Blog Jihlavských listů

Ladislav Jirků
47- Pochází z Jihlavy, v roce 1970 absolvoval Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze na Karlově univerzitě (FTVS UK). Učil tělocvik a češtinu na OA v Jihlavě, od roku 1978 pracoval na FTVS UK Praha ve výzkumu. Od roku 1991 byl ředitelem OA v Jihlavě, zde založil VOŠ Jihlava a byl jejím ředitelem do roku 2006, kdy na jejím základě založil veřejnou Vysokou školu polytechnickou Jihlava (VŠPJ). Na VŠPJ se stal rektorem a byl jím do roku 2010, kdy se funkce vzdal, protože kandidoval ve volbách do Parlamentu za TOP 09 v Kraji Vysočina. V současné době je poslancem PS PČR a působí ve výboru pro vědu, mládež, vzdělávání kulturu a tělovýchovu. Je ženatý a má dvě dcery.

Rozpočtové určení daní – téma dne

Ladislav Jirků | Čtvrtek, 25. 8. 2011 v 22:08

Ekonomická témata nejsou u veřejnosti příliš oblíbená, samozřejmě pokud nejde o „moje“ peníze. Jedno téma se však dotkne nás všech. Tím tématem je rozpočtové určení daní, jinak řečeno, kolik peněz z vybraných daní dostane obec od státu na jednoho občana.

V následujících měsících se o podobě novely zákona, který rozdělení daní upravuje – t. zv. sdílené daně – bude jistě hodně diskutovat. Současná situace je navzdory některým úpravám z posledních let stále nespravedlivá pro většinu obcí. Čtyři největší – Praha, Brno, Ostrava a Plzeň – dostávají z vybraných daní na jednoho občana až téměř pětkrát více, než malé obce. Těch ostatních obcí je ale v republice 6241.

Cílem připravovaných změn je snížit rozdíl v příjmu na jednoho občana mezi největší a nejmenší obcí na trojnásobek. To je poměr běžný ve vyspělých zemích EU. Současně s touto změnou se mění také kategorie, podle kterých se velikost daňového příjmu určuje. Uvedený přehled informuje o současné situaci a o podobě navrhovaných změn.

KATEGORIE                                                    DOSUD                      NOVELA

Kategorie velikosti obce                                   94%                             80%

Celková výměra obce                                        3%                               3%

Počet obyvatel                                                  3%                             10%

Počet žáků ve školách                                      –                                   7%

Při návrhu kategorií se diskutovalo o dalších kritériích, např. nadmořská výška obce, délka silniční sítě atd. Výše uvedený návrh je tedy kompromisem.

Problémem této novely zákona je, že uvedená čtyři města dostanou z celkové sumy sdílené daně méně. Vzhledem k tomu, že jde o města největší s více jak pětinou veškerých obyvatel ČR, dá se očekávat odpor proti uvedeným změnám.

Věřím ale, že potřebné změny v rozpočtovém určení daní budou schváleny a nastolí spravedlivější poměry v této citlivé oblasti.

PaedDr. Ladislav Jirků, poslanec PS PČR za TOP 09

15 komentářů k článku “Rozpočtové určení daní – téma dne”

 1. jojo říká:

  No tak toto téma se nás nedotkne celkem nijak,protože ať bude rozpočtové určení jakékoliv, tak náš ratthaus stejně bude budovat své středy města,cyklostezky a další pitomosti a chodník ani na městě ,ani na Březinkách to neopraví,takže si tam dál budeme kurvit boty.

 2. Svatopluk Beran říká:

  Pane Jirků v prvé řadě je nutné legálním a zákoným způsobem, například i za použití občanské neposlušnosti – (www.cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dansk%C3%A1_neposlu%C5%A1nost), ukončit vládu všech vašich ministrů, (Drábka a Kalouska především) a vůbec celé této Klausovské pravice, která pomocí scénáře šokového kapitalismu, vycházejícího z Washingtonského konsensu, který byl dohodnut Mměnovým fondem, Světovou bankou a ministerstvem financí USA a který v sedumdesátých letech vedl k hlubokému propadu ekonomik v Latinské Americe a vůbec po celém světě kde byl uplatněn, dehonestuje a snižuje skutečný význam veškerých a to ať už sametových nebo fyzických násilných lidových převratů, od pravicových diktátorů a levicových vlád řízených ekonomik, k vládám řízeným nadnárodními světovými koncerny a bankéřskými rodinami. Vy a vám podobní předsedové vlád, ministři a náměstci kradete lidem jejich sny o slušné práci a slušném životě. Napřed je nutné ukončit tento váš systém individuálního kapitalismu a přejít na skutečně konkurenční kapitalismus, který je ošetřen dostatečnými zákony, jenž neumožní manipulaci vytváření nových a nových virtuálních peněz a zneužívání levné pracovní síly. Tento váš systém nevede k lidovému vlastnictví kapitálu nýbrž jen a pouze nahrává spekulantům po celém světě.

