Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz

Zprávy ze Senátu: Že by ten Senát k něčemu byl?

Miloš Vystrčil | Pátek, 28. 1. 2011 v 18:50

Bylo to zhruba v polovině minulého týdne (úterý 18. 1. 2011), kdy mě oslovil jeden zástupce firmy s problémem, který se týkal vládou předloženého návrhu změny zákonu o dani z přidané hodnoty (DPH). Situace byla taková, že v návrhu zákona, který byl již schválen Poslaneckou sněmovnou, zůstala chyba – nelogičnost. Nyní nechť mi zejména znalci daní a příslušné terminologie odpustí, ale pro srozumitelnost vysvětlím dopady této chyby pro firmy zjednodušeně a snad i pochopitelně.Většina z nás asi ví, že plátci DPH při koupi zboží nejdříve v jeho ceně zaplatí i DPH a následně jim je tato část (procento) ceny zboží státem na základě žádosti vrácena. Problém navrhované změny spočíval v tom, že navrhovatel zákona v jednom z paragrafů nelogicky změnil způsob určení data, které je rozhodné pro možnost uplatnění žádosti plátce o navrácení DPH.Nový návrh zákona způsoboval vlivem zmíněné nelogičnosti podnikatelům – plátcům DPH dva problémy:

 1. Zákon posouval možnost podnikatele – plátce DPH podat žádost o navrácení DPH o měsíc případně i čtvrtletí (podle toho, zda je plátce DPH jeho měsíčním nebo čtvrtletním plátcem). Podnikatel se tak stával vůči státu na měsíc či čtvrtletí nedobrovolným věřitelem a stát dlužníkem. Jak říkají daňoví znalci, docházelo k porušení daňové neutrality.
 2. Zákon způsoboval potřebu provést od dubna tohoto roku úpravy nebo si zakoupit nový počítačový program, neboť ten současný se podle nově navrhovaných pravidel neuměl chovat. Účetní u všech firem, které jsou plátci DPH, by museli vše vysčítávat pěkně ručně s kalkulačkou.

Ve spolupráci se senátorem Petrem Pakostou, který je daňovým poradcem, se nám podařilo přesvědčit většinu ostatních senátorů a nakonec i předkladatele, že je třeba tuto nelogičnost v zákoně opravit.Senát tedy vrátil daný zákon s potřebnou navrženou úpravou do Poslanecké sněmovny a bude nyní na Poslanecké sněmovně, jak se zachová. Vzhledem ke smířlivému postoji předkladatele (ministr financí Miroslav Kalousek) věřím, že vše dobře dopadne a Poslanecká sněmovna schválí návrh s navrženým pozměňovacím návrhem.Vím, že jeden takový příklad nedokazuje nutnost existence Senátu, ale minimálně dokazuje, že není k ničemu. Ano, můžeme se zeptat: „A nemělo by to být tak, že vláda nebo Poslanecká sněmovna nebudou dělat takovéto chyby?“ Asi mělo. Ale všichni přece víme, že bez chyb není vůbec nikdo. A rozhodně nepíši tuto větu jako omluvu. Určitě je třeba pracovat pečlivěji a čím méně chyb v zákonech Senát nalezne, tím lépe pro nás všechny.

10 komentářů k článku “Zprávy ze Senátu: Že by ten Senát k něčemu byl?”

 1. Cimrman říká:

  Hm…Zajímavý příspěvek. Jak říkával už Jára Cimrman – Když se nepochválíme sami, nikdo to za nás neudělá… :)-

 2. jejda říká:

  A tohle nás má přesvědčit o existenci senátu? To jste tam za těch pět měsíců udělal akorát tohle ve spolupráci s jiným senátorem? Tak to byste se v normální práci neuživil !!! Ještě že máte ten senát. Bez těchto trafik pro politiky s modrými legitimacemi by byly politiků jako vy plné Úřady práce.

 3. Jarda říká:

  To Jejda : jak tedy Jejdo vysvětlíte, že senátorské funkce vašim soudruhům z ksčm a čssd nepáchnou?A nemají tam teď dokonce kryptokomunisté většinu? Ale to je na vás asi složité.

 4. jejda říká:

  Jardo, mě je jedno kdo v senátu je a jaké tam má procentuální obsazení a netvrdím, že senát je zbytečný, ale když už tam soudruh Vystrčil za ODS je, tak by taky mohl něco dělat a ne jen jednou za pět měsíců při 70. tisícovém platu napsat do Jihlavských listů takovýhle naivní špek.

