Blog Jihlavských listů

Ivo Strejček
52- Od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu za ODS. Narozen 11. ledna 1962 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Brně. V letech 1996/97 byl tiskovým mluvčím předsedy vlády Václava Klause a vlády ČR. Od roku 1998 do roku 2010 byl členem Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou. V Evropském parlamentu působí v hospodářském a měnovém výboru a jako náhradník v zemědělském výboru. Je členem delegace Evropského parlamentu pro spolupráci s Čínou. Je ženatý a má dvě děti.

Státní maturita: vypadá, že to bude

Ivo Strejček | Čtvrtek, 14. 7. 2011 v 11:40

Rakousko a Německo otevřely od 1. května letošního roku své pracovní trhy pro občany těch států, které do EU vstoupily 1. května 2004. Obě země tak plně využily přechodná období trvající 7 let. Letos tedy musely své trhy otevřít naplno. Zajímavé je, jak rozdílně k tomu obě země přistoupily.

Zatímco Rakousko schválilo zákon proti mzdovému a sociálnímu dumpingu, němečtí podnikatelé připravují náborové kampaně v příhraničních oblastech České republiky.
To, co máme s oběma zeměmi společného, je nedostatek chuti mladých lidí získat jeden či více výučních listů. V Čechách za to může „inflace maturit“, kdy tuto zkoušku lze prozatím získat hravě a bez větší námahy (a vůbec nic na tom nezměnila tzv. státní maturita). To se neblaze projevuje zejména v technických oborech a řemeslech.

V tradičně strojírenském Německu chybí šikovní vyučení mladí lidé. Němci tedy vědí, o čem mluví, když hodlají organizovat nábory mladých lidí v českém pohraničí. A mají co nabídnout. V Německu je v učebních oborech zaběhlý tzv. duální systém: soukromá firma si svého učně platí. Nejen náklady na jeho vzdělání, ale také měsíční plat. Učeň si tak v Bavorsku může přijít až na 650 eur měsíčně. Uplatnění na pracovním trhu je posléze také zajímavější než u nás. Minimální hodinová mzda v západní části Německa je 7,79 eur (ve východní části 6,89 eur) a průměrný měsíční výdělek německého řemeslníka je 3261 eur.

Rakušané, na rozdíl od Němců, k tomu přistoupili opačně. Naštěstí pro nás se proti chimérické „vlně“ lacinější české pracovní síly pojistili zákonem, který nařizuje vyplácet mzdy zahraničním pracovníkům ve stejné výši jako mzdy rakouských zaměstnanců. K rakouské smůle tamní zákonodárci navíc uvalili hrozbu pokuty 50 tisíc eur na ty firmy, které by využily potenciálu mzdové konkurence a zahraničním zaměstnancům platily byť jen o zlomek méně.

Jsou to jemná a promyšlená ochranářská opatření, která výrazně omezují možnosti zaměstnat sousední Čechy nebo Slováky. Jako každé ochranářské opatření nakonec poškodí toho, kdo se jím bláhově chrání. To však není problém, který mě dnes trápí.

Dnes mi jde o jiné poučení, než poukazovat na škodlivost regulací, nesmyslnost vytváření bariér a škodlivost ochrany trhu. Dnes chci poukázat na to, že jsme to my, kdo by se měl mít na pozoru před odchodem šikovných a pracovitých rukou, a s jistotou tvrdím, že první a hlavní příčinou tohoto stavu je dlouhodobé selhávání českého vzdělávacího systému.

Po celá léta jsem byl zastáncem státní maturity jako formy srovnávací soutěže, která objektivně, na základě dlouhodobě pevných neměnných a srozumitelných kritérií, porovná úroveň středních škol poskytujících vzdělání zakončené maturitou. To, čeho jsme byli před měsícem v „premiéře“ svědky, bylo byrokratickou karikaturou zarámovanou skandálně nízkými požadavky, že celá idea náročné maturity byla diskvalifikována. Je to další hřebíček do rakve naší konkurenceschopnosti. Maturitní vysvědčení bude i pro budoucnost lehce dosažitelnou metou a učňovské školství, které mohlo z tvrdších požadavků na studenty těžit, si může o nárůstu zájmu o učební obory nechat zdát.

Takto pojatá tzv. státní maturita nemotivuje „slabší“ stát se silnějšími, ale „schopnější“ stahuje do bažin průměrnosti.
Současné nenáročné pojetí státní maturity dokončuje popravu učňovského školství se všemi skličujícími důsledky.

Systém učňovského školství je nekonkurenční a zbytečně drahý. Školy postupují individuálně, do vzdělání jsou minimálně vpouštěny soukromé firmy. Ty by se o kvalitu řemesla učňů (ve svém zájmu) postaraly efektivněji a asi i laciněji. Německý duální systém by nám mohl sloužit jako inspirace.

Tento styl uvažování by mohl dílčím způsobem řešit bolestivý problém slučování škol, což plyne z neblahého trendu poklesu počtu žáků a studentů na základních a středních školách. Několik škol poskytujících učňovské vzdělání by mohlo své studenty v prvních ročnících vyučovat všeobecné předměty společně (ušetří se jak prostorové kapacity, tak učitelé). Až ve vyšších ročnících, kdy dochází ke specializaci studentů, by mohlo dojít k jejich dělení. To však již budou většinu svého času věnovat plnění požadavků odborné praxe a ve „své“ škole toho stejně moc nepobydou.

