Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz

Proč budu volit Přemysla Sobotku

Miloš Vystrčil | Úterý, 8. 1. 2013 v 15:10

Říká se, že člověka nejlépe poznáte v obtížných situacích. Protože se s Přemkem Sobotkou znám od roku 1996, tak jsem měl možná jako jeden z mála možnost s ním několik krizových situací zažít.

Dnes se na to již téměř zapomnělo, ale v dobách tzv. „Sarajevského atentátu“ stál Přemek od první chvíle na straně ODS, tehdy reprezentované zejména Václavem Klausem, byť mu to hlavně na počátku nepřinášelo žádné kladné body, spíše naopak.

Že jde Přemyslu Sobotkovi především o ctění zásad a správné pojmenování situace, dokázal i v roce 2002, kdy vystoupil z davu „mlčících“ a vyzval Václava Klause po prohraných volbách do Poslanecké sněmovny k odchodu z pozice předsedy ODS. Znovu si tím z hlediska své politické kariéry spíše ublížil. Václav Klaus se těšil v té době v ODS opravdu velké autoritě.

Opět principielně se Přemysl Sobotka zachoval při svém vyjádření k aktivitám a činům bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka. Vyzval jej k rezignaci, přestože si tím v dané chvíli opět nijak nepomohl a byl spíše v menšině.

Ale abych nepsal jenom o krizových situacích s Přemyslem Sobotkou, zavzpomínám na závěr na jeho pro mě velmi příjemnou návštěvu Kraje Vysočina. Byl jsem v té době hejtmanem a Přemek mě při své návštěvě mile potěšil tím, že jako předseda Senátu zůstal naprosto normálním člověkem, který dobře rozumí této zemi a problémům lidí, kteří v ní žijí.

Chtěl bych, aby náš prezident byl statečný a s normálními lidmi srostlý člověk. Proto budu v prezidentských volbách volit Přemysla Sobotku. Ano, přiznávám, je to i můj kamarád.

 

V Jihlavě 8. ledna 2013

Miloš Vystrčil

bývalý hejtman Kraje Vysočina, senátor

44 komentářů k článku “Proč budu volit Přemysla Sobotku”

 1. Marie Kuthanova říká:

  No, myslím, že tím svým názorem moc hlasů pro Sobotku zrovna nezískáte. Jestliže se Sobotka tolik let pohybuje na špičce strany kmotrů, proč ho volit? ODS je strana podnikatelů. Většina lidí v ČR jsou ale obyčejní lidé. Takže toho Vašeho kamaráda Sobotku si klidně odvolte, ale normální lidé budu volit skutečně jiné a normální kandidáty. A tím nemyslím ani jeho veličenstvo knížepána blekotu Parkinson von Schwarzenberga.

 2. VladimírV říká:

  Pane Vystrčile. Děkuji Vám za Vaše vyznání se k panu Sobotkovi. A teď reálně, koho budete volit ve druhém kole?

 3. Jurgen Heinz říká:

  Vážená paní Kuthanová. K Vašemu příspěvku snad jenom tato reakce. Podle mého názoru jste si mohla odpustit tu poslední větu. Je trapná a dětinská.
  Přeji Vám, aby Váš prezidentský kandidát, kterého jste si vybrala a kterého si u voleb sama zvolíte, zvítězil a Vy byla spokojená.

  (Nejsem příznivcem ani p. Sobotky, ani pana Schwarzenberga).

 4. Rezek říká:

  Jasně, přemkovi bych taky dal hlas ! Přemek by byl důstojným pokračovatelem Václava Klausovic. Taky všechno ví a všemu rozumí.

  Bavíme se teda doufám o Podlahovi ?

