Blog Jihlavských listů

Ladislav Jirků
47- Pochází z Jihlavy, v roce 1970 absolvoval Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze na Karlově univerzitě (FTVS UK). Učil tělocvik a češtinu na OA v Jihlavě, od roku 1978 pracoval na FTVS UK Praha ve výzkumu. Od roku 1991 byl ředitelem OA v Jihlavě, zde založil VOŠ Jihlava a byl jejím ředitelem do roku 2006, kdy na jejím základě založil veřejnou Vysokou školu polytechnickou Jihlava (VŠPJ). Na VŠPJ se stal rektorem a byl jím do roku 2010, kdy se funkce vzdal, protože kandidoval ve volbách do Parlamentu za TOP 09 v Kraji Vysočina. V současné době je poslancem PS PČR a působí ve výboru pro vědu, mládež, vzdělávání kulturu a tělovýchovu. Je ženatý a má dvě dcery.

DPH a knihy

Ladislav Jirků | Čtvrtek, 14. 4. 2011 v 10:10

     Jednotná DPH ve výši 17,5 procenta od roku 2013 je jedním z reformních cílů vlády. Reakce podnikatelské veřejnosti je různá. Odborníci ji však považují za krok správným směrem. Dojde ke snížení daňových úniků a díky jednomu inkasnímu místu také ke zjednodušení administrace daně.

     Odstranění snížené sazby DPH však ostře kritizují nakladatelé. Jak to bude s knihami a se zájmem o kvalitní nakladatelské tituly? Přestane vycházet to, čemu říkáme kvalitní a odborná literatura?

Výsledné sedmiprocentní navýšení DPH u nakladatelských produktů by nemělo být nikterak dramatické. Ceny knih jsou již tak vysoké, že několik desítek korun, o které v průměru cena knihy vzroste, neovlivní jejich prodej. U odborné literatury, kde jsou ceny mnohdy ještě podstatně vyšší, než u beletrie, bude skutečný nárůst ceny také vyšší. Odbornou literaturu však kupujeme většinou jako součást svého odborného růstu a zvýšení ceny o několik desítek korun nám jistě v koupi nezabrání.

     Pokud jde o školní učebnice, je situace výrazně odlišná. Řadu titulů si studenti mohou stáhnout na internetu. A také to dělají.

Ostatně i beletrie se objevuje stále častěji na internetu a je díky rozvoji čtecích zařízení stále častěji dostupná elektronickou cestou. Můžeme namítat, že kniha v ruce je také otázkou určité estetické kvality. Spolu s klasikem s tím můžeme nesouhlasit, ale to je asi všechno, co s tím můžeme dělat. Pokrok nezastavíme, i když nám někdy nevoní.

 

Ladislav Jirků, poslanec PSP ČR za TOP09

 

V Jihlavě dne 10. dubna 2011

15 komentářů k článku “DPH a knihy”

 1. Tomáš Vovsík říká:

  „…když se o něčem chceme něco seriózně dozvědět, stejně si nakonec musíme sestavit bibliografii a zamířit ke knihám. Nabízí se teze, že internet a e-booky knihu jako fyzický artefakt zlikvidují. Ale podobně jako u předpovědí v souvislosti s rozhlasem, filmem nebo televizí tu knihy stále jsou a jen tak se jich nezbavíme.“

  zdroj: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=671403

  „Výsledné sedmiprocentní navýšení DPH u nakladatelských produktů by nemělo být nikterak dramatické. Ceny knih jsou již tak vysoké, že několik desítek korun, o které v průměru cena knihy vzroste, neovlivní jejich prodej.“
  Problémem je, že zatížení DPH je u knih už teď neúměrné. Jsou země, kdy je daň u knih nulová, případně výrazně nižší. Pokorok sice nezastavíme, ale není právě zastavováním pokroku znevýhodnění produkce odborných textů a celkově kvalitní literatury?

 2. Svatopluk Beran říká:

  To je úžasné co z vás vypadlo pana bývalý řiditeli soukromé školy. Docela rád bych sem přkopíroval zkušenosti britských studentů. To by se už by se ale pak nemohl zde nikdo plodně a krátce vyjádřit. Ztratili by úplně kontext. Tak všichni ploďte, nechám všem prostor.