Rozpačitý školní rok končí a kolaps projektu státní maturity mě na jejím hřbitově přivedl k první sadě úvah – tentokrát o souvislostech s učňovským školstvím.
Mezinárodní konkurence nám nastavuje nemilosrdné zrcadlo. Kéž bychom si z toho vzali alespoň dílčí poučení a s odvahou, rasantně, ale jinak, než jak je tomu dnes, reformovali náš vzdělávací systém.

Je to totiž neméně tak důležité, jako reformy daní, penzí či poskytování zdravotní péče. Ne-li dokonce důležitější.

88 komentářů k článku “Státní maturita: vypadá, že to bude”

 1. Pavel říká:

  Berane, píšu o těch islámistech a bolševicích Honzíkovi, kapišto?
  Dovolím si ho citovat:
  ,,Vaše zmiňovaná spojitost těchto organizací s občanským hnutím Ne-základnám je především výplodem vaší bujné fantazie.,,
  Ani se neomluvil…………to bych asi chtěl moc.

 2. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran ,jeste odpoved na vasi otazku o universitach .Ne v Americe nikdo nikomu negarantuje prijem ,ale to jsou fakta od zaku ,kteri tam maji silne Alumni spolky,kde tyto informace dodavaji a tez financne podporuji “svou “byvalou universitu a to dobrovolne .Na ceske pomery[chceme vsechno zadarmo] dost nepochopitelne,ze?

 3. Jan říká:

  Pane Pavle,je potřeba rozlišovat politické strany a různá občanská hnutí od různých organizací a hnutí který se veřejně hlásí k náboženského a politickéký fanatismu a extrémismu. Náboženský fanatismus nemusí být pouze islámský ale i křesťanský,přiklad události v Norsku.Ukažte na faktech jediný důkaz toho, že islámské fanatické a extrémistické organizace byli nebo jsou napojeny na občanské aktivisty Ne-základnám a na levicové nekomunistické nebo i komunistické politické strany či hnutí u nás za posledních dvacet let.Expředseda ČSSD Miloš Zeman první přišel z názvem islámsko-bolševický(omlouvám se,nebyl to pojem z vaší hlavy) vy jste se bohužel z kradením bonmotů od expředsedy pro vás málo důvěrohodné politické strany nedoznal.Pane Pavle vaše orientace v politickém prostředí je spíše značně zmatená a nešťastná.

 4. Pavel říká:

  Honzo, prostě jste nevěděl, že jsou na stránkách tyto hnus organizace uvedeny..jak prosté…nebo jste to chtěl tutlat?Váš fanatismus je bezbřehý a já s vámi končím.

 5. Jan říká:

  Pavel se zde snažil bez faktických důkazů přesvědčovat že občanská iniciativa Ne-základnám vzešlá z Humanistické strany která byla a je řádně registrovaná jako politická strana ministersvem vnitra ČR byla napojena na teroristické a extrémistické islámské organizace.Mimo bonmotů Miloše Zemana žádné věcné důkazy nepředložil.Pokud by se jeho informační zdroje zakládaly na pravdě,veškerá činost Humanistické strany a občanské iniciativy Ne-základnám by byla dávno v šetření BIS,policie a mediálně zveřejněna.Pavel a mnozí jemu podobní o žádnou věcnou a seriózní diskuzi nestojí,potřebují si pouze plivnout.Možná že od prosazení amerického radaru v Brdech osobně něco doufal.Veřejné mínění i různé občanské akce zaměřené proti americkému radaru a změna postoje USA na radar v ČR panu Pavlovi nadělalo zřejmě celoživotní trauma za kterým vidí stejně jako důchodce z Vysočiny islámsko-bolševické spiknutí.

 6. Pavel říká:

  Ze stránek iniciativy neradaru:
  O iniciativě – na této straně dole je věta:
  ,,Iniciativu NE základnám podporuje několik desítek českých a mezinárodních organizací, hnutí a stran.,
  mimo jiné
  Muslimská unie
  Všeobecný svaz muslimských studentů v ČR
  Islámská nadace v Praze
  Svaz palestinských studentů
  Levý blok
  Pražská organizace Mladých sociálních demokratů

  Tak by mě zajímalo, proč islámisti mají zájem na tom, aby v Česku nebyl radar?

 7. Jan říká:

  Pavle!Všechny vaše zniňované organizace a hnutí jsou legálně registrované ministersvem vnitra a nikdy se nedopustili ničeho proti zákoného a proti ústavního.Protiraketový radar v Brdech byl součastí raketového systému,který měl mít raketovou základnu v Polsku.Řada našich i domácích vojenských odborníků i politiků celý systém na různých faktech považovala za zbytečný a převážně útočný(oblast Blízkého východu,Irán i Rusko).Velký zájem na realizaci celého raketového komplexu měl zbrojařský průmysl v USA a jeho lobování u vlády M.Topoláka i u některých představitelů ČSSD.Vše se mělo zakrývat bojem proti terorismu a islámskému funndalismu.Vzpomínáte na důvody války proti Iráku a na údajné nebezpečné chemické Husajnovy zbraně,které se nikdy nenašli a dnes již otevřeně někteří nejvyšší představitelé USA a V.Británie veřejně doznávají že hlavní důvod války v Iráku byla především ropa a zájmy ropných zahraničních společností.Proto ta občanská angažovanost některých islámských organizací u nás v boji proti radaru.Boj proti terorismu ve světě není jistě jednoduchá věc,USA a státy NATO spíše využívají boje proti terorismu aby obhajovaly především ekonomické zájmy velkých zbrojařských a naftových společností na úkor míru a respektování mezinárodního práva, porozumění a dialogu.

