O hubách bolavých

U některých lidí věku pokročilého jest docela běžné, že ač dokáží bez problémů odříkat básničku, kterou se učili ve škole před osmdesáti léty, tak na to zda-li před hodinou obědvali, či nikoli, si vzpomenout nedokážou. Je to jev vzniklý „měknutím“ mozku a člověk za to nemůže. Ačkoli to někdy může být nepříjemné a otravné, bylo by hloupé se na něj kvůli tomu zlobit. Já sice se svojí životosprávou nemám příliš šancí k dožití se věku, kdy se takováto patálie začíná projevovat, ale i tak jsem s takovým člověkem solidární a plně jeho handicap chápu. Co ale chápat nedokážu a co se mému myšlení hlavně příčí tolerovat, je podobné chování u některých relativně mladých lidí – zjevně nezpůsobené fyziologickou činností, ale zcela záměrně. Ano, samozřejmě mluvím o našich vyvolených…

Tak jako se s příchodem jara začínají řezat proutky na pomlázku, dolévat nádrže travních sekaček a čistit zahradní grily, stejně tak začnou politici oprašovat svoje báječné sliby a vize, ledva se na obzoru objeví nějaké volby. Nejinak je tomu i nyní – ve stínu „supervolebního“ roku se už zase začíná v zákopech pomalu ládovat munice.

Když někdo dříve bezostyšně plácal hlouposti – především záměrně – tak naše babičky říkávaly „že tě huba nebolí“ a „pámbu tě potrestá“. Jenže dneska už je bohužel jiná doba. Ty klasické echtovní babičky povětšinou už umřely, huby díky sedativům a analgetikům (a někdy také díky některým přejícím jihlavským psychiatrům) přestaly bolet – a pámbu ? Ten se podle mě raději kouká někam jinam, protože se ve skrytu duše tak trochu stydí za svoji mladickou nerozvážnost, s níž kdysi stvořil tuhle prapodivnou zeměkouli…

Příkladně vysocevážený předseda ČSSD pan Sobotka, který ještě nedávno chtěl ve jménu spravedlivého a nesmiřitelného boje za práva sociálně ohrožených skupin vyslovovat nedůvěru vládě za to, že chce zvýšit DPH o jeden procentní bod, najednou otevřeně a bez jakékoliv stopy studu přiznává, že v případě svého vítězství to nechá tak, jak to je – a že v podstatě jiná cesta ani nebyla. Ale určitě prý zvýší dávky v nezaměstnanosti (životní minimum), příspěvky osamělým matkám s dětmi, zvalorizuje důchody a zmrazí věk pro odchod do penze…protože si posvítí na zlé a zlodějské živnostníky, kteří akorát neplatí daně a jezdí si v TDIčkových  audinách. Už jistě zapomněl na to, jak sociální demokracie kdysi před volbami slibovala statisícové porodné a jak to potom nakonec dopadlo. Nyní už něco podobného začíná s úsměvem ve tváři slibovat zase. Upřímně řečeno, je mi strašně divné, že onen brňan, který kdysi tomuto pánovi natáhl jednu dobře mířenou poctivou českou facku (čehož milý Sobotka okamžitě mediálně využil a nechal se vyfotit jako polozmrzačený v sádrovém krunýři), byl soudem shledám vinným. Podle mě měl být ten prchlivý muž osvobozen, protože pan Sobotka žádnou újmu neutrpěl – jak je vidět, toho totiž huba nebolí.

Pryč tedy od prolhané levice a honem do náruče pravé části politického spektra. Ale ouha – co to ? ODS vydává „volební“ materiál Agenda 2014, který opět tak jako před minulými volbami maluje světlé zítřky podnikatelům, studentům a vůbec všem lidem dobré vůle (zkrátka další „Tlustá peněženka“). Nedá mi to, abych se nezeptal – co tedy safra pánové dělali celý ten předlouhý čas od posledních voleb ? Ve vládě přece měli a mají  (především díky mocimilovným figurkám typu paní Karolíny atd.) relativně pohodlnou většinu a mohli tedy prohlasovat prakticky cokoliv. Neslibovali živnostníkům a studentům to samé už kdysi ? Proč se tak tedy už dávno nestalo ? Chápu…nebyl na to asi čas. Je toho přece k projednávání a schvalování tolik…

Oba dva tábory se navzájem obviňují z korupce a s náramným plezírem si předhazují těch několik málo případů, které se alespoň dostaly k soudům (což samozřejmě ještě nic neznamená – jak nám na Nový rok ukázal náš pan prezident ČR & Zeměkoule, tak nad každou komedií se dá ve finále přece zatáhnout milosrdná opona). Jedna strana má svoje Rathy a Wolfy, druhá zse OpenCardy, IZIPy a další černé díry. Různí europoslanci mentorují (i zde v blogu JL) jak je naše země vnímána ve světě jako korupcí prolezlá – ale co KONKRÉTNĚ oni sami udělali pro to, aby tomu tak nebylo, tím se už ve své vrozené skromnosti nepochlubí. Pročpak oni sami nedohlédli na čerpání eurodotací, které převážně mizí tam, kde by neměly – když jim tak záleží na dobrém jméně naší milované vlasti ?

