Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Před lety jsme volali po odchodu Zemana z politiky

Petr Klukan | Pátek, 18. 1. 2013 v 11:09

Budou kampaně druhého kola prezidentské volby vedeny slušně, bez podpásovek? Oba kandidáti na Hrad, Zeman i Schwarzenberg, řekli, že ano. Dá se s nimi souhlasit jen zčásti.

Špinavou kampaň, očerňování či ataky většinou za kandidáty dělají jiní. V českém prostředí, které v mnohém vybočuje ze zavedených pravidel vyspělých států, se o špinavost postarají sami lidé.

Jen ve středu jsem obdržel na patnáct e-mailů s připnutými články, reakcemi a tvrzeními, z nichž by se dalo usuzovat, že kandidát Schwarzenberg nepatří na Hrad, ale za mříže.

Některé z e-mailů začínaly již takřka obligátní větou, že novináři samozřejmě pravdu nenapíší, takže pisateli nezbývá nic jiného, než tu „pravdu“ napsat sám.

Do boje za svého kandidáta se pouští i řada významných osobností. A je tomu tak dobře. Znát názory společenské elity je důležité.

Pikantní věc již provedl Václav Klaus mladší. Coby ředitel v korespondenci školy zesměšnil Schwarzenbergovu řeč a sklidil za to kritiku svých studentů. Na další z Klausových (myšleno Klause ml.) článků reagoval i bývalý disident Jan Urban, který prohlásil, že Klaus používá hrubě zkreslené informace o Schwarzenberovi, a pokud má v sobě alespoň minimální dávku slušnosti, měl by se mu veřejně omluvit.

V soupeření Zemana se Schwarzenbergem a argumentů pro a proti je zajímavý jeden aspekt. Tím je ztráta paměti. Stejně jako mnoha lidem přestali vadit komunisté a jejich desetiletí vlády nesvobody, zapomínáme i na dobu neskonale bližší.

Zemane a Klausi, odstupte!

Píše se rok 1999 a lid český slaví 10. výročí Listopadu 1989. Se stavem společnosti však byl spokojen málokdo. Bývalí vůdčí studenti sametové revoluce sepsali výzvu Děkujeme, odejděte!, v níž kritizovali tehdejší politickou elitu, která se navzájem podporovala v tzv. opoziční smlouvě. Vedoucí politiky, kteří byli podle nich zodpovědní za stav politického marasmu, vyzvali k demisi. Těmi byli především předseda ODS Václav Klaus a předseda ČSSD Miloš Zeman. Výzvu podepsalo na 200 tisíc lidí, spolu s mnoha osobnostmi širokého politického a názorového spektra včetně prezidenta Václava Havla.

Hanebnost opoziční smlouvy, a především její důsledky pro vývoj demokracie, politického systému a víru, že politika není jen výtahem do sfér, kde je dovoleno vše, zanechaly škody, se kterými jsme se nevypořádali doposud.

Do doby opoziční smlouvy a „vládnutí“ dvou politických velikánů Klause a Zemana patří kauzy Bamberk, Olovo, Štiřín, z nichž se na některých podíleli přímo poradci premiéra Zemana.

O kauze Štiřín a zveřejněných rozhovorech dokonce tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová řekla, „že má pocit, že co jiného už by mělo být vydírání“ (státní zástupci nakonec dospěli k názoru, že nešlo o vydírání, ale o přátelské rady!).

A vzpomeňme na nejdražší dálnici na světě, kauzu Kavan a Gripeny, aktivity poradce Zemana Šloufa…

Jaký byl výsledek Zemanova boje proti korupci? Dle Erika Taberyho, autora knihy Vládneme, nerušit, o opoziční smlouvě a jejím dědictví, Zemanův tým při řešení korupce nejen nepokročil, ale udělal pravý opak. „Vláda Miloše Zemana například vypsala výběrové řízení, jak jí předepisuje zákon, jen na každou pátou veřejnou zakázku,“ píše Tabery. Důsledek takového chování přináší o několik odstavců dále: V žebříčku Transparency International Češi za vlády Zemana klesli z 25. místa v roce 1996 až na 47. v roce 2001.

