Blog Jihlavských listů

Ivo Strejček
52- Od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu za ODS. Narozen 11. ledna 1962 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Brně. V letech 1996/97 byl tiskovým mluvčím předsedy vlády Václava Klause a vlády ČR. Od roku 1998 do roku 2010 byl členem Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou. V Evropském parlamentu působí v hospodářském a měnovém výboru a jako náhradník v zemědělském výboru. Je členem delegace Evropského parlamentu pro spolupráci s Čínou. Je ženatý a má dvě děti.

Má mít EU svoji armádu?

Ivo Strejček | Úterý, 4. 12. 2012 v 10:16

O evropských událostech zpravidla nadstandardně dobře informovaný zdroj www.euobserver.com přinesl 16.listopadu 2012 zprávu, která se sice nikde moc neobjevila, ale jejíž obsah v budoucích souvislostech stojí za pozornější zamyšlení.

Zdroj informoval své čtenáře o části obsahu komuniké, které přijalo pět významných členských států EU: Německo, Itálie, Francie, Španělsko a Polsko a které vybízí k „vytvoření nové vojenské struktury v rámci Evropské unie“.

„Jsme přesvědčeni,“ tvrdí signatáři, „že EU musí ustavit – na půdorysu, který bude teprve přesněji definován – civilně-vojenskou strukturu s cílem plánovat a provádět vojenské mise a operace v zahraničí.“

Takovými cíli mají být například pomoc Somálsku v boji s islamisty a piráty, řízení výcvikové mise ozbrojených sil v Mali, podpora libyjských vládnoucích sil s islámskými milicemi, „normalizace“ západního Balkánu (?), pomoc Gruzii (??) a výcvik policejních jednotek v Afghánistánu.

Pro takto definované mise komuniké své signatáře zavazuje ke „sdružení finančních prostředků k vybudování vesmírné balistické obrany, bezpilotních letadel, vytvoření vzdušných prostředků nezbytných k tankování ve vzduchu, zdravotnickou podporu a vývoj vlastního rádiového softwaru“.

Ministr zahraničních věcí Polska Radek Sikorsky se s ničím netajil a řekl bez obalu: „Pokud se chce Evropská unie stát velmocí – a Polsko tuto snahu podporuje – musí mít prostředky, kterými prosadí svůj vliv mimo území Unie“.

Návrh je sice formulován jako „otevřený pro další členské státy EU“. To podstatné je, že vzniká mimo bezpečnostní struktury NATO, bez účasti Velké Británie a, zřejmě, s údivem a podezřením Spojenými státy. Je snad tento projekt odpovědí na veto Velké Británie z loňského roku, kterým bylo zamítnuto vytvoření tzv. „nového operačního centra“ v Bruselu pro řízení zahraničních vojenských operací mimo velicí struktury NATO?

Obava č. 1: k čemu potřebuje část EU vlastní ozbrojené síly, které mají působit mimo strukturu NATO a mají mít na NATO nezávislou operační centrálu?

Obava č. 2: má si několik evropských států budovat systém vesmírné strategické obrany? A pokud ano, proč tomu má být mimo strukturu NATO bez USA a Velké Británie?

Obava č. 3: má existence vlastní ozbrojených sil znamenat i vlastní zahraničně-politickou linii svých účastníků? A pokud ano, proč? Jak bude definovaná a jaké budou její cíle?

Obava č. 4: Itálie, Španělsko, Francie i Polsko mají v současné ekonomické situaci tolik volných finančních prostředků (právě tyto státy!), že mohou vytvářet vlastní armádu s cílem působit „někde“ mimo EU? A pokud ano, proč obelhávají své občany, že je třeba krvavě šetřit? Není to (ne)chtěný produkt hospodářské krize, až nápadně podobný počátku 30. let minulého století v Evropě?

Obava č. 5: mají se USA a Velká Británie (a několik jejich spojenců včetně ČR) vyčerpávat boji v Afghánistánu a v otevřeném „okně příležitosti“ má vzniknout alternativní vojenské uskupení? A pokud ano, v zájmu koho?

To je pouze několik otázek, které mě v souvislosti se zprávou o záměru vytvořit „evropskou armádu“ napadají.