Brrr…Napravo tedy taky ne. Nejlépe asi  bude zůstat někde napůl cesty – u důstojných a důvěryhodných středových stran. Třeba taková TOP 09. Co tak pan hrabě – v prezidentské volbě opěvovaný vzor ctnosti a noblesy se svými veřejnými názory typu „protislužba formou teplého místečka jako uznání za loajálnost je v politice běžná věc “ ? Nebo ochránce státní pokladny pan Kalousek, plamenně odsuzující nešťastný výrok nešťastníka Mládka o parazitujících živnostnících – přičemž on sám před necelým rokem veřejně řekl v podstatě úplně to samé ? A nebo snad tristní stranické kreatury typu Věcí Veřejných nebo LIDEM s odvážnými a morálně nepokřivenými Radky Johny potírajícími korupci, Víty Bárty rozdávajícími „kabelkovné“, Stanislavy Humly měnícími dres jako trenýrky (KSČ-VV-ČSSD)  a samozřejmě i jejich přáteli „až za hrob“ jako je již zmíněná Karolína Peake ?

Ach, matko Celenská… Blahoslavena budiž za to, že už ty zmíněné huby dneska nebolí. Jinak by totiž milá vážená sněmovna byla jenom jeden velký nemocniční pokoj plný fňukajících a vzdychajících chudáků s ovázanými obličeji.

Ale vlastně kolem a kolem…proč se vůbec rozčiluju a ještě víc připravuju o možnost úspěšně se dožít počátku stařecké demence. Stejně s tím nic nenadělám. V politice totiž odjakživa stoprocentně platí potravinářský zákon č.1, který říká, že špeku je vždycky jenom tolik, kolik lidí je ochotno na něj skočit.

Takže milí spoluobčané, přeji vám u všech těch nadcházejících voleb příjemné skákání. Každý špek se ale  vyznačuje tím, že je hodně mastný a jako takový velmi klouže. Takže je bohužel pravděpodobné, že ať už radostně skočíte, kam skočíte, stejně se nakonec všichni společně svezeme do jedné krásné, velké, sádelnaté prdele.

Dobrou noc.

37 Responses to “O hubách bolavých”

 1. XXXXX napsal:

  Kurfa Tomáši ty ses ale musel nas- -rat. žes napsal takovou litánii. Je to samosebou do mrtě pravda, ale jak na to vyzrát. Jako dalo by se popadnout kvér a pro výstrahu pár těch ksindlů v parlamentu skolit, ale povstali by noví bojovníci. Dalo by se třeba volit stranu přátel piva, ti by se alespoň zasadili o levnější chytrou vodu anebo by se prostě dalo volit nic. Jenže. Dlouho, dlouho před volbama nám budou vykládat o naší občanské povinnosti a nezadatelném právu zvolit si svého „zástupce“. A vždycky se najde dost uvědomělejch pitomců, co půjdou. Prostě kdyby nepřišel nikdo bylo by po nich. No jo, ale kdo to tady bude řídit? Nevím. Já to neumím, sice mám svý představy, ale že bych byl schopen to ukočírovat si nemyslí. Znám pár poctivejch, pak taky pár slušnejch (jako náturou), ne těch co slušně a spisovně hovoří ale povahou jsou to zákeřný sprostý bestie, ale ti zase nemají chuť dělat ze sebe blbce.
  Ještě nám zbývá ona „přímá demokracie“, ale tady zase hrozí nebezpečí občanské války – jednou jsme to zkusili s pány presidenty a málem to tak dopadlo, dodneška se spolu v hospodě někteří nebaví, přestože jde vlstne o hov – – no. Napadá mě, že máme politiky jaký si zasloužíme…

 2. Libor Furbacher napsal:

  Panove nedavno jsem si preceltl clanek jak ktery narod je stastny .
  Radsi jsem nepatral kde figuruje Cesko,ale Francie je nejvice pesimisticka a nespokojena .Je nasledovana dalsimi evropskymi staty.
  Je zajimave ze nejvice spokojeni a optimisti jsou staty ktere skoro nic nemaji a lidem zadne vyhody nedavaji a lidi ani od toho sveho statu take nic neocekavaji.Jako Nigerie , Brazilie ,Indie.Dokonce i Irak a Afganistan jsou vetsi optimisti.
  Mozna ze zit v Nanny statech nejni dobry na psychiku.Mozna by jsme se meli vic starat sami o sebe a neprenechavat to statu.A stat by se mel starat jenom o absolutni minimum.
  http://www.upi.com/Odd_News/2011/12/23/Poll-France-the-gloomiest-country/UPI-30271324665001/

