Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

Bohuslav Fuchs a Jihlava

Zdeněk Gryc | Úterý, 11. 1. 2011 v 17:27

Bohuslav Fuchs – Architekt české avantgardy. Ve výstavním centru v budově Ringturm ve Vídni začala výstava s názvem Bohuslav Fuchs – Architekt české avantgardy. Autora slavných brněnských funkcionalistických staveb,  jako Zemanova kavárna či hotel Avion přiblíží publiku v rakouské metropoli do 18. března. Podle jednoho z kurátorů Adolpha Stillera je to poprvé, co se Fuchsovo životní dílo představuje mezinárodně. Podle něj jsou Fuchsovy stavby mimořádně kvalitní a mohly by stát v New Yorku, Paříži či Londýně.

Fuchs nejprve pracoval jako architekt městského stavebního úřadu, / tedy kolega pracovníků  na jihlavském magistrátu/, díky čemuž výrazně ovlivnil tvář jihomoravské metropole. Později si otevřel vlastní ateliér. Vypracoval na 520 projektů. Kolem 160 z nich se realizovalo.

 „Československo bylo ve střední Evropě tehdy nejblahobytnější zemí. To se projevilo také na moderních stavbách. Funkcionalistické budovy ve Vídni by se daly spočítat na prstech. Rakousko bylo v meziválečném období chudé,“ řekl ČTK kurátor Adolph Stiller.

Podle kurátora Jana Sapáka je jeho dílo srovnatelné s pracemi nejznámějších architektů meziválečné doby. „V případě Fuchse se nebojím říct, že byl světový. Asi bychom si to měli uvědomit hlavně doma,“ řekl ČTK Sapák.

—————————-

TEDY ZEJMÉNA V JIHLAVĚ.  

V Brně Zemanovu kavárnu zbourali. Pak se chytili za hlavu a postavili ji znovu. Jihlavě máme jisté zpoždění, zatím je v plánu bourání – původního „Hospodářského pavilonu“ v areálu staré nemocnice.  

Smůla je v tom, že veřejnost + odborníci pohlíží na pavilon jako na bezdomovce.  

JE ŠPINAVEJ, OPUŠTĚNEJ, SMRDÍ, CO S NÍM? 

Uděláme príma akvárium, sklo a ocel! Vložíme do něj nějakou celkem sofistikovanou dispozičku. To se bude líbit! 

Nikdo kompetentní se nejspíše nenamáhal prostudovat excelentní původní výkresy s podpisem pana profesora,  uložené v archivu.

Přemýšlet, proč a jak pavilon   zachovat.

Je to ekonomické, ale asi nezajímavé. . . . rehabilitovat cizí realizaci.

Prohlédnout pavilon-pacienta, udělat diagnózu a stanovit terapii. 

 Zdravý a krásný pavilon vhodně začleněný do areálu,  by stejně jako všechny stylově funkcionalistické stavby,  kontrapunkty v parkové zeleni,   překvapivě vynikl.

Myslím, že zvláště zahraniční hosté – vysoké školy,  by ocenili setkání v „mírovém časoprostoru“ avantgardní architektury první poloviny 20. století.

Současné, často dosti sterilní,  architektury,  je nejenom v Evropě hojně.  

Zdeněk Gryc 

2 komentářů k článku “Bohuslav Fuchs a Jihlava”

 1. Lukas říká:

  Zdravím pana architekta, Vaše články čtu rád, jsou zajímavé, věcné (a nejsou to žádné bláboly). Snad v případě areálu staré nemocnice zvítězí zdravý rozum. Trochu ale nyní odbočím otázkou na monstrum na náměstí: neuvažoval (uvažoval ?) někdo z kompetentních o tom, že když už ho zde máme, tak jej přetvořit v jakýsi jihlavský kulturní svatostánek (divadlo, kino, taneční/kongresový sál…)? Myslím, že není vhodnější polohy než v centru města, na krásném náměstí. Také by to této stavbě tak trochu navrátilo reputaci a význam. Centrem obchodu postavení CITYPARKu už PRIOR (dávno) není. Jaký by byl v tomto případě Váš názor? Děkuji za odpověď.

 2. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Lukas,

  Mám-li být stručný a málem i poctivý, tak se musím přiznat, že nevím.
  Nemám racionální názor na využití Prioru.
  ———————
  Story kolem jeho záměru a vzniku si lépe pamatuji, než kam jsem si zrovna položil brejle. Dokonce takové ty legrační drobnosti , jak se na OV KSČ řešilo, jestli tam můžou na fasádě být verše. Zda by se nedaly vykládat nějak protisocialisticky?
  Kolik rozumu v Jihlavě ubylo příchodem bratrského vojska a vyhnáním PhDr. Františka Hoffmanna zjistíme, když si prolistujeme Jiskru v té věci a z té doby.
  Je v archivu a možná ji digitalizují Jihlavské listy.
  Jak vidíte vyhýbám se přímé odpovědi. Vžívám se do doby a pozice architekta Sklepka. S architektem Máčelem jsme přemejšleli, že když už to jako musí být,
  tak nějak citlivěji. Byla vypsána soutěž, zvítězil architekt Sklepek a technologický diktát monopolního dodavatele.
  ——————
  V meritu blogu je Obchodní dům Jihlava a dílo pana profesora Fuchse. Fuchs vyhrál arch. soutěž na obchodní dům na náměstí, ale ve Znojmě. Myslím, že ač diskutován, tak jak vidno na místě, městu tak neublížil. Také jsem na základě výzvy vypracoval soutěžní návrh, jehož hmotu jsem považoval za snesitelnou. Pokud znáte obchodní dům ve Znojmě, porovnejte prosím můj návrh a Fuchsovu realizaci. Pokusím se fotky nějak zpřístupnit, třeba přes redakci JL.
  —————–
  Mám romantický názor.
  Uvést náměstí do původního prostorově-hmotového stavu. S následky nacizmu se Varšava vypořádala studiem historických obrazů, podle nichž obnovila historické jádro. Fografií je v Jihlavě spousta. O odstranění následku komunismu v centru Jihlavy, třeba ve spolupráci s dotacemi EU, rozhodnou politici, které zvolíme.

  Nebylo by to trochu jako s Zemanovou kavárnou v Brně?
  Takže raději ten Hospodářský pavilon od Fuchse nebourejme, byla by to další škoda.
  Zdeněk Gryc

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I