatních občanů volně vycházejících a procházejících se na Pankráci. Tam kde se neprotestující občané mohli volně pohybovat, tak tam občanům snažícím se Baraku Obamovi ukázat transparentem nesouhlas 70procent našich lidí s americkým radarem, bylo znemožněno vstoupit a byli násilím drženi ve výstupovém patře metra Pankrác. Bylo nám po dobu asi dvou hodin neustále vysvětlováno, že jsou tam pro naší bezpečnost, ovšem v čem se skrývá ohrožení našeho života a zdraví, pokud se budeme pohybovat tam kde mohou ostatní, nám nedokázali vysvětlit a mleli stále dokola svojí. Nepřibližujtese – jde o vaší bezpečnost – jinak budeme muset proti vám použít donucovacích prostředků. Máte pravdu v tom, že na terase léží asi jenom padesát protestujících. Ne všichni byli ochotni vystoupit z metra, postavit se a následně si i lehnout, před po zuby ozbrojenými policisty připravenými k pacifikaci při pokusu o zviditelnění našich občanských práv, v demokratické zemi. Podobné metody byli i za komunistů. Musím ale přiznat, že pokud jsme nešli dál – tak oni do nás také nešli – neměli jsem k vůli tomu ani žádné problémy v práci. To, že jsme ale nesměli pod pohrůžkou násilí prokázat svojí občanskou angažovanost v demokratické zemi, dvacet let po pádu komunismu a naprostý nezájem našich televizních medií v období vlády ODS, – v kontrastu s takřka přímím přenosem balkonové scény pana Vovsíka je minimálně, k zamyšlení.

 20. Ladic říká:

  berane, ty jako placený člen islámisticko komunistické iniciativy, bolševický fanatik samozřejmě budeš odsuzovat antikomunismus. jsi za to placený. Já zase odsuzuji laciný antiantikomunismus, ale asi je to věc naturelu…
  http://www.nezakladnam.cz/cs/blogy/apmar/profil
  beran – oddaný člen
  Dvakrát rozvedenej, ale hlavně táta od dvou nevlastních a jednoho vlastního dítěte plus čtyř vnoučat.
  Zájmy Cestování, sport
  Oblíbená hudba Rock, country
  Oblíbená kniha Spíš časopis a to Nathional Geographic
  Oblíbený film Forrest Gump, Vratné lahve, Příběhy obyčejného šílenství, Tři barvy modrá

 21. Ladic říká:

  Jiříku, pokud tady někdo napíše, že studování vysoké školy bylo podmíněno láskou ke komunistům, tak to nesvědčí o jeho duševním zdraví…podle tebe byl vlastně každý vysokoškolák obdivovatel komunistů……..tak to opravdu nebylo, horší je, že poté, co se otevřeně a bez trestu může mluvit o zločinech komunistů, tak se ještě najdou individua, která je obhajují….

 22. Ladic říká:

  svatopluku, s odporem jsem nahlédl na tvé výpotky na vebu vaší organizace placené islámisty a KGB a musím konstatovat, že tam máš hodně hrubek. To se alespoň nemůžeš naučit česky?

 23. Ladic říká:

  a ještě pro doplnění pro toho agenta ze Svatopluka Čech –
  http://www.eurabia.cz/Articles/1899–ne-zakladnam-spolupracuje-s-antisemitskym-islamskym-hnutim.aspx
  V článku nechybí ani zmínka o tom, že účastníci konference mohli častokrát slyšet pozvánku na Káhirskou konferenci, která je výročním setkáním protiválečných aktivistů z oblasti Blízkého Východu. Uskuteční se od 27. do 30. března.
  Káhirská konference
  Zmíněné konference, kde byli mezi hlavními hosty například egyptští islamističtí extrémisté z Muslimského bratrstva, se zástupce iniciativy Ne základnám skutečně zúčastnil, jak dokazuje výpis z účtu č. 2720320001/2400 u eBanky a.s., podle něhož bylo dne 10. 3. 2008 za letenku zaplaceno 12 379,- Kč a za ubytování 5.000,- Kč.

 24. Ladic říká:

  sváťo, další hrubka:
  Pro tohle co nyní vláda ODS všeobecně provádí jsme v 89 kíči nezvonily

  To tedy něděláš soudruhům dobrou vizitku… 🙂

 25. Radek Vovsík říká:

  Pro Jirku upřesňuji: Za totality jsem pouze vystudoval střední zemědělskou školu. Vysokou školu jsem začal studovat až po roce 1989. Moji rodiče nikdy nebyli členy KSČ, sám jsem nebyl ani členem pionýra či SSM. Vaše úvahy jsou jen nepodloženými spekulacemi.