 3. kdosizdavu říká:

  Promiňte, ale to, že se zdraží knihy je opravdu hnus, jak říkáte sám, knihy jsou už tak drahé. Co to v praxi znamená? Lidi nečtou, protože knihy jsou drahé. Knihy které naopak jsou levné, nebo si je může běžný člověk dovolit jsou literární odpad. Pak se ale nelze divit v jakém stavu se naše společnost nachází, jsme národ nesečtelých nevzdělanců…i když možná zatím ještě ne, ale tam někam spějeme…

  Zkuste se někdy zamyslet, než sem něco napíšete, stačí třeba příspěvek napsat, přečíst si ho a napočítat do deseti (pokud to tělocvikáři umí).

 4. Svatopluk Beran říká:

  Dovolím si aspoň malý plagiát.
  .
  V Británii jsou knihy, časopisy a tisk zcela osvobozeny od DPH. Do roku 1855 se v Británii platila z denního tisku velká daň, aby se informace nedostaly do rukou dělnické třídy a nevyvolaly revoluci. Cena novin, které denně stály tři pence, se daní zvyšovala až na sedm pencí, jak ukazuje obrázek. Vzhledem k tomu, že dělník tou dobou v Anglii vydělával kolem 40 liber ročně, tedy cca 900 pencí měsíčně, cena sedmi pencí za jedny noviny byla značně vysoká. Pro názornost si cenu novin i dělníkova měsíčního příjmu zdvojnásobme dvacetkrát, a tak obě ceny vlastně převedeme na české koruny. S příjmem 18 000 Kč měsíčně by noviny stály 140 Kč denně. To si normální člověk prostě nemohl dovolit, a tak zůstával v nevědomosti. Ostudná „daň ze znalostí“, jak se jí tehdy říkalo, byla zrušena r. 1855 především díky úsilí vzbouřence a disidenta Richarda Carlila, vydavatele listu The Republican. Ten se zákonu protivil a namísto daňové známky měl v čele titulní stránky heslo „Knowledge is power“ – „Znalosti, to je síla“. Carlile strávil kvůli tomu skoro celý život ve vězení. Od té doby se však v Británii nezdaňují ani knihy, ani noviny, ani časopisy. Jsou to sdělovací prostředky, nástroje vzdělávání a informací a každé britské vládě záleží na tom, aby měla informovanou veřejnost. Proto se nosiče informací v Británii nezdaňují.

 5. Tomáš Vovsík říká:

  “…když se o něčem chceme něco seriózně dozvědět, stejně si nakonec musíme sestavit bibliografii a zamířit ke knihám. Nabízí se teze, že internet a e-booky knihu jako fyzický artefakt zlikvidují. Ale podobně jako u předpovědí v souvislosti s rozhlasem, filmem nebo televizí tu knihy stále jsou a jen tak se jich nezbavíme.”

  zdroj: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=671403

  “Výsledné sedmiprocentní navýšení DPH u nakladatelských produktů by nemělo být nikterak dramatické. Ceny knih jsou již tak vysoké, že několik desítek korun, o které v průměru cena knihy vzroste, neovlivní jejich prodej.”
  Problémem je, že zatížení DPH je u knih už teď neúměrné. Jsou země, kdy je daň u knih nulová, případně výrazně nižší. Pokorok sice nezastavíme, ale není právě zastavováním pokroku znevýhodnění produkce odborných textů a celkově kvalitní literatury?

 6. Tomáš Vovsík říká:

  “…když se o něčem chceme něco seriózně dozvědět, stejně si nakonec musíme sestavit bibliografii a zamířit ke knihám. Nabízí se teze, že internet a e-booky knihu jako fyzický artefakt zlikvidují. Ale podobně jako u předpovědí v souvislosti s rozhlasem, filmem nebo televizí tu knihy stále jsou a jen tak se jich nezbavíme.”

  zdroj: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=671403

 7. Venca říká:

  Výjimečně asi s tím vousatým pánem souhlasím.Sice nejsem stoupencem jejich systému reforem,ale knihy nám určitě domácí rozpočet nenaruší.Páni nakladatelé si stěžují na zvýšení dph,ale ještě jsem nikde neslyšel vysvětlení,proč jsou ty knihy tak drahý už teď.

