Blog Jihlavských listů

Ivo Strejček
52- Od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu za ODS. Narozen 11. ledna 1962 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Brně. V letech 1996/97 byl tiskovým mluvčím předsedy vlády Václava Klause a vlády ČR. Od roku 1998 do roku 2010 byl členem Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou. V Evropském parlamentu působí v hospodářském a měnovém výboru a jako náhradník v zemědělském výboru. Je členem delegace Evropského parlamentu pro spolupráci s Čínou. Je ženatý a má dvě děti.

Problematické „zelené“ daně

Ivo Strejček | Úterý, 12. 2. 2013 v 11:20

Boj vyhlášený globálnímu oteplování stále probíhá. Ve jménu „záchrany planety“ bojují moderní pravičáci i levičáci za snížení emisí oxidu uhličitého. Objevuje se generace „nových“ daní, které mají trestat ty, kteří znečišťují. „Výchovným“ efektem ekologických daní má být změna jejich chování. „Budeš-li investovat do moderních systémů vytápění, nebudeš muset zelené daně platit,“ hlásají.

Pravda je, jak už to bývá, poněkud jednodušší. Za péčí o planetu se jednak skrývá zájem států a jejich ministrů financí najít další zdroj příjmu do státní pokladny, jednak cílený a bezohledný tlak byznysu napojeného prostřednictvím dotací na zdánlivě bezedné cecíky daňových poplatníků. Nakonec, důsledky solární a větrníkové revoluce už plátci elektrické energie v ČR pochopili.

Všichni ministři financí v každém ze členských států EU nalezli v zelených daních vhodný nástroj, jak husu (daňového poplatníka) zase o trochu víc oškubat, přičemž ona si nedovolí (vždyť je to ve prospěch planety a málem záchrany života na ní) příliš kejhat. A přesto je nezbytné kacířsky upozornit na úskalí, která tato nová daň lidem přináší.

Hanebnost uhlíkové daně spočívá v tom, že je uvalena na spotřebu takových produktů, které mohou lidé nahradit jen obtížně, v mnohých místech dokonce vůbec.

Jinak řečeno, spaluje-li majitel rodinného domku ve svém kotli černé uhlí a nemá žádnou možnost druh vytápění změnit (například přejít na vytápění plynem, když v místě bydliště žádný rozvod plynu neexistuje), bude uvalením nové uhlíkové daně na černé uhlí nucen platit vyšší cenu, aniž to může jakkoliv ovlivnit.

Postiženi takto konstruovanou daní – tedy vyšší koncovou cenou – budou zejména lidé z nejnižších vrstev obyvatelstva, lidé z venkova a lidé velkých městských sídlišť napojených na centrální výtopny spalující uhlí nebo topné oleje.

Politické strany volají do boje proti posilování českých komunistů, ale raději by nejprve neměly přistupovat na taková rozhodnutí, která komunistům voliče do jejich náruče přímo vhání! Není lepšího příkladu z poslední doby než návrh na zavedení uhlíkové daně.

Jistě, můžeme říci, že každá daň, kterou musíme platit, je formou pokuty za naši aktivitu, a tudíž nespravedlivá, ale toto je smutný typ daně, který onu nespravedlnost „přivádí k dokonalosti“.

Návrh by měl být vládou ČR projednán 28. 2. 2013 a pokud jej vláda schválí (ministr Kalousek už počítá s příjmem do státního rozpočtu asi 4 mld. Kč), nová daň by měla být uvalena na spotřebitele od 1. 1. 2014.

Nová zelená daň, bude-li schválena, zřejmě rozjitří už tak rozhněvanou společenskou atmosféru, ve které plátci daní mohou být jen stěží spokojeni s tím, jak jsou výnosy z jejich daní spravovány.

Ano, jde o to, že více daní znamená vyšší náklady na jejich výběr (tedy více finančních úředníků), ale i o to, zda jsou daňoví poplatníci přesvědčeni o tom, že s jejich penězi stát nakládá efektivně. Že je využívá ve prospěch těch, kterým je odebral.

A to, jak se zdá, je problém. Nejen náš – řekli bychom český, ale problém evropský. Byrokratický, dotační, neprůhledný, snadno podléhající ziskuchtivosti zájmových skupin a čím komplikovanější, tím obtížněji kontrolovatelný.