 26. Svatopluk Beran říká:

  Mohl by jste pane Vovsík okomentovat nějakým způsobem zásah policie na stanici metra- Praha Pankrác, v den návštěvy Prahy, Barakem Obamou. Je mi jasné, že to pro vás nebude jednoduché, protože jste tam nebyl a české zpravodajství tuto událost sabotovalo. Zajímal by mě váš postoj k tomuto policejnímu zásahu a jeho příčinu, zdůvodňovanou samotným velitelem zásahu. Dodatečné vyjádření šéfa pražské policie, pana Červíčka v českých mediích obsahovalo pouze koméntář zásahu, bez zdůvodnění oprávněnosti a zamlčováním daných skutečností, umožňovaných zashujícími těžkooděnci, ke všem občanům pohybujících se v inkriminovaných hodinách v okolí Pankráce. Podle mne, se komentář pana Červíčka svým jádrem a principem vysvětlení, naprosto shodoval s komunistickým vysvětlováním zásahů policistů proti občanům před rokem 89. Doufám, že pokud mi odpovíte, nebude vaše odpověď zaměřena pouze na mou slabší gramatiku. Pravdou je, že žádnou střední ani vyšší školou, se tak jak vy pochlubit nemůžu.

 27. Ladic říká:

  a na základce jsi nedával pozor berane? Ale je fajn, že potvrzuješ průzkumy o voličích komunistů…díky….

 28. Mirek Dušín říká:

  Pan Herzana osobně neznám. Znám pouze jenom jeho vyjádření k jeho aktivitám z médií. Do KSČM vstoupil pro její ideu sociálně spravedlivé společnosti bez deformací a potlačování politických a občanských práv. K tomu se dnes hlásí i oficiální politika KSČM a mají to i ve svém programu. Pro někoho to může být nevěrohodné i nepochopitelné, ale je to tak. Za chyby a omyly vedení KSČ nenese žádnou odpovědnost, protože před rokem 1989 nebyl politicky angažován a s chybami i deformacemi politiky KSČ se nestotožňuje. Jak všichni víme K. Kryl byl velice nábožensky založený se sociálním cítěním a smyslem pro opravdovou demokracii lidu.Po listopadovým vývojem u nás byl velice zklamaný a vyjadřoval to v pisních i rozhovorech. Nejvíce mu vadila za režie ODS v 90-letech tunelování bank,firem a podniků na úkor poctivých občanů a takzvaná pseudodemokracie místo skutečné demokracie a další nešvary polistopadového režimu. Jistě by dnes souhlasil s myšlenkou že u nás po roce 1989 více zvítězil divoký kapitalismus, s asociálními prvky a pseudodemoracií místo opravdové demokracie a sociálně vyvážené ekonomice. Představitelé OF nám skoro před dvaceti lety slibovali úplně něco jiného než se později realizovalo . Jistě že úrčité věci jsou lepší než bývaly. Určitá čast lidí si velice ekonomicky pomohla, ať již to bylo nebo je jakým koliv spůsoem, ale pro většinu lídí je to tvrdý, ekonomický i sociální boj o určitou formu přežití s volbou jednou za čtyři roky svobodně a demokraticky zvolit pro sebe tu správnou politickou stranu.

 29. zacman říká:

  Medvědí služba ODS-Pane Vovsíku, jděte opravdu už do háje!!! Kvůli vám rozhodně nebude spousta lidí volit v Jihlavě ODS a solidní lidi z radnice odejdou, a to kvůli vašim praktikám – zákeřnému jednání, vašim osobním záporným vlastnostem, hromadícím se průšvihům atd. atd. A jestli neodejdete z radnice, věřte, že v Jihlavě to může ODS zabalit a škody, které způsobíte městu vaším autoritativním rozhodováním, budou ještě větší… Pak si můžete psát zviditelňující dopisy třeba na lampárnu, protože nebudou nikoho zajímat. Všichni už vědí, jaký jste, a není třeba to svádět na politiku…. je to ve vás. A my vás na radnici nechceme. A vy osobně pak zaviníte, že bude pro lidi přijatelnější i ten komunista! Pánové z ODS – a vy to tak necháte? No to snad není možný.

 30. Radek Vovsík říká:

  Pane anonymní zacmane – za koho, prosím, mluvíte, když říkáte „my“? Váš osobní postoj respektuji a nemíním se Vám nijak vemlouvat. Chcete-li však mluvit za větší skupinu lidí, zkuste ji alespoň blížeji definovat (jestli Vám to Vaše anonymita – synonyma si doplňte sám – umožní).

 31. Libor Furbacher říká:

  Pro“ zacman“ .A co treba nejaka fakta misto nic nevysvetlujicich urazek?A nebo jenom chcete ukazat jak se jevi zasadovy clovek komunistum?

 32. xmolly říká:

  Pane Vovsíku na co potřebujete konkrétní jména? Aby jste lépe určil svého třídního nepřítele? Aby jste jej mohl trestat za odlišný názor? Kritizujete komunisty, ale vaše vystupování mi čímdál tím více připomíná jejich chování v 50 letech!!!
  A aby jste byl vklidu tak se třeba podepíšu jako Karel Novák. Pořád je to anonymní, neboť jméno si na internetu může vymyslet kdo chce a jaký chce.:o))

 33. Dom říká:

  Mirek Dušín:
  Hahahaha, píšete: “ Představitelé OF nám skoro před dvaceti lety slibovali úplně něco jiného než se později realizovalo “ To se realizovalio na konci je opravdu velice typické… nepatří tam náhodou „než se nám nakonec podařilo realizovat“??? A tohle je celý ten problém!!! Proto to u nás vypadá, jak to vypadá, protože OF a ODS a ČSSD slíbila, ale SE potom nic neudělalo…

 34. Libor Furbacher říká:

  Dom pekne napsane ,porad nekoho jineho vina ,nikde ne nase ,vsichni nas porad podrazeji a nechavaji nas ve stychu ,a tak dale,vzdyt my to mame v genech.

