Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Stávkujeme za vás

Petr Klukan | Úterý, 14. 6. 2011 v 14:43

Občané, stávkujeme i za vás! Takové heslo je k vidění na transparentech ke čtvrteční stávce koalice dopravních odborových svazů. To heslo se mi nelíbí. Nejvíc obtíží zažije pravicová Praha, která odbory kritizuje, že se chová jako levicová sociální demokracie. O kolektivní vyjednávání odborům nejde, jde o to, že část společnosti chce reformy, ale takové, aby je oni sami nepocítili. Zvláště když vidí, jak se plýtvá, krade a korumpuje.

Co s tím? Doporučoval bych, aby odboráři mohli stávkovat jen při kolektivním vyjednávání o mzdě a nepletli se do politiky. A ať si vytvoří legitimní politickou stranu: Demokratickou stranu odborů, která by hájila (jak jinak) zájmy občanů. Podle avizované podpory by mohla v dalších volbách zvítězit. Do té doby si nepřeji, aby někdo stávkoval i za mne.

55 komentářů k článku “Stávkujeme za vás”

 1. Hana říká:

  Pro Jana. S Vaší první větou naprosto souhlasím. Druhá věta postrádá význam.

  Pro pana Berana. O autoru broníkovi jsem nezjišťovala tak podrobné údaje, jako Vy, ale jen jsem citovala jeden jeho článek, stejně jako to opakovaně děláte i vy. Zda je to podložené důkazy, či ne se můžeme dohadovat i u většiny Vašich autorů z BL. Mě se pouze líbil jiný pohled na věc a že pod povrchem se může skrývat něco jiného, než jak je nám to předkládáno (ostatně k tomu nás svými články nabádáte neustále, abychom se snažili změnit své pohledy na věc).
  Ohledně Vašeho komentáře k USA, tak je tam spousta věcí, ktré se mi nelíbí, ale také je toho hodně, co naopak v USA oceňuji. Konkrétně ohledně Vašeho postřehu s kriminalitou a uvězněním si musíte uvědomit, že v Americe jsou úplně jiné zákony, než třeba v evropě a ohledně trestů ani nemluvě. Vemte si, že za hospodářskou kriminalitu tam můžete dostat třeba i doživotí. To u nás se vyplatí udělat tunel za pár miliard, a když už by vás náhodou za to obvinili a nějakým zázrakem i odsoudili (v takových velikých penězích velmi nepravděpodobné), tak to člověk ty dva – tři roky nějak vydrží a když se vrátí, tak na něj ty miliardičky čekají na zahraničních účtech a je po starostech :-).

 2. Jan říká:

  Pro Hanku!Můj celý příspěk nebyl zobrazen,tak tedy dodatečně.Současná Ústava ČR je pro současnou vládu nebezpečně demokratická a hospodářsky a sociálně ochranářská.Proto jsou Ústavní zákony vládou obcházeny a zcela ignorovány.Všechny politické strany by se měly především domluvit,jesli současná Ústava a listina základních práv a svobod platí nadále.

 3. Svatopluk Beran říká:

  Tomáš Vovsík – přesně tak, autorem je německý sociolog Max Weber, v podstě zakladatel sociologie. Mám dojem že kniha se jmenuje Protestantská etika a duch kapitalismu. Přesný název není důležitý, určitě že se bavíme o stejném knize. Pokusem bylo nahlédnout za oponu rozdílného přístupu zbytku světa v protikladu ke Spojeným státům a to proč nevznikají na území USA sociální bouře, ikdyž nerovnosti mezi občany jsou tam daleko vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Domnívám se že občané USA, ve své kratké historii neprošli na svém území, kromě občanské války, žádnou jinou válečnou destrukcí, a tudíž pocit víry v sílu sebe sama násobí v nich podvědomně vize protestanství více, než v Evropě. Nehledě na to že i velice výkoné Hollywoodské ateliéry zásobují nustále své americké občany sny o tom, že když budou hodně tvrdě pracovat tak zbohatnou, protože v Americe to tak chodí. Jsem přesvědčen, že kontinentální Evropa je díky svému dvoutisíciletému sebezničování, více vstřícnější k pochopení vzájemné solidarity a úcty jeden k druhému než Spojené státy. Už i Kanada, ikdyž přímý soused na americkém kontinentě s přibližně stejnou délkou historického vývoje jako Spojené Státy, je blíže sociální mentalitě Evropy, než svému jižnímu sousedu. Někde jsem ale viděl i úvahu o tom, že kolem roku 2040 se má hispánského menšina stát většinovým počtem obyvatelstva ve Spojených Státech a jelikož tato hispánská populace inklinuje především ke katolickému náboženství, které nese větší sociální etiku než protestanství, je možná na vnitřní změny nezadržitelně zaděláno střetem civilizací.

