Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

OMLUVÍ SE KLAUS ?

Zdeněk Gryc | Středa, 23. 1. 2013 v 22:09

Jan Hřebejk pro Klause juniora

Pane Václave Klausi,

oba jsme absolvovali komunistické školy s jejich Občankou a Dějákem, vedenými zcela v duchu Krakonošských pohádek, ale přeci jen už je to nějaký ten pátek.

Nemusíme si jistě myslet o politice totéž, abychom ze sebe nedělali časopis Dikobraz s jeho svěžím humorem pro pracující.

Co se týká otce Karla Schwarzenberga, řekl bych, že zjednodušujete, či přímo lžete, což je hanba. Rozhodl jste se jako ředitel prestižního gymnázia podkuřovat šovinistům a blbcům – vaše věc.

Jedna věc je ovšem mimo diskusi: Karel Schwarzenberg používá velmi přesnou a bohatou češtinu, ale má řečovou vadu – tedy tělesný handicap. To je rozdíl, kterému rozumíte. Oba přeci víme, že Karel Schwarzenberg zná slova naší hymny. A měl byste vědět, co pro tuto zemi udělal, a jaké postoje vůči ní zastával a zastává. Nevíte-li to – vaše ostuda. Co ale víte moc dobře je, že vaším „kté domoff můj….“ se ve skutečnosti posmíváte nikoli neznalosti češtiny, ale fyzickému handicapu.

A to je od vás, řekl bych, trapný. Myslíte, že by Karla Schwarzenberga napadlo „žertovně“ se ptát, proč se – a já se omlouvám – šklebíte?

Nenapadlo. A to je ten rozdíl mezi ním a vámi.

Jinak nic ve zlým – Honza Hřebejk

10 komentářů k článku “OMLUVÍ SE KLAUS ?”

 1. VladimírV říká:

  Vážený pane Gryci. Rodina Klausových, tedy jak otec, tak syn, nemá ve zvyku se omlouvat. To se zřejmě dědí.
  Ještě malá noticka: Pokud má pan Schwarzenberg řečovou vadu, tak se tato projevuje i při používání jiné řeči než češtiny. Pan Schwarzenberg sice tvrdí, že mu v Rakousku rovněž nerozumí, ale to není pravda. Pokud mluví německy, žádná řečová vada se u něj neprojevuje.

 2. Berka říká:

  Jestli má řečovou vadu, nebo nemá, to je naprosto to poslední co by mělo ve volbě prezidenta rozhodovat a kdo se mu za to směje, tak je s prominutím de-bil. Ona paralela s křivou hubou je docela trefná.

  Akorát nevím kdo je Kalaus ? Patrně nějaký zvrhlý kříženec Klause a Kalouska ?

 3. VladimírV říká:

  To Berka: Pan Schwarzenberg žádnou řečovou vadu nemá. Stačilo by, kdyby přiznal, že za dobu, kdy bojoval za nás Čechy v zahraničí, jaksi na češtinu pozapomněl.

 4. Zítek říká:

  To Vladimír…vy jste logoped?

 5. VladimírV říká:

  To Zítek: Nejsem, ale stačí si poslechnout jeho projev v němčině. Za následky „vyhnanství“ by se pan Schwarzenberg stydět nemusel.

 6. Marie Kuthanová říká:

  Když se dívám znovu na video s hymnou Schwarzenbergera, tak nejen, že neumí česky, ale opravdu plete i slova, tkaže mi neříkejte, že tu hymnu umí. Ale to je jedno, protože slova této hymny jsou už několik desetiletí jedna velká lež. Žádný ráj to napohled…

 7. VladimírV říká:

  Vážená paní Kuthanová, autor hymny musel text upravit, aby se rýmoval. Máte pravdu, v textu chybí slovo „první“. Druhý pohled už nemá se zemským rájem u nás nic společného.

 8. Libor Furbacher říká:

  Pane Vladimire za nas za cechy se vzdycky bojovalo jenom ze zahranici ,az na nejake vyjimky.Doma v cesku se jenom ve spisovne cestine nadavalo.

 9. VladimírV říká:

  Pane Furbachere, to máte pravdu, Byli to jak prezidenti Masaryk před vznikem 1. republiky, za 2. světové války pak Beneš, Gottwald a třeba prezident Svoboda. A taky např. válečný veterán, generál Beer, který veřejně vyzval pana Schwarzenberga, aby odstoupil z kandidatutry názoru kvůli jeho názoru na řešení poválečného odsunu Němců. Holt není bojovník jako bojovník a každý si boj o Československo, nyní Česko vykládá po svém.

 10. Zítek říká:

  „Jakkoli si hluboce si vážím všech, kteří s nasazením života bojovali za osvobození naší země, musím panu generálovi Beerovi oponovat. Můj manžel, plk. Jan Wiener, 311 Bomb. Sq. RAF, byl až do své smrti přítelem Karla Schwarzenberga, velice si vážil jeho životních zkušeností, slušnosti, boje za lidská práva a všeho, co pro naši zem vykonal. Jsem přesvědčena, že Jan by dal svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi.“

  Zuzana Weinerová, vdova po plk. Janu Wienerovi, 311 Bomb. Sq. RAF

  Zdroj Facebook

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I