Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Jen omluva nestačí

Petr Klukan | Pátek, 10. 7. 2009 v 14:49


Jak zmírnit následky vytrvalých dešťů? Jak předejít povodním? Ministerstvo zemědělství vymyslelo plán. Je prý nutné, aby se na zemědělských pozemcích objevily remízky, velké lány byly rozděleny na menší, část půdy byla využita k pastvinám…V některém z okresů dokonce odstranili melioraci, aby se voda déle udržela v krajině a nezpůsobila při překotném útěku záplavy.

Vzpomínáte na dobu, kdy se děl opak? Kdy komunisté zcelovali políčka a s mediálním humbukem a jásotem odstraňovali meze? Kdy se traktoristé smáli na dělný lid z plakátů, který pracujícím oznamoval, jak správně budovat socialismus?

Dlouhá desetiletí trvalo, než lidé přišli na to, že je to celé špatně. Že přírodu neoblafneš. Že slogan poručíme větru a dešti je jen propagandistické heslo a přání.

A nepřišla na to vláda ODS, která je známá alergií na komunismus a vše, co jím načichlo. K tomuto závěru došla vláda složená z odborníků, vláda, na které se dohodly nejsilnější strany, ta levicová ČSSD a ta pravicová ODS. Nelze ji tedy podsouvat laciný antikomunismus, ale lze jí věřit, neboť její trvání čítá pouhých pár měsíců. Není tedy nucena v zájmu své touhy po moci podbízet se lidem.

Navrátit krajině její funkci potrvá roky. Než se tak stane, ještě řada povodní propluje lidskými obydlími a voda spláchne ornici z polí. A bude to stát mnoho peněz, úsilí a energie.

Uvědomují si tehdejší ještě žijící komunističtí funkcionáři, že za dnešní pohromu částečně mohou? Často jsme slyšeli, že se komunisté distancují od minulosti, z některých úst jsme zaslechli, že se i omlouvají. Při pohledu na následky kolektivizace, které přetvořením krajiny zasáhly až do současnosti, se chce říci: Jen omluva nestačí.

4 komentářů k článku “Jen omluva nestačí”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Pane Klukane to myslíte jako aby zase začli vládnout a měli za povinost ze státních peněz zrušit lány a udělat meze a remízky? To snad ne?????

 2. Radek Vovsík říká:

  A není to náhodou tak, že současná vláda není vládou odborníků, nýbrž vládou nekontroverzních (nyní) nestraníků různým způsobem napojených na jednotlivé politické strany? Ačkoliv sousloví „vláda odborníků“ se snaží vyznít velmi pozitivně, ve skutečnosti se jedná o krizovou přechodnost, jejímž úkolem je přejít k nové – demokraticky zvolené vládě „politiků“. Oslavování této úřednické vlády pak může vyznít, jako nahlodávání ustálených demokratických principů. Tato vláda totiž pracuje ve zcela odlišných a svým způsobem „nenormálních“ podmínkách. Srovnávání její činosti s činostmi vlád legitimně ustanovených na základě voleb pak není zcela relevantní (i když musím připustit, že i tato úřednická vláda je ve svém důsledku produktem výsledku demokratických voleb).

 3. zacman říká:

  Zaplať pánbů za tu úřednickou vládu, jen ať tam je co nejdéle, protože ty politické strany tam vyberou své panáky bez ohledu na odbornost, a pak to tak vypadá.

 4. Ladic říká:

  To Zacman: ano, tato loutková vláda zatím dokázala zatajit občanům, že buddou zavedena víza do Kanady……..co ještě ,,užitečného?,,

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I