 8. Jan říká:

  Dodatečný příklad:O co jde v Libyi?

  Libye postupně zmizela z titulních stránek i z televizních zpráv. Svět je unaven z pokračujícího a nejasného konfliktu. Kaddáfí má stále dostatečnou moc. Britové i Francouzi a další chtějí vyjednávat o míru. Kaddáfí by měl jít od vlády, ale mohl by prý v Libyi zůstat.

  Proč vlastně byla Libye napadena? Objevují se informace o tom, že příčinou je opět ropa. Státy EU a USA dluží Libyi za dodávky ropy téměř 200 miliard dolarů. V roce 2012 skončí koncese velkých naftových společností, které mají právo na těžbu libyjské ropy. Kaddáfí požaduje splacení dluhů, nebo chce uzavřít mezistátní smlouvy s jinými zeměmi a společnostmi (s Čínou?). Proto musí »odejít od válu« i pomocí agresivních útoků. Proto prý byla »vytvořena« za pomoci USA v Libyi »opozice«.

  Libyjský občan zřejmě nemá důvod svrhnout Kaddáfího. Podle dostupných informací se v Libyi neplatí voda, elektřina, plyn, daně, úvěry jsou bezúročné. Každý plnoletý občan dostane klíč od bytu. Většina nepracuje fyzicky, takovou práci zajišťují cizinci. Tomu, kdo chce studovat v zahraničí, stát zajistí vše včetně stipendia 2300 dolarů měsíčně. Proč by se měl tento národ zbavit pohodlného života?

  V souvislosti s blížícím se desátým výročím největšího teroristického útoku v dějinách v New Yorku se hovoří o tom, jestli byla reakce na tento útok správná a co již stála a přinesla. Byla vyhlášena »celosvětová válka proti terorismu«, i když pozadí teroristického aktu nebylo doposud zcela vyjasněno. Následovaly agresivní akce proti Afghánistánu a Iráku. Příčiny vymyšlené, vždy však šlo mimo jiné o ropu.

  Lidské ztráty jen USA v těchto válkách činí šest tisíc vojáků, tedy dvojnásobek počtu obětí z New Yorku. Dále 70 tisíc zraněných vojáků. Přímé náklady USA na obě války jsou téměř 700 miliard dolarů. Obě jsou vedeny na dluh. Do roku 2000 včetně úroků mají tyto náklady dosáhnout bilionu dolarů. A to už není ani pro USA malá částka. Vojensko-průmyslovému komplexu a ropným společnostem USA to však přinese obrovské zisky. To je v pozadí »války proti terorismu«.

  A přiživují se i kapitálové společnosti v Evropě. Například 50 největších německých firem loni zvýšilo meziročně obrat o 13 procent a čistý zisk více než třikrát. Je to rekord v poválečné historii. A je to v době, kdy globální světová ekonomická a finanční krize ještě neskončila. Roste nezaměstnanost, inflace i životní náklady sociálně slabší většiny občanů.

 9. Pavel říká:

  Jak jsem psal, nemíním levému Honzovi psát, jen snad za něj doplním, kde ukradl poslední článek o Lybii:
  Haló noviny…

  není problém to dohledat…

 10. Tomáš Ďásek říká:

  Bóže, to jsou naprosté hovadiny. V Libyi jde o ropu, to je jasné. Ale ne až tak docela. Kdyby se milému amíkovi zachtělo Mojmíra svrhnout, udělá to během týdne, tak jako zatočil se Saddámem. To si nedělejme iluze.

  Jenomže on Kaddáfího nechce svrhnout vůbec nikdo (kromě pár povstaleckých křiklounů – mimochodem povětšinou jeho bývalých kumpánů). Kaddáfí je sice totální ujetej magor, jenomže kupodivu jako jediný dokázal zajistit stabilitu země a částečně i regionu. Nikdo neví co by přišlo po něm a proto to taky nikdo ve skutečnosti ani trochu nechce. To co vidíme, je především snaha ukázat milému Mojmírovi kdo je na světě pánem. Ale hlavně – hlavně jde o to, odsypat zase jednou do nějakého sběrného dvora trochu toho zbrojního odpadu. Amerika se potácí v krizi a Ameriku vždycky táhl zejména zbrojní průmysl. Už dlouho se nikde pořádně nebojovalo. Co má tedy zbrojní průmysl dělat ? Lepit pytlíky ? Jediné z čeho může žít, je obnova a doplňování arzenálu. Takže je potřeba pár těch raket a bomb někde vyhodit, aby se mohly nakoupit nové. Někde kde nás nic nepálí, kde nebudou naši vojáci přicházet masově o život – což bychom voličům asi už nevysvětlili a žádným celosvětovým terorismem neokecali, někde kde můžeme na situaci jenom vydělat. Takže budeme dál plukovníku Kaddáfímu zatápět – ale jenom tak, aby měl pořád hlavu bezpečně nad vodou. Mimochodem – ono i vládním jednotkám čas od času dojde střelivo a zbraně. A kdopak jim je potom milé děti asi tak dodá ?

