Blog Jihlavských listů

Marek Hovorka
49- Vystudoval Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU, je ředitelem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, od listopadu 2010 jihlavským zastupitelem.

Mít co říct

Marek Hovorka | Pondělí, 13. 9. 2010 v 0:19

Těch čtrnáct let od prvního festivalu je přechodem z analogového do digitálního času. Koncem devadesátých let lidé téměř neměli mobily, nepoužívali internet, neznali webové stránky a emailové schránky. Tištěné festivalové katalogy byly pro nás jediným zdrojem informací.

Prvních pár ročníků jsme zvládli se starším černým faxem ze zastavárny. Každé oslovení či žádost o film bylo třeba odeslat. I několik minut uběhlo, než dvoustránkové psaní prošlo s tichým bzučením do tisíce kilometrů vzdálené kanceláře. Dopis byl hmatatelný. A stejně tak i odpověd. Zatímco se tiskla a vysouvala řádek po řádku, odezírali jsme z prvních vět výsledek. Od té doby poznám přijetí či nepřijetí pozvání z první věty. Takto k nám prošla faxem kresba a báseň od Jonase Mekase, „nemůžu s vámi být, ale připíjím vám červeným vínem“, jindy pozdrav od Vojtěcha Jasného s přáním, v jakém pokoji by chtěl spát.

Filmy jsme sledovali na videokazetách, každá z nich v těžkém zavíratelném obalu. Předávali jsme si je v banánových krabicích, do jedné se jich vešlo tak čtyřicet, nejvýš padesát. Přicházely ze všech kontinentů, v obálkách s barevnými známkami ze vzdálených krajů, které jsme vystřihovali pro mou babičku. Místo kurýrních služeb jsme filmové kopie pro jihlavské projekce dováželi a odváželi vypůjčenými auty. A poznali tak velké i malé produkční společnosti ve Vídni či Paříži, distribuční firmy i různě naladěné festivalové kinosály.

Legendární britský režisér Richard Leacock se v Jihlavě už v roce 2000 ukázal být prorokem digitální revoluce. S malou kamerou v ruce vykřikoval, že kamera je jako pero a jednou s ní bude moci film natáčet každý. A bude záležet jen na tom, co chce a umí říct. A to platí v časech analogových i digitálních. I když už denně dostáváme a rozesíláme stovky emailů, filmy sledujeme na dévédéčkách či internetových stránkách a potřebné informace vygooglujeme během několika desítek vteřin.

(Napsáno pro podzimní číslo Revolver Revue, kde bude rubrika Dokumentaristé věnována jihlavskému festivalu.)

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I