 3. Honza říká:

  Svaťo, vždy jsi byl od mlada chlapec životních extrémů, ale že takhle zblbneš na starý kolena jsem nečekal. Co nového můžeme od tebe očekávat v příští „petiletce“ ?

 4. Jan říká:

  TOP 09 a další vládní pravicové strany neřeší důsledky a příčiny ekonomických a finančních problému státu. Ladislav Jirků zde popisuje spravidlivé přerozdělování daní mezi města a obce v podobě novely zákona.Jistě že pro menší města a obce může celá novela zákona vypadat finančně zajímavě třeba i spravedlivě,ale otázkou zůstává, kam se ve finále určité vybrané daně ve prospěch řadových občanů menší měst a obcí například(Jihlava,Třebíč apod) opět ztratí.Většina velkých i malých měst a obcí, si najímá různé poradenské i jiné soukromé firmy které by si mohly i dělat města i obce ve své vlastní řežii sami,za poloviční peníze.Největší profit zřejmě z celé novely zákona rozděleni daní budou mít majitelé soukromých firem a regionální kmotři působících v celé ČR.Takto řeší bohužel současná pravicová vláda rozpočtové odpovědnosti ekonomické a finanční problémy státu a žádá od svých občanů oběti.

 5. Svatopluk Beran říká:

  Honzo jestli to jsi ty, o kterém se domnívám že mi odpovídá, tak mne k těmto postojům nepřivedl VUML, který ty máš úspěšně vystudovaný, nýbrž dvě poslední desetiletí a zkušenosti ze zahraničích pracovních pobytů plus knihy a dokumenty, které jsou nyní běžně k dispozici. Nemyslím tím samozřejmě ČT24 nebo deník MF Dnes.

 6. Jan říká:

  Pro Honzu,Tomio Okamura se nedávno v parlamentnich listech cz. vyjádřil velice přesně, když prohlásil:Jedno mé úsloví, které razím, je, že běžná lidská témata, co lidi pálí, nejsou ani pravicová, ani levicová. Na to by měli lidé i politici brát zřetel. Lidi chtějí žít spokojeně, mít práci, bezpečí, bydlení a dožít se důchodu, aby měli spokojený život. A to přece není ani pravicové ani levicové – to by mělo být normální. Pálí to všechny. Naši politici by se proto měli naučit domluvit na těchto tématech a táhnout za jeden provaz. To bychom my všichni normální lidi velmi uvítali.“
  Současná pravicová vláda pochybné rozpočtové odpovědnosti a bojem proti korupci a poplatná vládní média, jsou zřejmě mimo realitu celkového stavu ve společnosti.

 7. Honza říká:

  Svaťo tady nejde přece co kdo má a kdy vystudované, ale to na co jsi se dal nyní ty je zarážející. Ano mám VUML zkoušku z ML, dělnického hnutí, politické ekonomie a já nevím ještě z čeho na VŠ, ale tekhle jsem nezblbl. Taková byla doba, ale nyní je to tak trochu už jinak. A to mě právě u tebe zaráží, když si vzpomenu na tvoji minulost – nezkrotné a zaražené mládí až do těch 50. :-). měj se hezky a drže svého koníčka dál. zdraví H. PS. Už nebudu odpovídat.

 8. J.K. říká:

  nemyslím si, že se to mohlo stát až ,,na starý kolena,,.
  Na to je to moc silné……

 9. Svatopluk Beran říká:

  Ano Honzo, právě že je to všechno tak trochu jinak. Nijak nezpochybňuju ani jsem nikdy nezpochybňoval tvoji profesní vejšku, jen ti zřejmě VUML a dřívější čas zůstal víc pod kůží než si myslíš. Je totiž naprosto normální že kdokoliv může mít jiný pohled a informace. Přirovnávat potom nejen moje, ale i svje osobní životní výstřelky, kterými jsme se suprově odreagovávali a bavili za bolševika k tomu, že si dovolím mít nyní jiný pohled na to co se kolem nás děje, se mi zdá dost jednoduché. Můžeš být ale klidný, nejsi v tom napadání úplně sám. Taky se mněj pěkně. Též si myslím, že tato konverzace nemá žádný význam. Čauky.

 10. Fejinka říká:

  Mělo by to být spravedlivější, ale chybí mi tam ještě jedna důležitá věc a to je spravedlivější rozdělení pro „postižené obce či města“ tzv průmyslovými zónami.V drtivé většině si vedení podniků dělá, nebo napíše centrální sídlo do velkých měst, hlavně do Prahy a potom ty obce, kde tyto podniky fungují- např. znečišťují obce různými odpady, exhalacemi, hlukem, nižší hodnota nemovitostí v blízkosti zón, zkrátka ekologicky znehodnocují bydlení místních obyvatel . Tady se může pan poslanec také zapojit.