  Nic jiného v tom není.

 11. Svatopluk Beran říká:

  Není to zcela kompletní Jane i pane Ďásek, to by bylo až příliš jednoduché. Jde ještě o rozložení Africké Unie, jíž byl Kadáfí z Libyjské ropy největším finančním sponzorem. I Afrika pracuje na tom, dát se dohromady a ukončit surovinového vykrádání od Číny a Euroatlantické vazby i Ruska. Existují plány Washingtonu na odtržení severní části Afriky, od střední a jižní části a rozložit tak Africkou Unii a znemožnit tak vytvoření dalšího globálního konkurenčního celku pro USA, EU, BRICS. ( http://www.cs.wikipedia.org/wiki/BRICS ) Surovin není nazbyt a Afrika je doposud jedním z nejroztříštěnějších územních celků světa, tak je potřeba živit rasovou, národnostní i občanskou nesnášenlivost, dokud je ještě někde na světě volnější prostor jak zjískat suroviny za pakatel.
  http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23131
  http://www.blisty.cz/art/43583.html
  http://www.blisty.cz/art/57985.html

 12. Pavel říká:

  a ve Wik…se dočteme:
  Zrušení diskusí pod příspěvky:
  Ostrou kritiku od některých čtenářů vyvolalo zrušení diskuzí pod příspěvky.[49] Redakce Britských listů………..

  No není to kouzelné…..fanatický kopírák čerpá z bolševického plátku, kde jsou zakázány diskuze…

 13. Svatopluk Beran říká:

  Příště podejte Pavle informaci z důvodu serioznosti kompletnější.

  Britské listy se snaží zprostředkovat pro české prostředí mezinárodní debatu na aktuální témata, shrnují argumentaci nejvýznamnějších, především anglosaských médií. Často citují britské liberální deníky Guardian a Independent, mnohdy i konzervativní Daily Telegraph, všímají si novinářské práce amerických listů Washington Post a New York Times.

  Dále se Britské listy pokoušejí medializovat témata, jimž se česká periodika nevěnují, anebo se jim dle názoru listu věnují zkresleně. Zaujímají kritický přístup vůči českým sdělovacím prostředkům.

  Britské listy také deklarují příslušnost k tradici britské a americké nezávislé žurnalistiky. Značné množství příspěvků tvoří komentáře kmenových autorů k aktuálnímu dění na tuzemské či zahraniční politické scéně.

  Zrušení diskusí pod příspěvky.
  Ostrou kritiku od některých čtenářů vyvolalo zrušení diskuzí pod příspěvky.Redakce Britských listů se hájí, že nemá finanční prostředky na redigování internetových fór tak, jak to dělají mezinárodní média s dobrou pověstí, jako je například BBC, a že nemůže přijmout právní odpovědnost za případné pomluvy, zveřejňované na jejich serveru anonymy.Tvrdí také, že se nepovažuje za neomylnou, a vítá připomínky, věcné opravy i kritiku do vlastních řad, kterou publikuje. List zpravidla publikuje příspěvky, které považuje za zajímavé, včetně těch které se k listu a k práci redakce staví velmi kriticky, např.: John Bok, „O malé české podlosti a dědictví bolševismu v Britských listech“, nebo článek „Komunismus je hnus!“, či „Nejsem zamindrákovaný levičák“.

  http://www.cs.wikipedia.org/wiki/Britsk%C3%A9_listy

 14. Pavel říká:

  Beran asi nezná tu o potrefené huse…

 15. Svatopluk Beran říká:

  Například i prodejem své ledviny by mohli studenti uhradit v budoucnu své univerzitní školné.
  .
  I tímto způsobem by mohli zplácet v budoucnu nesolventní studenti své universitní dluhy. Zatím je to jenom úvaha a návrh do diskuze ve Velké Britanii. Kdo však dnes odhadne za jak dlouho se této myšlenky chopí i některý z našich politiků vlády rozpočtové zodpovědnosti či budoucích podobných vlád a začne vytvářet pomocí spřažených medií realnou mediální vizi této, dosud pro většinu z nás totální absurdity?
  .
  .
  V pořadí osmém krátkém odstavci se o tom zmiňuje paní Roff.
  .
  „It would be an incentive across most income levels for those who wanted to do a kind deed and make enough money to, for instance, pay off university loans,“ she said.
  .
  http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-tayside-central-14379215

 16. Svatopluk Beran říká:

  Omlouvám se za umístění výše uvedeného příspěvku na tomto blogu. Tento můj příspěvek patří na blog pana Jirků.

 17. xxx říká:

  On už hlavně ty vaše kopíráky nikdo nečte, Berane…tak je to úplně jedno….

 18. Jan říká:

  Já bych navrhoval,aby každý mluvil raději sám za sebe.Co si zde kdo v diskuzi přečte a nepřečte je jeho osobní a soukromná věc.Jaké názorové sympatie a obsahová kritéria komentářů zastávají všichni čtenáří diskuzního blogu JL. je jinak velmi těžko určit.Pan Beran jako zástupce levicově demokraticky smýšlejících řadových občanů má v diskuzních přispěvcích rozhodně své místo.

