Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2009 vysokoškolský učitel na VŠP v Jihlavě. www.vystrcil.cz

ČSSD a KSČM na Vysočině předvedly své pojetí demokracie

Miloš Vystrčil | Středa, 5. 12. 2012 v 15:06

V úterý 27. listopadu proběhlo druhé zasedání nově zvoleného krajského zastupitelstva. Přestože o jeho průběhu média poměrně obšírně informovala, domnívám se, že byly málo zvýrazněny nebo téměř pominuty dvě významné události.

Tou první událostí je, že v rámci volby předsedů výborů Zastupitelstva kraje Vysočina byl předsedou finančního výboru zvolen se sociálně demokratickou krajskou vládou domluvami pupeční šňůrou spojený komunista. Možná Vás překvapím, ale nebudu nyní kritizovat zbytečné vynakládání padesátitisícového měsíčního platu, který si tento komunista svým zvolením vysloužil. Mnohem více mi totiž vadí jiná skutečnost. Tou jinou skutečností je fakt, že si pupeční šňůrou propojení spojenci z KSČM a ČSSD na pozici nejdůležitějšího kontrolního výboru zastupitelstva zvolili svého člověka a tím si v podstatě zajistili, že budou mít i kontrolu fungování krajské vlády pod „kontrolou“. Jinými slovy řečeno, pokud se něco stane, pokud se něco nepovede, pokud se na sociálně demokratickou krajskou vládu, nedej bože, něco provalí, tak to budou mít domluvami spřažení socialisté a komunisté i z hlediska zastupitelské kontroly „ošetřené“ a bude možné udělat vše proto, aby v případě jejich selhání byly politické či jiné škody co možná nejmenší. Stručně řečeno finanční kontrola bude pod kontrolou.

Druhou událostí je potom „demokraticky“ odhlasované flagrantní porušení schváleného a platného jednacího řádu krajského zastupitelstva a tím i porušení obecně platných demokratických principů. Přestože to krajští zastupitelé KDU-ČSL i zastupitelé ODS požadovali, odmítli zastupitelé KSČM a ČSSD jejich požadavek hlasovat odděleně o navzájem nesouvisejících bodech usnesení. Jinými slovy části zastupitelů nebylo umožněno, aby svobodně a od sebe odděleně vyjádřili svůj názor například při volbě předsedy finančního výboru a v jiném hlasování při volbě předsedy výboru regionálního rozvoje.

Musím přiznat, že z tohoto „pojetí“ demokracie“, ve kterém většina zabrání menšině svobodně vyjádřit svůj názor, jsem šokován a myslel jsem si, že k něčemu takovému již u nás nikdy docházet nebude. Mýlil jsem se.

Moje zděšení bylo potom umocněno poznáním, že tohoto zamezení práva zastupitele vyjádřit hlasováním na věc odlišný názor si v podstatě nikdo nevšiml. Naše neschopnost ucítit a uvědomit si velikost nebezpečí omezování možnosti svobodně vyjádřit svůj názor mě vyděsila.

Osobně předpokládám, že stejně dopadnu i s tímto svým článkem. Zase se dozvím, že s odpuštěním blbě kecám a že i kdyby se hlasovalo odděleně, tak by vlastně vše dopadlo úplně stejně. Neboť většina je přece většina a může menšině hlasováním přikázat cokoliv Tedy i držet ústa – lidově a přesněji hubu.

Přesto jsem se rozhodl tentokrát nemlčet. Demokracie a svoboda vždy byly a budou narušovány postupně a hlavně nenápadně. Vždy to začíná věcmi zbytnými, nepodstatnými nebo chcete-li nedůležitými. A pak to nějak pokračuje. Někteří z nás si to ještě pamatují.

I proto očekávám, že se alespoň krajská sociální demokracie za svůj nedemokratický postup při hlasování o zřízení a obsazení výborů a komisí omluví. Očekávám, že alespoň sociální demokraté přiznají chybu. Očekávám, že si uvědomí, že ta omluva je nyní především v jejich zájmu. Pokud se tak nestane, tak se dle mého názoru, bohužel, ještě poměrně nedávné totalitní minulosti zase o krůček přiblížíme.

Miloš Vystrčil, krajský zastupitel, senátor

67 komentářů k článku “ČSSD a KSČM na Vysočině předvedly své pojetí demokracie”

 1. Jiří říká:

  Berane opět neopodstatněné urážky – tak mi dovolte vás nazvat idiotem.