 3. VladimírV napsal:

  Pánové, jakákoliv skepse je vodou na mlýn oněm pomazaným hlavám, co nám donekonečna vnucují svoji politickou kulturu a pokřivenou morálu. K přímé demokracii se dobereme zřejmě dlouhou, trnitou cestou, ale dobrat se k ní prostě musíme. Je na každém z nás, abychom si „sedli za krk“ těm, co nám kážou „slovo boží“ a nedali jim vydechnout. Oni prostě těží z netečnosti mlčící většiny, neskutečně drze drancují naši zemi a nás samotné. Ano, jak modrá, ta v budoucnu i oranžová suita prosperitu této zemi nezajistí. Věřím, že se najdou takoví lidé, kterým už konečně nebude osud naší země lhostejný a tito si zaslouží naši plnou podporu.

 4. Zdeněk Gryc napsal:

  Dobrý den
  Ať již tak, nebo onak, je to napsáno od srdce.
  Moc bych nepolemizoval, ale spíše poděkoval.
  Zdeněk Gryc

 5. Fejinka napsal:

  Tady tomu bordelu, kterému říkáme cnostně „parlamentní demokracie“, může jedině pomoci přímá demokracie s plnou trestní a hmotnou zodpovědností všech zainteresovaných s jejich okamžitým odvoláním a tím omezením moci politických stran. A hned by se vidělo kolik těch našich současných politiků to myslí se státem doopravdy. Jiné cesty není.

 6. Radek Vovsík napsal:

  TAKHLE PŘECE NE, PŘÁTELÉ….

 7. VladimírV napsal:

  Vážený pane Ďásku. Vaše obava ze způsobu prosazování přímé demokracie není namístě. Jde pořád o demokratický způsob volby, kvalitativně lepší než současné stranické handly, protože nejen zvolení zástupci, ale i jejich volitelé budou zodpovědní za směrování budoucnosti. Toho chlápka na krabici od banánů volit můžete, ale taky nemusíte. Ovšem pokud dojde k revoluci, což není až tak velká fantasmagorie, potom se budeme všichni muset „spokojit“ s tím, kdo bude nejvíce máchat kyjem nad hlavou.

 8. Zítek napsal:

  Tomáši, napsal jste to velice výstižně….díky….přesně takový stav tady je……rádoby ,,vyhazovači,, s Vámi ale souhlasit nebudou. Z těch běhá mráz po zádech….

 9. Jan P. napsal:

  Tomáš Ďásek na svém blogu z pozice řadového občana(voliče) oprávněně kritizuje nedůvěryhodné chování naší politické scény.

  Většina z nás(nestranické občanské společnosti) bez rozdílu svého politického nebo ideového smýšlení jeho argumenty také sdílí.

  Názorový střed nastává při (ne)hledání alternativ jako možných řešení na závažná společenská témata(ekonomika,politika,apod).

  Téma o přímé demokracie převážná část médií a politických stran raději mlčí.Některý populisté(T.Okamura,K.Janeček,V.Bárta) navrhují jako řešení přímou volbu zákonodárců a zastupitelů.Řada lidí se proto mylně domnívá,že přímá volba zákonodárců a zastupitelů(včetně přímé prezidentské volby občany) je totéž co přímá demokracie.

  O smyslu a významu PD veřejnost informuje Česká pirátská strana,Klíčové hnutí(T.Fischerová)J.Dienstbier(ČSSD) občanské iniciativy jako je HzPD,ProAlt,Alternativa Zdola,Holešovská výzva(web.stránky,pořádané besedy s odborníky,panelové diskuze,apod).Z tištěných a internetových novin je to měsíčník Solidarita,Britské listy,E-republika,Deník Referendum,Czech Free Press,Haló noviny,Literární noviny.

  Zastupitelská demokracie je doplněna o PD,která zkvalitňuje dobré fungování demokracie.Přímá volba zákonodárců a zastupitelů demokracii více oslabuje a napomáhá vstupu nebezpečného populismu do vrcholové politiky a možného vzniku různých diktatur.

  Většina diktátorských a totalitních režimů v Evropě ve 20-století vznikla na základě důsledků světové hospodářské krize 30-let a špatného fungování zastupitelské demokracie (Itálie,Německo).Po 2.svět.válce např.také Československo(1948).

  Přímá demokracie není samozřejmě zázračný samo lék,ale důležitý nástroj v rukách občanů(voličů) mít možnost ovlivňovat věci veřejné i mezi volbami včetně odvolatelnosti zákonodárců a zastupitelů za porušení voleb.programu,slibu svým voličům a podezření ze spáchání závažných trestných činů,jako je korupce apod.