 35. Svatopluk Beran říká:

  Pan radní Vovsík stále v kurzu. Vybraná část z článku v Britských listech o komunistech.

  Smí komunista vydat pamětní medaili Karla Kryla?

  Před několika týdny vydal člen KSČM z Jihlavy Martin Herzán, člen zastupitelstva v tomto krajském městě na Vysočině pamětní medaili Karlu Krylovi u příležitosti 15. výročí od jeho předčasného úmrtí a 65 let od narození. Ve sdělovacích prostředcích byl tento počin ihned využit k šíření protikomunistických postojů a vytváření umělé senzace ve smyslu – komunista si dovolil takovou drzost, že vydal Krylovi medaili. Jak si to mohl dovolit.

  V demokratické společnosti může jít i komunista na nedělní katolickou bohoslužbu, farář jej jistě nevykáže ze svatostánku ven. Za 2. světové války bylo např. na hřbitovech napsáno „psům a židům vstup zakázán“.

  Může jít volič KSČM na pivo do hospody, kterou provozuje lidovec? Může položit smuteční věnec ke hrobu Waldemara Matušky? Nebo si předtím, než v klidu svého domova vyndá opatrně z obalu desku Karla Kryla, tu nejznámější z roku 1968, bude muset zažádat o povolení u jeho manželky či bratra Jana Kryla, aby si ji mohl poslechnout?

  V podobných otázkách by se dalo pokračovat, jsou snad absurdní, myšlení některých osob i veřejně činných zůstává hluboko v reálném socialismu, v době normalizace, včetně jejich jazyka.

  Náměstek primátora Jihlavy, člen ODS Radek Vovsík přispěchal se svou troškou do mlýna. Na serveru http://www.zjihlavy.cz ze dne 10.7.2007 najdeme toto jeho vyjádření:

  „Martin Herzán jeden z lídrů jihlavských komunistů, hluboce věřící křesťan, vydává pamětní medaili Karlu Krylovi. Tato věta je od prvního pohledu bláznivá svým obsahem. Karel Kryl byl jednou z ikon protikomunistického odboje.“

  Vovsík nezůstal u tohoto vyjádření a řádně po bolševicku přitvrdil svou rétoriku, je otázkou zde jeho pracovní aktivita a služba občanům města, ve kterém zastává významnou veřejnou funkci, je také tak pohotová. Herzána označil za nezralou a tápající osobnost, která ještě nenašla ani sebe samého.

  „O to nebezpečnější mohou být jeho exhibicionické tendence,“ dodal jazykem normalizačního papaláše Vovsík. Ostatně má se od koho učit, v ODS je mnoho bývalých členů KSČ.

  Pan náměstek by mohl s podobnou razancí pohotového mravokárce a učitele poučit svého postavou velkého předsedu Topolánka o tom, že jaksi není vhodné, aby se pohyboval na zahradě příbytku velkého ctitele a milovníka lehkých děv Berlusconiho jen tak na Adama.

  A mohl by ho poučit, že se také nehodí podvádět svoji zákonitou manželku a využívat zároveň její aktivity při vlastní volební kampani (v roce 2006) a současně v této době udržovat mimomanželský poměr se slečnou Talmanovou a už vůbec ne ukazovat na veřejnosti panu Kalouskovi, že je jednička.

  To přece pravicový politik vyznávající pravé konzervativní hodnoty nedělá. Pro pana Vovsíka byl ovšem mladý komunista Herzán snadným terčem, jelikož jeho reakci na velmi nemístné výroky místní tisk s velkou pravděpodobností nezveřejní. Ostatně Herzán vydal medaili sám na vlastní náklady, stejně jako v roce 2004 financoval pamětní desku Karlu Krylovi, která je umístěna na Domě kultury města Jihlavy, před rokem v Jihlavě uspořádal sbírku ošacení pro místní bezdomovce a pravidelně ve volném čase pomáhá přírodě. Pan Vovsík se asi zalekl konkurence a tak si prostě jen mediálně kopl.

 36. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran,to Vam vzalo tak dlouho najit takovej nesmysl .
  Omluvil se nekdy ten hluboce verici komunista Hrzan tem fararum co farary hluboce v uranovej dolech ,treba u Pribrami v tabore Vojna?
  To je jako kdyz vas nekdo napadne ,rozbije vam hubu ,je odsouzenej,ale do vezeni nejde ,chova se jako by se nic nestalo ,a pak se prijde obcas poptat jak vam ta huba srostla a jestli jsou jeste ty stehy videt ,aniz by se vam omluvil.
  A tim jeho ucast na vasem prozitem utrpeni vas dojme k slzam.Ze ano.