Úvahy o „evropské armádě“ považuji za krok nebezpečným směrem. Západní demokracie ve druhé polovině 20.století přežila díky americké vojenské přítomnosti v Evropě, s pomocí americké politické diplomacie a v komfortu americké hospodářské pomoci. Jakýkoliv pokus rozmělnit či dokonce opustit osvědčenou obrannou strukturu NATO považuji za nebezpečnou hru s ohněm.

Ale třeba pouze slyším trávu růst. Rád bych. Historie je ovšem natolik poučná, že bychom na ni neměli zapomínat a sem tam bychom měli do polic našich knihoven po učebnicích dějepisu sáhnout. Jak to tak vypadá, začínají být až nebezpečně zaprášené, jak málo si v nich čteme.

11 komentářů k článku “Má mít EU svoji armádu?”

 1. VladimírV říká:

  Pane poslanče, proč se tomu divíte? Ekonomická moc ve státech EU je v rukou nadnárodních společností. Proto je třeba budovat patřičnou ochranu majetku. Co kdyby se např. zbláznil někdo v ČR a chtěl pomocí revoluce začít znárodňovat? Vaše nacionalistické smýšlení je bohulibé, ale je to přece o tom, aby Evropu nesežraly jiné mocnosti nebo samotná „zvůle“ obyvatel jejich států. Nebo je Vám milejší ochrana Sašových nejvěrnějších bratrů z USA?

 2. Berka říká:

  Ano, určitě je potřeba armáda EU. Aby mohla NESTRANNĚ a DEMOKRATICKY v ZÁJMU MÍRU a LIDSKOSTI pomáhat likvidovat nepohodlné diktátory (Irák, Libye), vměšovat se do konfliktů, které nejsou absolutně černobílé (Sýrie), aby ji mohli američané za tučný peníz vyzbrojit…

  Stydím se za to, že jsme součástí NATO. Kaddáfí byl magor a parchant na entou – ale když z něj něco koukalo, bratříčkovali a líbali se s ním všichni. Jen začal utahovat kohoutky a byl tak drzý, že za naftu najednou taky něco chtěl, tak se s ním udělal krátký proces. Skončil tak, jak si zasloužil – ale byla to jednoduše vražda ve jménu humanismu – když francouzské stíhačky napadly jeho konvoj (který nikoho neohrožoval) a povstalcům (z nichž budou mít mimochodem amíci tak za deset, dvacet let stejně těžkou hlavu jako z Muamara – ne li těžší) předávali informace o jeho pohybu. Takhle by myslím OBRANNÁ organizace fungovat neměla. Počítám, že se brzy taky začneme montovat do Íránu…

 3. Fejinka říká:

  Když si vzpomenu na vojnu, tak nám politruci na PŠM říkali, že NATO je útočný vojenský pakt a Varšava obranný. Nám to bylo jako vojákům jedno, hlavně abychom šli brzy do civilu. Dnes po letech vidím, že měli 100% pravdu, bohužel a mně je také hanba za to, že jsme v této organizaci, která společně s Američany mlátí národy po celém světě v rámci šíření své demokracie (stačí když si vzpomenu na slavné projevy našeho humanitního bombardéra v r. 89, vše je jinak). Dnes naši zelení mozci si vymýšlí založit záložní armádu v síle cca 5000mužů, k čemu to bude, ještě je budou měsíčně platit. To bude asi počátek nové milice…A co budou dělat pravidelní žoldáci? Ležet v kasárnách, případně na misích bojovat za mír a demokracii po americku v rámci nadnárodních monopolů a my , naši poplatníci to budou platit.

 4. Jiří říká:

  Fejinko – čtěte a poslouchejte vše kolem naši armády lépe, potom nebudete psát takové bláboly a nesmysly. Ukažte mi na světě stát, který nemá svoji armádu. Víte vůbec co armáda pro stát a jeho svrchovanost znamená ? Vaše vyjádření se nesou na vlně populismu.

 5. Fejinka říká:

  Vážený Jiří,
  právě, že čtu a poslouchám vše kolem naší žoldácké armády, otevřeně říkám, že je mi „proti srsti“. Státy, které jsou bez pravidelné armády existují, nejbližší je Švýcarsko, které je mi se svým celkovým systémem sympatické. Několik států bez armády je i v Jižní Americe, konkrétně si nevzpomínám přesně, abych nepsal „bláboly“. A nyní mně tu mou populistickou vlnu větu po větě vyvraťte.