  PD je také o participativním rozpočtu. Participativní rozpočet je jedním z nástrojů přímé demokracie, který občanům umožňuje bezprostředně se podílet na lokálním politickém rozhodování bez toho, aniž by se museli stát členy zastupitelstva.

  Jako základ ekonomické demokracie(spolu s družstevnictvím a sociálním podnikáním) je prosazování zaměstnanecké participace.

  Konkrétní příklady dobrého fungování PD v politice a ekonomice lze najít ve státech,jako je SRN,Rakousko,Švýcarsko,Španělsko,USA,státy jižní Ameriky.

  PD je aktuální téma, jako možná alternativa řešení současné krize liberálního kapitalismu.

 10. Fejinka napsal:

  To, že se ta prezidetská volba ve druhém kole možná trošičku zvrhla, za to můžou především sdělovací prostředky, mnozí tzv. pražští umělci a někteří studenti a politici. Nevím co viděli kladného a skvělého na „knížeti“ a co od něj očekávali (aby si vesele pochrupával na Hradě a do ničeho se nepletl a nemluvil), na rozdíl od Zemana, který jak se zdá, bude chtít něco dělat, aspoň ze začátku dohnat co ten minulý zanedbal (ten hlavně smolil ty svoje knížky z cest – celkem deset) i něco navíc pro stát. Nechme se překvapit a uvidíme po pěti letech, potom suďme.
  Já si zase myslím, že současný systém je už přežitý a potřebuje silně inovovat. Systém partají je špatný, podívejte se jak se tam drží „jedni a ti samí“ od 90 let a nikdo s nimi, za současného volebního systému, nehne. Já zase lidi tak nepodceňuji a myslím si, že když budou silné pojistky s jejich okamžitým odvoláním a se všemi odpovědnostmi za jejich rozhodnutí, tak není se čeho bát. Někde už to jde.

 11. Radek napsal:

  Pane J. – píšete o fungujíci PD v některých státech a to jak demokratickcýh ( Evropa, USA ) tak totalitních ( Jižní Amerika ), ale vůbec nemluvíte o “ občanské vyspělosti“ lidí v těchto zemích . Snad nechcete porovnávat obyvatele Švýcarska kde má demokracie dlouholetou tradici a z toho i vyplývající mentalita národa s naší zemí a kde lidé nectí morálku a pravidla. Kdy lidé nemají paměť a nechají se zblbnout sliby keré jsou většinou lživé. Charakter našich lidí mne utkvěl ve výroku jednoho nejmenovaho histiroka, který řekl ( jedná se o období protektorátu ) “ horníci se za kus „žvance“ které jim nabídlo německé protektorátní vedení, byli ochotni prokopat až do Berlína aby se zavděčili“. A tak to pokračovalo 50.letech ( politické vraždy, koncentrační tábory ), následně dočasný pobyt Sovětských vojsk ( opět kolaborace ticíců lidí ) no a v polsední době prezident, kter´ý se k této fumkci prolhal a opět mu na to tisíce lidí skočilo. Co od našeho národa chcete ? Aby rozhodoval o své budoucnosti ? Vždyť je to směšné !

 12. XXXXX napsal:

  No tak ne že bych Zemana chtěl nějak vehementně bránit, ale lhali oba. To ovšem nic nemění na tom, že tu kvůli kravině typu přímá volba prezidenta málem vypukla občanská válka.

 13. Jan P. napsal:

  Souhlasím s argumentem Radka,že občanská vyspělost a politická kultura ve vyspělých demokratických zemí je kvalitou fungování demokracie jinde než např.u nás.To ale neomlouvá naše zákonodárce,že zákon o obecném referendu(nemyslím tím paskvil navržený vládou) je občanům(voličům) stále upírán. Většina státu jižní Ameriky má po pádu voj.diktatur (70-80 let) také zavedenou zastupitelskou demokracii a ústavně zaručenou svobodu slova. Mentalita a kultura těchto národu je jistě jiná než ta evropská nebo severoamerická,ale přesto svoji demokracii potomci indiánských předků dokáží svoji masovou občanskou aktivitou za podpory demokratických stran o prvky přímé demokracie(politická i ekonomická) zkvalitňovat ve prospěch většiny.
  Prvky PD je téma ve veřejném prostoru k diskuzi,kterému by se zavedené velké politické strany(ODS,TOP 09,ČSSD,KSČM) neměli vyhýbat.To stejné platí o médiích zejména u veřejnoprávní.Bez trvalého aktivního tlaku občanské společnosti na politické strany se prvků PD těžko ovšem lidé u nás zatím kdy dočkají.
  Politické strany v zastupitelské demokracii se zaváděnými prvky PD jsou stále nezbytně důležité jako soutěž stran o ideové hodnoty a politický program voličům(ten je dnes u většiny stran totálně vyprázdněn).
  Problém nekvalitní demokracie v Česku je ve špatné legislativě,slabé občanské společnosti a neochotě občanů aktivně vstoupit z idealistických důvodů do politické strany(pravicové,středové nebo levicové).