 37. Svatopluk Beran říká:

  Pane Furbacher, logiku to co říkáte má. Pokud by jste byl ale skutečně korektní a tyto zásdy byly skutečnou praxí dnešní doby. Třeba to ti komunisti dělali v – DOBRÉ VÍŘE -, (to je nejnovější americké vysvětlení pro porušování Ženevských Dohod). zrovna tak jako agenti CIA a američtí dozorci v Abu Grajbu, Gvantanámu i jiných věznicích po celém světě, na několika tisících noprávněně zatčených a mučených bez jakékoliv soudního vyšetřování. A TO PROSÍM 60 LET OD DOBY KDY SE S TĚMITO PROTILIDSKÝMI PRAKTIKAMI PREZENTOVALI KOMUNISTI U NÁS. Dále se domnívám že pan Hrzán neschvaluje a nezastává podobné praktiky a dává to svým chováním jasně najevo. Též se domnívám, že se komunisté omluvili za podobné praktiky, zrovna tak jako církev jménem papeže, za násilí mučení a vraždění obyvatel celé zeměkoule.

 38. Svatopluk Beran říká:

  Svět na ruby. Tak tohle asi hlavní jihlavský honec čarodějnic bude těžko chápat. Copak asi čeká ODS v budoucnosti, když karet z přihlouplým antikomunismem se budou muset zbavit, protože na tyhle slaboduchý špeky, jako bylo například – Martin Herzán je jen nezralou, neukotvenou a tápající osobností, která ještě nenašla ani sebe samého, – už budou kejvat hlavame jenom soukmenovci Domnívám se že po dalších volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013 to bude pouze skalních deset procent voličů.

  Solženicynovo Souostroví Gulag se stává v ruských školách povinnou četbou
  Ruský premiér Vladimir Putin dal popud k tomu, aby se hlavní dílo Alexandera Solženicyna Souostroví Gulag pojednávající o drastických poměrech v komunistických koncentračních táborech Souostroví Gulag stalo povinnou četbou na ruských středních školách. V Sovětském svazu ta kniha byla zakázána.

  Ruský ministr školství Andrej Fursenko nařídil ve středu oficiálním příkazem, že se středoškoláci budou muset povinně zabývat Solženicynovým vylíčením sovětského teroru ve Stalinových koncentračních táborech.

  http://www.spiegel.de/schulspiegel/wissen/0,1518,647987,00.html

 39. Libor Furbacher říká:

  Jo nekdy i v rusku se objevi svetlo pravdy,ale asi bohuzel jenom na chvili .Od noveho skolniho roku uz maji nove ucebnice ,kde je Stalin oprasovan a oslavovan jako hrdina.Takze myslim ,ze nejenom radarek ,ale i raketky by se hodily.

  http://74.125.93.132/search?q=cache:X2JBY1zUjhMJ:www.nationalpost.com/news/story.html%3Fid%3D1964230+Putin+rehabilitated+stalin+2009&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=ca

 40. Libor Furbacher říká:

  Jo nekdy i v rusku se objevi svetlo pravdy,ale asi bohuzel jenom na chvili .Od noveho skolniho roku uz maji nove ucebnice ,kde je Stalin oprasovan a oslavovan jako hrdina.Takze myslim ,ze nejenom radarek ,ale i raketky by se hodily.

  http://74.125.93.132/search?q=cache:X2JBY1zUjhMJ:www.nationalpost.com/news/story.html%3Fid%3D1964230+Putin+rehabilitated+stalin+2009&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=ca

 41. Robin Melounek říká:

  Pane Vovsíku. Už delsí dobu sleduji Vaše antikomunistické tažení a mám pocit, že se čím dál více přibližujete právě k předlistopadovým praktikám jediného názoru….oponenty očernit, důležité „okecat“ a svést neůspěch na levici. Jako obyvateli Jihlavy mě to není lhostejné a doufám, že nejsem sám kdo si Vašeho chování včas povšimnul před nadcházejícím „prostřidáním“ funkcí v místním zastupitelstvu. Vaše politikaření a učelný kariérismus mi nemůže být lhostejný. Abych se navrátil k tématu komunismu a antikomunismu, vystřihl jsem pro Vás stať od Václava Bělohradského na toto téma. Doufám, že si po přečtení tohoto textu budete moci zreflektovat svoje minulé chování a rétoriku.

  Antikomunismus a velké prázdno

  Něco jiného je být odpůrcem moci nějaké strany, třeba komunistické, a něco jiného je být antikomunistou. Antikomunismus je ve svém jádře odmítnutí odpovědnosti za komunismus, jako by přicházel jen zvnějšku naší společnosti a nijak nesouvisel s tím, jak se v ní vládne.

  Stál jsem nedávno v lékárně s jakousi penzistkou. Měla zánět středního ucha, zaplatila na poplatcích a doplatcích 460 korun a bylo to pro ni těžké.

  Nesouvisí to s růstem preferencí komunistů? Jestliže si v této zemi dvacet procent lidí v reakci na politiku pravice zvolí komunisty, mají právo na účast ve vládě, pokud jejich program je slučitelný se stranami, s nimiž mohou dosáhnout většiny v parlamentu. Jejich úspěch je naše vina.