 5. Rezek říká:

  Jinak, paní Kuthanová, nic ve zlým – o knížeti si pište co chcete, ale píšete že ODS je strana podnikatelů a většina ostatních jsou „obyčejní lidé“. Já ODS nevolím, ale všechny podnikatele bych do jednoho pytle neházel. Takoví ti drobní a malí jsou nakonec ti poslední, kteří to tady trochu zachraňujou před krachem – držej hubu, platěj se zatnutýma zubama daně a dávají práci lidem. Myslím, že jich fakt není málo a že mnozí z nich se taky považujou za obyčejné lidi.

 6. Zítek říká:

  To paní Marie…..jsem podnikatel….znamená to, že nejsem normální a obyčejný? Jen vám snad napíšu…….většina podnikatelů od státu nic nedostává, co vám tedy na nich vadí? Nemyslíte, že je urážíte? Napíšu vám to asi tak……vaše laciná hesla jsou trapná.

 7. Fejinka říká:

  A koho by měl také volit, vrána k vráně sedá. Pro obyčejný lidi byl jediný přijatelný“populista“, ten co říká pravdu, Tomio a proto ho naše soudy v čele s třetí komorou parlamentu zlikvidovaly. Musely!

 8. Zítek říká:

  To Fejinka…..tou pravdou Okamury myslíte jeho výrok že: Komunismus je nejdemokratičtější systém, který svět poznal ?
  To myslíte vážně?

 9. JR říká:

  Stačí mi,jak pan doktor smetl ze stolu jednání o poplatcích u lékaře,když jako předsedající senátu tuto věc vůbec nepustil k jednání.Arogantní zmetek,to by se jako lékař neuživil?Proč tedy studoval medicinu za naše peníze/v tom hnusném socialismu/.Kdo si tu dobu pamatuje,tak ví,že právo studovat na vysoké,měli povětšinou děti dobře zapsaných rodičů.Dostˇ bolo Klause a jemu podobných zachránců občanů tohoto bohužel rozkradeného státu.

 10. Zítek říká:

  JR….a vy asi budete takový arogantní hulvát, nevystudovaný a závistivý….nejste náhodou volič levice? A pokud víte o nějaké krádeži, je vaší občanskou povinností to nahlásit. Už jste to udělal nebo jen hloupě plácáte? Kdy se měli lidi lépe než teď ?

 11. Fejinka říká:

  Podnikateli Zítku, vy jste chytlavý jak papír politý benzínem, vy se těch komunistů bojíte jak čert kříže. Nemáte také černé „svědomí“, nenahrabal jste si tady z toho „komunistického“ po r.89? On totiž ten Okamura navrhuje udělat tady v tom Augiášově chlívu trochu pořádek, proto vám asi nesedí v tom co tady začal Klaus. A Okamura to řekl trochu v jiné souvislosti v návaznosti na prvopočátek, trochu jste to vytrhl, jak se dnes říká, z konceptu.

 12. Rezek říká:

  Fejinko, to jste už úplně jak paní Kuthanová – stejné fráze a černobílé myšlení. Já osobně podnikatel nejsem (bohužel na to nemám nervy, náturu ani výdrž), ale jak jsem psal – všechny bych je do jednoho pytle nestrkal. Oni tuhle zemi v podstatě živí – zisky z velkých firem jdou obvykle do zahraničí.

  K Okamurovi – safra, nechtěl v Augiášovým chlívku udělat pořádek třeba taky Bárta, nebo John ? Jak myslíte, že může asi tak prezident dělat pořádek ? Leda snad jako vrchní velitel armády nařídit stanné právo. Daleko větší pravomoce má Okamura jako senátor, než prezident (krom amnestie – jak se ukázalo a kterou odcházející Centrální Mozek Lidstva vytřel zrak naprosto všem). Vždyť i jeho veto zákonů se dá snadno přehlasovat. Když my lidé tak rádi věříme pohádkám, že ?

  Víte, u pana Okamury (který je mimochodem také podnikatel – a poměrně velmi úspěšný) mi to přijde spíš jenom jako další investiční záměr, který když nevyjde – stejně přinese zisk ve formě medializace. A mě osobně těch jeho padesát tisíc podpisů popravdě moc nesedí. Vy osobně jste podepsal jeho petiční arch ? Nebo vůbec někdo z Jihlavy ? Byla tady nějaká podpisová akce ?

