Proč Leopold milost nedostane

Podnikatel Ivo Leopold z Jihlavy požádal o milost prezidenta republiky (JL o tom jako první informovaly minulý pátek). Asi ji nedostane, protože v kauze ICOM již jedna udělena byla.

Ivo Leopold je bratrem Radka Leopolda a synem Jaroslava Leopolda. Všichni tři jsou spjatí s kauzami firmy ICOM. Od případu Zemědělských staveb až po tzv. bahamské akcie.
Velký rozsah trestné činnosti převtělili do obchodních machinací s bezcennými akciemi, které objemem dosáhly desítek miliard korun. Škoda měla být způsobena přes jednu miliardu korun.

V největší polistopadové trestní kauze na Vysočině a v jedné z největších v celé republice již jedna prezidentská milost padla. Dostal ji Zdeněk Kratochvíl, další z manažerů firmy ICOM, který byl souzen a hrozilo mu vězení.

Podle mluvčího Prezidentské kanceláře Radima Ochvata prezident Václav Klaus ročně obdrží na 2,5 tisíce žádostí o milost. Udělí jich několik desítek. Vloni 25, v roce 2008, kdy o ni požádal Zdeněk Kratochvíl, Klaus omilostnil 48 osob.

Udělování milostí bylo kritizováno již za prezidenta Václava Havla. Lidé se zpravidla podrobněji nedozví důvody, proč ten který člověk o milost žádá, ani pohnutky prezidenta, proč vyhoví zrovna tomu, a ne někomu jinému.

Diskuse o milostech opět rozvířila na podzim minulého roku jistá policistka, která se po usvědčení z trestného činu psychicky zhroutila. Požádala o milost a dostala ji. Sama pak měla tvrdit, že milost byla pro ni koupena.

Předseda Senátu Milan Štěch má na svých osobních webových stránkách článek, v němž se „obouvá“ do prezidenta Klause kvůli milostem a jmenuje zmíněnou policistku a Zdeňka Kratochvíla. Ve článku Štěch Agentuře Mediafax přímo říká: „Údajně ještě běžely čtyři vyšetřovací kauzy, kde by možná byl nebo nebyl odsouzen, ale vzhledem k tomu, že mu pan prezident dal milost, tak kauzy byly zastaveny a stíhán nemůže být.“

Podle něho se Kratochvíl velmi rychle uzdravil a je opět nejvyšším manažerem firmy. Propíraná udělená milost movitému jihlavskému podnikateli bývá označována jako kontroverzní.

Jak JL řekl mluvčí Prezidentské kanceláře, prezident každou žádost posuzuje individuálně. Jen bláhový člověk si může myslet, že zatímco občané sledují večer seriál Ulice, pan prezident si pročítá životní příběhy osob, dělá si poznámky a třídí na hromádky – Určitě ne, Asi ne, Možná, Ano.

Vše musí mít připraveno od svého úřadu a prezident se probírá jen vybranými doporučenými žádostmi – jestli vůbec. I kdyby byl prezident nejčestnější člověk na celé zeměkouli, nemůže to samé zaručit u všech lidí svého úřadu. Dvě mediálně probírané udělené milosti tak nechávají na panu prezidentovi šmouhovitý stín pochyb.
V této fázi se na stůl prezidenta dostává milost Iva Leopolda alias Martina Millera. Leopoldovi však k udělení milosti nenahrávají dvě věci. Za prvé se žádost o milost dostala „ven“ a veřejnost o ní ví, a pan prezident potažmo jeho úřad ví, že o tom veřejnost ví. Za druhé již byla jedna milost v kauze manažerů ICOMu udělena.

Námitka, že jednotlivé žádosti jsou přece posuzovány individuálně, a je tedy možné udělit dvě, tři i více milostí v jedné kauze, je sice pravdivá, ale v praxi by něco takového mohlo vyvolat velkou negativní odezvu. Velmi důležité je, co Leopold do žádosti napsal. Pokud se odkazuje například na ztrátu duševního zdraví či nechápání smyslu soudního řízení, jeho šance na udělení milosti je takřka nulová, protože by „opakovala“ již jednu udělenou milost.

Ač je pan prezident rád středem pozornosti a rád jde proti proudu, nemá na sklonku svého mandátu potřebu zviditelňování se udělením další takovéto kontroverzní milosti. A jeho lidé v úřadu zase nemají zapotřebí, aby se jim do třídění žádostí vrtali novináři.

5 Responses to “Proč Leopold milost nedostane”

 1. VladimírV napsal:

  Něco za něco. Podíl firmy ICOM na volební kampani ODS byl svého času nepřehlédnutelný. Jinak posuzováno, ve výčtu deliktů se tomu říká „zneužití pravomoci veřejného činitele“. Shrnuto, pan Leopold přišel s křížkem po funusu.

 2. Tomáš napsal:

  Když jednou dávali v televizi reportáž, ve které mapovali jeden den ze života prezidenta, bylo zde doloženo, co je snadno představitelné. Jeho časový rozvrh je naplněný od rána do večera. Není však proto možné v lidských silách jednotlivce, aby k tomu ještě zvládl pročítat stohy případů, které by musel projít, kdyby chtěl opravdu svědomitě a s čistým svědomím omilostňovat. Je proto zřejmé, že je v této oblasti velká šance pro korupční jednání. Mrzí mě, že ta kauza kolem zmíněné policistky vyšuměla. Jako by všechno kolem prezidentské instituce mělo božskou auru, kterou je nemyslitelné napadnout, i když je k tomu vážný důvod, na což ukazují kontroverzní příklady ze sloupku pana Klukana.

 3. discovery napsal:

  Vy máte ale v té Jihlavě bordel !

 4. Šáša Crusty napsal:

  Ono je to složité. Jde o to, že institut prezidentské milosti prostě takový je. Když by prezidentův bratr zabil manželku a pět lidí okolo a dostal by od bráchy milost – nikdo proti tomu nemůže říct ani … nic. Prostě tak to je. Samozřejmě že causa Kratochvíl je do očí bijící – zvláště když se oba pánové již předtím znali (jazzové koncerty a podobně). Ale vzato do důsledku – je to přísně legální a prezident na to má právo. Spíš je mi divné, že třeba zmíněný pan Kratochvíl, který údajně dle pana doktora-spisovatele Skačániho, nebyl schopen vnímat průběh soudního procesu, nepřišel automaticky o řidičský průkaz. Na to se jistě prezidentská milost nevztahuje. Představa, že po Jihlavě jezdí psychicky narušený a nemocný člověk přes přejezdy plné dětí a podobně, není zrovna příjemná. Ale je to pěkné, jak je Jihlava populární. Žádný veletrh RegionTour a podobně nic takového nedokáže. CityPark, Kratochvíl, Zelenka, Grossův strejček Vik – kam se hrabete s nějakým Mahlerem, žabaři.

 5. Fejinka napsal:

  Mně se vždycky líbí, jak mají modráci svoje krajská sezení a sjezdy dobře utajeny. Teprve až je po akci, tak se dozvíme kde měli „sezení“. Viz třeba to, myslím že volební, u Třech Věžiček a jak to bylo hlídané. Místo aby to dali plebsu do hlasu, aby jásal a oslavoval jejich dílo, tak vše potajmu. Dříve panovníci či šlechta chodili mezi lid a dnes? Bez ochranky a policajtů, ostřelovači, tajných jako když naseje, bez nich to nejde, tak jsou milovaní. Jenom ten největší vládce z Ameriky, to jsou náklady. Nějak mi to nejde do hlavy s tou jejich oblíbeností.

Leave a Reply