  Udělejme krok zpět. Dějiny průmyslové civilizace začínají kolem roku 1800, komunismus byl státní mocí jen asi osmdesát let. Můžeme ho definovat – opakuji se tu záměrně – takto: úzká vojensky organizovaná oligarchie hájící hodnoty, na nichž průmyslová civilizace stojí, aplikuje koloniální metody na vlastní národ, aby dosáhla jeho rychlé modernizace. V SSSR byl komunismus úspěšný, pokud úspěch měříme průmyslovou a vojenskou mocí. V důsledku druhé světové války, kterou zavinilo sobectví evropských mocností, SSSR expandoval do střední Evropy a také do třetího světa, destabilizovaného pokryteckou lžidekolonizací. Komunismus je z tohoto hlediska a v tomto historickém měřítku jen jedním ze způsobů, jak rychle vybudovat průmyslový stát. Celkově o nic násilnější než jiné způsoby.

  Na otázku Jaký je rozdíl mezi komunismem a kapitalismem? ostatně už český lidový mudřec odpověděl správně: V kapitalismu člověk vykořisťuje člověka, zatímco v komunismu je tomu naopak.

  Návrat k malosti

  Ve své kritice mé kritiky antikomunismu Ondřej Neff píše v LN: „Naše společnost… je bezradná … Chce patřit k Západu, ale nechce pro to nic udělat.“

  Nedávno řekl prezident Obama, že smysl jednadvacátého století bude v největší míře určen dohodou mezi Čínou a USA a nukleárním odzbrojením. Je morálním skandálem, že hrozba nukleárním holocaustem je stále ještě rozhodujícím zdrojem světové politické moci. To nejmenší, co „naše společnost může udělat pro to, aby patřila k Západu“, je uznat absolutní naléhavost nukleárního odzbrojení a ustavení multipolární governance globalizovaného světa – přestat překážet těmto cílům.

  Antikomunismus, ten český zvláště, je především návratem k předlistopadové studenoválečnické malosti, v níž bylo jasno – za všechno mohli „komančové“ a „Rusáci“, na Západě byla svoboda, prodávaly se tam videopřehrávače a k vidění byly pornografické filmy.

  Antikomunismus brutalizuje český veřejný diskurz. Ten pak vyznačují tři dominanty – archaická terminologie, rétorika polarizace a pranýřování.

  V českých poměrech archaická terminologie má svůj zdroj jednak ve studené válce – Rusům nevěřte, chtějí si podmanit svět, komunismus není přesvědčení, ale geneticky určená úchylka! – jednak v laciné rétorice reaganismu a thatcherismu, jejímž jádrem byla nezodpovědná mytizace deregulace, soukromého vlastnictví a fungování trhu; polarizace pak čerpá především z české ideologičnosti, která vyžaduje jasné alternativy, nejlépe komunismus x antikomunismus, socialismus x kapitalismus, soukromé vlastnictví x socialistické rozkrádání. Nejčastější podobou pranýřování jsou pak různá obviňování z členství v KSČ či ze spolupráce s StB, jak nám to nedávno připomněla aféra „Kunderova donašečství“.

  Antikomunismus byl opakem komunismu jen pro komunisty, ve skutečnosti je pokračováním komunismu jinými prostředky. Komunisty a antikomunisty spojuje historicky především brutalizace veřejného diskurzu, jejímiž mistry byli nejen Lenin, ale i zfašizovaní katoličtí spisovatelé za druhé republiky, Julius Fučík, S. K. Neuman a třeba surrealisté.

  Musíme pohřbít antikomunismus a komunismus současně, chceme-li zastavit postupnou brutalizaci českého veřejného diskurzu.

  Rétorika polarizace a pranýřování

  Časopis Reflex se pod vedením Pavla Šafra stal ukázkovým příkladem archaické terminologie, rétoriky polarizace a pranýřování. Dominantou obálky č. 30 je portrét ministra Kocába ve svěrací kazajce a pod tím rudě titulek Zbláznil se ve funkci?. Ve spodním rohu obálky najdeme heslo Bývalý komunista? Bývalý černoch! z rozhovoru uvnitř čísla. O jednom lidském přesvědčení se tak tvrdí, že je jako „rasa“, člověk je jím navždy určen. Vykládejte ten slogan, jak chcete, na jeho dně bude vždy rasismus: jako je nezměnitelná barva kůže, je nezměnitelný i komunistický názor na svět, je určen geneticky, a dokud ti lidé nevymřou, jsou nebezpeční. O nepohodlných otázkách pak můžeme říci, že jsou příznakem „komunismu“. Jak snadné!

  Uvnitř tohoto čísla Reflexu pak vládne podobná rétorika: Kocáb pomáhá „mladým flákačům“ (dříve nemakačenkové nebo také běloručkové či později máničky), je to „pravdoláskař“. – Existují také lžinenávistníci? A pak přijde vysvětlující úvaha o útěku Romů z Česka, její převažující tón je uklidňující – „důvod romské emigrace do Kanady je hlavně ekonomický“, „rasismus slouží jako prostředek k udělení azylu“, „nejhorší rasismus panuje uvnitř romské komunity“, „i bílí Češi jdou do Kanady za prací, jenže tu nežádají o azyl a nepobírají dávky“. Jako by celková situace romské komunity, na níž vydělávají různí romští bossové, nebyla důsledkem rozsáhlé diskriminace nepřizpůsobivých lidí v Česku. A nemůže tu chybět ani úvaha o nutnosti jednat s Ruskem jen z pozice síly, varuje se nepřímo před jaderným odzbrojením.

