Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Odebrat cenu?

Petr Klukan | Úterý, 26. 3. 2013 v 10:30

Závodník s oceněním nejen od sportovců, ale i od města Telče za příkladnou reprezentaci, sedí ve vazbě. A hrozí mu za údajnou loupež vězení. Pokud ho soud uzná vinným, má mu vedení Telče odebrat cenu města? Někteří tvrdí, že by tak učinit mělo, jiní, že nemělo.

Ať už soud dopadne jakkoliv, cena by mu měla zůstat, pokud ji obdržel za sportovní reprezentaci města. Jiná situace by nastala u člověka, který by ocenění získal za výchovnou činnost na dětském táboře, a časem by se provalilo, že dětem kradl ze stanů peníze. Tomu by bylo třeba ocenění exemplárně a hned odebrat.

Existují však mnohem těžší a spornější případy: Představte si třeba spisovatele píšícího skutečně vynikající knihy o ušlechtilosti hodné Nobelovy ceny, který by ve svém skutečném životě lhal a podváděl. Ocenili byste ho?

4 komentářů k článku “Odebrat cenu?”

 1. JD říká:

  Pane Klukane, ještě chvilku počkejte. Já vím že komunisti pomalu přebírají otěže, ale ještě chvíli si musíte počkat na EXEMPLÁRNÍ odebírání titulů a bůhvíco ještě.
  Teď svou touhu po něčem EXEMPLÁRNÍM můžete ukojit třeba když si připomenete mediální šarádu a výši trestů pro žháře(!) z Vítkova.

 2. VladimírV říká:

  Proč do tohoto tahat politiku? Pokud se někdo dopustí úmyslného trestného činu (např. loupeže), je to zavrženíhodná záležitost. Pravidla obecné morálky platí za každého režimu a kdo se jim protiví, musí počítat s adekvátní reakcí společnosti. Tedy ne pouze s trestem. Ocenění občanů čestnými poctami by tedy mělo respektovat i jejich morálku.

 3. Jaroslav Němec říká:

  Jako bývalý sportovec vím, kolik úsilí, dřiny a pokory musí vrcholový sportovec vynaložit, aby byl nejlepší. Pokud super výsledku dosáhl poctivě a bez „pomůcek“ v podobě podpůrných prostředků, tak mu pocty náleží a nebral bych mu je.
  Pokud budu konat jakoukoliv činnost, která není v souladu s platnými právními předpisy nebo zákony, tak musím v případě odhalení počítat s „odměnou“ v podobě trestu. A pokud bude můj přečin souzení hoden a soud rozhodne, že trestem, který mne napraví nebo by mne napravit mohl, bude vězení, tak v souladu se zákonem nechť tomu tak je. S tímto možným výsledkem každý „zločinec“ počítá (i když doufá, že nikdy dopaden nebude). Když už ale dopaden byl a je po zásluze „odměněn“, tak mu neberme jeho potrestání a nechejme jej si tuto odměnu vychutnat až PO OKRAJ – což je v rozporu s nedávnou amnestií – ale o tom bylo napsáno už mnoho.
  Tolik k příspěvku pana Klukana.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I