 5. Jarda říká:

  Jejdo, reagoval jsem na tvoji poznámku o legitimacích. Nebyla opodstatněná a najednou je ti to překvapivě jedno. Takže plácáš. A jak víš, že pan senátor Vystrčil nedělá nic jiného než článek do JL? Opět plácáš…….Zeptej se starostů z Vysočiny. Nebo na Kraji, jaký názor mají na současného a minulého hejtmana.

 6. maria pilkova říká:

  Nevím kolegové o čem se tady dohadujete. Senát existuje, jsou tam všechny partaje a s tím ted´nic neuděláte. Jedině, že vyvinete úsilí o jeho zrušení jak navrhuje M. Zeman. Jinak je dobré, že tyto nelogičnosti zachytili alespon v Senátu, jinak na hlouposti podobného typu doplácejí hlavně účetní a podnikatele.Ohledně dohadování kolem toho, kdo je představitelem jaké strany- já si vážím každého schopného a čestného politika bez ohledu na straníckou příslušnost, každý z nás má určitý názor na společnost a ten názor se formoval na základě životních zkušeností – a tak se může stát že každý má jiný náhled na život a společnost a není nutné se kvůli tomu urážet a napadat. Myslím, že to má být princip demokracie , ne ? Co je ale důležité- je potřebné odsuzovat- nečestné a mafiánské praktiky politiků a je jedno za koho hraje. A to je práce pro všechny občany a členy všech politických stran- zvolit si do čela
  ty rozumné, a ne neschopné odborně a všeho nečestného schopné jedince. Realita zatím ukazuje , že se do vedení dostávají právě ti všeho zlého schopni jedinci, navíc odborně neschopní, když dopustí únik různých primitívních chyb do zákonů. Ing. M. Pilková SPOZ Jihlava

 7. Jura říká:

  Nemyslím, že výše uvedené by obhajovalo „užitečnost“ trafiky pro vysloužilé politiky, ale spíš znovu ukazuje na naprostou neschopnost parlamentu!
  Ve státní kase chybí peníze a my z našich daní živíme stádo byrokratů, kteří se ještě často nestydí křečkovat do vlastní kapsy…
  Sebechvála smrdí, pane učiteli!

 8. Hana říká:

  K senátu mohu říct pouze tolik, že většina občanů si jeho existenci nepřeje a politici by měli názor lidí respektovat.

 9. Svatopluk Beran říká:

  Toto není o senátu. Za to se panu senátorovi omlouvám. Ovšem příbuznost a blízkost jeho vlastních myšlenek s vládními výstupy a následným schvalování v senátu tu existuje.

  Toto je plagiát.

  Je tahle česká vláda normální?

  Ve svém článku „Tak se na ty kurvy levicový musí – aneb trojstranu si rozvracet nedáme“ si povšiml Jiří Jírovec, bedlivý student jednání v parlamentu (kdo ty protokoly jinak vlastně čte), že zcela legitimní parlamentní interpelace, týkající se závažných otázek, které by v každém normálním demokratickém parlamentu vyvolaly skandál, byly v pražské sněmovně koaliční poslaneckou většinou zameteny pod koberec, aby se pak parlamentní většina věnovala skutečně závažnému problému dne, totiž rybářským lístkům.

  K úvahám, zda se tato vláda skutečně skládá jen z šílenců, mě vede průrazný článek serveru Idnes, podle něhož se nynější koaliční vláda rozhodla konečně rozetnout největší problém dneška. Je to jednoduché: Bývalým komunistům sníží koalice důchody a jejich peníze dá odpůrcům režimu.

  —————————————————————————————————————————————————————-

  Vláda chce snížit důchody bývalých komunistů a přidat disidentům

  8. února 2011 0:04

  Jednadvacet let po pádu komunismu chce vláda udělat razantní krok k vyrovnání se s minulostí. Chce připravit zákon, který by každý měsíc sebral část příjmů bývalým funkcionářům KSČ a zaměstnancům totalitní tajné policie. Peníze by naopak přidal bývalým bojovníkům proti režimu.

  Vláda přišla s kontroverzním nápadem vzít část peněz z důchodů bývalých komunistických pohlavárů a dát je disidentům

  Na přípravě zákona se podle informací MF DNES dohodly špičky vládní koalice.

  O část příjmů by přišli bývalí funkcionáři Komunistické strany Československa a také zaměstnanci totalitní tajné policie, nikoli však spolupracovníci.

  Vybrané peníze pak stát bude rozdělovat mezi lidi, kteří proti zločinnému režimu bojovali. Kdo bude mít na peníze nárok, by měla posuzovat komise odborníků.