  Věřím, že existuje přímá souvislost mezi brutalizací českého veřejného diskurzu, házením vajíček po představitelích sociální demokracie (ti ovšem sklízejí, co zaseli, když v roce 2005 označili „technaře“ za „nebezpečně úchylné lidi“) a házením zápalných láhví do romských domů. Archaická terminologie, rétorika polarizace a pranýřování – návrat k malosti – připravují půdu pro brutalitu fyzickou, nemůže tomu být jinak.

  Neetický imperativ

  Dva malé příklady z Šafrova úvodníku nazvaného Být antikomunistou je normální. Moje věty: Dvě třetiny současné demokracie například jsou odpověďmi na otázky, které nám položil Marx. Jsou to lepší odpovědi než ty, které navrhoval on sám, ale našli jsme je jen díky skandálním otázkám, které se díky jeho převratnému dílu nedaly obejít… shrnuje autor po bolševicku řízně:„Naše demokracie prý ze dvou třetin stojí na myšlenkách Karla Marxe, který svým ohromujícím dílem změnil svět.“ Nepodceňujme toto brutální zkreslování textu, věty kohokoli mohou být jednou „shrnuty“ podobně. Všichni se můžeme ocitnout v situaci, kdy to, že někdo mocnější než my shrne obsah našich vět tímto způsobem, nás významně ohrozí.

  Takovéto zacházení s větami odpůrců se řídí něčím, co nazvu „neetický imperativ“. Zní řekněme takto: Nepárejte se s obsahem, shrňte smysl textu, jak se vám to hodí! Neetický imperativ je klíčovým předpokladem brutalizace veřejného diskurzu.

  „Jsou věci, které jednoduché jsou, a neměli bychom je dělat složité. Tak třeba. Idea koncentráku nestojí za to, aby člověk zkoumal, zda na té myšlence není i něco dobrého. Je to prostě od začátku až do konce zvrhlý projekt. A stejně to je i s komunismem“ – nabádá nás Pavel Šafr.

  Idea koncentráku

  Idea koncentračního tábora je jednoduchá, ale není jednoduché pochopit, co všechno je koncentrákem v naší civilizaci. Každý politický systém, jehož cílem je rychlé vybudování „průmyslové základny státu“, je v pokušení koncentrační tábory využít – k budování, k převýchově, k hygieně obyvatelstva, k vyhlazení nepřizpůsobivých. Tu ideu v moderní formě vymysleli Britové ve válce s Búry o nadvládu v Jižní Africe, už nevím, jak se jmenovala statečná britská žena, která proti této „ideji“ bojovala, byla pomlouvána a pronásledována, ale nakonec zvítězila.

  Koncentrační tábory a masové přemísťování obyvatel byly (a jsou) běžným nástrojem kontroly dobytých území. U nás je chtěli zavést pro „Čapky a Peroutky“ katoličtí pravičáci za druhé republiky. – „Každá shovívavost k těmto odporným lidem znamená naši sebevraždu… patří do koncentračního tábora“ – psal například Karel Schulz v Národní obnově (a podobně psali i jiní katolíci). Ne všechny jsou vyhlazovací, komunisté, především v SSSR, stavěli „budovatelské“ tábory, v nichž „lidské zdroje“ byly využívány bezohledně, až k smrti vysílením.

  Do koncentračních táborů přemisťovali americké úřady občany japonského původu během druhé světové války, koncentračním táborem je i Guantánamo.

  Mnozí američtí spisovatelé popsali například jako koncentrák i nekonečné řady domků v americkém maloměstě, kde je člověk pod dohledem „velkého souseda“. Pokud se nemýlím, Václav Havel řekl o továrnách, jako je Volkswagen, že je to koncentrák svého druhu, a já myslím, že má pravdu. Druhem koncentráku jsou často i různá polovojenská soustředění mládeže.

  Idea koncentráku je nejen jednoduchá, ale také funkční, proto všechny organizační modely modernosti – včetně některých sídlišť – mají s ní hodně společného, vždyť funkčnost a jednoduchost je imperativem modernosti! Bojovat proti ideji koncentráku znamená bojovat proti redukci člověka na pouhý „lidský zdroj“. Není ale tato redukce imperativem svobodného trhu?

  Ideje a stát

  Slavný filozof politiky Giorgio Agamben uzavírá svou knihu Homo sacer tvrzením, že klíčovým prostorem modernosti není město, ale koncentrační tábor. Je to místo, v němž se moderní idea pravdy jako „maximalizace možnosti mít věci pod kontrolou, vyvolávat jevy a využívat je“ stává dějinnou silou: je to místo, kde máme lidi pod úplným dohledem, kde je vše bez výjimky přehledné a podřízené stanovenému plánu. Dohled, přehled a plán jsou klíčová slova moderní doby.

  Rituální součástí brutalizovaného veřejného diskurzu jsou „milióny mrtvých, které komunismus připravil o život“. Ano, ale milióny lidí zemřely také v první i druhé světové válce, která byla pokračováním té první. Byla to vina komunistů, nebo to masové vraždění bylo naopak příčinou nástupu komunismu?