Navíc, nejen český selský rozum napadne ještě nejméně jedna otázka, na kterou by chtěl v souvislosti se zavedením takto nespravedlivé daně najít odpověď.

„Jak té planetě, hrome, pomůže moje zelená daň, když ji kromě Evropské unie nikdo v jiných částech světa neplatí,“ položí koumák otázku do pranice!

A jediná poctivá odpověď ministra financí je: „Protože zdroje ve tvé vlastní kapse stále vidím“. Následující část konverzace si čtenář jistě domyslí sám.

115 komentářů k článku “Problematické „zelené“ daně”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Daňový Soumare Zeman byl pro mě ve volbě presidenta menší zlo než Schwarzenberk, důvody jsem již uvedl dříve, samozřejmě nemusely být shodné s těmi vašimi. Zásadní rozdíl mezi Klausem a Zemanem je pro mne ten, že peníze které budeme odvádět nadnárodním finančním společnostem Klaus přes své různé presidentské možnosti směřoval snižováním sociální úrovně střední třídy, důchodců a vůbec všech osob slabších a postižených. Zeman bude podle mne svými presidentskými možnostmi směřovat toto placení přes ty nejbohatší, tak jak je to běžné v normálních demokraciích západu, převážně však v severních protestantských zemích. Daňový Soumare bylo by dobře pokud by jsi vzal konečně už v úvahu, že ty pro mne nejsi žádný boháč (nemyslím to ve zlém nebo ironicky)a proto tě neřadím mezi ty kdo budou tímto nějak zasaženi. V podstatě je pro mne z těch kdo by byl nejblíže mému přesvědčení pan Dienstbier, ale i ten ještě není tím pro koho bych byl v euforii. Ironické chování Klause a Zemana nemá od sebe daleko. Štěch podle mne hraje komedii. Ve skutečnosti je bytostně proti Klausovi, ale jít z hlediska svého postavení předsedy senátu otevřeně a na plnou hubu proti Klausovi si nemůže dovolit. U Zemana je to to samé, všimněte si že velice chytře neodsoudil ty kteří jsou za odsouzení Klause, to podle mne znamená že je proti Klausovi, ale státnicky pochválil ty z ČSSD kteří byli proti odsouzení, takže podle mne opět chytračení, kdy si něco myslí, ale nikdo ho nemůže přímo nachytat na tom co si myslí.

 2. Svatopluk Beran říká:

  Radku pojďte příště zahrnovat své blízké do rozhovoru pouze tehdy, až i vy odhalíte pro mne svou identitu. Jinak jste pro mne obyčejnej sráč.

  Ohledně vlastizrady nebo velezrady. Nejsem poslanec ani zastupitel a pro mne coby průměrného občana této republiky vychází to na co byli někteří občané naší země včetně Klause najati a využiti, téměř nastejno. Vlastizrada pak konkrétně poukazuje na to že dotyčná osoba použije cizí moci k rozvrácení republiky. Což se podle mne vygenerováním ODS z Občanského Fora pod vedením člověka, který proti totalitě před rokem 89 nijak aktivně nevystupoval, po celou jeho 23letou politickou éru dělo a děje. Nejedná se od Klause a jeho případných rádců z ODS o nic jiného, než o pomstu na většinové části občanů této republiky za to že žili téměř 50 let loajálně pod vládou jedné strany.

  Máte zřejmě na mysli pana Skačányho, který dělal prvotní posudek. On v tom však nejede sám. Ještě další dvě skupiny občanů naší země se musely vyjádřit k závěru na pana Kratochvíla, aby se skutečnost a celkový posudek stal neprůstřelný.

  No a abych znehodnotil vaše jednoduché až stupidní zatažení mě blízkou osobu, do tohoto blogu, mohu vám dát dvě varianty odpovědí. Tak za prvé mi mohli též poradit dva moji kamarádi z dob kdy ještě bývalo hodně veselo a nyní mají poměrně slušný vliv tamtéž. A za druhé jsem to mohl i vyčíst a použít z knížky která se jmenuje Fantastické a Magické z hlediska psychiatrie, kterou napsal zřejmě náš nejslavnější psychiatr pan prof. MUDr. Vladimír Vondráček ze svým přítelem básníkem a spisovatelem JUDr. Františkem Holubem. Kniha vyšla v roce 2003 v nakladatelství Columbus a já si jí hned zakoupil a do dnešní doby několikrát přečetl. Je to velice zajímavé čtení a pokud nejste nijak etablován v dané problematice, doporučuji vám ji. Zdá se, že NIK Radek a Zítek patří k jedné osobě. Chci silně věřit tomu, že nejste Radek Vovsík.