  Myslíte, že by si vrcholný představitel statistického úřadu dovolil veřejně říci, že některé celé archy jeho „podpisů“ byly napsané zjevně jednou rukou, kdyby to nemohl dokázat ?

  Víte – na takovém podpisovém archu máte v podstatě jméno, bydliště, datum narození a podpis. Věci, které (až na ten podpis – který je samozřejmě už to nejmenší) může šikovný člověk vytáhnout z nějaké databáze. Třeba z databáze klientů cestovní kanceláře… :)-

  Ale tím nikoho neobviňuju – jednoduše je chyba v tom systému. Protože to co jsem naznačil, mohli klidně udělat a možná i udělali také ostatní prezidentští kandidáti bez rozdílu – ale třeba to udělali jenom chytřeji a méně průhledněji. Kdyby musel být podpis nějakým způsobem ověřen nebo více zvěrohodněn, mohlo by jich stačit klidně míň a celé volbě by to dodalo větší solidnosti.

  Ale já osobně to beru, že je to poprvé – nějak se to muselo vymyslet a prostě (snad) bude případně prostor a vůle to do příště změnit.

  P.S.: ještě – pane Fejinko, obvykle se z konceptu nic nevytrhává, ten se případně mačká a vyhazuje celý. Patrně jste měl na mysli kontext ?

 13. Zítek říká:

  Fejinko, komunistů se nebojím, možná bych měl, potom co tady dokázali zabít stovky spoluobčanů, ale nebojím, jen mi je z nich a jejich obhájců zle…..jak by Okamura dělal pořádek nevím, možná máte představu, jak by to v praxi probíhalo a podělíte se s námi o ni….díky předem…a z KONCEPTU jsem opravdu nic nevytrhl…….a možná pochopíte, že ani z kontextu…

 14. Zítek říká:

  Pane Gryci…dá se dokázat, že byl pan Vystrčil v KSĆ ?

 15. Zítek říká:

  Jestli on se autor neřídí tím nechutným českým pravidlem……..Hoď blátem……….

 16. Fejinka říká:

  Vážení, to jsem vám nahrál s kontextem – konceptem, omlouvám se, ale oni mně často vypadávají písmena i části vět, které jsem napsal a odeslal, takže často chybí, ne mou vinou, souvislost. Tady jsem chybu udělal já a všimnul jsem si toho, až když to „viselo“ na webu (nerad po sobě zpětně čtu).A k Okamurovi: archy jsem stáhnul z internetu, napsal jednou rukou za sebe a za ženu a každý jsme to podepsali a odeslal poštou. Takže podle rozhodnutí soudu to bylo asi neplatné, nechápu to. Co vy na to, pánové? A nyní očekávám co bude dělat v senátu. Uvidíme.

 17. vašek říká:

  Je úsměvné, že ze členství v KSČ jsou stále obviňováni „pravičáci“ levičáky. To, že až na výjimky potvrzující pravidlo, byli všichni senátoři, poslanci a ministři za ČSSD v KSČ a mnozí z nich i agenty a donašeči STB, jim naprosto nevadí!A co Vy pane Gryci nemáte svoji rudou knížku taky někde schovanou?

 18. Zítek říká:

  Myslím, že od pana Gryce je omluva solidní gesto, které se bohužel v současnosti moc ,,nenosí,,

 19. jojo říká:

  Pane Vystrčile ,dosvědčuji Vám, že jste ani kandidátem ani členem KSČ nebyl,protože v roce 1989 se už „nekandidovalo“ a Vám to překazil Velvet.Jinak byste do 14 dnů členem KSČ byl že ? Nebo ne ? Mohl jste pak tancovat po průkazce jako jiný ,dnes pravicový trouba.