  Největším vražděním v našich dějinách bylo šíření křesťanství – pokaždé, když jsem v Latinské Americe, strnu v úžasu nad jeho rozsahem. Ondřej Neff píše: „Žádný kardinál nebo papež nemůže nikoho poslat na smrt. O to tady jde.“ V papežském státě ale, z něhož dnes zbyl jen Vatikán, právo věznit a posílat na smrt měli a hojně je využívali.

  Ta formulace je také pokrytecká, protože papež a kardinálové aktivně spolupracovali s represivní mašinérii generála Franka a v Itálii s fašistickou vládou, na níž si dokonce vynutili konkordátem status „státního náboženství“. Každá idea, která se definuje jako univerzálně platná a propojí se se státní mocí, „připravuje milióny lidí o život“. Takových idejí bylo mnoho, některé z nich ještě stále zastáváme a často se za ně musíme omlouvat. Kdo to není ochoten připustit, nemá právo kritizovat komunismus.

  Nejdůležitějším obdobím brutalizace českého veřejného diskurzu byla druhá republika, pak léta 1947–1955 a 1971–1979. Myslím, že někdy kolem roku 2003 se vyčerpal program, který legitimizoval českou transformaci, a vzniklé prázdno se začalo zaplňovat antikomunismem.

  Ten ale to velké prázdno, v němž se daří jen korupci, může jen na chvíli zakrýt.

  VÁCLAV BĚLOHRADSKÝ

 42. Libor Furbacher říká:

  Pane Belohradsky,nikomu se nepodarilo zotrocit a vyhladit tolik lidi jako rozhadanym bratrskym ideologiim komunismu a nacionalniho socialismu.A to tyto dve “socialne spravedlive“ ideologie byli u moci jenom osmdesat let jak jste podotknul.Ale bohuzel jeste nekde u moci jsou a nekde se k ni stale tlaci.A to je duvod proc se to musi stale pripominat a ne se snazit hazet demokracii do stejneho pytle s timhle svinstvem ,jak se kazdy spravny levicak snazi.

 43. Svatopluk Beran říká:

  Pane Furbacher co bylo podle vás motivačním momentem pro vznik těchto dvou ideoligií? Podle mne, to byl nástup brutálního industriálního kapitalismu, který se neohlížel na člověka jako takového, ale pouze na hromadění zisku, pro omezený počet občanů této planety podloženého povětšinou pouze natištěnými bankovkami centrálních bank. Zcela zapomínáte že jak první, tak i druhá světová válka byly produktem právě tohoto typu kapitalismu, přičemž oběti druhé světové války dáváte na vrub zcela zavádějícím způsobem. Počty obětí komunistické ideologie jsou hrůzné, ovšem v porovnání z touhou jedince či různých imperiálních KAPITALISTICKÝCH států osumnáctého, devatenáctého, či dvacátého století jsou nesrovnatelně nižší. Váš pokus uvést například oběti druhé světové váky, jako oběti mezi nacismem a komunismem jsou zcela stupidní. Promiňte mi ten výraz. Každému průměrnému občanovi je známo, že šlo hospodářský a ekonomický vliv po celém světě z hlediska kapitalistického systému, ze kterého jako suveréní vítěz vyšly po chytré politice z minimálním počtem vlastních obětí, Spojené Státy. Zapomínáte též na nesčíslné fyzické a psychické oběti církví, které zneužívali občany vytvořením domělého pekla nebo možným vstupem na nebesa po fyzické smrti každého z lidí a drželi je tak tímto minimálně patnácet let v absolutní poslušnosti a teroru.

 44. makina říká:

  vážený soudruhu Vovsíku,jsem konečně ráda,že Vám taky někdo zametl před prahem a konečně jste vypadl z politiky,nikdy jste nic neuměl a ani s inteligencí nejste úplně O.K. Docela mně překvapuje,že VY chcete rozhodovat o občanech ČR a nemáte ani pořádek v rodině(sestra Ditta). Ale když umí někdo dělat sviňárny a ani se za to nestydí,je bezpáteřní,tak ho přece daňový poplatníci nemúžou živit! Je velmi smutné,že nás v politice tak dlouho zastupovali lidé Vašeho RAŽENI a Vašeho rodinného zázemí,sestra bývalá KRÁLOVNA JIHLAVSKÝCH ULIC,co Vaše první manželka? Na té jste se také pekně podepsal,CO?

 45. Svatopluk Beran říká:

  Je to svet na ruby? Ne je to svet podle presidenta Klause, podle tajemnika Vovsika, proste podle ODS. Proc ne? Vzdyt jsou podle Radka Vovsika tak dobre ukotveni a podle pana presidenta neustale konzistentni.

  Podle pana Radka Vovsika je pan Martin Hrzan nezralou, neukotvenou tapajici osobnosti. Neco takoveho se o televiznim lhari Radku Vovsikovi a jeho strane ODS neda rict. Tam jsou totiz vsichni zrali, ukotveni a netapajici. Tam velice dobre vedi jak nakladat z financnimi prostredky danovych poplatniku.

  Tajné nahrávky: Jak chtěl Drobilův poradce na podnet Ivana Langera 500 milionu od danovych poplatniku na financovani politicke strany ODS.