Dienstbier: Nechci mafiána!

Na kandidátovi ČSSD na prezidenta Jiřím Dienstbierovi, který nepostoupil do druhého kola, se nám mohla nelíbit řada věcí: Je příliš mlád, nemá zkušenosti, nestojí za ním celá sociální demokracie, šel si pro podporu ke komunistům, neomaleně a útočně ryje do Miloše Zemana… Co položit na druhou misku vah? Jeho transparentnost a minulost, která je čistá. Co je víc?

„Miloše Zemana nepodpořím. Nechci na Hradě mafii,“ odpověděl v internetovém rozhovoru Dienstbier, ačkoliv ví, že mu to body v ČSSD nepřinese. Zemana pak označil jako člověka spojeného s prorůstáním byznysu a ekonomiky, korupcí a klientelismem.

Schwarzenberg je spojen s touto nepopulární vládou, jejími kroky a dopady na občany. Mnoha lidem se nemusí líbit jeho konzervativní názory, vytknout mu lze jistě ledacos.

Jeho zvolením ale získá naše země člověka, který si nepotřebuje ukájet své ambice a v zahraničí má vysoké renomé.
Zvolením Zemana bude pokračovat duch mocenského tandemu Klaus-Zeman, jejichž výmysl opoziční smlouvy umrtvil politické soupeření a dal možnost vytvořit podhoubí, z něhož vyrostlo mnoho ošklivého.

Zapomínáme na špatné

Po výzvě Děkujeme, odejděte, byl Klaus naprosto nepopulární. Díky krátké paměti lidí se postupně opět dostal na výsluní české politiky. Je pochopitelné, že Klaus chce svému odvěkému soupeři-příteli pomoci na Hrad. Pomáhali si tehdy, pomůžou si dnes.

Zvolení Zemana by proto bylo i dalším vítězstvím Klause. Klaus při svém odchodu z Hradu díky amnestii předá „čistý“ stůl nejen za koncem devadesátých let, a je jeho zájmem, aby přišel Zeman. Podporují se navzájem jako dva kamarádi z vojny, kteří mají na řadu věcí jiný názor, ale společná tajemství a prožité emočně vypjaté chvíle z nich udělaly přátele. Znají své slabiny i přednosti a ví, do čeho nešťourat, aby to druhému neublížilo.

Český lid na tom není stejně. Zapomněl na dobu skandálů, k jejichž nevyřešení přispěla opoziční smlouva, i to, kdo tehdy politice vládl. Na to zlé jsme zapomněli, a při pohledu na současnost nám připadne minulost lepší než byla. A jsme schopni dát Zemanovi, jednomu z tehdejších představitelů moci, více hlasů než třeba čistému Dienstbierovi.

58 komentářů k článku “Před lety jsme volali po odchodu Zemana z politiky”

 1. Jaroslav Němec říká:

  Pane Klukane.
  Souhlasím s Vaším názorem.
  Napadlo mne, že kníže má ke králi blíže než pouhý zeman…

 2. Berka říká:

  A kterého krále máte na mysli ? Přemyslovce nebo Habsburka ? 🙂

 3. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran takze z vasich obsahlych clanku vypliva ze penize vlastne nejsou tak virtualni jak jste nas chtel presvedcit ve svych predeslych prispevcich.Copak jste zmenil nazor?