 20. Zítek říká:

  Zajímavé jak se i tady dají poznat povahy ……pan Gryc se dokáže omluvit a stupidní hulvát pod nickem JOJO vypotí tak primitivní blábol, ……je to opravdu hodně vypovídající. A to se tady vlastně JOJO prezentuje jako odpůrce pravice, tak to asi bude levičák. Všechno špatné je na něco dobré….díky JOJO…..potvrzujete statistiky.

 21. Fejinka říká:

  Vážení, ještě k Okamurovi. Nejdou mi do hlavy ty petiční archy napsané jednou rukou a s různými podpisy. To by potom podle tohoto rozhodnutí všechny listiny napsané na počítači či na psacím stroji a pouze podepsané byly také neplatné, protože to není“stejnou rukou“? To jsou paradoxy. Dnes mi to připadá, že ten zákon o přímé volbě prezidenta byl „zpackán“ schválně, aby se mohli vyřadit nepohodlní kandidáti. Tady se podepsalo ministerstvo vnitra a korunu tomu daly soudy v čele s Ústavním. Stačilo to jenom přepočítat a vyřadit na první pohled nesmysly, tolik práce by to nedalo a bylo by jasno hned. Jenže ono se nechtělo.

 22. Rezek říká:

  No nevím…i kdyby na jednom archu bylo padesát podpisů, tak je to tisíc stránek. Už jen ověřit podle databáze občanů zad-li daná osoba vůbec existuje a zda by tedy MOHLA bývala podpis udělat, mi osobně tedy přijde jako práce poměrně dost. Myslet si, že zákon byl dopředu udělán tak, aby nemohl vyhrát Okamura…nezlobte se na mě, to už je dost velká schíza…

  K p. Vystrčilovi – mě osobně je buřt kdo kde byl a jaký práporky lepil. Když politik něco prohlásí na SVOU ČEST, tak je to pro mě má váhu asi jako předpověď počasí na příští rok (Gross, Čunek…všichni přísahali na svou čest). Nicméně zrovna v tomhle případě si myslím že ten kdo něco takového rozhlašuje, by měl nejdřív dát nějaký důkaz – osobní svědectví atd. To se nestalo, takže se tím senátor ani nemusí zabývat.

 23. Rezek říká:

  Jinak Fejinko, víte – ono kolikrát každá změna není k lepšímu. V Rusku už to pochopili. Jeden můj známý rus onehdá asi půl hodiny vulgárně nadával na Putina a Medveděva. Když jsem se ho ptal, koho teda bude volit, řekl mi – no zase Putina. Oni už aspoň mají něco nakradenýho. Když přijdou noví, budou si potřebovat nejdřív nakrást a pak budou stejně nemlich to samý jestli ne horší, než ti stávající. Takhle to u nás de dopředu sice strašně pomalu, ale aspoň trochu de. Ti noví by to akorát zbrzdili.

  A na tom bohužel něco je…

 24. kecmistr říká:

  Ach Gryci – na jednu stranu kritizující minulý režim, na stranu druhou preferující komunisty v aktuálním jihlavském zastupitelstvu (Šlechtický).

 25. Jirka říká:

  Pane Vystrčile vzpamatujte se, vy tady chcete ještě ovlivňovat lidi, aby volili darebáckou ODS- potažmo jejího lídra na prezidenta Sobotku. Po zlčinech který předvádí Venca zakladatel a nekončící řadě různých nepotrestaných korupčních kauz členů ODS, musí každý slušný člověk z této strany vystoupit. Jinak otázka, jak bojujete proti kmotrovství a korupčníkům ve vaší straně? Co říkáte na amnestii pro miliardový velkozloděje? Není to další plivanec do tváře občanů?