  Praha – Čerstvě odvolaný ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek tvrdí, že ho jeho náměstek Dušan Fibingr a zejména Martin Knetig, finanční poradce ministra životního prostředí a místopředsedy ODS, nutili ministra Pavla Drobila k manipulacím výběrových řízení a vytváření černých fondů.

  Michálek si část rozhovorů nahrával a následně je předal Mf Dnes.

  Připomeňte si kauzu:Exšéf fondu: ODS měla na čističce vydělat 500 milionů»

  Zde jsou ukázky nejdůležitějších pasáží.

  Poradce Knetig hovoří o tom, že peníze mají být určeny pro Drobilovu politickou kariéru:

  „Pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být prostě premiérem, tak on bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze… aby jinými slovy ta strana mohla být dál. A teď si samozřejmě říkám: Ano, není to správný… opravdu je to loupež za bílýho dne.“

  Knetig hovoří o tom, že už teď vlastně kradou všichni, a tyto peníze je třeba získat:

  „Jak jsme se domluvili s Pavlem, tak se potom stane, že tam nic nezůstane, kradou všichni… Kdežto když si to vezmeš, nastavíš systémový pravidla, nastavíš klíčový lidi, tak ty víš, že ty peníze, který se tady hýčkaj, tak neskončily někde jinde, prostě jdou na tu věc.“

  Tisk: Drobil chtěl zničit důkazy o manipulaci zakázek»

  Ministr Drobil se zastává svého poradce Knetiga a náměstka Fibingra:

  „Ve vašem případě to byla politická nominace, kterou udělal sice Martin Knetig, ale já jsem ji absolutně pokryl svojí osobou. Stejně tak je na úřadě ještě jeden člověk, který má absolutní politické krytí, a to je Dušan Fibingr. Ten má ale politické krytí jiných významných lidí z ODS. Toho prostě nominovala jiná mocná politická struktura uvnitř ODS, se kterou já mám dobré vztahy a chci je mít, protože to jsou vztahy, které ze mě udělaly místopředsedu.“

  „Na začátek říkám, že absolutně nezpochybňuji vaši kompetenci… pracovní, ale to je polopolitická funkce, ať se vám to líbí nebo ne, jste v dění těch politických vlivů, je to jeden z mála fondů v dané situaci, který má peníze.“

  „Martin Knetig je člověk, kterému já absolutně věřím, zejména pokud se týče finančního poradenství… Pokud on mi oznámí, že vy jste spolu přestali komunikovat… já to řeknu natvrdo, prostě. Jakýkoli důvod, proč bych já měl politicky držet tuto (Michálkovu) nominaci, se začíná limitně blížit nule.“

  Michálek hovoří o tom, jak chtějí náměstek Fibingr a poradce Knetig manipolovat zakázky:

  „Poradenství, o kterém se jedná, bylo 80 milionů korun. A v okamžiku, kdy vám už z jiných poradenských nebo advokátních kanceláří jde informace, že na prvním místě bude… (konkrétní firma). Pro mě jsou tohle věci prostě jakoby za hranou toho, na co je člověk zvyklý. A já bych se opravdu nerad dostal do situace, abych byl trestně popotahován.“

  Drobil poté, co se dozvěděl, že si Michálek rozhovory s Knetigem nahrál:

  „Pokud něco takového existuje, tak jim to musíte dát. A ujistit je, jste katolík stejně jako já, křesťan, ujistit je, že jestli něco je, jestli tady něco bylo, tak že je to teď tady na tom stole, ta výpověď bude zničena a nic dalšího není.“

  „Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně.“

  „Já vám dám jednu věc na uvažování: pro mě samozřejmě značka ideál je, že za mnou přijde pan Michálek, v pravé ruce bude mít ruku pana Fibingra, v levé ruce bude mít ruku pana Knetiga, nebo to vyměníte, to je jedno, a přijdete mi oznámit, že toto je řešení. Varianta číslo dvě, která je fakt dobrá a pro mě akceptovatelná, je, že mi půjdete dělat náměstka. Já potřebuju náměstka, který pod sebou bude mít kompletně celou státní správu a který mi udělá projekt za miliardu. … moje dobrá rada je: přineste mi to, zničte to a odpřisáhnete mi, že neexistuje nic jiného. Toto je moje varianta číslo dvě. Číslo tři nechám na vás, protože mě žádná jiná varianta

 46. Svatopluk Beran říká:

  KOZEL ZAHRADNIKEM

  Tak nam ta rytirska chatra z hradu se svym nejvetsim loupeznikem z devadesatych let Klausem bude i na dale po dvacetiletem rozkradani presouvat nase dane na sva konta, podporovat po pul miliardach z nasich dani svoje podivne strany a presouvat pridanou hodnotu z nasi prace na sva zahranicni konta ci do MMF a SB. Pisnicka Karla VELICENSTVO KAT nejlepe vystihuje tuto dobu a tohoto jesitneho bankovniho urednika s nynejsim docastnym pobytem na Prazskem Hrade, namisto na Borech u Plzne. http://www.youtube.com/watch?v=Wiptx_V3GV

 47. Svatopluk Beran říká:

  Tato adresa snad bude presnejsi.

  http://www.youtube.com/watch?v=Wiptx_V3GVg

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I