 14. Zítek napsal:

  To Fejinka :
  To opravdu musíte být zaslepeně oddaný straně, že povýšíte lež nad pravdu a imponuje vám člověk ulhaný, se sklony k nacionalismu a xenofobii. Vypovídá to i o vás. Díky.

 15. Fejinka napsal:

  Pánové, co jsem tady napsal, za tím si stojím (pro p. Zítka jsem jak červený hadr pro býka ať se jedná o cokoliv co napíšu. Z těch dvou možností na prezidenta je ta vítězná určitě lepší). Nehodlám se tady dlouhodobě rozepisovat jak by to bylo za přímé demokracie, kdyby se politici, jako ti současní,co se starají pouze o vlastní zájmy apod a vůbec se nestarají o zájmy občanů, řečeno obecně a stručně. Najděte si na internetu některou z občanských iniciativ (např.Hnutí za přímou demokracii) a tam to máte černé na bílém. A je toho tam mnohem více, včetně navrhu na novou Ústavu, volební zákony atd.

 16. XXXXX napsal:

  Tomáši holt jsme zaostalý venkovani co nejdou s dobou a hledáme na tý přímý demagogii jen samý mouchy.

 17. Zítek napsal:

  To Fejinka…nejste pro mě červenou barvou, ale jen jste teď potvrdil, že vlastně řešení nemáte…….i za to vám děkuji.

 18. Radek napsal:

  Ale vyjádření Fejinky je klasický problém našeho národa – něco nakousnout, zkritizovat, pomluvit a když dojde k podstatě a řešení tak se dozvíme že to bylo …………….. a už s tím nelze nic dělat a další bla, bla, bla ( viz. kritika ČSSD ke zvýšení DPH . …… zamozřejmě že ji ponechají v případě svého vstupu do vlády, ale před tím si neviděli do hu.y jak to dělá současná vláda špatně ). A kde je Fejinka přesvědčen že formou PDse nenajde „vykuk“ který se bude chovat stejně jako jím kritizovaní současní politici . Politici jsou vzorkem národa, což u nás platí dvojnásobně.

 19. VladimírV napsal:

  Pro Radka:
  „Politici jsou vzorkem národa, což u nás platí dvojnásobně“. Při připuštění platnosti tohoto rčení si přiznáváme, že jsme vlastně národ diletantů, sobců a zlodějů a navíc i závistivců. Proč bychom měli nosit trvale tuto nálepku, když jsme se přesvědčili, kam vede zastupitelská demokracie. Ano, novým modelem je přímá demokracie, která znamená především vyšší míru odpovědnosti těch, kteří dostanou důvěru svých voličů. Nemyslím si, že všichni ti, kteří se dostanou do politiky, musí být „vykukové“.

 20. Jan P. napsal:

  Jsem přesvědčen o tom,že není potřeba kvůli (ne)fungování přímé demokracie ve světě cestovat do zahraničí.Stačí aby téma PD bylo u nás občanům umožněno prostřednictvím veřejnoprávních médií širší veřejné demokratické debatě.Účastníci debaty by se skládali z jeho odpůrců i zastánců(politici,odborníci,občanská veřejnost).Debata na zmiňované téma získají lidé větší přehled na vyvážené a objektivní informace o PD(klady a zápory).Svůj názor včetně své občanské (ne)podpory PD si každý svobodně udělá už sám.

  Největší nebezpečí pro demokracii a voda na mlýn různým populistům vzniká při nedůvěře lidí v demokracii.Pokud nebudeme důvěřovat demokracii jako takové, jakým jiným politický systém ho tedy nahradíme? Osvíceným monarchou,diktátorem,vládou jedné strany,moderní formou fašismu?

  T.G.Masaryk kdysi správně konstatoval,že svoboda a demokracie je především odpovědnost a dřina.

 21. Berka napsal:

  no…ono ale bohužel T.G.Masaryk nějakým vzorem 100% demokrata také nebyl. Sice ze své pozice celkem neotřesitelné a nezpochybnitelné morální a občanské autority nemusel jednat nijak „protilidově“, protože měl důvěru a obdiv široké veřejnosti, ale úplně všechny jeho kroky nebyly zcela demokratické (kdo umí číst, jistě si o tom něco přečíst může).

 22. Hübner napsal:

  Pěkně psano! a co dál?

 23. Radek napsal:

  To VladimírV: … „jsme vlastně národ diletantů, sobců a zlodějů a navíc i závistivců“ – trefa do černého.

