
Zprávy ze Senátu: Pozor na příjmy obcí a krajů
Miloš Vystrčil | Pondělí, 6. 6. 2011 v 9:30Již v dubnu 20011 jsem se zúčastnil společně s některými starosty mého volebního obvodu v Senátu semináře na téma rozpočtové určení daní obcím a krajům.
Protože výsledkem semináře byly i informace, které se týkají možných změn zákona, který stanovuje daňové příjmy obcí a krajů (zákon o rozpočtovém určení daní – podrobněji prezentace RUD_01 na www.vystrcil.cz ), sešel jsem se na začátku května s předsedou Svazu měst a obcí Oldřichem Vlasákem a telefonicky jsem se také spojil s předsedou hnutí Starostové a nezávislí Petrem Gazdíkem.
Celý problém spočívá v nebezpečí spojeném s připravovanou novelou zákona o DPH, jejíž součástí by měla být i změny zákona o příjmech obcí a krajů.
Přestože je obecně známo, že zejména příjmy malých a středně velkých obcí a měst jsou dlouhodobě podhodnocené, chystá se ministerstvo financí v souvislosti se změnou zákona o DPH ponížit podíly obcí a krajů na této dani a tím zamezit tolik potřebnému nárůstu příjmů obcí a krajů. Všechny navíc vybrané peníze by tak po změně zákona o DPH zůstaly ve státním rozpočtu.
Osobně pokládám tento plánovaný krok ministerstva financí za nesprávný. Za daleko logičtější považuji využití změny zákona o DPH (dojde ke sblížení sazeb DPH) pro navýšení příjmů všech menších a středně velkých obcí a měst se současným alespoň částečným přenastavením velikosti průměrných daňových příjmů na obyvatele pro jednotlivé velikostní skupiny obcí a měst.
Současný stav, kdy nejmenší průměrné daňové příjmy na obyvatele mají naprosto nelogicky obce od 2 do 10 tisíc obyvatel považuji za dlouhodobě neudržitelný.
Zatímco předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák tento můj návrh na našem setkání podpořil, od hnutí Starostové a nezávislí v tuto chvíli (polovina května 2011) takovouto reakci nemám.
Protože se v komunální a krajské politice již delší dobu pohybuji, dovolím si nyní jednu předpověď. Pokud bude skutečně přijat zákon o sbližování sazeb DPH (tím se fakticky navýší na této dani státem vybíraný objem peněz) a obcím a městům se ve stejné chvíli nepodaří prosadit (málem všemi slibované) navýšení jejich příjmů, nevěřím, že se tohoto navýšení svých příjmů v dohledné době obce a města dočkají.
Samozřejmě jsem si vědom toho, že je třeba šetřit a že by se veřejná správa měla uskromňovat na všech svých úrovních státem počínaje a malými obcemi konče. Na druhé straně jsem přesvědčen, že obce a města jsou pořád schopné používat své příjmy efektivněji a průhledněji než to dokáží centrální orgány.
Pokud chce stát skutečně šetřit, je třeba zásadním způsobem zeštíhlit zbytnělý systém státních dotací. Jaký to má smysl obcím a městům peníze nejdříve sebrat, a potom po nich následně chtít, aby sepisovaly podrobné žádosti o dotace například na úpravy veřejného prostranství, údržbu zeleně nebo likvidaci odpadů? Nebylo by mnohem jednodušší obcím a městům peníze přímo ponechat v jejich daňových příjmech a nezatěžovat stát a jeho úředníky komplikovaným a neprůhledným přerozdělováním? Právě chystaná změna zákona o DPH k tomu poskytuje příležitost. Mám obavy, abychom ji opět nepromarnili.
Miloš Vystrčil, senátor, www.vystrcil.cz
Pondělí, 6. 6. 2011 v 11:19
Zajímavá myšlenka.To zas bude nějaká kulišárna.Co tak náhlý zájem o malé obce,kde se toho opravdu „prohospodaří“ strašně moc?Možná kdyby se zprůhlednilo hospodaření velkých měst,nemuselo by se na těch malých šetřit.Asi by hodně zbylo.
Pondělí, 6. 6. 2011 v 11:39
Nechápu jednu věc, proč dostává pět vybraných největších měst 35000Kč na hlavu a zbytek několikanásobně méně, oni jsou v té Praze asi jiní lepší lidé, než v nějakých Kotěhůlkách se stovkou občanů. Ty poplatky jsou asi všude stejné za elektřinu apod. Kde mají vzít ty malé obce na nějakou čističku, chodník a co já vím ještě. Další úžasný bordel je, že např. v těch zmíněných Kotěhůlkách se udělá nějaká průmyslová zóna s mnoha podniky, která tam obyvatelům k ničemu není, jenom škodí občanům, možná že tam někoho zaměstnají, ale vedení podniku je třeba v té matičce Praze a penízky za daně apod jdou tam, kde sedí vedení. A vy vidláci si to tam pěkně „vyžerte“, obec z toho moc nedostane. Tam, kde podniky škodí, třeba na životním prostředí, tam mají jít peníze z těch podniků. Za to by se měli starostové u topáků brát.
Pondělí, 6. 6. 2011 v 21:48
Pan Fejfinka vyjádřil přesně to co trápí starosty malých obcí. Není to tak dávno,asi měsíc měli jsme s Milošem Zemanem setkání se starosty v Novém Veselí a vedle jiného si stěžovali právě na to, že se podnikatelé přehlašují na FU do Prahy a je jim úpně jedno, že využívají určitou oblast ,město, vesnici pro své podnikání a můžou eventuelně za sebou ponechat i ekologickou zátěž. Je logické, že tam kde podniky podnikají, mají zůstavat i daně a další poplatky. Otáka zní- kdo a proč povolil tento stav a proč s tím parlamentní strany dosud nic neudělali?
Obdivuji starosty malých obcí za to, co všechno se musí naučit a zvládat, a často bez metodické pomoci placených úředníků. To oni jsou soli této země.
Pondělí, 6. 6. 2011 v 22:49
Proč to Miloš nenapravil? Měl na to málo času?
Úterý, 7. 6. 2011 v 8:35
Úplně zbytečné starosti exheytmane.Ono se totiž nijak víc nevybere,to bys mohl alespoň tušit.A nekritizuj reformní úsilí své rodné strany.Padnikomupadnihlavněneměakamošům.
Pátek, 10. 6. 2011 v 10:46
,,Duchaplné,, pane Jojo…
Pátek, 10. 6. 2011 v 15:04
To blábolí pravice ,neustále se odvolávající na Laffitovu křivku,pokud zvýším daně klesne jejich výběr. Proč se tím najednou neřídí zůstává mi záhadou.Že je ODS zrovna stranou reformní a odpovědnou snad netřeba řešiti a padni komu padni je blábol Nečasovic opruzeniny,který už teda nepoužívá,neb se jím sám jaksi neřídí že. Takže s „duchaplností“ vzhůru na Vystrčila ,potažmo na pravici.