 2. Zítek říká:

  To Jiří…bych se k Vašemu názoru přiklonil…..odkud to ten poloblázen zase kopíroval ?

 3. VladimírV říká:

  Vážení diskutující. Nejsem z těch, kteří věří v katastrofické scénáře a navíc neřeším problémy, které nejsem schopen vyřešit. Proto mne ani moc nezajímá poukaz na světovládu různých Bildbergů, velkých bank, neděsí mne ani strašidlo komunismu, ani konec světa. Jsem obyčejný člověk, který si váží vysoce svobody a třeba i možnosti diskutovat k aktuálním tématům. Držím se zásady, bojuj proti krtkům ve vlastní zahradě a neřeš problémy nesmrtelnosti chroustů. Zkusme společně napřít své síly k boji proti nešvárům ve městě a třeba i špatné morálce našich politiků. Jsou to především oni, kteří nám zpříjemňují nebo naopak otravují život. A proto mějte dostatek sil, štěstí, zdravého lidského úsudku a tolerance k těm, kteří si to zaslouží. Přeji Vám pohodový rok 2013. Vladimír Havlíček.

 4. Svatopluk Beran říká:

  Pane Jiří i pane Zítek pouze poukazuji na prodejný charakter dvou českýc občanů a jednoho švýcaročecha, z nichž ani jednomu nejde o kvalitu navyšování životní úrovně většinové části tohoto národa, nýbrž o přispění dostat z tohoto národa co největší část HDP za pomoci dluhu po co nejdelší dobu do nadnárodních finančních institucí

 5. Jan P. říká:

  Pane Vladimíre V.

  Jakou formou a na jakém základě spojit své síly k boji proti proti nešvarům ve městě i špatné morálce politiků z řad občanské nestranické veřejnosti?

  Sdílení určitých hodnot,názorů a idejí je např.zde mezi diskutujícími různě rozdílné.Přesto lze najít mezi některými podobné názory,ideje a cíle.Masové aktivní zapojení nás řadových občanů do pol.stran a hnutí je jediná možná cesta.Zajímavý nápad nedávno např.navrhuje Jan Štern na blogu aktuálně cz. „Restart demokracie 2012.“ To, co nyní potřebujeme úplně nejvíc, je návrat vlády do rukou lidu, jakýsi restart demokracie. K tomu ale musíme společně vykonat spoustu věcí. Apelovat na stávající politické strany je ztrátou času. Kapři si sami rybník nevypustí.
  Ovšem nejhorší, co by se nám mohlo stát, je, kdybychom na politiku zcela resignovali, kdybychom to vzdali, nechali se znechutit a bez boje jim to odevzdali. Musíme si pro ztracený stát, ideje a hodnoty dojít sami, musíme vstoupit do politiky.

  I já Vám a všem ostatním diskutujícím a čtenářům blogu JL včetně svým názorovým odpůrcům přeji pohodový rok 2013.

 6. Svatopluk Beran říká:

  Ještě pro pana Jiřího a pana Zídka. Ve filmu o Forestu Gampovi tento hrdina ještě coby malý kluk pronesl… PRO HLOUPÉHO KAŽDÝ HLOUPÝ… Vaše nízká informovanost o možnostech a způsobech jakými jsou řízeny a zneužívány vlády států zapojených do neoliberálního tržního systému pomocí prostředků směny, je skutečně alarmující. Je to však vaše jednoduchost v pohledu na to jak, kým a proč k tomuto organizování světa dochází. S některými pohledy pana Vladimíra souhlasím, ale tvrdit že fiskální světová kontinuita probíhá na podkladě přírodní evoluce bez organizovaných a řízených pokusů konkrétních občanů světa, je zcela mimo skutečnost. Prosím neberte to jako urážku. Je mi jasné že já to se svými možnostmi, vědomostmi a schopnostmi nezměním. Jde mi ale o to předkládat občanům takové informace, které budou dokazovat právě pravý opak a to, že to není nekonkrétní příroda která dala prostředkům směny smysl jejich potřeby v obchodování a tržním systému, nýbrž konkrétní lidé, kteří se si je v rámci své moci a prestiže formují ke své vlastní chamtivé potřebě. A tato chamtivost může také všechny zničit. Dále uvádím pár odkazů v češtině které poukazují na to o čem píšu.