 19. xxx říká:

  jistě, on je to kopírák jako vy Honzíku…vám to přece nikdo nebere, že to prostě nikdo nečte? to se přece nevylučuje.Jen ty zdroje by se slušelo uvádět. Děkuji za pochopení.

 20. Svatopluk Beran říká:

  Pro XXX. Nikdo ze zdejších komentátorů článků nepoužívá své vlastní originální myšlenky. Každý čerpá, pokud se zrovna nejedná o urážení a nadávky, už z myšlenek některých jiných přispěvatelů v jiných periodikách, knihách či recenzí. Jediný rozíl je v to, že je pro mne jednodušší použít originál než neuměle prezentovat svá vlastní slova v danném problému. To jediné můžete odsuzovat, moji slabší češtinu a sloh. Jinak je zcela jasné co říkám, jak myslím a co chci říci. Je mi jasné, že pro vás a mnoho ostatních zde, jsou tyto skutečnosti a pravdy, dnešním režimem úmyslně nezveřejňované, těžko ztravitelné a tak se je snažíte znehodnotit jakýmkoliv způsobem. Vaše pokusy o cenzuru, mnou předávaných myšlenek jsou zceala zřetelné každému. Někdo zde již následnou mojí myšlenku prezentoval. Já nejsem ten kdo své myšlenky použil k sepsání Genesis, Exodus či Deuteronimium já se jen obyčejný prostředník který umožňuje nezveřejňované myšlenky a hodnoty předávat, když toho v dnešní demokratické době nejsou schopny naše media. Chápu že moje úloha je malá, zřejmě však pár lidí dokáže pěkně rozohnit a jiné povzbudit, či seznámit s nezveřejňovanými skutečnostmi, takže to úplně zbytečné nebude. Nehledě na to že převážná většina mnou použitých plagiátů se po kratším či delším čase prokázala jako výsledná skutečnost. To je možná i to co vám vadí nejvíc.

 21. Jan říká:

  Souhlasím s názorem pana Berana proč je lepší použít pro řadového občana v diskuzi,který není žadný profesionální politik,novinář nebo universitní profesor originál než úměle prezentovat své vlastní myšlenky a názory, které by měly být podepřeny ve věcné diskuzi i odbornými fakty.Většina všech diskutujících a čtenářů blogu JL. také čerpá různé zdroje informací,myšlenek a názorů pro svoji osobní orientaci různými informačními cestami.(média,internet,literatůra,pracovní a životní zkušenosti).Jedna z diskutujících čtenářů se zde například jednou vyjádřila,že si ráda přečte v diskuzním blogu i různé plagiáty,protože je časově vytížena a nemá čas pro svoji osobní orientaci celospolečenských problému vyhledávat různé informační zdroje na internetu apod.Jako většina občanů této země nepovažuje zpravodajstí většiny našich médií za zcela objektivní a úplně pravdivé.Jejich každodení realita života ve společnosti po roce 1989 je také úplně jiná než informuje většina našich médií.Uznávám, že sociální a ekonomické postavení každého z nás v názorové orientaci musí být pochopitelně různorodé. Arogance dodržování vyváženého a objektivního zpravodajství panuje nejvíce u veřejněprávní české televize,která má určeno i ze zákona o čt a je placena koncesionářskými poplatky, že její zpravodajství by mělo být objektivní a vyvážené.Informační zdroje svých plagiátů v diskuzním blogu JL. jinak všechny rád příště zveřejním.

 22. XXXXX říká:

  Cože to probíráme? Nějak se vytratila ta maturita.

 23. Kodera říká:

  Sakra ten Jan se vzal kde ? Mě připadá že Berana mrzí, že se s ním už nikdo nechce bavit a tak si povídá sám se sebou. Je to stejnej sloh, stejný pravopisný chyby a hlavně – stejný kydy…

 24. Jan říká:

  Pane Koděra!Můžu vás ubezpečit, že osoba mé maličkosti nemá s pane Beranem nic společného.Máme pouze podobné občanské postoje a názory.Jsou samozřejmě levicového charakteru,ale ani zde nehledejte žádnou osobní spojitost u levicových parlamentních stran(ČSSD,KSČM).Vy si opravdu myslíte že levicově smýšlejících řadových občanů v republice je jenom nepatrná skupina obyvatel.Napište ze své hlavy o tom například nějáký obsahově zajímavý komentář bez gramatických chyb.Rád si to od vás přečtu.

 25. Martin říká:

  Pane Berane, zkuste zrekapitulovat uveřejnění Vašeich palgiátů vers. jeho výsledná skutečnost. Vaše teze, že dnešním režimem nejsou některé „skutečnosti“ zveřejňovány mne vede k úsměvu. Stačí si přečíst Právo nebo Halo noviny a těch úvah v komunisticko – socialistickém hávu je tam mnoho. Jenom možná je to tím, že většina lidí je nechce kupovat . Další věcí je že lidi levicového zaměření, nižší inteligence a vzdělání více zajímá bulvár jako Blesk, Aha než se zajímat o politiku.

