Blog Jihlavských listů

Štěpán Komárek
51- Narodil se v říjnu 1974. Je rodákem ze Starče, kde byl i členem zastupitelstva. V současnosti žije v Černíči u Telče. Je ženatý a má tři malé děti - Aničku, Vašíka a Petříka. Absolvoval Pedagogickou fakultu MU v Brně, ale v současnosti pracuje jako správce počítačové sítě. Dříve zastával i funkci krajského předsedy KDU-ČSL na Vysočině. Oblíbené motto zní "nekrást se vyplatí".

Další daň, tentokrát „vodní“

Štěpán Komárek | Čtvrtek, 3. 3. 2011 v 22:04

Minulý týden mě sdělovací prostředky doslova omráčily. Informovaly o záměru ministerstva zemědělství zavést takzvanou vodní daň. Návrh půjde do vlády v brzké době. Po plánovaném razantním zvýšení DPH na potraviny, léky, teplo a spousta dalších věcí pod záminkou důchodové reformy hodlají zavést ještě i speciální vodní daň. Plánují z ní vybrat 2-3 miliardy korun. Samozřejmě se nabízí i otázka, jestli to nakonec nebude mnohem více.

Vodní daň není nic nového. Platí se i dnes a oficiálně se jmenuje poplatek za odběr vod (má různé sazby na odběr povrchové a podzemních vody). Tento poplatek platíme v ceně vodného a u podzemní vody k pití je 2 Kč na 1 m3 a u ostatních účelů 3 Kč. Vybrat 2-3 miliardy znamená, že každý z nás (včetně dětí) zaplatí dalších 200 – 300 Kč ročně navíc. Ať už přímo za vlastní vodné, nebo ve zvýšených cenách výrobků a služeb, které vodu také potřebují. U pětičlenné rodiny to dělá zhruba 1000 – 1500 Kč. Není to závratná suma, ale v kombinaci s vyšším DPH (a to i na vodu), povodňovou stovkou, jakýmsi „spořením“ na důchod a spoustou dalších vládních údajně pravicových radostí nadělovaných zejména méně příjmovým rodinám to už začíná být příliš. Vodné se více zvedne zejména těm, kterým teče domů voda z podzemních pramenišť. Daň ale dopadne prostřednictvím zvýšených cen na všechny. Bohužel opět zhruba stejnou částkou na ty s malým platem i na ty s větším i opravdu velkým platem. Daňová nerovnost opět vzroste. A to nepočítám dodatečné návrhy některých podnikatelů z oboru rozšířit vodní daň i na soukromé studny. Nezbývá než čekat co nakonec z vlády vypadne a v jaké definitivní podobě bude či nebude návrh schválen.

Poslední perličkou návrhu je skutečnost, že zmíněná vybraná suma nemá jít, jak bych trošku naivně doufal, na snížení obrovských schodků státního rozpočtu. Má být utracena na projekty z vodohospodářské oblasti. Nevím jaké, ani jak budou či nebudou užitečné. Nedělám si ale velké iluze o efektivitě utrácených peněz pražskými ministerstvy. Je to jen snaha zvýšit daně a peníze obratem utratit. Bohužel o nic víc nejde. Nezbývá nic jiného než upozornit na další špatný návrh zvyšování daní a doufat, že tento nápad nakonec neprojde.

Jeden komentář k článku “Další daň, tentokrát „vodní“”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Nemohu reagovat jinak než že –

  Toto je plagiát a zároveň pozvánka pro každého z vás, kdo nesouhlasí s navrhovanými ekonomickými nástroji této vlády, se osobně každý sám za sebe zapojit do zprávy této republiky a nebrblat jen u piva. Stačí obětovat vlastní čas a nějaký peníz za cestu. Nic není hrazeno ani zaručeno. Nemůžou vás za tento potest propustit z práce, nebo nepřijmout dítě na vysokou, nebo zbít či zavřít. Již tu není vláda jedné strany. Nebojte se a kdo nesouhlasí z touto vládou, která tak jako ta Topolánkova vyhrála volby pouze podvody a chytračením, projevte každý sám svou občanským právem, příslušnost k demokratickému systému tohoto státu, ve kterém svobodně vyjádříte svůj názor.

  PRVNÍ DEMONSTRACE OBČANŮ PROTI VLÁDNÍM REFORMÁM.

  V sobotu 5. března uspořádá iniciativa ProAlt za podpory dalších organizací první demonstraci proti plánovaným vládním reformám. Začátek akce je od 14.00h na náměstí Republiky v Praze.

  Zatímco minulý rok proběhl ve znamení plošných škrtů, hodlá letos vláda schválit zákony, které mají „systémově ušetřit“. Šetřit se má ale na výdajích na sociální a zdravotní zabezpečení, podporu v nezaměstnantosti, schválit se má penzijní reforma, která dosud veřejné prostředky předá soukromým penzijním fondům. Měnit se má také zákoník práce tak, aby zvýšil flexibilitu pracovní síly, tj. aby umožnil snadnější propouštění. Otazník visí také nad reformou vysokoškolského vzdělávání. Ve hře je stále školné, nebo jeho obdoba – zápisné. Stranou nemůžeme nehat ani bezprecedentní zvýšení DPH, jehož sazba by se měla sjednotit na 20%.

  Všechny tyto kroky povedou ke zhoršení životní úrovně většiny obyvatel ČR. Navíc neřeší problémy, které globální ekonomický systém působí. Vláda je pro nás jak asociální, tak nekompetentní. Proto svoláváme první demonstraci, abychom jasně ukázali náš nesouhlas s takovou vládou, která tyto věci prosazuje.

  Ve svých protestech a názorech nejsme osamoceni, protože odpor proti vládním reformám jde napříč společností. Proto naši demonstraci podpořili další občanské iniciativy, jejichž řečníci na demonstraci vystoupí.

  Demonstraci podporují: Alternativa zdola (www.alternativazdola.cz), Akční spolek nezaměstnaných (www.akcnispolek.estranky.cz), Nesehnutí (www.nesehnuti.cz), iniciativa Vzdělání není zboží (www.vzdelaninenizbozi.cz) a Ekumenická akademie Praha (www.ekumakad.cz)

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I