Sněmovna schválila vládní návrh zákona o zásluhách Václava Havla

V Poslanecké sněmovně PČR 1. února 2012 prošel zrychleným čtením vládní návrh zákona o zásluhách Václava Havla.

Jednalo se o spontánní akci, neboť vláda navrhla tento zákon 19. prosince 2011., tedy bezprostředně  po jeho úmrtí. Václav Havel se zasloužil zejména o svobodu a demokracii.

Václav Havel patří mezi velmi uznávané osobnosti, osobnosti  uznávané i v zahraničí. Osobně se o tom neustále přesvědčuji. Během prosince 2012 jsem obdržela od svých zahraničních kolegů poslanců, ale i např. z partnerských měst Havlíčkova Brodu soustrastné dopisy. Potěšila mě i  aktivita pana Kamerlinga z nizozemského města Brielle, který začátkem roku připravil powerpointovou  prezentaci pro širokou veřejnost na téma Česká republika a osobnost Václava Havla, jako prvního prezidenta České republiky. Je to jen  pro dokreslení situace, že právě Václav Havel byl tím důvodem,  kdy se naše republika opět dostala do širokého hledáčku na celém světě.

V naší historii byly přijaty zákony o zásluhách o stát – Tomáše Garriqua Masaryka – v roce 1930, dále zákon o zásluhách Milana Rastislava Štefánka z roku 1990 a z roku 2004 o zásluhách Edvarda Beneše. V případě osobnosti Václava Havla je toto  formulováno za zásluhy o svobodu  a demokracii.

Václav Havel patří  k nejvýznamnějším osobnostem  posledního půlstoletí a je dobře, že přijetím tohoto zákona dojde k jeho docenění.  Václav Havel je symbolem  novodobého českého státu.

15 Responses to “Sněmovna schválila vládní návrh zákona o zásluhách Václava Havla”

 1. ref.ref napsal:

  …..kdyb jste tak brzy udělali nějaké pořádné zákony,které by měli smysl,ale tohle už hraničí s kultem osobnosti……..hlavně,že chcete zrušit KSČm a já nevím koho vše,tak už všechno přejmenujte na Havlov ať se to neplete a děljte něco pořádného…..

 2. VladimírV napsal:

  Svoboda je něco, po čem touží téměř všichni lidé. Václav Havel nám svobodu nevybojoval, ale byl prostě „u toho“. Ano, on byl ve světe skutečně symbolem svobody, zejména té vlastní. Ovšem že by šel tím nejlepším příkladem těm ostatním a byl společnosti vždy ku prospěchu, to se říci nedá. Historie ukáže, do jaké míry se opravdu zasloužil o kvalitu života u nás. Vlastně, stále platí, že jak se rychle se zákony dokážou schválit, tak se dají i zrušit.

 3. Zdeněk,, napsal:

  Václav Havel je zejména symbol zklamaných nadějí a promarněné příležitosti z listopadu 1989…..

 4. neref. napsal:

  To ref.ref. :
  Proč by vám vadilo zrušení komunistické partaje? vy neznáte zákon Z Á K O N
  ze dne 9. července 1993
  o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu ?
  Tam můžete číst, že :

  Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:

  Vědom si povinnosti svobodně zvoleného parlamentu vyrovnat se s
  komunistickým režimem, Parlament

  konstatuje, že Komunistická strana Československa, její vedení i členové
  jsou odpovědni za způsob vlády v naší zemi v letech 1948 – 1989, a to zejména
  za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, za vědomé
  porušování lidských práv a svobod, za morální a hospodářský úpadek provázený
  justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů………….

 5. discovery napsal:

  No jo, ale to byla „Komunistická strana Československa“ !!! Nikoli KSČM.
  Však těch soudruhů z KSČ hodně zmodralo, tak si ten zákon strčte za klobouk !
  Mimochodem V.Havel byl tehdy zvolen prezidentem i pomocí hlasů KSČ .

 6. VladimírV napsal:

  K panu neref: Vámi citované znění zákona se zdá být použitelné s malými změnami i pro dnešní dobu. Akorát změníme KSČ za politiku polistopadových vlád, s vypuštěním „teror vůči nostitelům odlišných názorů“, kterého se snad v dohledné době nedožijeme. Pozn.: Vědomé porušování lidských práv a svobod spatřuji v tom, že jsme soustavně okrádáni vládnoucí mafií a jsme nuceni k respektování chování nepřizpůsobivých.