 26. Jan říká:

  Kde jsou všichni autoři diskuzního blogu JL. se svoji kritikou levicových autorů komentářů,kteří tak podle jejich názoru nemorálně v diskuzi používají pouze opisy a plagiáty levicově informačních zdrojů a faktů? Martin zde vyslovil názor s otázkou na p.Berana. Martinův názor již řadu let prezentují někteří pravicově orientovaní sociologové,novináři i politici v některých našich médií.Proč se také Martina nikdo z kritiků opisů a plagiátů nezeptá, odkud přesně má zmiňovaný názor bez předložených faktů a kde to opsal nebo slyšel?Pravicové názorové opisy jim zřejmě nevadí.Své vlastní názory pravicově orientovaný autor komentáře předkládat podle nich již zřejmě nemusí.Přesto si myslím,že p.Beran na rozdíl od jiných diskutujících autorů na Martinuv pravicový plagiát rád odpoví.

 27. Kodera říká:

  Proboha, co to meleš ty Koněve ??? Tady je každýmu houby po tom, co je odkud opsaný a jestli to řekl ódéesák, nebo pronásldovaný levicový aktivista – lidi akorát štve, pokud tím zaflákáte tři obrazovky, protože se pak v tom nesrozumitelným septiku musej plácat, aby se dostali dál. A navíc si příště s Beranem u piva ujasnětě smysl vámi tak oblíbeného slova „plagiát“. To co předvádíte vy, tomu se odborně říká „verbální masturbace s použitím clipboardu“.

 28. Svatopluk Beran říká:

  Pane Martine který asi občan levicového zaměření vlastní a vydává bulvár jako je Blesk nebo Aha? Domníváte se, že jsou tito vydavatelé nižšího vzdělání protože si jej určitě čtou mezi prvními a tudíž i nižší pravicové inteligence. Bokem ponechávám to, že to vlastně celé vymýšlí a režírují? Co soudíte vy o těchto vydavatelých? Já jsem přesvědčen že jim to myslí spíš pravicově než levicově. Co o tom soudíte vy? Nepužil jste v tomto případě svoji jedoduchou pravicovou demagogii hloupě? Neudělal jste ze sebe nechtěně někoho inteligentnějšího než opravdu jste?

  Vaše citace – Vaše teze, že dnešním režimem nejsou některé “skutečnosti” zveřejňovány mne vede k úsměvu. – Mě vede k úsměvu též.

  Jistě dobře víte z našich – vlastně spíš vašich medií jako je ČT24, nebo MFDnes, jak to bylo a je z válkou v Afganistánu a následně v Iráku, či nyní v Libyi. Co takhle zprávy z jiných než těchto českých medií, jenž se podle svých valstních sloganů – Umí orientovat a Dělají chytré zprávy, protože jsou v naší republice jediní.

  http://www.news.bbc.co.uk/2/hi/world/west_asia/37021.stm

  http://www.historycommons.org/entity.jsp?entity=unocal

  http://www.cs.wikipedia.org/wiki/Transafgh%C3%A1nsk%C3%BD_plynovod

  http://www.cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Northwoods

  Toto je pouze část více ve wikipedii.

  A konečně, zničení dálkově řízeného letadla nad kubánskými vodami.
  Cestující budou federální agenti převlečení za vysokoškoláky na dovolené.
  Na letecké základně v Eglinu bude zhotoven duplikát letadla, včetně barvy a registrace, ve skutečnosti patřící CIA. Duplikát bude nahrazen původním letadlem a osazen cestujícími. Původní letadlo se změní na dálkově ovládané.
  Obě se setkají na jih od Floridy. Letadlo s pasažéry přistane v Eglinu, kde je vyloží a navrátí se mu původní status.
  Dálkově ovládané letadlo převezme původní letový plán a nad kubánskými vodami vyšle signál „MAYDAY“, ještě předtím, než ho na dálku odpálí.

  Krátká byla jen krátká ukázka toho co byly schopny Spojené Státy technicky provést již v roce 1962. Jak daleko je svou podstatou tato diverzní akce od napadení dvojčat? A to proběhlo technologicky o čtyřicet let dýl. Díky presidentu Kenedymu však tenkrát k tomutu špionážnímu aktu nedošlo. Ano, v našich mediích jsme se před nějakým rokom dozvěděli, že byli po padesáti letech odtajněny špionážní a diverzní akce Spojených Států proti Kubě. Ovšem o detailech o těchto praktikách od našich televizních a novinářských zpravodajů ani muk. Ovšem následnými podobnými nesmysly nás bude ČT, tak jako za vlády jedné strany krmit dál a dál.

  Kam Česká televize střelila Camuse?

  Senzační odhalení o smrti Alberta Camuse, jak ho přinesla Česká televize citující italský list Corriere della Sera, získalo nechtěný komický rozměr. Za smrtí Alberta Camuse měla stát sovětská KGB. Nejde tu ale o Zábranův ruský zdroj, nad nímž moderátor s manželkou Jana Zábrany spekulují, nýbrž o tajemného France-Tireura. Kdo to proboha vlastně byl?

  Moderátora neopravila bohužel ani manželka Jana Zábrany. Ten totiž ve svých denících Celý život (1992) tuto senzační zprávu, která se dostala až nyní do Itálie v překladu, uvádí s odkazem na kohosi nejmenovaného.

  Kdo byl tedy vlastně ten tajemný France-Tireur, jak to přepsala a vážným hlasem moderátora převyprávěla Česká televize?