  http://www.cs.wikipedia.org/wiki/Finan%C4%8Dn%C3%AD_deriv%C3%A1t

  http://www.novinky.cz/ekonomika/285514-banky-bez-dohledu-maji-obrat-jako-cela-planeta.

  http://www.novinky.cz/ekonomika/276555-banker-rothschild-vsadil-ctyri-miliardy-korun-na- oslabeni-eura.

  http://www.novinky.cz/ekonomika/285575-v-usa-hrozi-prasknuti-matky-vsech-financnich-bublin-varuji-ekonomove.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/207491-deutsche-bank-zlikvidovala-dukazy-o-podvodech-vedeni-to-popira/

  http://www.ekonomika.idnes.cz/usa-obvinily-firmu-bank-of-america-z-hypotecniho-podvodu-pe2-/eko-zahranicni.aspx?c=A121024_213910_eko-zahranicni_brd

  http://www.blisty.cz/art/65810.

  http://www.novinky.cz/ekonomika/287361-nejvetsi-banka-evropy-priznala-prani-spinavych-penez.

  http://www.novinky.cz/ekonomika/288236-svycarska-ubs-zaplati-za-machinace-s-urokovou-sazbou-pokutu-28-5-miliardy.

  http://www.novinky.cz/ekonomika/288314-zname-svetove-banky-podvodem-obraly-milan-o-2-5-miliardy.

  http://www.novinky.cz/ekonomika/282791-bohaci-vybiraji-kvuli-konci-tajemstvi-ze-svycarskych-bank-stovky-miliard-eur.

 7. VladimírV říká:

  Vážený pane Jane P.
  Pokud budeme vycházet ze současného způsobu prosazování moci, t.j. prostřednictvím politických stran, máte pravdu, že by bylo třeba, aby se do nich lidé zapojili. Jenomže v tom je ten kámen úrazu. Strany, které zde existují, disponují představenými, kteří dali přednost prosazování osobních zájmů před vlastním programem strany, kterou reprezentují. Do jaké míry podlehli mamonu, to záleží, jak dlouho jsou u lizu. Ti, kteří jsou v oficiální politické opozicí, jen trpělivě čekají na svoji příležitost. Zkrátka, politická odpovědnost se u nás nebere vážně.
  I proto se přikláním k přímé demokracii. Aby ti, kteří skutečně vzejdou z vůle lidu, byli zároveň přímo odpovědni svým voličům za to, co slíbili, že budou prosazovat. To si dnešní politici většinou nechtějí připustit, proto brojí proti různým iniciativám. Proto jsou propagátoři přímé demokracie nemilosrdně masírováni a osočováni z mocenských choutek. Ano, to je ten hlavní problém. I těm, kteří by chtěli prosazovat nápravu současného zlořádu bez postranních úmyslů, je nasazována psí hlava, aby náhodou nenarušili zaběhnuté zvyky. Ano, bude to chvíli trvat, možná dojde i na revoluci, ale je to bohužel jediná cesta ke změně. Do té doby je jen na nás, abychom v dosahu toho, kam můžeme, hlídali jednání radních a zastupitelů města. Každé mávnutí rukou nad tím, že se někde dějí nepravosti, se nakonec vymstí. Lidé by opravdu neměli zapomínat. Pořád platí: „Starého psa novým kouskům nenaučíš:“. Ale zároveň platí, že ho lze zavřít do boudy, nebo odstavit od moci, aby neškodil.

 8. Jedlička M. říká:

  Prosím o vysvětlení volby politiků-zástupců lidu formou přímé demokracie – prosazování programů ( jedince ), dlouhodobých vizí ( jak prosadí volený jedinec formou přímé demokracie ) atd. Nebo se formou přímé demokracie budou volit opět strany ?