 3. Berka říká:

  A já si myslím, že jste všichni jenom jeden velkej virtuální svatopluk beran. Je to jenom taková hra na diskusi – ve skutečnosti to všechno píše jeden člověk. Zítek, Radek, Jan B a Svatopluk P, Fejinkai Daňový Soumar. Je to zákulisní hra jihlavských listů. A Berka je samozřejmě taky jenom jedna z uměle vytvořených identit jediného člověka…

 4. Zítek říká:

  No Berane, co tady chcete posuzovat, pokud nechápete, že pokud je někdo Zítek, tak mu píšu Zítku a ne Zídku ? Nehraničí to s primitivismem? A klidně to berte osobně….

 5. Radek říká:

  Berane, že by najednou tak citlivý, když vy jste tu už pourážel kde koho. Až vás paměť zase opustí, tak si napište do deníčku “ 4.3.2013 – Radek = obyčejne sráč“. Ale nic nemění na tom že by jste se měl léčit. Moc by vám to pomohlo.

 6. Jan říká:

  Vážený pane Berane,Fejinko a další.

  Máte nekonečně dobrou vůli ve Vašich příspěvcích diskutovat(věcně a slušně) s pochybnými,,diskutujícími.“

  Diskuze některých nebo možná jednoho diskutujícího(uváděný NIK je Zítek,Radek atd) má jediný cíl a své pozadí.Diskutujícího(autora komentáře) s obsahem levicových a protivládních témat účelově před ostatními čtenáři blogu různým způsobem dehonestovat.
  Např. argumentují(je)bez předložených důkazů,že své komentář vydáváme za více NIKU. Neoprávněně nás obviňují jako nebezpečně psychicky nemocné, musíme zde čelit urážkám a politické nenávisti. Neférová obvinění,demagogie a pravicově-bolševické argumenty místo věcné diskuze jim není cizí.
  U ostatních čtenářů blogu se snaží vzbudit dojem,že jsme jako diskutující nedůvěryhodný.
  Jinak řečeno cíl je jediný.Především odrazovat další čtenáře(levicově a protivládně smýšlející) vkládáním příspěvků v diskuzi a virtuálně zde zobrazit,že většina diskutujících je ,,správného“myšlení.

  Převážná část blogerů JL má bohužel osobní stranické nebo občanské propojení s vládními pravicovými stranami(ODS,TOP 09).Objektivní vyváženost témat je pro řadu čtenářů-diskutujících oprávněně vnímána jako nevyvážená.
  Legitimním právem diskutujícího čtenáře(levicově nebo protivládně)smýšlejícího a naopak je pochopitelně např.v demokratické diskuzi s názorem blogera také věcně nesouhlasit.To se některým zde nelíbí.Pravidla diskuzního blogu by se měla podle jejich přání změnit.Jejich představa asi je,že na text(téma diskuze) např. bloger M.Vystrčil,I.Strejček oba představitelé ODS mohou vkládat své příspěvky v diskuzi pouze členové a sympatizanti ODS.Tím by,ale vedení JL definitivně potvrdilo podezření,že je výhradně stranický plátek a mohlo by odradit řadu svých kupujících čtenářů tištěných novin při klesající důvěře ODS ve společnosti.Není pochopitelně žádoucí pro žádného vydavatele novin snižování prodeje svých tiskovin..

  Podle mého je nezbytně nutné, aby komentář diskutujícího reagoval věcně na téma diskuze(text blogera).To je především hlavní smysl všech diskuzních blogů.
  Ignorovat všechny možné provokace a urážky od Zítka,Radka apod.Jejich snaha je odklonit ve svůj prospěch celý diskuzní blog JL a mít nedemokratickou možnost diktovat ostatním diskutujícím jaké ,,správné“názory mohou čtenáři zde číst.

  P.S.Pro Radka.Jedno přísloví praví: Na hrubý pytel patří hrubá záplata.

 7. Berka říká:

  Ať to čtu jak to čtu, chytrej z toho teda nejsu…

  A hlavně nevím, jestli sem taky zaškatulkovanej jako „člen či sympatizant ODS“.

  Herdek, zas do mě celej den nic nebude.

