Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

CYKLOSTEZKY

Zdeněk Gryc | Úterý, 4. 5. 2010 v 12:36

CYKLOSTEZKY

aktuální předvolební poznámka:

 NAHOŘE SE HRBÍ A DOLE ŠLAPE,

tímto cyklistickým bonmotem výstižně charakterizoval kolega arch. Ctibor Seliga  našeho soudruha ředitele v době, kdy jsme chodili  k volbám povinně. Doufám, že politická,  či pracovní  „cyklistika“ mizí,  přichází však „turistika“ politická. Nyní, když k volbám nemusíme, věřím, že tam tím spíše půjdeme. Přehlédneme vstřícné pohledy a sliby politiků na bilbordech a zapřemýšlíme. . . nejenom o našem městě.  Takže doufám, že se nehrbíme, či nebojíme  pod své příspěvky, či komentáře, zde, nebo  kdekoli jinde,  podepsat plným jménem. Názor je  autentičtější a má  větší váhu!

—————————

K věci:

NJR květen 2010 – Otevření cyklostezky bylo veřejnou  společenskou událostí.

V neděli 25. dubna 2010 měli CYKLISTÉ NAPROSTOU PRIORITU!
 
Akce byla výborná, ukázala nejenom zájem o cyklostezky, ale také, jak velká je v Jihlavě cyklistická populace. 
Věřím, že je  argumentem pro další rozšiřování cyklostezek.
Jak jsme trasou projížděli, tak bylo vidno, jakým bezpečným a nerušeným způsobem se dá dostat do krásného přírodního prostředí údolí řeky Jihlavy.  

BYLO  ZAJÍMAVÉ  KOLIK HEZKÝCH A DOBŘE NALADĚNÝCH POLICISTŮ TO UMOŽNILO.

Myslím, že by tato trasa mohla mít alternativu, která vyloučí střet s motorovou dopravou a průjezd ulicemi. V blogu se nemohu graficky vyjádřit,  proto odkazuji na web:
brezinky.atlasweb.cz
Na obrázku 24 je uvedeno:
Návrh Březinovy sady z „LESA DO LESA“, PĚŠKY NERUŠENĚ A BEZPEČNĚ.
Na výkresu je cyklostezka vyznačena  žlutými tečkami.
Vyjděme z dnešní reality – lávka není –  a směřujme cyklostezku jako čtvrtou trasu do křižovatky cyklostezek k ZOO a  historickému Brněnskému mostu.
Na druhé straně pak přes hráz rybníčka ve školním areálu ve směru stávajícího dlážděného chodníku, který končí v lese poblíže  Helenínské skály.
Na MAPY.CZ  – základní mapě – při menším zvětšení  a turistické mapě Jihlavy lze sledovat tuto,  možnou trasu, která by vedla od Helenínské skály k lávce do Helenína.  Přes ni by se dostala na stávající cyklostezku. Vracím se k nedělnímu zážitku:
BYLO  ZAJÍMAVÉ  KOLIK HEZKÝCH A DOBŘE NALADĚNÝCH POLICISTŮ  TO UMOŽNILO.

Takže těch by nebylo třeba. To je podstatné!

——————————–

V blogu: Sídliště Březinovy sady Jihlava,  jsem mimo jiné uvedl starší text:
“Kolega arch. Jiří Schubert zakreslil do svého územního plánu Březinky pouze schematicky. Nicméně je zde zvýrazněna černými tečkami pěší trasa Březinek navržená Prof. J. Veselým šéfem katedry dopravních staveb VÚT v Brně. Podle jeho původního návrhu byla tato segregovaná trasa souběžná s cyklostezkou. V návrhu byl dán důraz na přimknutí těchto tras k vrstevnicím pro pohodlí chodce i cyklisty!
Do Schubertova územního plánu s vrstevnicemi jsem tučnými tečkami zakreslil návrh na cyklostezku vedenou krajinou lesních porostů Heulosu a údolím u řeky Jihlavy.  Cyklotrasa mezi areálem škol a Helenínem prochází významnou krajinou s historickými štolami a zbytky hornických hrádků. Voda, která vytékala ze štoly Zlaté studny dle archivních dokumentů léčila/ údaj od PhDr. F. Hoffmanna/. Možná, že by mohla být pojata i jako naučnou stezkou, která by také využila lesní lávku přes rokli Ústavského potůčku. / Znatel těchto souvislostí je pan Vilímek. /
Jihlava úterý, 26. června 2007. ZGNutno zopakovat, že překonání  rokle s Ústavským potůčkem by vyžadovalo  lávku a terénní úpravy.  Trasa by zde byla  nákladná, ale zajímavá. Chtělo by  vypracovat studii a posoudit možnosti.

Napsal jsem o tom také  v blogu: 

CO BY SE VLASTNĚ MĚLO UDĚLAT

Při realizaci cyklostezek by se měla dělat průhledná výběrová řízení. Myslím, že by se tak dalo postavit VÍCE za MÉNĚ. Také některé práce by se daly zjednodušit. Všímal jsem si stavby cyklomostku za  loděnicí. Zdálo se mi, že stavba trvala nejenom dlouho, ale byla značně nákladná. Při realizaci koupaliště na Polance v  Třebíči jsem chodil přes invazní Bejlinu. Nemyslím, že by byla vhodná zrovna na místě u loděnice. Myslím však, že by se návrháři cyklostezek měli seznámit se sortimentem těchto vojenských inženýrských staveb, které postupně zastarávají. Jsou navrženy tak, aby se daly v krajině snadno postavit. Možná, že by se daly lacino odkoupit. Pokud jsou dobře navrženy, bývají i docela pěkné.

 ———————————- 

EKONOMIE MOTORISTICKÁ

Je vypočítána  na  blogu – Sídliště Březinovy sady Jihlava – v příspěvku z  10. 4. 2010 v 14:44 Radek Vovsík říká

———————————–

EKONOMIE CYKLISTICKÁ

JE TÍŽE VYČÍSLITELNÁ, SOUVISÍ S ŽIVOTNÍM STYLEM A EKOLOGIÍ.
Kolik by ušetřil cyklista při kontaktu s centrem Jihlavy na benzinu, času a parkování ?
Nakolik by byly Březinky a město méně rušeny hlukem a výfukovými plyny?
Na kolik by se zvýšila bezpečnost chodce a cyklisty?
Možná, že by se umožnila bezpečná jízda školáka z města  do škol na Březinkách, viz.  příspěvek čtenáře:

„Možná Vás pane Gryc překvapím, ale když jsem se zeptal syny, kolik dětí v jejich třídě z Březinek, tak jsem zjistil, že je to necelá třetina. Dvě třetiny (včetně mého syna) do školy dojíždí.“
Za pozornost děkuje: Zdeněk Gryc 

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I