Blog Jihlavských listů

Zdeněk Tulis
42- Z pozice ředitele a místopředsedy představenstva FC VYSOČINA JIHLAVA, největšího fotbalového klubu v našem kraji, stále častěji vnímám potřebu prezentovat názory vedení klubu i jinými formami, než jsou rozhovory v novinách či články na oficiálních internetových stránkách. Věřím, že k této snaze přispěje i můj nepravidelný blog a mnohé objasní občanům regionu, fanouškům i sponzorům.

Radikální řez

Zdeněk Tulis | Sobota, 13. 2. 2010 v 22:04

Fotbalový klub FC Vysočina Jihlava v zimě uskutečnil největší proměnu kádru prvního mužstva ve své desetileté historii. Po třech neúspěšných pokusech o návrat do Gambrinus ligy, které vyvrcholily bodově neuspokojivým rokem 2009, nebylo možné déle odkládat výraznou přestavbu mužstva. S ohledem na prvoligové ambice klubu a nemalé prostředky, které jsou na jeho chod ze strany akcionářů a sponzorů vynakládány, bylo nutné vytvořit zcela novou základní osu sestavy. Ta dosavadní již neměla perspektivu a navíc ani tolik potřebnou nezdolnou touhu postoupit do nejvyšší soutěže, jakou mělo mužstvo v roce 2005.

Tento radikální řez by nebyl možný bez zajištění odpovídajícího množství finančních prostředků. K tomu přispěly dvě základní skutečnosti. Za prvé to byl zhruba před rokem vstup nového akcionáře v podobě uskupení Limar Capital, které ve spolupráci s akciovou společností PSJ stabilizovala klubovou ekonomiku. Za druhé v aktuálním zimním období došlo k finančně zajímavému přestupu mladého útočníka Matěje Vydry do ostravského Baníku. Tento transfer nám rozhodně nevynesl částku kolem 1 milionů eur, jak v okurkovém období spekulovala některá média, ale každopádně představoval citelnou injekci, která bude reinvestována do stávajících stadionů, rozvoje mladých fotbalistů a především do posílení „A“ týmu dospělých.

Proměna mužstva koresponduje se záměry akcionářů klubu, kteří se netají jednoznačnou ambicí etablovat FC Vysočina v co nekratší době v Gambrinus lize. I proto jsme na počátku podzimu 2009 angažovali sportovního manažera Josefa Jinocha, který dostane čas a prostor k vytvoření perspektivního a stabilního mužstva. Věříme, že kostra budoucího prvoligového týmu vznikla právě v aktuálním zimním období. Odpovídá tomu i suma, která byla za přestupy nových hráčů do FC Vysočina uvolněna. Ta je absolutně nejvyšší v historii klubu.

Do Jihlavy přišel zkušený ofenzivní hráč Filip Dort, který by mohl navázat na nejlepší roky tvůrce hry Petra Vladyky. Tým dále posílili první ligou ostřílení stoper Jan Šimáček, defenzivní záložník Radek Görner, a rychlý krajní záložník Petr Dolejš. Velkou perspektivu před sebou mají lotyšský gólman Maksims Uvarenko a chorvatský stoper či levý bek Peter Gavrič. Pověst kanonýra by mohl potvrdit mostecký Karel Franěk, nesporný talent má Karel Zelinka a navíc se na Vysočině podařilo udržet bosenskou „pušku“ Murise Mešanoviče, který je nyní v prvním týmu Jihlavy jediným hráčem na hostování bez přestupové opce. V jeho případě jsem však učinili výjimku, neboť se nám svými výkony osvědčil v podzimní části.
Výrazné změny a rázná opatření přináší i nepopulární kroky. Po šesti letech v „áčku“ nebylo jednoduché přesunout Michala Lovětínského do „B“ týmu, kde by měl 2 – 3 roky plnit roli hrajícího „učitele“ talentovaných odchovanců našeho klubu.
Ještě těžší však bylo rezignovat na služby klubové ikony a kapitána Michala Kadlece. Tohoto hráče jsem do Jihlavy přivedl v létě 1998 ze Žďáru za 270 tisíc korun. Za tu dobu, ikdyž zpočátku to nebylo jednoduché, tady odvedl velký kus poctivé práce. Bohužel, fotbal je též o výsledcích a ty se nám v poslední době nepodařilo naplnit. Proto i on odnesl proces výrazné přeměny a omlazování našeho kádru. Michal je inteligentní člověk, který studuje vysokou školu a v budoucnu, až si dodělá kvalifikaci, určitě dostane nabídku začlenit se do práce v našem klubu.

Ze strany většiny fanoušků a reklamních partnerů klubu se setkávám s pochopením našich zimních přestupových kroků. Věřím, že jejich správnost potvrdí naše jarní výkony a výsledky. Postupová šance se nám sice po nepřesvědčivých podzimních výkonech dosti vzdálila, v případě výborného jarního vykročení však ještě můžeme týmy na čele tabulky hodně pozlobit. Vrchol nového týmu by však měl nastat o rok či dva později.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I