Krajská nemocnice a strach politiků

Výzva lékařů Děkujeme, odcházíme může paradoxně pomoci. Jen v jihlavské nemocnici podepsaly výzvu dvě třetiny lékařů. V dalších nemocnicích v kraji tomu nebude jinak. I kdyby jich nebylo tolik, s nemocnicemi i politiky v kraji to výrazně zahýbe. A to je dobře.

Hrozba výpovědí totiž může přinést změnu, které bychom se jinak nedočkali: vznik jedné krajské nemocnice. Ta by soustředila tu nejnákladnější péči jen do jedné nemocnice a péče by se nedrobila do nemocnic několika ve stylu: kdo co získá (urve), to má.

Nejen kvůli spádovosti by měla být krajskou nemocnicí ta jihlavská. Jenže o tom by museli rozhodnout krajští zastupitelé, kteří k tomu doposud nesebrali dost odvahy. Kraj Vysočina složený z části tří dřívějších krajů vznikl trochu jako nechtěné dítě. A aby se žádný z okresů necítil zneuznaně a odstrčeně, je krajské město tak trochu potlačováno.

Krize v nemocnicích dá ale politikům do ruky velký argument – nelze udržet v provozu „všude všechno“, proto je dobré některé provozy přesunout sem a jiné tam a tu nejdražší péči soustředit do jedné nemocnice – krajské nemocnice. Občané okresů, jejichž nemocnice se tou krajskou nestane, to v krizové situaci snáze pochopí.

Pokud politici strach z odezvy svých voličů nepřekonají, řešení problému se jen oddálí a vyplýtvá plno dalších peněz. V takovém případě by plynula jediná výhoda jen krajským politikům. Užívali by si do konce svého volebního období alibistického klidu. Petr Klukan

2 Responses to “Krajská nemocnice a strach politiků”

 1. xxx napsal:

  Odbory hrotí kampaň. ‚Drsně nás nutí podávat výpovědi,‘ stěžuje si lékař

  Doporučujeme 15. prosince 2010 11:27
  PRAHA – Kampaň Lékařského odborového klubu (LOK) „Děkujeme odcházíme“ nabírá dramatických rozměrů. Odboráři vedeni PR agenturou Ewing Public Relations se snaží shromáždit co nejvíce výpovědí mladých lékařů, aby tak podpořili svůj tlak na vládu za zvýšení platů.
  Serveru Lidovky.cz se ozval mladý lékař z Liberecka, který si stěžuje na enormní tlak, který na doktory odboráři vyvíjejí. Místopředsedkyně LOK Jana Vedralová však jakékoliv zastrašování odmítá.

  „Připadám si jako za bolševika,“ sdělil Lidovkám.cz lékař, který si z důvodu nálady na pracovišti nepřál být jmenován. „LOK zostřuje kampaň, u nás na oddělení to teď dospělo do situace, že buď dáme výpověď všichni nebo nikdo“, stěžuje si. Jemu se však výpověď dávat nechce, s odboráři nesouhlasí, ale obává se problémů, které by jeho odmítnutí v kolektivu způsobilo.

 2. Láďa napsal:

  Zastrašování bohužel probíhá takřka ve všech nemocnicích a to nejen od těch, kteří lanaří kolegy, aby výpověď podali, ale na některých místech i od nadřízených v opačném gardu. U nás na Vysočině bohužel dle mých informací převládají tvrdě nátlakové akce oborářů na podporu podávání výpovědí. Místy to zavání až šikanou. Nemálo lékařů, kteří jsou submisivnější povahy, těmto nátlakům podlehne, protože mají obavy z toho, aby jim odborářští bossové nedělali peklo.
  Přitom podobný přístup může nakonec celou dobře rozjetou akci zhatit.

Leave a Reply