 11. Honza říká:

  Poslední reakce. Svaťo, právě že jsem měl možnost ( spíše povinnost ) se účastnit tebou komentovaných seminářů. tak právě proto jsem získlal přehled o tom všem i z té druhé strany ( oproti současnosti ) a mohu srovnávat. I to je dobrá zkušenost. Takže u mne profesní a studijní povinnost u tebe levicové přesvědčení, které ti ovšem neberu. No jestli tě baví plagiárovat, tak je to tvoje rozhodnutí. Měj se a přijdi někdy na pivo.
  Honza

 12. Svatopluk Beran říká:

  Honzo vem si čtyři až pět let dozadu všechny moje příspěvky a minimálně dvě třetiny z nich jsou vlastní výtvory. Plagiáty jsou použity pouze jako důkazy mých úvah. Na to abych mohl plagiáty použít a nebát se o ně s kýmkoliv pohádat je potřeba mít staženy nebo přečteny z internetu nějaké dokumenty, zhlédnuty některé filmové dokumenty, či zakoupeny a prolistovány knihy a odbornější časopisy o historii, vojenství, politice, ekonomice, vzniku peněz, světových historických i dnešních osobnostech nebo třeba i navštívit České ministerstvo zahraničí, senát či Evropský parlament, či osobně se zůčastňovat akcí, o kterých se v tisku ani televizi nedozvíš. A nebo třeba i dozvíš, ale po shlédnutí televizního příspěvku odprezentovaného pro ostatní občany této země, kteří nebyli přítomni dané události, jako účastník akce zjistíš že jsi byl vlatně úplně někde jinde. Z pětitisícového protestu občanů uvidíš jen konec nebo předzačátek, záběry pouze na komunisty nebo anarchisty či náhodně stojícího a vykřikujícího bezdomovce. Kdyby totiž televizní diváci viděli, že se protivládního protestu účastní převážně běžná populace, nebo jak například ochranka Topolánka rozkopává v dnešní pseudodemokracii věnce jiných humanitních organizací, asi by to nebylo pro poslední pravicové vlády, to pravé ořechové. Tuhle mediální špínu ,,o vyrovnaných informacích a politicky nezůčastněných zprávách,, která se nedá vůbec poslouchat, předhazují lidem stejným způsobem jako předtím komunisti. Že té organizované manipulaci a z převážné míry pravicovému rozkrádání již jednou ukradenému majetku, nebo i nově vybudovaného majetku fandíš, zatímco před 89 si tomu co se zde dělo nevěřil, je mi jasné. Pokud se ti zdá některý můj argument lžívý nebo vymyšlený, klidně uveď věrohodný argument opačný, nebo vyvrať to co není skutečností a o čem já se zmiňuji. Nepiš ale pouze jednoduše o tom a tak jak to dělají mnozí další zde, že užívám pouze plagiáty, či že zde otevřeně prezentuji pod svým jménem svůj životní extremismus. Takové reakce jsou jen a pouze typickými pokusy o to, jak se někdo bez důvěryhodného úsilý o řešení a objasnění problému, pokouší aspoň touto cestou znevěrohodnit opačný názor a jeho předkladatele. Za to ti to snad nestojí. Pivko je určitě možné, jen by nemělo být podmínkou, že tam mohu přijet pouze starou škodovkou, když nemám stejný pohled na většinu dnešních vládních postojů jako ty 🙂 Poslední věta je myšlena v hecu.

 13. Honza říká:

  Svaťo pamatuješ “ k čemu ti je televize a nový auto“. Jinak nemám čas bádat na Tvýma vyjádřeníma a myšlenkama. Na to je můj čas drahý. Konec – doraz na to pivo a zavzpomínáme bez Tvých momentálních politických postojů. Už nebudu odpovídat.

 14. Karel Kašpar říká:

  Ta výměna názorů Svaťa versus Honza je charakteristická pro dnešní stav společnosti – na palubě pořád někteří tančí, do podpalubí se valí voda. Svatopluk Beran trefil hřebík na hlavičku a dočkal se podrážděné reakce. Být Svaťou, na pivo bych s Honzou nešel.

 15. Honza říká:

  Vážený pane Kašpare, Vás na pivo nezvu, takže můžete přemýšlet co mezi Svaťou a Honzou je, bylo a bude. V každém případě Vás mohu ubezpečit, že se se Svaťou znám velmi dobře 42 let a vím co si mohu dovolit a jeho současný „politický úlet“ chápu a vůbec mne nepřekvapuje. Takže nemějte obvy o nás dva a zkuste si hledat na pivo někoho jiného

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I