Blog Jihlavských listů

Zdeněk Tulis
42- Z pozice ředitele a místopředsedy představenstva FC VYSOČINA JIHLAVA, největšího fotbalového klubu v našem kraji, stále častěji vnímám potřebu prezentovat názory vedení klubu i jinými formami, než jsou rozhovory v novinách či články na oficiálních internetových stránkách. Věřím, že k této snaze přispěje i můj nepravidelný blog a mnohé objasní občanům regionu, fanouškům i sponzorům.

Naše zklamání se mění ve velké očekávání

Zdeněk Tulis | Úterý, 2. 8. 2011 v 18:42

Fotbal je krásný sport a bez debaty obrovský celosvětový fenomén s těžko otřesitelnou pozicí. Přesvědčujeme se o tom prakticky denně. Vypovídající důkaz o tom přinesly poslední dny a týdny, kdy jsme na televizních obrazovkách mohli sledovat hned několik šampionátů mládeže s úspěšnou českou účastí, vydařené ženské mistrovství světa či jedinečnou Copu America.

Tyto události zároveň potvrdily jedinečnost a přitažlivost fotbalu. Ta, krom podstaty této krásné hry, spočívá v její nepředvídatelnosti. I ten největší outsider do zápasu vstupuje s vědomím, že není předem poražen a že existuje poměrně reálná šance na alespoň remízový úspěch. S daným soupeřem lze klidně devětkrát prohrát, ale zrovna ten desátý vzájemný match může přinést výhru. Krásné svědectví o tom podaly výše zmíněné fotbalové události, které přinesly nečekaný triumf bojujících Japonek, obrovské zklamání domácích německých hráček, (málem) zlaté tažení šťastných Paraguayců či šok pro hvězdné výběry Argentíny a Brazílie.

Těžkou úlohu favorita v uplynulé sezóně poznali a nezvládli též fotbalisté FC Vysočina. Přestože jsme byli pevně přesvědčeni o tom, že disponujeme týmem schopným vybojovat kýžený postup do nejvyšší soutěže Gambrinus ligy, museli jsme nakonec spolknout hořkou pilulku v podobě nepostupového 3. místa. Náš tým se musel sklonit před dvojicí pražských celků – Duklou a Žižkovem. Právě hráči Viktorie dokázali, že fotbalové zápasy nerozhodují jména, rozpočty či zázemí, ale spíše bojovnost, parta táhnoucí za jeden provaz a též nezbytné štěstí v klíčových momentech zápasů.

Jen malou náplastí na nenaplněný sen pro nás může být skutečnost, že naše umístění z uplynulého ročníku představuje třetí nejlepší pozici ve více než stoletých dějinách fotbalu v našem kraji. A že jsme získali největší počet bodů za 10 ročníků, v nich FC Vysočina dosud účinkoval ve II. lize.

Zklamání z dalšího odložení návratu mezi českou elitu však začíná postupně odeznívat a mění se ve velké očekávání z blížícího se startu nového fotbalového ročníku, počátku další postupové šance. Jsme velice rádi, že víru v prvoligové ambice FC Vysočina potvrzují fanoušci svým velkým zájmem o permanentky, sponzoři prodlužující své reklamní smlouvy s našim klubem a především akcionáři na čele s PSJ se svojí stabilní a výraznou finanční podporou. Společnost PSJ dlouhodobě náleží mezi českou stavební extraligu, což náš klub zavazuje usilovat o vstup a etablování se mezi českou fotbalovou elitou. Zároveň chceme naplnit touhy sportovních příznivců v celém kraji Vysočina, který již několik let postrádá svého zástupce v nejvyšších českých soutěžích v divácky nejnavštěvovanějších kolektivních sportech.

Ano, i v nadcházejícím fotbalovém ročníku hodláme usilovat o postupové příčky. Plně si však uvědomujeme, že tuto ambici máme společnou s více než polovinou startovního pole druhé nejvyšší soutěže. Okamžitý návrat si přeje Zbrojovka Brno, návratu mezi elitu by se jistě nebránili ani v Ústí nad Labem, na loňské zklamání budou určitě chtít rychle zapomenout v exligovém Zlíně, do II. ligy se vrací prvoligová bašta Opava, nesmírně silný a zkušený celek vytvořili ve střížkovských Bohemians Praha, kvalitním týmem i ekonomickým zázemím disponují v Třinci a v Sokolově a ještě větší ambice mají v Karviné. Zbylých sedm účastníků ligy rozhodně nebude do počtu. V nesmírně vyrovnaném poli může postupové karty zamíchat např. Vlašim či Sezimovo Ústí. Netřeba snad dodávat, že se dočkáme celé řady překvapení a že každý celek bude schopen porazit každého.

Jak v tomto lítém boji obstát? Věříme, že pod vedením trenéra Pivarníka vytvoříme kvalitní a odolný fotbalový tým, který bude schopen naše společné postupové sny naplnit. Roman Pivarník se do Jihlavy vrací po osmi letech obohacený o cenné zahraniční trenérské zkušenosti v Saudské Arábii, Rapidu Vídeň a při angažmá v Tatranu Prešov. S ním s velkým  náskokem postoupil do nejvyšší slovenské soutěže a následně jej mezi elitou etabloval. Věříme, že náš tým dokáže fotbalově posunout. Je to vítězný typ, jenž je schopen aplikovat moderní fotbalové trendy a své zkušenosti z profesionálního fotbalu. Sdílíme jeho víru v atraktivní ofenzivní fotbal, který by měl do ochozů našeho stadiónu přilákat ještě větší množství fanoušků.

Sebelepší trenér však nic nedokáže bez kvalitních hráčů. V tomto směru jsme v letní přestávce učinily kroky k zachování základní kostry z loňského ročníku, zkvalitnění kádru a zajištění větší psychické odolnosti. Hodně si slibujeme od zkušeného slovenského defenzivního záložníka Stanislava Velického, těžkými zápasy je protřelý útočník Tomáš Sedláček a na místo ve stoperské dvojici aspiruje Martin Komárek. Stále výrazněji se však prosazují i naši odchovanci – útočník Tomáš Kučera či stoper Petr Filip. Tím však doplnění týmu nemusí končit. Zvažujeme i další posílení, zejména v ofenzívě.

Takže vzhůru do dalšího fotbalového boje! Je před námi další náročná výzva a vidina boje o postupové příčky. Přejme si stabilní dobrou formu našich fotbalistů, nezbytné sportovní štěstí přející jihlavským barvám a věrné, trpělivé a povzbuzující fanoušky v ochozech našeho stadiónu. Proč se neopakovat – věřím, že společně to zvládneme!

Jeden komentář k článku “Naše zklamání se mění ve velké očekávání”

  1. František Novotný říká:

    Pane Tulis,
    Vaše každoroční ubezpečování o tom, že letos už určitě, Vaše „mytí“ mozků o tom, jak PSJ je zachránce a milovník všeho kolem nás – kolik let už nás v Jihlavě a na Vysočině takhle balamutíte???
    A k tomu ty nádherné případy a události ve fotbale – Copa America, MS žen, atd. atd. Trochu to připomína tu fantasmagorii páně Vaculíka, který říkal před lety, že nejpozději do třech let bude v JIhlavě hrát FC Barcelona a Real Madrid.
    Nechte už toho konečně a běžte raději zachraňovat fotbal do Brna,uděláte nejlíp!!!

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I