  V italském deníku stojí:: „L’ordine per questa azione è stato dato personalmente dal ministro Shepilov, come „ricompensa“ per l’articolo pubblicato su «Franc-Tireur» nel marzo 1957, nel quale Camus, in relazione ai fatti d’Ungheria, ha attaccato quel ministro, nominandolo esplicitamente…“

  V českém přepisu v České televizi dostala citace nepatrně jiné zabarvení: „Příkaz k likvidaci prý dal osobně ministr vnitra Šepilov jako odplatu za článek France-Tireura (z března 1957), ve kterém Camus v souvislosti s maďarskými událostmi zaútočil jen a přímo na něho.“

  Běžný divák si toho možná nevšiml, ale v Zábranově rukopisu, jak ho rovněž ukázala Česká televize, chyběla u prvního jména slabika – „e“.

  Nikoliv tedy France-Tireur, ale Franc-Tireur. Správný překlad tedy zní skoro stejně, a nejde tu o žádného člověka, nýbrž o titul francouzského magazínu, jehož název se odvolává na tradici guerillových „odstřelovačů“ (francs-tireurs), zmiňovaných v souvislosti s prusko-francouzskou válkou (1870-1871).

  Za 2. světové války označení odbojové skupiny, složené především z francouzských komunistů, která tento žurnál Franc-Tireur původně vydávala, vznikla v prosinci 1941 v Lyonu a vedl ji slavný historik Marc Bloc (1886-1944). Toho nakonec dopadlo a popravilo Gestapo. Po válce byl žurnál obnoven jako časopis. V angličtině a jiných jazycích (s výjimkou češtiny, bohužel), má k tomu celé obsáhle heslo Wikipedia..

  Nemělo by tedy českému divákovi zůstat utajeno, že si z něho – jistě nerada – Česká televize zase po čase tak trochu střílí. Střelila tím Camuse bohužel na špatném místě.

  Nestřílejte ale na diváky, prosím…

  No a vy se pane Martine můžete klidně dál a dál ve své jednoduché pravicové inteligenci a dosaženém vzdělání pousmívat.

 29. Svatopluk Beran říká:

  Pane Kodera, svoji masturbaci jste nemusel ani přerušovat. Nonverbálně bychom těžko na blogách něco odkomunikovali.

 30. Svatopluk Beran říká:

  První odkaz není zřejmě funkční. Pokud nebude ani následující, stačí si do vyhledávač zadat – taleban to unocal –

  http://www.google.cz/search?source=ig&hl=cs&rlz=&q=taleban+to+unocal&btnG=Hledat+Googlem&oq=taleban+to+unocal&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=s&gs_upl=4110l18750l0l20500l18l18l1l7l0l0l344l2281l0.4.4.2l10

 31. Jan říká:

  Kodera, já jsem asi takový Koněv, jako ty bývalí protektorátní ministr Moravec.Přeskočit ve čtení nějaký delší levicový nebo pravicový plagiát nebo opis, není přece časově náročné.Jenže hlavní problém jako zřejmě pro vládně pravicově orientovaný občan nevidíš v délce nějákého levicového opisu,ale v myšlenkách a faktech,které bulvární tisk a jiná naše média záměrně neuvádí.Objektivně posoudit všechny možné informační zdroje je pro tebe zřejmě nepřekonatelný problém.

 32. Tomáš Ďásek říká:

  Pane Jane, bohužel vy to pořád opravdu nechápete – a já myslím, že to spíš nechcete pochopit, protože tak zabedněný snad opravdu nikdo nemůže být. Nevím jak Kodera a ostatní, ale příkladně já nyní trávím dovolenou na chatě a na internet se připojuju přes mobil. Ty vaše opisy nebo plagiáty nebo slátaniny (jak vidím, každý to nazýváte jinak) sice číst nemusím, ale bohužel do počítače si je stáhnout musím – jinak bych se nedostal k dalším příspěvkům. A za ta přenesená data platím. Za každý kilobajt. Ze své kapsy. A tím pádem mě vy a pan Beran svými zdlouhavými opisy zcela sprostě a bezohledně okrádáte – navíc ve prospěch velkých nadnárodních korporací (mobilním operátorům), proti kterým právě vy dva tak zarputile bojujete.

  Ač nerad, tak po blogu tímto končím i s diskusemi a nechám Vám zde volný prostor – když vás oficiální média tak bojkotují.

  Jenom bych vám ještě rád poděkoval za to, že jste mě dneska rozesmál. Tím jak píšete, že vám blízké myšlenky záměrně nezveřejňuje bulvární tisk. Vy jste ale čtverák ! To jste mě dostal… Co myslíte, žo je pro takový Blesk zajímavější a výnosnější zpráva – článek o tom, jak velkou část celosvětového bohatství drží hrstka zlořečených pravicově orientovaných bankéřů na úkor hladovějících otroků, nebo pojednání o tom, jak velké kozy má Lucie Bohryová ?