 26. fejinka říká:

  Mně nejde o Okamuru jako takového, ale jde lidsky řečeno o princip. Každý nezúčastněný musí říci, že to není správné rozhodnutí z hlediska práva, ale jak řekl postižený, politické. Docela by mne zajímalo, jak by to dopadlo u Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Strasbourgu. Tady dostala přednost majorita nad minoritou.

 27. fejinka říká:

  Nevím proč mě tady pořád strkáte do pytle s bývalými či současnými komunisty, já chci jenom spravedlnost, pravdu a objektivnost. Podívejte se např. na TV1 a ČT24, včetně ČRo. Jakmile vyplavou na povrch nějaké průšvihy současného vedení, okamžitě se ve zvýšené intenzitě objeví „strašení komunisty“ v různých pořadech, akcích a filmech. Kolik času se třeba věnuje desítkám studentů na jihu Čech s porovnáním třeba s akcemi za přímou demokracii v Praze? Nic?! Zpravodajství není vyvážené a objektivní. Mluvilo se tady o různých artefaktech za minulého systému(sochy, názvy ulic, objektů, atd )či tzv. „trafik“ za nějakou službu. A jak je tomu dnes, ještě horší. Zrovna dnes jsem si přečetl jakou trafiku dostal bývalý ministr Fuksa za to, že umožnil vlastně zachování vlády (ti dva jeho rebelující kámoši obdobně). Plat cca 500000Kč měsíčně. Slušné, ne? Kolik si myslíte, že měli poslanci za bývalého režimu „odměn“ za svého poslancování? Refundaci mzdy a cesťák. Dnes je to výnosné zaměstnání a ty známosti… Tady se pořád mluví o mrtvích v padesátých letech, ano, je to pravda a hrubá neomluvitelná chyba. Na druhé straně stále více lidí propadá své životní situaci a řeší to sebevraždami, bezdomovců stále přibývá, včetně trestaných (lépe je mi v base, než venku -1000Kč/vězeň/den – kdo to z důchodců má). A mohl bych pokračovat, ale raději ne. Nakonec mi z tohoto komentáře zase vypadnou slova, či věty a bude to nesouvislé a blbec budu já.

 28. Zítek říká:

  To Jirka..vzpamatujte se…v každé straně mají problémy…z čssd by tedy lidé neměli vystoupit ? O komunistech ani nemluvím, s jejich minulostí a Dolejšovým souhlasem ohledně úplatku…..ale to asi neznáte, že ano? Nebo za tyto křišťálově čisté kopete?

 29. Zítek říká:

  To fejinka…máte tam hrubku a chybí vám tam, že v Americe mlátí černochy……sakra, ale jsem rád, že papaláši za bolševika byli skromní lidé…..To jste tak naivní nebo jste tady nebydlel?

 30. JR říká:

  Pro Zítka,
  Díky za vzteklý a hysterický výlev Vašeho mozku.Mohl by jste Vy, přejíci a vzdělaný pravičák,mně,závistivému a nevzdělanému levičáckému hulvátovi,vysvětlit propad pana Sobotky?To už je v této zemi tak málo pravičáků,respektive voličů ODS?Nebo ho už rodná strana odsunula do politické žumpy?Díky předem za uspokojivou odpověď.Jenom doufám,že vynecháte vulgarismy,a uznáte,že demokracie je o toleranci k názorům protivníka.

 31. Rezek říká:

  Pan Sobotka je totiž studený čumák bez jakéhokoliv programu a jakékoliv vize, který postavil svoji kampaň pouze na laciných gestech a antikomunismu (nebyl ale sám). A předpokládám že v opravdu krizových situacích by kopíroval jiného slabošského prezidenta – Beneše.

  JR – proč si myslíte, že pravičák musí být nutně příznivec ODS a levičák zase komunista nebo socan ? Já osobně jsem názorově spíše napravo (tedy že na živobytí je třeba si vydělat a ne žít na dluh, nebo úkor jiných), ale ODS v oblibě tedy rozhodně nemám a svůj hlas jim nikdy nedávám.