 7. ref.ref napsal:

  …citace svobodně zvoleného parlamentu je sice pěkná,ale v dnešní době neplatí,protože není koho volit,takže pokud chce jít občan volit,tak nevolí svobodně ,ale má pouze nabídku všech možných podvodníků a zlodějů,nafoukaných poslanců,kteří mají k občanovi blízko pouze před volbami…ať se mění po 5letech,vždyť toto se kritizovalo,že to mají komanči do smrti a teď je něco jiného? úplně stejné…..
  Proč p.Havel poukazoval na to,že dříve poslanci brali 11000Kč jak je to nemorální,chtěl zbourat sídliště zamyslete se nad tím,že opravdu láska nad lží a nenávistí nezvítězila,ale zcela něco jiného-korupce,zlodějna,závist,lež,slibování lepších zítřků a to je stejné jak za KSČ a to si troufám říct,že co se děje dnes by se za totality nedělo,protože ani ti pohlávaři si nedovolili dělat z lidí srandu…..pokud jde o tu svobodu,tak spousta lidí ji dnes vůbec nemá(cestovat nemohou – nemají peníze,žijí na hranici bídy a stejně lepší potraviny si koupit nemůžou neb na ně nemají atd. atd……)
  -a k p. Havlovi tak zas to vězení tak strašné neměl stačí si přečíst rozhovor s jedním spoluvězněm…….

 8. bengo napsal:

  On vám to Beran s Janem vysvětlí, jak to je doopravdy. Nikdo z vás nemá přece pravdu!!!

 9. Libor Furbacher napsal:

  Pro ref.ref.
  Porad NAM nekdo hazi klacky pod nohy.Nikdo se o NAS nepostara.Vsichni NAS okradaji a vykoristuji.Stejne jako za komunistu?Vsichni tam jsou voleni na dozivoti?
  Kazdy muze jit nyni kandidovat.Ale je jednodusi nadavat na NE ,protoze MY se pak citime ublizeny a litujeme se a to nam nejak dela dobre .Kazdy narod ma takovou vladu jakou si zaslouzi,jak uz bylo davno receno.

 10. Jan napsal:

  Nechápu proč se Libor Furbaher nad příspěvky autorů tolik rozčiluje.Autoři komentářů zde pouze vyslovují svůj názor k osobě Václava Havla také spoluzodpovědného za současný stav ve společnosti oprávněně kritizovaný většinou občanů.Bengo by měl raději vyzvat L.F. aby lépe vyvracel kritiku nespokojené veřejnosti se současnými poměry. Argument L.F., že každý může jít kandidovat a tím má možnost zásadně ovlivňovat věci veřejné je stejné jako kdyby před rokem 1989 nikdo argumetoval tím,že bezpartijní oprávněně nespokojení občané mohou vstoupit do složek N.F.nebo přímo do KSČ a kritizované problémy systému mají možnost řešit.

 11. Libor Furbacher napsal:

  Jane Jane ,je tam pouze jeden ,pro Vas asi jenom nepatrny rozdil,ze momentalne mame svobodu a pokud chceme tak to muzeme udelat a uz nemame vymluvu jako za “vlady lidu“,at se snazite jak chcete porovnavat neporovnatelne.

 12. Jan napsal:

  Pane Furbacher,máte jistě pravdu,že v porovnání z minulým režim zde existuje větší politická a občanská svoboda.Ale poučovat oprávněně nespokojené občany vaším konkrétním doporučením jak mohou lépe ovlivňovat současné celospolečenské dění se vaše zmiňované rady v krizi zastupitelské demokracie stávají spíše směšnými.

 13. Fejinka napsal:

  Havel je uznáván především v cizině, doma je tomu jinak, zklamal v mnoha oblastech. Mnoho obyčejných lidí „prohlédlo“ a Havla nemusí. Mnoho politiků to dělá proto, protože se to nosí a c htějí být tzv. v obraze, nevyjímaje prezidenta. Myslím si, že Havel ztratil další příznivce tím přehnaným pohřbem a divadlem kolem toho. A nyní ta přejmenování. Ruzyně bude vždy Ruzyní a ne nějakým Havlovem. Teď bude zase divadýlko s Českými lvy a jeho hrou, vsadím se, že bude oceněna. Je to můj subjektivní názor, ale ty jeho hry nemusím… nevím. Zkrátka český anální turismus v praxi.

 14. Fejinka napsal:

  Co jsem říkal o té hře, on je to, pardon, film. Už má nominace. Pokud bude dobrý, tak ať je má, ale když bude jako ty jeho dřívější hry?! No, nechme se překvapit.

 15. discovery napsal:

  Fejinko máte pravdu .

Leave a Reply