 24. Fejinka napsal:

  Asi jste si nic na webu nenašli, Vaše škoda. Kdyby naše pravdivé sdělovací prostředky daly aspoň trochu prostoru těmto občanským iniciativám, tak by třeba mnoho lidí „prohlédlo“ a začalo by trochu jinak komunikovat s okolím a dívat se na problémy současnosti jinýma očima, než jsou nám stále stejná předkládána. Řešení tady jsou dána. Vždy se nějak musí začnout, aby došlo ke změně. Jenže naše ČTv, ČRo a tisk drží „basu“ s vládnoucí partou a o nějakých „hlídacích psech demokracie“ si můžeme nechat tak akorát zdát.

 25. XXXXX napsal:

  Ano přesně tohle jsem včera vysvětloval v putice místnímu traktoristovi, který rozezleně bušil pěstí do stolu kvůli nespravedlivému osudu. Pokud bude referendum o používání traktoru s šestnácti koly, má právo se k tomu vyjádřit, ale pokud bude referendum o atomové elektrárně, bude výrazně lepší bude-li se šťárat v nose spolu s Dětmi země a Jihočeskými matkami a jinými odborníky na danou problematiku.
  Celej národ ví, že jej tady řetězce zcela beztrestně krmí srač..ka..ma a přesto tam všichni nakupujou jak pomatený. Co to říká? No přesně to co řekl Tomáš příliš zaobaleně, jsou to telata. A tyhle telata mají rozhodovat o zásadních otázkách spojených s dalekosáhlými následky? To si někdo dělá kozy ne? Stačilo by důsledně stíhat politickou elitu a ouřady za jejich rozhodování a je to. Demokracie je krásná věc, ale tady u tohohle národa nefunguje. Chápu, že se zákony nedají napsat tak, aby byly všeobjímající, ale pak je to na lidech a jestli se tady lidé neštítí udělat cokoli pro svůj prospěch, tak demokracie prostě fungovat nebude.
  Mimochodem já chápu, že se všechno nedá koupit u řezníka a v pekařství, ale ten řezník a pekař jsou s cenami na stejném s řetězci, a vím jistě, že moje krkovička ještě ráno kvičela v chlívku, zato řetězcová už dvakrát obeplula zeměkouli. Brambory od sedláka ještě nezačaly klíčit a od podzimu jsem vyhodil ze dvou metráků dvě nahnilé a dokonce se dají jíst i uvařené a opatovskej chleba má, světe divse, chuť.

 26. Daňový soumar napsal:

  :)) Tomáši teď jste trefil hřebíček na hlavičku. Všechny fantaskmagorie o demokratické vládě lidu mají historicky doložené zdůvodnění, proč nemohu nikdy fungovat. Kdysi řekl Napoleon, že lid nechce svobodu ale rovnost. Stávající systém je z tohoto pohledu neudržitelný. Stačí se podívat na poměr lidí produkujících nějaké hodnoty vůči těm, kteří jsou na nich závislí a chtěli by se mít jako oni. Ten poměr je zhruba 2 mil. vůči 8. mil. V těch 8 mil. jsou nezaměstanní, děti a rodiče na MD, důchodci a hlavně mašinerie stád(t)ních zaměstnaců,politiků a nepřizpůsobivých , která je paradoxnně nejvíce slyšet. Takže se máme na co těšit. Jednu část problému celkem trefně popsal Okamura v tomto blogu http://okamura.blog.idnes.cz/c/328881/Socialni-programy-vyrabi-podvodniky-a-lenochy.html. Mráz mi jde po zádech když vidím jak Zeman nasadil vyšší rychlostní stupně, které nás poženou do područí úředníků EU, kteří si z lidí dělají tupé stádo, řídící se jejich nařízeními a vyhláškami s mašinérií přerozdělovaní a dotací. Ten systém je nahony vzdálen nějakému demokratickému kapitalismu. Je to systém pseudodemokratického socialismu. Dovolím si sem vložit ještě jednou následující popis socialistického experimetu

  Jeden americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nikdy nenechal
  propadnout jediného studenta, ale v poslední době nechal propadnout
  rovnou celou třídu. Třída trvala na tom, že Obamův socialistický model
  funguje, že nikdo by neměl být chudý ani bohatý, všichni by měli být
  zhruba na stejné úrovni.

  Profesor řekl: „…OK, uděláme v této třídě experiment Obamova plánu.
  Známky z jednotlivých testů zprůměrujeme a všichni tak budou dostávat
  stejnou známku jako je průměr třídy, takže nikdo nepropadne, ale nikdo
  ani nedostane za 1.“

  Po prvním testu byly známky v průměru a každý
  student dostal za 2. Studenti, kteří tvrdě studovali, byli trochu
  zklamaní a studenti, kteří studovali málo, byli spokojení. U dalšího
  testu studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří
  studovali hodně, se rozhodli, že jim průměr stačí, takže i oni
  studovali málo.

  V tomto testu byl průměr 4! Nikdo nebyl spokojený. Při
  třetí zkoušce byl průměr 5. Jak zkoušky pokračovaly, průměr se nikdy
  výrazně nezvýšil, vše se zvrhlo v obviňování a následné hašteření,
  obviňování a nadávky. Nikdo nechtěl studovat ve prospěch někoho
  jiného. K jejich velkému překvapení všichni propadli.