 8. kdosizdavu říká:

  Docela chápu, že Vencovi z Horní Dolní na knihách nezáleží. Nám ostatním, tedy alespoň těm, kteří nějaké knihy alespoň někdy kupují to vadí.

 9. Tomáš Vovsík říká:

  …omlouvám se za mnohonásobné vložení komentáře, technický problém

 10. Venca říká:

  Vážený kdosizdavu,vaše inteligence musí být opravdu velice nadprůměrná,když jste z tak krátkého příspěvku vydedukoval,že mi na knihách nezáleží.Pokud si knihy kupujete denně,stejně jako třeba pečivo,pak potom vás asi vyšší dph postihne velmi citelně.Někdo z Horní Dolní si radši třeba počká na opravdu zajímavé tituly a těch pár korun si klidně připlatí.Samozřejmě ve velkoměstě typu Jihlava je to asi jinak.

 11. jojo říká:

  DPH u knih je mi volné,protože knihu nad 100Kč nekoupím ze zásady.Nepodporuju zloděje a jelikož znám výrobní náklady na knihy ZLODĚJNA TO JE.A zloději nejsou tiskaři ani knihkupci.Víc by mě zajímalo od pana poslance,až gauner a zloděj Kalousek zpatlá jednotné DPh co bude s vesnickejma. Nižší DPH se jim slibovalo jako náhrada za nižší dotace, které jim zlodějská banda ještě daní.No a jestli se idiotům zToPky povede naplácnout DPH i na bankovní operace tak jsou zemedelci v loji úplně.A můžou si pak knížkama vytřít akorát tak ….chlívek.

 12. kdosizdavu říká:

  Milý Venco, ano je tomu tak, evidentně Vám na knihách nezáleží, to je z Vašeho příspěvku jasné…
  Nevím nad čím se tak rozčilujete…ta Horní Dolní je jen neškodná nadsázka 😉

  Hezký den a míň nervů 🙂

 13. Venca říká:

  tak bez nadsázky..čtu docela rád a knihu,která za to stojí si koupím.Ale jak už bylo psáno,už teď jsou drahé jak prase a určitě to nebude kvůli dph.Takže nejdřív by si měli sáhnout do svědomí nakladatelé a knihkupci.Naštěstí je tu ještě možnost si půjčit.
  Hezký den.

 14. Tomáš Vovsík říká:

  Venca: Ale tak to není. Spočítejte si, kolik bude stát, když si necháte udělat sazbu, vazbu, obálku. A pak reklama (bez které se kniha ujme daleko hůře) a hlavně distribuce. V potaz se musí brát samozřejmě i to, že všechny kusy neprodají. Něco z knihy musí mít také autor a knihkupec. Něco musí mít i nakladatel pro vydávání dalších knih, pro chod nakladatelství a pro zisk (zadarmo to dělat nebude). A pak ono DPH.

  Nemyslím si, že za to mohou knihkupci. Vždyť krachuje jedno knihkupectví za druhým. A nakladatelé? Stejně tak. A navíc už nebudou chtít financovat tituly, u kterých není zajištěná návratnost.

 15. kdosizdavu říká:

  @Venca: Já se omlouvám, ale podle mě si pletete situaci knih se situací hudebního průmyslu, kde náklady na nosič jsou pár korun, pár set korun spolkne vydavatel…a umělci se dostane plus mínus nic extra 🙂

  Já myslím, že to u těch knih nebude nenažraností někoho nahoře…a i kdyby…tak by se stát naopak měl snažit aby knihy byly o kousíček levnější aspoň díky DPH…ne naopak.

  Poslední poznámka, s Vaším názorem, že si koupíte opravdu jen knihu, která za to stojí se nedá nesouhlasit, ale uvědomte si situaci nakladatelů, proč vydávají všechen ten odpad? Protože se prodává a částečně pak může financovat vydání kvalitnějších titulů.
  Já si červenou knihovnu taky nekupuju 🙂

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I