Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Sochy

Petr Klukan | Úterý, 10. 4. 2012 v 9:23

Pročítal jsem návštěvní knihu k výstavě soch na magistrátu, které by mohly zkrášlit město. Spousta příspěvků byla negativních. Proč dávat peníze za sochy, když nejsou spravené třeba chodníky? ptali se rozhořčeně lidé. Tímto pohledem bychom ale mohli říci, proč medvědinec v zoo, peníze na sport, na městskou hromadnou dopravu…, když nejsou chodníky? A proč na chodníky, když není spravená kanalizace? A zažeňme tuto myšlenku ještě dál: proč peníze na kanalizaci, když je lidský život mnohem důležitější než stoky – vybavme tedy lépe nemocnice… Vidíte nesmyslnost takového přímočarého uvažování? Ano, něco je důležité více a něco méně. Rozhodování, kolik peněz na sport, chodníky, kulturu, kanalizaci, zdravotnictví nebo zoo, je vždy otázkou míry a na opravu města dáme vždy jistě více než na kulturu. Nelze ale jedno šmahem zavrhnout pro druhé. Potřeba je všeho. A proč na kulturu? Ona vychovává a bez ní, s nadsázkou řečeno, by se z nás stala zvířata. Která by nepotřebovala ani tu MHD či pořádné chodníky.

7 komentářů k článku “Sochy”

 1. Venca říká:

  A není třeba důvod ten,že už lidi mají těch soch v Jihlavě dost? Tím dost nemusí být myšleno jen množství.

 2. petr klukan říká:

  To nelze vyloučit.

 3. Tomáš V. říká:

  Já bych moderní sochy uvítal, jsem proti skanzenizaci měst. I historické město by mělo mít nějaký vývoj a ne se jen nechat oprašovat v nehybném stavu.

 4. jojo říká:

  Ha ha , prý kultura.Tipnu si že to dopadne jako s parkem Mahlera.Ten se stal nepříliš pěkným ušmudlaným brouzdalištěm , socha by byla posraná zezhora od holubů a zespoda by flekatěla ochcaná od psů.

 5. Tomáš Ďásek říká:

  A nebo za to udělat nějaká BEZPLATNÁ parkovací místa v Jihlavě. Dokáže mě totiž vytočit do běla, když NESU SVOJE PENÍZE na finančák, nebo na magistrát a aby mi to bylo umožněno, musím ještě přihodit dvacetikorunu na parkovné. Například dneska – v půlce jihlavy zákaz zastavení krzeva čištění města, volná prakoviště beznadějně plná, takže jsem šel v poledne na hlavní poštu se složenkou, kterou jsem musel státu zaplatit nějaké peníze, až z telečské.

  Ale co, vlastně to město dělá pro moje dobro. Pohyb je zdravej a já su po zimě beztak tlustej jako prase.

 6. kecal říká:

  Strávil jsem nyní nějaký čas na Ukrajině. Sochy jsou tam skutečně na každém kroku – a plno minimuzeí a památníků. Až se v tom člověk přestává orientovat. I kvalita je opravdu různá. Má to však jeden problém – on se k těm sochám nikdo moc dobře nedostane, neboť – zejména v odlehlejších částech – se prakticky nedá autem jet, železnici zrušili… Nefunguje tam kanalizace či odpadové hospodářství (tak si sochy lebedí v hromadách odpadků). Díky tomu v těchto oblastech vázne vše a chudoba lidí je obrovská… Na sochy se nikdo nedívá. Tak snad raději: primárně dejme peníze do těch komunikací, do ifrastruktury atd. Když tohle vše bude fungovat, ty sochy pak přijdou samy.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I