  Mimochodem – pro všechny ty volající po vládě lidu a přímé demokracii…tady máte přece zcela učebnicovou ukázku nesvéprávnosti našeho národa. Tak na jedné straně křičí, že současná vláda je zkorumpovaná a že dělá samé asociální kroky – ale přitom na druhé straně volí do čela státu člověka, který se NA VŠECH těchto krocích podílel a pro ně hlasoval. Na jedné straně křičí (například zde pan architekt Gryc), že nikdy žádného, kdo v životě jen zavadil o komunisty – vrahy a utlačovatele českého národa, a na druhou stranu přitom ochotně volí potomka habsburské dynastie, proti které onen opěvovaný tatíček Masaryk tolik bojoval a pod jejímž jhem náš národ úpěl několik staletí…

  Není to trošičku zvláštní ? Mě osobně to hlava nějak nebere…

 32. Rezek říká:

  Zpomněl jsem ještě jeden protiklad – všichni křičí, jak politici berou nehorázné peníze za nic. Jak mi vysvětlíte, že pan ministr Schwarzenberg dělal prezidentskou kampaň VE SVÉ PRACOVNÍ DOBĚ a tedy za peníze náš všech ? Můžete si to něco takového v zaměstnání dovolit i vy ostatní ?

  Prostě tohle jsou věci, které mě, pravicově orientovaného voliče nutí, abych ve druhém kole podpořil Zemana – také kreaturu, ale pro mě bohužel přijatelnější.

 33. JR říká:

  Pro pana Rezka
  Nemyslím si rozhodně,že pravici u nás představuje jenom ODS.I KDU je pravicová i když trochu ke středu,také TOP 09,ale to je sbírka různých přeběhlíků,tedy kvalita nic moc.Asi jako když zkřížíte rotvajlera s pinčem.Vznikne vzteklý a nevypočitatelný bastard,který se jen těžko kontroluje.Ani jednoho z favoritů jsem nevolil a abych se přiznal,velmi důkladně budu zvažovat,jesti k pokračování voleb půjdu.Jeden s mindrákem z jedněch neůspěšných voleb,nevěřím,že by nechtěl alespoň trochu vrátit ten svůj neúspěch těm,co mu ho připravili,a druhý přece jenom limitovaný věkem,s nepříliš dobrou účastí v součastné vládě.I když je to tak trochu kašpárek v rukou protřelého loutkovodiče.

 34. Zítek říká:

  To JR ….pokud vy tady začnete někoho označovat za zmetka, nečekejte, že oponent vynechá vulgarismy…….ale nestojíte ani za to…..

 35. fejinka říká:

  To víte, v 67letech se stane, že nějaká chyba se může projevit a navíc jsem říkal, že to po sobě zpětně nečtu. Budu to muset příště nechat „přejet“ počítačem a udělat vám radost, pro mne je rozhodující obsah, než nějaká chybička v gramatice. Píšu to tak, jak mi to přijde na „mysl“, či na „jazyk“.

 36. Zítek říká:

  A teď ten váš ,,obsah,, fejinko…

 37. JR říká:

  Pan Zítek,
  kultura vyjadřování Vám je asi cizí,čemuž se ale nedivím.Jako podnikatele bych Vás tipoval asi jako majitele zastavárny,poskytovatele rychlých půjček,maximálně majitele domku s červenou lucernou.I tomuto se u nás říká podnikání.

 38. Zítek říká:

  To JR…no, víte, ono se říká: Oplácet stejnou mincí a tak….to co jste ,,předvedl,, 9. 1. 2013 v 14:06 ..to stačí…..vy se tedy opravdu vyjadřujete tak kulturně, že s vámi končím. A váš poslední příspěvek směrem ke mě je kultura sama…….nebo ubohost? Teď fakt nevím….Už na vás nebudu reagovat, opravdu za to nestojíte…

 39. fejinka říká:

  Re-Zítek: až zase bude vhodné téma, tak příště.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I