  „Chceme, aby trýznitelé, kteří byli aktivními funkcionáři KSČ, členové Státní bezpečnosti a další byli potrestáni za to, že činili příkoří druhým. Řešíme způsob, jak je finančně potrestat. Může to být třeba doživotní srážková daň,“ říká předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

  „Je to výborná myšlenka, podpoříme jakékoli legislativně průchodné řešení,“ říká Radek John, předseda třetí koaliční strany, Věcí veřejných. Návrh podporuje i místopředseda ODS a někdejší disident Alexandr Vondra.

  Novinka by mohla projít současně se zákonem o protikomunistickém odboji, o kterém bude Sněmovna jednat ve středu.

  ……………………………………………………………………………………………………..

  Čumím na to skutečně s otevřenými ústy. Dokážu pochopit, že někteří lidé – a jejich možná v české společnosti mnoho – jsou stále ještě, jednadvacet let po pádu komunismu, doslova hnáni antikomunismem. Dokážu také pochopit přesvědčení, že je neférové, aby někdejší okresní tajemníci komunistické strany či estébáci, kteří svou feudální mocí vládli neomezeně nad obyvatelstvem, měli vysoké penze. Jenže tohle se možná mělo řešit někdy v roce 1991, ne 2011. A je to vůbec legální? Je možno lidem, kterým nebyl prokázán žádný trestný čin, legální cestou snížit důchod, tedy odložený příjem, na který si celý život platili? A když už na to přijde, bylo by legální snížit důchod třeba i občanům, kteří spáchali nějaký trestný čin? Existuje to někde na světě? Že spácháte trestný čin, anebo máte nesprávný politický názor a vláda vám za to sníží důchod? A jak se to bude určovat? Jak se po jednadvaceti letech pozná, kdo byl kolaborant a kdo disident? A nebudou se právem osoby, jímž vláda sebere či sníží důchod, obracet o nápravu k institucím Evropské unie?

  Dobře, tak na tyhlety otázky nemám odpovědi, to ať si vyřeší vláda, když přišla s taktou geniálním nápadem (pokud to tedy není kachna serveru IDnes).

  Hlavně ale na tento geniální vládní nápad, který podle serveru Idnes vládní politikové nadšeně vítají, hledím s otevřenými ústy z jiného důvodu. Oni tito podivní lidé si skutečně myslí, že snížení důchodů někdejším komunistům je nejzásadnějším problémem dneška? Je tato vláda opravdu šílená? Jak se tam dostala? Může to někdo vysvětlit?

 10. Svatopluk Beran říká:

  CO SE DĚJE VTĚCHTO DNEC VE VELKÉ BRITANII. TAM KAM SMĚŘUJE I NEOMEZENÁ VLÁDA PRAVICE V NYNĚJŠÍ ČESKÉ REPUBLICE. DÁLE A DÁLE JSOU EKONOMICKÉ CESTY TEACHRISMU A REGANISMU PROSAZOVÁNY PO CELÉM ZÁPADNÍM SVĚTĚ A NÁSLEDNĚ S DROBNÝM ZPOŽDĚNÍM I U NÁS. KVALITNÍ EKONOMIKA A HOSPODÁŘSTVÍ ZALOŽENÉ NA STÁTNÍM I OBČANSKÉM ZADLUŽOVÁNÍ S NÁSLEDKEM VĚTŠÍHO A VĚTŠÍHO BOHATNUTÍ OMEZENÉHO PROCENTA OBČANŮ NA ÚKOR ZVĚTŠOVÁNÍ CHUDOBY CHUDÝCH A DOSAHOVÁNÍ NIŽŠÍ A NIŽŠÍ ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ PRO STŘEDNÍ TŘÍDU .

  Kdy asi můžeme očekávat návrh naší vlády, jako ten co je prezentován panem Cameronem ve Velké Britanii, jenž by pak byl schvalován následně i panem senátorem Vystrčilem? Jak dlouho ještě bude trvat to, než si většinová část obyvatel uvědomí že nejsou zaháněni do kouta, ale že tam po několikaleté vládě pravice jsou? Co bude následovat potom? Další Řínová revoluce?

  BRITÁNIE:

  Vláda zrušila středním a velkým britským korporacím povinnost platit daně ze zahraničních zisků

  Uprostřed bědování, jak je Británie na mizině a všude je nutno snižovat výdaje, zrušila vláda Davida Camerona povinnost pro velké a střední britské korporace platit podnikatelské daně ze zisku, vydělaného jejich zahraničními pobočkami. Zároveň korporace mohou nadále odepisovat provozní náklady i svých zahraničních poboček od svých britských daní. Zjistil to analytik George Monbiot.

  http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/feb/07/tax-city-heist-of-century

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I