Blog Jihlavských listů

Jiří Blažek
43- Zaměstnání: Předseda krajské organizace TOP09 Chováme se odpovědně nejen k sobě, ale i těm co přijdou po nás. Po nás nesmí zůstat zadlužená země, otrávená voda, vykradené lesy a erozí obnažené kopce. Podle vztahu k okolí i v širím slova smyslu se pozná odpovědný člověk. Chci, aby lidé změnili názor na politiku a jsem přesvědčen, že jsme pro mnohé nadějí. Pojďte nám pomoc a společně změňme věci. Nebo Vám nevadí všechny ty Opencard, PR státních firem a pod. Najděme odvahu ke změně.Jiří Blažek, krajský předseda TOP09 na Vysočině

Zákaz Dělnické strany: Dobrá zpráva i řada důvodů k zamyšlení

Jiří Blažek | Pondělí, 22. 2. 2010 v 9:11

Je to v zásadě dobrá zpráva. Zákaz Dělnické strany, která má významné podhoubí i na Vysočině (Jihlava, Světlá nad Sázavou) se dal očekávat a vypovídá o schopnosti bránit se některým aktivitám a procesům, které většinová demokratická společnost na základě historické zkušenosti označuje za nedemokratické. Tyto aktivity vždy začínaly historicky velice nenápadně, odvolávaly se na vznešené cíle, ale končily nedobře.

Na druhé straně víme, že ani zákaz činnosti politické strany Nejvyšším správním soudem (NSS) automaticky žádný problém nevyřeší. A nejde jen o to, že protagonisté čerstvě zakázané partaje už ohlásili, že míní pokračovat třeba pod jinou značkou. S tím můžeme počítat, současně máme znovu šanci protiústavním politickým aktivitám oponovat a čelit.

Současně přinesl zmíněný soudní zákaz jedno riziko. A sice, že se ze zakázané politické strany může stát mučedník, jemuž rozhodnutí soudu přinese další sympatie i sílu. S tím je třeba počítat, ale taky nezůstat kvůli tomu stát se založenýma rukama. Dělnická strana sázela na populistická témata, o trumfy populisty připraví jedině pro veřejnost přijatelná alternativa se skutečnými řešeními. Nositelé takové alternativy určitě existují, jen zatím zůstávají zbytečně pasivní, možná i většinou médií přehlíženy.

U soudu zaznělo, že Dělnická strana je jednou z tváří současné společnosti, a tento názor je dobré přijmout. Zákaz Dělnické strany nesmí rozhodně být pro politickou konkurenci ani v nejmenším důvodem k oslavám a ke kopání do „mrtvoly“. Naopak musí být výzvou k zamyšlení a k hledání jiných způsobů řešení skutečných a velice palčivých problémů společnosti, než jaké přinášejí body populistům.

Zákaz Dělnické strany ukázal na ještě jednu důležitou skutečnost. Svým verdiktem NSS ukázal, že tady konečně začínají fungovat instituce, které dosud do kyselého jablka kousnout nechtěly a hledaly nedůstojné výmluvy pro svoji nečinnost, či váhání. Příště už by se rozhodnutí soudu nemuselo rodit tak klopotně.

2 komentářů k článku “Zákaz Dělnické strany: Dobrá zpráva i řada důvodů k zamyšlení”

 1. Hugo Chávez říká:

  Pár otázek pane předsedo:
  ……vypovídá o schopnosti bránit se některým aktivitám a procesům, které většinová demokratická společnost na základě historické zkušenosti označuje za nedemokratické.
  TO JE TA VĚTŠINA KTERÁ ZA BOLŠEVIKA VOLILA KANDIDÁTY NÁRODNÍ FRONTY VEDENÉ KSČ 93,39%%?
  JE TERMÍN „HISTORICKÁ ZKUŠENOST“ TERMÍNEM MARXISTICKÉ DIALEKTIKY NEBO NENÍ ?
  TERMÍN „VYKRADENÉ LESY“ SOUVISÍ NĚJAK S NÁKUPY VOJENSKÝCH LESŮ,KTERÉ KONAL PAN KALOUSEK VE ,ANEBO TĚSNĚ PO, FUNKCI NÁMĚSTKA MINISTRA OBRANY ?
  CO ŘÍKÁTE NA SITUACI,KTERÁ TU JIŽ BYLA,ŽE KVŮLI ZVOLENÍ PREZIDENTEM(V.HAVLA),ZAVŘEME POSLANCE (M.SLÁDKA),JEHOŽ HLAS JE ROZHODUJÍCÍ?JE TO DEMOKRACIE ?

 2. Hugo Chávez říká:

  Pane předsedo to myslíte vážně,že za vás půjde do Senátu sovětský rozvědčík Štětina?
  GRATULUJI!!!!

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I