 4. Svatopluk Beran říká:

  Pro Hanku. Možná jste mohla pro to co by jste chtěla zdělit zvolit jiného autora, ale je to samozřejmě vaše věc. Je jisté, že o důkazech se můžeme dohadovat. Proto je mím zájmem povětšinou zvěřejnit a uvést i zdroje, nebo si prověřit autora. o Britských Listech jsem přesvědčen, že mi samy svojí podstatou dávají dostatečnou záruku. Pokud jsem správně pochopil jejich určení, tak se též jedná o součást výuky britských studentů českému jazyku na universitě v Glasgow a já chci věřit tomu, že šéfredaktor by si nedovolil zvěřejňovat obsah zpráv, který vědomně nesel nepravdivé údaje. Konkrétní cíle tohoto internetového deníku jsou takovéto. – Deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví. Šéfredaktorem je dr. Jan Čulík, Senior Lecturer in Slavonic Studies na University of Glasgow, ve Skotsku.

  Též jako vy se chci domnívat, že spravedlnost ohledně finančních podvodníků je ve Spojených Státech lepší než u nás. I když se ale na druhou stranu se domnívám, nemám o tom ale žádné konkrétní důkazy, že mnohé transakce s penězmi, které my bereme jako podivné až nezákonné, jsou ve Spojených Státech zákonné.

  Ovšem kriminalita, která je dnes ve Spojených Státech srovnatelná z Ruskem nebo Čínou, vykázala svůj enormní nárust právě nástupem tvrdého neoliberalizmu v 70 a 80 letech. V roce 1970 byl počet vězňů 200 000. V roce 1975 – 380 000. V roce 1985 – 740 000. V roce 1990 – 1 145 000. V roce 2000 – 1 932 000. Přesně s úbytkem sociálního zajištění slabších vrstev a úbytkem pracovních příležitostí pro ty nejslabší, rostly náklady na výstavbu a zprávu nových věznic. Z vězeňství se stal ve Spojených Státech nový typ businessu. Mám silné obavy, že to čeká i nás. A to při tom u nás ti ÚSPĚŠNÍ neodvádí zdalka takovou výši daní, jaká je běžná u těch úspěšných ve vyspělých demokratických zemích. V tomto případě se našim ÚSPĚŠNÝM, výce líbí ztruktura daní východní, konkrétně Ruska a Bulharska. Jsem převědčen, že by bylo dobré mít silnějšíí sociální stát, než vysokou kriminalitu a to přitom za stejnou výši odvodu na daních těch ÚSPĚŠNÝCH jako je běžné v jiných zemích na západ od naší vlasti.

 5. Svatopluk Beran říká:

  Plně souhlasím s Janem. A jen bych chtěl podotknou, že podle mne nejprvnější nejviditelnější obcházení naší ústavy, bylo zavedení poplatků za vlády pana Topolánka a ministra zdravotnictví Julínka. Pokud mělo dojít ke změně platby z důvodů nedostatku financí, mělo se v prvním přadě změnit znění článku 31 Listiny základních práv a svobod naší ústavy. A dále zrušit prohlášení naší vlády v přístupových dohodách do EU, kde se naše vláda zavázala, že zdraví každého občana je prezentováno jako hodnota společenská a obecně kulturní.Tedy nejen osobní a individuální. Též se v těchto mezinárodních úmluvách zavázala, že není možné jakkoliv oklešťovat právo na ochranu zdraví na úrovni, které jsme již jednou v naší zemi dosáhli.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I