 8. Zítek říká:

  Svatopluku Jane….pěkně rozepsané…vy jste fakt vizionář….pravicově smýšlející lidé vám nahání hrůzu a už dokonce víte, jaké mají představy o,, vkládání pouze svých příspěvků. ,, Pak se nedivte, že vás někdo posílá k lékaři………………

 9. Radek říká:

  Jane, můžete mi napsat koho jsem kdy a v čem urazil ? Že jsem napsal že Beran je psychicky nemocný neznamená urážku. Za nemoc nikdo nemůže. To Beran na tomto blogu pozurážel kdejakého svého odpůrce, ale to si už nechcete pamatovat. To vaše přísloví se dá trefně použít právě proti Beranovi. Tohle vám moc nevyšlo.

 10. Libor Furbacher říká:

  Pro pana Strejcek.
  Pane Strejcek vase blogs jsou vzdy k veci ,vite o cem mluvite.Chci se vas proto zeptat jeste k tem dotacim.Dnes jsem si precetl clanek o Bolkovi Polivkovi ze dostal EU dotace na svoji farmu ve vysi 24milionu a cela farma stala 32 milionu a z toho jeste osm milionu dluzi .
  To se mi snad zda?
  Ten pan neinvestoval zadne svoje penize.A co je na te farme tak potrebne ,ze se vubec kvalifikovala .?[I Kdyz si uvedomuji ze hazeni flinty do zita je nas narodni sport ,ale prece jenom……].

  http://zpravy.idnes.cz/asi-jsem-don-quijote-rika-bolek-polivka-o-krachu-sve-farmy-v-olsanech-1g5-/domaci.aspx?c=A130309_184659_brno-zpravy_aha

 11. Svatopluk Beran říká:

  Radek říká:

  Sobota, 2. 3. 2013 v 8:40
  Berane, ta vaše nemoc se stále zhoršuje – požádejte přítelkyni ať vám zajistí vyšetření. Vy už víte kde

  Radek říká:

  Pondělí, 4. 3. 2013 v 14:04
  1/ Berane, ta anamnéza je z hlavy vaši přítelkyně. Tohle není z vaší hlavy. na to nemáte.

  Svatopluk Beran říká:

  Pondělí, 4. 3. 2013 v 17:44
  Radku pojďte příště zahrnovat své blízké do rozhovoru pouze tehdy, až i vy odhalíte pro mne svou identitu. Jinak jste pro mne obyčejnej sráč.

  Radek říká:

  Úterý, 5. 3. 2013 v 8:23
  Berane, že by najednou tak citlivý, když vy jste tu už pourážel kde koho. Až vás paměť zase opustí, tak si napište do deníčku “ 4.3.2013 – Radek = obyčejne sráč“. Ale nic nemění na tom že by jste se měl léčit. Moc by vám to pomohlo.

  Diskutujeme zde všichni svobodně o svém názoru a pohledu na dění kolem nás v této době v této naší republice. Každý kdo začne zatahovat nezúčastněné blízké svých oponentů do této diskuze, je v podstatě bez relevantních protiargumentů a začne předvádět svou ubohost. Pokud zde začneme každý z nás – tak jako jste to udělal vy, pravděpodobně ze skušeností a praxí bývalého STBáka užívat STBácké metody, nikam se neposunem. Pokud jste s tím však už sám začal, nejste u mne nic jiného než obyčejnej SRÁČ. To není urážka, to je konstatování úrovně diskutujícího člověka. Pokud nemáte dostatečné ospravedlňující argumenty pro Klause o jeho uspěšném nastartování v rozkrádání této republiky a přes amnestie, zbavení odpovědnosti těch kteří pod jeho vedením toto předání naší republiky nadnárodním finančním společnostem provedli a snažíte se odkazy na léčení se zatahováním nezůčatněných do těchto diskuzí, jste sám ten nejvhodnější na léčení a psychiatrickou pomoc. Vaše nízká důvěra sám v sebe, své životní cíle a pravdy je silně ruzrušena.

  Ještě jednou. Jste Radek Vovsík? Stačí říci ANO – NE.

 12. Radek říká:

  Berane, ten který nedokáže zvládat svoje chování a emoce je u mne lidský ubožák. Do této kategorie vás od tohoto okamžiku zařazuji. O moji důvěru v sam sebe, moje životní cíle a pravdy nehodnoťte protože při vašm IQ na to nemáte ( již jsem o tom psal ). A věřte že to vše je možná daleko výše než to vaše, který …… nebudu hodnotit.