  Profesor
  konstatoval, že socialismus už z principu nemůže fungovat, protože
  odměna za práci může být skvělá, lidé mohou mít motivaci uspět, ale
  když si vláda celou odměnu vezme, nikdo se nebude snažit nebo nebude
  chtít uspět.

  Pět vět, které se vztahují k experimentu:

  1. Nemůžete legislativou udělat z chudých prosperující a prosperující
  legislativně odstavit od příjmů.
  2. Co dostane jeden člověk, aniž by si to odpracoval, to musí
  odpracovat jiný člověk, aniž by za tuto činnost obdržel odměnu.
  3. Vláda nemůže dát nikomu nic, aniž by si to dříve nevzala od někoho jiného.
  4. Nelze rozmnožit bohatství tím, že se rozdělí.
  5. Jestliže si polovina lidí představuje, že nemusí pracovat, protože
  se druhá polovina o ně postará, a když druhá polovina zjistí, že není
  dobré pracovat, protože někdo jiný bezpracně dostane to, co oni
  vytvořili, tak to je začátek konce každého národa.

 27. VladimírV napsal:

  Pro XXXXX: Ano, přísloví praví: „Ševče, drž se svého kopyta“. To je zároveň styl vlády našich „bohů“, kteří si uzurpují moc rozhodovat bez respektování názorů občanů, pro ně póvlu. I v demokracii existuje něco jako celospolečenská potřeba, např. podpořená referendem, nikoliv pouze bezostyšné uspokojování zájmů mocných a jejich politických maňásků. Např. cílená likvidace tradičního zemědělství a zvýšení závislosti převážné části obyvatel na nabídce obchodních řetězců a zároveň zvýšení počtu lidí závislých na sociálních dávkách z občanů dělá snadno ovladatelné stádo.
  Musí platit: „Nedejme jim vydechnout nebo přestaneme sami dýchat!“.

 28. XXXXX napsal:

  No to by byl průser, ale doufám, že to tak nedopadne.
  Jinak s tou chudobou je to pro zasmání. Všichni jsou chudý a každej veze koš jako kráva, že přes něj není vidět. Jo kdyby to byla dvanáctka Bernard za dvanáct, tak to by mě za tím košem taky nebylo vidět, ale plato jakožejogurtů kus po koruně mě opravdu nebaví. Jednou jsem dělal takovej pokus s bifidus esencis dva měsíce na něj peklo slunko za oknem a přestože se z venku tváří jako živej nikam neodešel, dokonce měl po otevření původní pach, chuť jsem nezkoušel, ale myslím, že tak kvalitní chemie jako je tam, se postará i o to. Jo jogurty, kdysi se dala sklenička otočit dnem vzhůru a nevytekl, jak to ty lidi dělali. Teda oni se takový dělají i dneska ale za pětadvacet a to by jich ale zdravě žijící spoluobčané nemohli sežrat deset za den jak je to doteď.
  Koupíš řetězcovej šunkovej salám. Dáš ho do ledničky v igelitu, druhej den je tam půllitr vody, třetí den smrdí jako schoř. Dáš ho tam bez igelitu a druhej den je poloviční, sice nesmrdí třetí, ale až čtvrtej den ale i tak. Koupíš ten samej salám u Čecha v Brtnici neteče, nesesychá se, nesmrdí, to je himl divný a rozdíl v ceně 50 na kile proti akčnímu z Kaufláče. Rád je dám a koupím si jen půl kila.
  A to je jedno vedle druhýho. Lidi kupujou píč….. a divěj se že nemají love. Prostě kup si co potřebuješ a zbude ti i na pivo. Každej vůl tady musí mít bavoráka a jezdí s ním jednou tejdně do onoho zmíněného Kaufláče, pač vono to žere. Ale má ho kdejaká „celebrita“ jsem taky celebrita. No trochu mi čouhá sláma z bot, ale kdo si toho všimne?
  V týhle zemi je to marnost nad marnost. Pak to dopadá tak, že za guláš hlas to je náš čas. Nebo Nečas? Nebo Sobotka? Nebo jinej podobnej vozembouch.

 29. Fejinka napsal:

  Pane Ďásku, pokud budeme všichni mlčet a jenom přihlížet k tomu všemu co se tady děje a o čem tady debatujeme, potom si nic jiného nezasloužíme a můžeme se vrátit do otrokářského řádu. A podle křesťanů když dostaneš přes hubu ještě poděkuješ. Tak si to ti nahoře asi představují. Děkuji, ale já takovou společnost nechci a nemohu se s tím smířit.