 4. Svatopluk Beran říká:

  To stále platí pane Furbacher. Peníze jsou z valné většiny vymyšlené – virtuální- nejsou podloženy téměř žádnou komoditou – rezervou. Nejsou natištěné na podkladě vaší odvené práce nebo vymyšleného vználezu, jsou natištěné a to konkrétně ve vašem případě amerického dolaru, coby světové měny, soukromou osobou FEDem – ne státem – na podkladě slibu že teprve svou budoucí prací, či vyšlením nějakého vynálezu, hodnoty teprve vytvoříte. V případě že se vám to povede v prvném případě zaplatíte úroky soukromé osobě FEDu a teprve potom jsou původně pro vás natištěné peníze opět zničeny – vymazán patřičný počet nul na discích pčítačů nebo škrtnut v účetních knihách,(v dobách kdy nebyly počítače). Jelikož soukromá osoba – FED – která nepodléhá státnímu vnitřnímu auditu – nikdo tedy nikdy neví jakou vůbec likviditou – komoditními reservami – momentálně disponuje, či jestli zákonem nařízené rezervy vlastně ve své úschově momentálně má. Klidně s nimi totiž může disponovat na zrovna výhodném trhu s čímkoliv. Opačná varianta je, že pokud nic nevymyslíte a nic neuděláte, následuje bankrot, kdy opět zaplatíte úroky FEDu a ostatní peníze jsou opět na discích počítačů vymazány. No a jede se dál. Každá půjčka je ze své podstaty pouze slib že zaplatíte v každém případě jste povinen zaplatit úroky z této půjčky – většina peněz pak po dobu vašeho dvacetiletého splácení, např. hypotéky je fiktivní – virtuální. Pochopitelně celý systém funguje funguje velice složitě a studuje se na těch nejprestižnějších universitách. I já jsem přesvědčen že to není ve skutečnosti špatný nápad, (který by měl ale vlastnit a organizovat pouze stát), protože tak dostane větší počet občanů možnost se uplatnit a seberealizovat – je však velice nutné zachovat morální hranice a mantinely. To však je veliký problém v případě, kdy organizátorem tohoto systému je nekontrolovatelná soukromá osoba, která nenese za následnou krizovou situaci osobní zodpovědnost. Baťa vždy tvrdil že hospodářské krize jsou v kapitalistickém systému jen a jenom selháním mocných, nikdy ne těch dole. Proto je nám vštěpováno že jsou krize běžným projevem na který si máme zvyknout a nereptat. Jednou to vyjde jednou to nevyjde. To však platí pouze pro většinu občanů této planety, silně omezený počet světových jedinců vždy vydělá. Ať krize je, nebo není. Více vždy vydělají když krize JE a tak je uměle i vyvolávají. To se mi nelíbí prostě s tím nesouhlasím.

 5. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran vy jste asi jeste ve vlivu narkozy.FED je urad ,governors jsou jmenovani presidentem a kontroluje to Congress.
  A ze umele vyvolavaji krize?Tak to jste tomu dal korunu.Kazdej US president,senator a congressman se uz nemuzou dockat aby udelali nejakou financni krizy a prisel si k penezum.
  Asi prave pro tenhle pripad maji v americke ustave druhy amendment,kdyby je to treba nekdy napadlo aby lidi namuseli jenom lomit rukama .

 6. Jiří říká:

  Beran dlouho mlčel a teď opět zaperlil.

 7. Svatopluk Beran říká:

  Pane Furbacher FED nepodléhá vnitřnímu státnímu auditu.

 8. Svatopluk Beran říká:

  Omluvám se pane Furbacher. Mněl jsem starší informace. Netušil jsem že se ho podařilo téměř po 100 letech prosadit i když to ještě nebyl kompletní hloubkový audit.

  http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1530570/bernanke-audit-fedu-podkope-duveru-v-tuto-instituci-a-poskodi-ekonomicke-oziveni.html

  http://bohumirzidek.blog.idnes.cz/c/281050/Velke-vitezstvi-Rona-Paula-Kongres-schvalil-audit-Fedu.html

  http://www.vlastnihlavou.cz/vysledky-prvniho-auditu-fedu-za-vice-nez-100/

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/303-pripad-fed-versus-usa-a-zbytek-sveta

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I