Blog Jihlavských listů

Josef Drbal
55- "S vašimi názory nesouhlasím, ale do smrti budu hájit vaše právo je říkat" (Voltaire) - Mělo by se v dnešní době tesat do kamene. 32 let, věčný kverulant a rýpal. Vyznavač mnoha nezvyklých koníčků a příznivec Svobodných. drbalj@email.cz

Velká psí reforma 2012

Josef Drbal | Sobota, 29. 10. 2011 v 16:00

Velká psí reforma 2012

Jihlavští občané označili problém psích exkrementů jako jeden z nejpalčivějších, které je trápí. Město Jihlava proto neprodleně připravilo novou vyhlášku „O místním poplatku ze psů“, která by měla zajistit čisté krajské město se spokojenými pejskaři. Nová jihlavská vyhláška dokonce byla oceněna prestižním titulem „Rozumný počin roku“, který každoročně vyhlašuje občanské sdružení LEDRP.

Na otázky odpovídal spoluautor vyhlášky pan Jonatán Kadrnožka.

Blahopřeji k ocenění Vaší práce, vysvětlíte čtenářům v čem tkví její kouzlo?

Děkuji, ceny si moc vážím a doufám, že nezůstane jediná. Zásadní změna tkví v narovnání vztahu pejskař-město. Dřív nezodpovědní majitelé nesbírali výkaly svých miláčků a ostatní lidé v tom pak šlapali – to je potřeba změnit.

Vlastně jsme se jen drželi toho, že město má sloužit občanům a ne naopak.

Zruší tedy město poplatky ze psů, nebo je naopak zvýší?

Revoluční počin je možnost majitele psa, zvolit si, zda poplatek zaplatí, nebo nezaplatí. Pokud ano, předplatí si tím od města Jihlavy úklid exkrementů, o který se tak bude starat městská policie společně se SMJ.

Pokud poplatek nezaplatí, bude po svém psovi uklízet sám, na což dohlédnou strážníci a strážnice naší obecní policie.

 

Jak ale zjistíte, kdo platí a kdo ne?

Velmi jednoduše. Každý kdo zaplatí, obdrží zvolené množství značek, kterými identifikuje dotyčný exkrement. Dále si samozřejmě může dokoupit libovolné množství značek pro nepříliš pevná hovínka. Strážnící a zaměstnanci SMJ budou při sběru exkrementů vizuelně porovnávat velikost hromádky s uvedenou rasou a kontrolovat, zda se nejedná např. o padělanou značku.

Jaké budou sankce pro nezodpovědné pejskaře?

Navrhujeme řešit první přestupek domluvou a teprve pokud bude zřejmé, že nešlo o nevinné opomenutí, budou moct strážníci přistiženého prasáka pokutovat částkou 100 Kč za každých 10 g neodklizeného exkrementu. Strážníci samozřejmě důkaz zajistí, zváží a archivují po dobu jednoho roku.

Město tak přijde o značnou sumu, přibližně o tři miliony korun. Z čeho se bude hradit například městský útulek?

Město o nic nepřijde, jen vybranými penězi poslouží skutečně těm, kteří je zaplatili. Současný stav, kdy slušní pejskaři platili službu těm neslušným, aniž by za to cokoliv dostali, je vskutku absurdní. Město tak doslova pejskaře okrádalo a ještě se hloupě schovávalo za tabulku, kde se výše poplatku vztahovala k bydlišti majitele. Jaký vliv na slušnost má jestli bydlíte v rodinném domku, nebo v paneláku? Když ten bobek uklidíte, je to jedno. V případě, že se někomu zaběhne pejsek, je přeci v pořádku, aby jeho majitel městu uhradil náklady na jeho odchyt a péči, než si ho opět vyzvedne. Kdo se o svého psa stará, nemá důvod dávat peníze někomu, kdo to nedělá, tak jak to bylo doposud.

Jaká bude tedy výše poplatku podle nových pravidel?