 9. VladimírV říká:

  Vážený pane M. Jedličko. Pokud není Vaše otázka myšlena v žertu: Rozdíl mezi zastupitelskou demokracií, která je prosazována většinou prostřednictvím politických sekupení, která tvoří kandidátní listiny a přímou demokracií , kdy je volen zástupce občanů, nikoliv s vlastním programem, ale reprezentující většinovou vůli lidu, je viditelný. Programy stran se vyznačují násilným poukazováním na to, do jakého spektra společnosti směřují, zdali doprava, doleva nebo do různých variant „neutrálu „. Na tom by nebylo na první pohled nic špatného, kdyby v praxi „skutek utek“. A proč? No protože představitelům stran velmi brzy dojde, jakou slastí jsou požitky z funkce. Nedotknutelnost politiků znamená zároveň stále větší kroucení politické morálky. Prosazením přímé demokracie si lidé zvolí své zástupce, kteří dokážou odpovědně vykonávat svoji funkci a kteří, a to pozor, budou moci být odvolatelní na základě referenda, když se zprotiví svému poslání. Mohu Vás ovšem „uklidnit“. Síla současné politické selanky je natolik velká, že toho bohdá nebude, aby se mezi ně vetknula síla, které jde skutečně o blaho tohoto národa. Smutných příkladů máme dost.
  Nicméně, jak se říká: „Kdo si počká, ten se dočká.“. Čeho, to uvidíme. A k čemu sami přispějeme.

 10. Jiří říká:

  To jste ale p.Jedličkovi neodpověděl na jeho otázku – podle čeho budou lidi vybírat svého zástupce ( podle ksichtu, kravaty, slibů ) a nebo ho lidé „pověří“ prosazováním jejich ideí ?

 11. VladimírV říká:

  Pro pana Jiřího. Lidé budou vybírat své zástupce, kteří mají neformální autoritu. Ta není dána tím, že je někdo někam dosazený, ale prostou úvahou nad tím, jak se konkrétní člověk chová v životních situacích, jakým způsobem života žije, jaké má životní zkušenosti a zdali je schopen zhostit se role zástupce občanů. Netvrdím, že je to jednoduché. V naší společnosti je zakořeněný nešvar, zvaný obecná závist a zášť jednotlivců. Je opravdu velikým uměním jednotlivce tomuto čelit. Platí stále ono okřídlené:“Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem.“.Jednodušší by bylo samozřejmě vybrat tyto lidi v krizové situaci, kterou je např. revoluce. Nicméně už nyní žijeme v době, kdy se tvrdé partajničení přežilo a strany se staly „firmami“, kde se kšeftuje se vším, co by mělo jejich lídrům přinést profit.
  Netvrdím, že není možné uvážit nominaci lidí, kteří jsou v současnosti členy nějaké strany, i když se to nepotkává s názorem na toto Hnutí za přímou demokracii.
  Neformální autorita se opírá o neformální podporu. Stranické direktivy, tedy nepřekročitelná pravidla, nahradí smlouva kandidáta s občany, že bude hájit určitým způsobem jejich zájmy. Z ní bude zřejmé, co bude prioritou a za jakou hranu nelze jít. Populismus lze usměrnit předložením transparentní ekonomické kalkulace, ne ovšem v duchu Kalouskových vysněných příjmů z DPH, ale vycházejících z reálné predikce. Na tom není nic složitého, pokud nezapomeneme, že jak na úrovni města, tak na krajích i na ministerstvech sedí lidé, kteří mají dostatek podkladů pro modelování vývoje příjmu a výdajů rozpočtu.
  Jenže pozor, a to znovu opakuji. Současná politická suita si dá opravdu práci s tím, aby nedošlo ke změně klimatu. Přestaňme jí naslouchat a závidět si a nemusí dojít na klacky.

 12. Rezek říká:

  Pane Vladimíre…

  Držím se zásady, bojuj proti krtkům ve vlastní zahradě a neřeš problémy nesmrtelnosti chroustů.

  To je právě ono. Vono je totiž všechno propojený se vším.

  Řešit problémy nesmrtelnosti chroustů bychom totiž nemuseli, kdybychom nechali krtky na pokoji. Oni už by se o ponravy postarali…:)-

 13. Rezek říká:

  Mimochodem, možná by nebylo od věci, jestli chce redakce JL i nadále využívat tenhle blog jako levný zdroj na zaplnění tiskového místa, aby si tady udělala pořádek. Trošku si pohrát php aby sem nemohli psát spamovací roboti (kupodivu teď nemyslím Jana Berana, ačkoliv je to mnohdy nastejno), aby to neházelo chyby a podobně. U novin krajského města takový amatérismus působí dost tristně…

 14. Jiří říká:

  VladimírV – dost dobrá představa ……… :-).

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I