 33. Jan říká:

  Pane Ďásek! Musím se vám přiznat, že nejsem žádný internetový a počítačový znalec a určité vaše možná i oprávněné výhrady jsou pro mě novinkou.Považuji vás podle vašich komentářů za člověka více pravicově zaměřeného a sociálně i ekonomicky slušně postaveného.Proto, mé překvapení nad tím,jak finančně poškozující mohou být pro vás a některé další čtenáře, mé zbytečně zdlouhavé opisy.Překvapujemě i vaše sociální solidarita z méně majetnými čtenáři,kteří jsou ve stejném postavení připojení na internet jako vy.Dokážu celkem vše pochopit,ale proč nejste takový bojovník i v diskuzních tématech proti současné asociální pravicové vládě,která okráda občany daleko více svými pochybnými reformami sociálně slabší většinu národa a neřeší zásadní problémy společnosti.Historická míra nezaměstnanosti,většina zaměstnanců má podprůměrné mzdy,které jsou odrazem i brzdící příjmové části ekonomiky a na ní navazující vládní důchodová reforma,zdravotní,zvýšení DPH apod.Nebo tomu opravdu věříte, že současná vláda stabilizuje veřejné rozpočty a skoncuje z korupcí a cesta Řecka jiných podobných zemí EU se nám tím zdárně vyhne?Nejsem bojovníkem protí nadnárodním korporacím,spíše jsme uváděl některá fakta o působení těchto firem u nás, které mají i své zápory (odvody zisků do zahraničí apod).které okrádají příjem státního rozpočtu dané zemi.Pane Ďásek tyto neporovnatelné finanční položky se vám zdají v pořádku v porovnání za přenesená data na internetu nezodpovědnými a zlodějskýmí levicovými autory zdlouhavých komentářů?

 34. Jan říká:

  Dodatečně:Dobře vím že bulvární tisk u nás i v zahraničí slouží především jiným účelům než reprezentaci názorů levicových intelektuálů a liberálů.Vymívání mozku bulvárem má i své opodstatnění manipulace lidí od problémů společnosti a jejich možných řešení.Současný mocný potřebují více,aby se lidé bez rozdílů vzdělání raději zabývali co měla která televizní celebrita k večeři a na sobě, než číst v internetových Britských listech,nedej bože v Haló novinách.Kdo je procentuálně nějvětším čtenáře bulvárů,bych se netroufal určit.

 35. Petr Svoboda říká:

  Jo to máte úplnou pravdu, že ten blesk vlastně tajně platí nečas a jemu podobní zločinci !

  Já si vzpomínám jak sem kdysi za komunistů četl zajímavej článek o tom, jak vlády kapitalistických států tajně podporujou obchod s drogama a agenti CIA je sami distribuují na vysoké školy v americe, anglii a německu. Proč ? Z jednoduchého důvodu – protože přece ten kdo propadne drogám, tak obvykle už potom nechodí na demonstrace, aby protestoval proti zlořádnému režimu.

  Jsem rád, když mi vždycky někdo vysvětlí, jak to všechno doopravdy je. 🙂

 36. Jan říká:

  Pane Svoboda!Petr Nečas i Miroslav Kalousek a další, jsou pouze loutky daleko mocnějších finančních světových uskupení.Hlavní moc drží úplně nikdo jiný.Přečtěte si něco o tom od profesora Jana Kellera.Možná že vám určité domáci i zahraniční souvislosti budou více jasnější.

 37. Martin říká:

  Pane Jane, od pana profesora Jan Kellera ( který si mimochodem nemůže dovolit syna na VŠ 🙂 ) se přece nedá nic jiného čekat. Levicový intelektuál s „dlouhými vlasy“.

 38. Jan říká:

  Keller: Islandská revoluce. A miliony ožebračených důchodců k tomu
  – Není toho mnoho, co lze na českých serverech najít o takzvané islandské revoluci. V podvědomí lidí tak kolují jen velmi hrubé představy o tom, že se zde lidé zbavili politiků, kteří podle nich zemi zadlužili. V návaznosti na to, odmítli platit dluhy Británii a Nizozemskui. Sociolog a publicista Jan Keller nicméně varuje: Nesplácení dluhů může okrást tisíce důchodců v zemích věřitelů.
  „Člověk toho o Islandu a takzvané islandské cestě mnoho neví, to byly dva nebo tři článečky, které se informačně překrývaly,“ potvrzuje nedostatek informací o takzvané islandské cestě Jan Keller. „Na tom mě zaráží, že se dozvídáme ve velice hojné míře o záležitostech třetí nebo čtvrté kategorie. Informační servery jsou často zahlceny naprostými absurditami a většinou se to týká soukromého života celebrit,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz Keller.

  Vím, kdo se rozvedl, ale o Islandu nic

  Podle něj ovšem nejde o českou specialitu. „To se tady hrne horem dolem, a to není česká specialita, to je dnešní mediální svět: Hvězdičky třetí čtvrté kategorie se zase rozvedly, zase vdaly, zase dostaly rakovinu, zase byly zázračně vyléčeny…. To je tady pořád. Ale to, co se děje na Islandu, by mohlo být z politického, politologického a sociálního hlediska velice významné a přitom tomu prakticky v médiích není věnována vůbec žádná pozornost. To je věc, která mě na tom ze všeho nejvíc zaráží,“ popsal informační ticho kolem Islandu Keller.

  Na dotaz, jaký obraz z dostupných informací o Islandu získal, krátce shrnul své vědomosti. „No, po obsahové stránce došlo k tomu, že v předlužené zemi to došlo tak daleko, že se proti tomu zvedl veliký odpor. Lidé se zbavili nenásilnou cestou parlamentu a dosáhli toho, že politici a bankéři, kteří patrně v tom zadlužení hráli nějakou roli, byli postaveni před nezávislý soud,“ vzpomíná Keller s tím, že je vypracovávána nová ústava, která dalším politikům znemožní v této cestě pokračovat.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I