 13. Radek říká:

  Berane, toto jsem se dočetl o „SRÁČI“ a nějak mne to ne mne nepasuje – nepasuje to náhodou na vás ???????????????

  Sráč zpravidla neuvažuje logicky, důležitou roli v jeho uvažování hraje sentiment a samozřejmě jeho závist a trvale ublížené ego. Pokud někomu nepřeje, přisuzuje mu své špatné vlastnosti a to většinou ty, které si ani sám sobě není ochoten přiznat. Sráč současně může být snadno zmrdem nebo vohnoutem (či kombinací obou), může být též ichtylem, avšak spojení sráčství s ichtylstvím není tak časté. Sráč soucítí s jiným neúspěšným sráčem a v diskusích jej bude bránit do roztrhání těla, ať je to sebevětší nesmysl. Cítí totiž, že má stejnou slabost a že je stejným způsobem zranitelný. Podle sráče je tedy v právu strážník, který pokutuje za přehlédnutí dopravního značení, jež není vidět, i když při tom porušuje svoji pravomoc, podle sráče je v právu stávkující odborář (i když logická stránka věci je taková, že právě kolektivně vydírá svého chlebodárce) a podle sráče vlastně je v pořádku, jsou-li jeho kvalitnější spoluobčané jakýmkoli způsobem připravováni o svoji lidskou důstojnost, čas, nervy čí majetek, ať již tak probíhá v souladu s platným právním řádem či v rozporu s ním. Naopak, ještě svého kvalitnějšího spoluobčana obviní z celé řady vlastností, jejichž nositelem je sráč sám, ale nedokáže tyto vlastnosti sám sobě přiznat – a dokonce to jde často tak daleko, že takový neúspěšný člověk si dovolí říkat tomu úspěšnějšímu, co má dělat a jak má podle jeho (obvykle velmi hloupého) názoru hospodařit se svým majetkem. Pokud sráči dojdou racionální argumenty, začne argumentovat morálkou. To, že jakékoli podobné (nelegitimní, byť třeba legální) opatření bude dříve nebo později, jako každé podobné opatření, zneužito i proti sráčům, jako je on sám, mu pochopitelně nedochází. A tak dále bojuje proti lidem, které nenávidí, kterým zároveň závidí a kterým se vlastně ve skrytu duše touží co nejvíce podobat

 14. Svatopluk Beran říká:

  Radku stále před ostatními, narozdíl odemne, skrýváte za svým nikem i své přímení. Jste to právě vy kdo nezvládá emoce a namísto diskuze a argumentů používáte ESTbácké praktiky s odkazy na léčení či na osoby v diskuzi nezúčastněné. Vy jste určitě býval před rokem 89 při ESTbáckých výsleších ten hodný a slušný 🙂 Takže třikrát hurá vámi osobně vysoce ohodnocenému vlastnímu IQ, – (kdo jiný to erudovaněji udělá než vy sám) – I kdybych znal vaše blízké, na tento typ vaší pravicové neoliberální diskuze nepřistupuji. I nadále platí to co jsem přímo o vás a na vámi zvolený typ diskuze uvedl.

  Berane, ten který nedokáže zvládat svoje chování a emoce je u mne lidský ubožák.

  Zdalipak jste to samé Radku dokázal říci i svým soukmenovcům při jejich nezvládnutých emocích – (například zlodějských presidenta Klause – kdy po podepsání obchodní dohody panem Schwarzenberkem v Čile, náš prezident veřejně a s lišáckým úsměvem před televizními kamerami zcizil šperkařský klenot vyrobený nejlepšími čilskými šperkaři a to v hodnotě mnoha desítek tisíc Kč) Možná že vás podceňuji a vy jste českému presidentovi Klausovi svůj rozhněvaný pohled na jeho nezvládnuté kleptomanské emoce, tak jako mě, pod pseudonymem napsal.

 15. Radek říká:

  Berane – základní škola – píše se Chile. Svoje IQ jsem si dal otestovat a byl jsem mile překvapen slušným výsledkem. Zkuste to taky. A ta narážka na to, že odbornou stránku psychiatrie neznáte není přece nic špatného a poznámka o tom kdo vám v tom radil není přece nic špatného. Nevadí, jinak komunikace s vámi je docela zábavná.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I