 6. Jiří říká:

  1/ Profesionální armáda není „žoldácká“ armáda – to je vaše definice ovšem podle mne tak trochu mimo mísu. Takže radši podle Vás je lepší armáda s branci ( povinné odvody ).
  2/ Nevím jak by se vám a vám podobným líbil systém ohledně branné povinnosti ve Švýcarsku ( výbava + zbraň doma a povinná účast na cvičeních ) – vy pacifista se zbraní doma ?
  3/ Najděte ty státy v Jižní Americe – rád se poučím.

 7. Fejinka říká:

  Profesionální voják=žoldák. Kdo bere peníze na přípravu pro zabíjení, nebo se přímo účastní různých tzv. misí(nejsou všechny stejné) a za ty mise bere cca půl melounu a doma mu jde také plat, pokud se nepletu.
  Mně by se systém Švýcarska líbil, ale našim politikům asi ne, co kdyby se najednou Češi pochlapili a šli po nich…
  Evropa: Švýcarsko, Andora, Lichtenštejnsko, Vatikán, Monako
  Amerika a Oceánie: Kostarika, Grenada, Karibatu, Haiti, Marshalovy ostrovy, Mikronésie, Palau, Svatý Vincent, Tuvalu.
  Do r.94 to byla i Panama, ale když jí vrátili průplav, tak to změnili. Do r.2006 to byl i Island, ale dnes po převratu nevím

 8. Libor Furbacher říká:

  Pro Fejinku.
  Kdyby America nebojovala za mir po americku ,tak jeste dneska budete poslouchat PSM a nadavat budete jenom doma pod perinou a to velmi septem aby to nekdo neslysel a ne rikat svoje nazory tady na blogu.
  K druhemu vasemu clanku,nemylte se Svycarsko ma armadu.Cast je profesionalni zbytek conscripts.[povinna vojenska sluzba],Asi skoro 400 000.A musim vas zklamat ,tez se ucastni mirovich misi ve svete.
  Cela populace tech statu co jste vyjmenoval ,krome Kostariky je asi asi dvojnasobna jako svycarska armada . Kostarika ma asi 4 milionny obyvatel a je to znama “bananova republika “,mozna ze to je zacatek mirove aliance ,kterou chcete vybudovat.

 9. Jiří říká:

  Fejonko to jste mne mne uklidnil těmi státy co nemají armádu ( Andora – 84.000 obyvatel, Lichtenštejnsko – 36.000, Vatikán – 444, Monako 32.000, Kostarika – 4,509.000 – sama zrušila armádu ústavou v roce 1948, Granada 234.000 – 18. největší město Španělska, Haiti – 8.300.000 s národní policií, Marschalovy ostrovy – 59.000, Mikronesie – 500.000, Svatý Vinent – 117.000, Tuvalu – 11.600 ). U některých vyjmenovaných států se jedná o historické vazby a z toho vyplývající vojenská ocharna. No a Švýcarsko vám vysvětli L.F ajá dodám, že nynní mají cca 3600 profi vojáků ( instriuktorů, důstojníků a strže opevnění, jsou schopni mobilozovat do 72 hodin a mají branci mají povinnost odcvičit cca 260 dnů v aktivním věku.

 10. Fejinka říká:

  Pánové, chtěli jste příklady, tak jsem Vám je vyjmenoval, takže existují a toť vše.Vybrali jste si odpovědi, na které ještě můžete odpovědět, ostatní jste přešli, ale to nevadí.Podsouváte mi věci, o kterých jsem vůbec nemluvil (a mise není jako mise a pokud jsou to vojenské, tak se většinou jedná o určitý „druh“válčení a prosazení svých, nebo zájmů „přátel“). Samozřejmě to nebudou Spojené státy, které nebudou mít armádu, ale mají vojenský rozpočet jako ostatní státy dohromady, pokud je to pravda. Jejich „mise“ jsou roztažené po celém světě, nyní je interesuje především území v Asii kolem Číny. A to nemluvím o stálých vojenských základnách (chtěli ji i u nás).

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I