 30. navaho napsal:

  Chleba si peču sám, zeleninu i ovoce mám vlastní, vajíčka a brambory od souseda, vepřové od přítelkyně, většinu elektřiny, tepla a vody mám z vlastních zdrojů, pivo z pivovaru. Přesto si nemyslím, že lidé, nakupující v Kauflandu jsou tupci, kteří by neměli rozhodovat formou referend či hlasování o tom, jak chtějí, aby Česká republika vypadala. Nevěřím, že tito lidé by rozhodovali hůře než politici často rozhodující ve svůj osobní prospěch (amnestie, církevní restituce). Mnozí politici se uživí zase pouze politikou nikdy nevytvořili přidanou hodnotu, zedník či traktorista ano. Proč by neměl rozhodovat? Že nekupuje pečivo v Opatově?. A jestli se někde dosud nebaví otec se synem kvůli prezidentské volbě, měli by navštívit psychologa či psychiatra, protože problém není ve způsobu volby ale ve vztahu mezi nimi. Státu jsem za dvacet let odvedl nemalé daně. Za to slyším od našich politiků nejen urážky, ale vznikají další šikanující zákony, které jsou navíc nekvalitně připraveny (například o ručení za neodvedenou DPH). Nemalé částky platím na zdravotní pojištění, ale dojezdová vzdálenost k lékaři stoupá a za léky nebo plomby platím čím dál více. Nemalé částky jsem za 32let odvedl i na důchodové pojištění. Dostanu alespoň část z tohoto mého pojištění ve formě důchodu od státní pojišťovny? Nedostanu a je otázkou, zda-li se toho důchodu vůbec dožiju. Proč bych měl být spokojený s naší parlamentní demokracií (kdy rozhoduje úzká elita politických turistů o většině, finance spravuje chemik nebo právník bez zkušeností, o obranu se stará astrolog či zpěvačka, předsedu vlády dělá strojvůdce bez znalosti cizí řeči a ekonomie) a odmítat přímou demokracii? Populismus tu je i nyní nepřijde s přímou demokracií. A jestli se nepletu tak ten pán s knírkem se dostal do funkce za parlamentní demokracie.

 31. Berka napsal:

  XXXXX – svatá slova !!!

 32. Zítek napsal:

  To Fejinka….Našel jsem na Webu…na Wikipedii, že přímá demokracie vlastně nikdy nefunguje. Tak díky za tip…..Web je mocný.

 33. Daňový soumar napsal:

  Možná bych ještě dodal, že je sebevraždou zavedení přímé demokracie u národa, jehož přáním je, aby sousedovi chcípla koza, když ta jeho dojí míň. Už vidím ty referenda ve stylu a máte to zadarmo, případně je to v akci. Nějak totiž nevidím rozdíl mezi generací mladých romů, jejichž cílem je žít z dávek a další velkou částí národa, která si myslí, že stát je hodný pantáta, který se za ně o vše postará. Napřed by se měli naučit lidé tomu, že mají odpovědnost za své konání a činy, že není nic zadarmo a že přerozdělováním a „dotacemi“ nelze nic vytvořit. Pak by se dalo uvažovat o nějaké přímé demokracii.

 34. XXXXX napsal:

  Jo je to tak a tím vodrbáváním moc pěkný.

 35. navaho napsal:

  Děkuji pane Ďásku za reakci, chápu Vaši únavu a nebudu dále rozebírat naše zdravotnictví nebo to jak se žije lidem na slavonicku. Někteří mí přátelé opravdu raději žijí v Austrálii či Izraeli (kde jim sice občas nad hlavou přeletí arabské rakety) než aby se vrátili do České republiky a každá jejich návštěva zde je v tom jen utvrzuje. Já se tak rychle sbalit nemůžu, mám zde příbuzné, kteří moji pomoc potřebují. Většina politiků rozhoduje pod vlivem různých zájmových skupin (stavebních, vodárenských, farmaceutických, energetických atd.) místo aby rozhodovali ve prospěch našich občanů. Vaše rozhodování o D99 by horší nebylo, prostě by jste jen poslechl rozhodnutí poslaneckého klubu. Kdo chce s vlky být musí s nimi výt…
  Zkuste si upéct vlastní chleba, je to otázka pár minut a ještě budete mít provoněnou kuchyni.

 36. navaho napsal:

  Musím trochu upřesnit poslední větu: Zkuste si upéct vlastní chleba, je to otázka pár minut práce. Těsto samozřejmě ještě kyne a pečese. To zabere několik hodin. Výsledkem je chleba, který vám vydrží několik dnů a provoněná kuchyň.

 37. Venca napsal:

  Tomáši,pravda.Pojdˇme se cpát opatovským se sádlem,je výbornej.A taky se k němu hodí i jiný přílohy,jako pečený koleno nebo rovnou celý pečený pašík.No a zalejvat to tou humpoleckou dvanáctkou nebo svijanským a druhý pilíř a jiný ko.ko.tiny nám můžou políbit…

Leave a Reply