Pečlivě jsme kalkulovali skutečné náklady na úklid a likvidaci psích exkrementů a došli jsme k jednoznačnému přesvědčení, že platit by se mělo podle fyzikálních vlastností předmětného výkalu. Zejména tedy velikosti a konzistence.

Samozřejmě nikdo nebude na ulici převažovat, kolik které hovínko váží. To určíme průměrem. Zde je pro ukázku vybráno několik nejrozšířenějších plemen a cena za jejich úklid. Cena za lomítkem je za úklid v případě, že pejsek neměl pevná hovínka.

Yorkšírský teriér: 1kč/3kč

Bígl: 2kč/3kč

Německý ovčák: 3kč/4kč

Rhodézský ridgeback: 4kč/5kč

Bernardýn: 5kč/8kč

To je vskutku nezvyklé řešení, zaznamenal jste již nějaké námitky?

Ano, museli jsme řešit stížnost členů kynologických klubů, kteří se dosud těšili 50% slevě oproti všem ostatním. Musím dodat, že po pečlivém přezkoumání chovných psů, a nebyla to lehká práce, jsme došli k překvapivému závěru, že i chovní psi dělají hovínka. Není proto důvod, aby jejich majitelům polovinu poplatku dopláceli všichni ostatní. Pořád totiž můžou po svých psech uklízet a neplatit nic. Místní chovatelé však mají zřejmě silné vazby na magistrát, a tak jsme, na přání samotného pana primátora, museli do vyhlášky zapracovat i možnost 50% slevy pro psy členů kynologických klubů.

Osobně to vnímám jako pokřivení jinak férové vyhlášky, jak se sami můžete přesvědčit v obrazové příloze, design tzv. „slevového aplikátoru pro chovné psy“ jsme zvolili s maximální ohleduplností. Aplikátor musí mít pes zaveden po celou dobu vycházky.

Od poplatku jsou i nadále v plné výši osvobozeni majitelé psů asistenčních a vodících. Domníváme se, že přesně zde je ona pomyslná hranice solidarity, na co by se měli všichni skládat a na co už ne.

Děkuji pane Kadrnožka za rozhovor a přeji hodně zdaru při další práci.

Nová vyhláška začne platit od 1.1. 2012. Značky budou ještě doplněny o ochranné známky o jejichž designu se nyní jedná. V plném znění bude vyvěšena na úřední desce.

Obrazová příloha:
Značka pro tuhá hovínka:

 

Značka pro tekutá hovínka:

Aplikátor pro chovné psy:

6 komentářů k článku “Velká psí reforma 2012”

 1. Tom říká:

  Nějak jsem článek nepochopil. Nadsázka, ale k čemu? Přijde mi to jen jako laciné a rádobyvtipné tlachání o ničem.

 2. Nefrit říká:

  Také to nějak nechápu, ale o úklid by se měl postarat samozřejmě páníček. Další věc je ta, že zakoupením vysavače a vyčlenění pár lidí na uklid by se také hodil. A papírové sáčky v parcích by také nebyly k zahození. Aspoň takto to funguje normálně po Evropě.

 3. Venca říká:

  Ani to pevný se mi nezdá moc pevný a šlápnout bych do něj nechtěl.

 4. Vtipalek říká:

  Tento autor neni ani humorny, ani vtipny, ani nic nepopisuje trefne, presto je mi tercem posmechu…

 5. Bernard říká:

  a cemu tohle prospeje? komu to poslouzi? co…. nemuzete psat proti vsem a vsem se smat. to z toho mate curinu jen vy sam. musite si vybrat tu silnejsi stranu a pro ni zesmesnit tu druhou. podivejte se jak pisou vsichni ostatni

 6. discovery říká:

  Pane Drbal, jste božskej a možná jsem zde již jednou napsal : Drbal na hrad !!!
  Rozhodně se to čte líp, než nekonečný příběh o Němcích v Dobroníně.
  Tam by to taky zasluhovalo podobný rozbor situace.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I