Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2009 vysokoškolský učitel na VŠP v Jihlavě. www.vystrcil.cz

Dobré úmysly se neobejdou bez dobrých zákonů

Miloš Vystrčil | Středa, 3. 4. 2013 v 8:29

Neznám nikoho, kdo by nebyl ochoten podpořit světový mír, větší bezpečnost na ulicích nebo třeba snížení nepořádku a hluku ve své obci.
Kdybychom se ale po vyjádření své podpory těmto cílům dozvěděli, že podpora světového míru a vyšší bezpečnosti na ulicích by měla být realizována například i prostřednictvím vydání zákona o zákazu všech mobilních telefonů a počítačů nebo kdybychom se dozvěděli, že snížení nepořádku a hluku v naší obci má být realizováno například i vydáním vyhlášky o zákazu vjezdu všech automobilů do naší obce, asi by se nám to moc nelíbilo.


Možná si někdo z vás čtenářů říká, co že vám to tady dnes píši za hlouposti. Pokusím se odpovědět. V poslední době se mi již jako senátorovi – zákonodárci přesně tohle stalo. Různí lidé, různé nezávislé iniciativy a organizace po mně chtějí abych se přihlásil či podepsal podporu odpolitizování státní správy, podporu průhledného financování politických stran, podporu boje proti korupci, podporu boje za průhledný legislativní proces, podporu boje za rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu atd.
Otevřeně přiznávám, že s podepisováním všech takovýchto velmi obecně formulovaných podpor mám docela problém. Ano, také si přeji odpolitizovanou státní správu, průhlednější financování politických stran, méně korupce atd. Přesto, dokud neuvidím a neprostuduji si zákon, který má daná opatření zabezpečit, nic podepisovat nechci a v podobě jakéhosi mého „bianko souhlasu“ (souhlasu bez znalosti celého obsahu zákona a jeho dalších dopadů do života společnosti) ani nebudu.
Nejspíš se zato nedočkám žádné pochvaly. Naopak, některé iniciativy soustředěné dnes například okolo aktivity, která se nazývá Rekonstrukce státu (REST) dnes dokáží napříč stranami poslance a senátory s pomocí a podporou některých médií k vyjádření obecné bezvýhradné podpory jejich bohulibých záměrů nutit způsobem, který není vůbec příjemný a je otázkou, zda nehraničí s politickým vydíráním.
Závěrem si dovolím napsat, že jsem stejně, jak tomu bylo doposud, připraven se všemi, kteří jsou ochotni zlepšit právní prostředí, politickou kulturu a úroveň morálky a demokracie v naší zemi spolupracovat. Doporučuji však, abychom to nedělali podepisováním obecných podpor a natřásáním se před kamerami, ale konkrétní prací a konkrétními diskusemi nad jednotlivými zákony. Jedině takováto práce nás může v oblasti zákonodárné posunout dopředu.
Pravdou je, že hodinové nebo někdy i několikadenní diskuse nad odbornými problémy, ale většinou média příliš nezajímají a tím pádem ten tak svůdný mediální úspěch a popularitu zpravidla nepřinášejí.

Miloš Vystrčil, senátor

59 komentářů k článku “Dobré úmysly se neobejdou bez dobrých zákonů”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Jane měl by jste zájem se občas setkat?

  Něco málo zábavným způsobem o vzniku půjček a bank.
  http://www.youtube.com/watch?v=KXI8dixDeGQ samozřejmě, že kromě obrázkového dokumentu existuje množství knih komentujících tuto problematiku.

  Důležitý je i vznik státních dluhopisů z městských, jejichž startérem byla středověká Itálie. Popisuje ji například kniha Niall Fergusona Vzestup peněz. Či historie vzniku soukromých centrálních bank za pomoci konkrétních monarchů té které země, či reakce zmanipulovaného kongresu Spojených Států těsně před vánocemi v roce 1913. http://www.youtube.com/watch?v=_aEQX0sbEzQ

  Dále konec zlatého standardu ve Spojených Státech v letech 1933, jehož zákonost byla zajištěna i případným několikaletým vězením neuposlechnuvšího občana Spojených Států, v zájmu ukončení Velké hospodářské krize. http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_krize

  Či vznik Brettonwoodského systému a ustavení dolaru jako světového platidla, který však měl životnost pouze 27 let a zanikl v roce 1971 zavřením tzv. zlatého okna ze strany Spojených Států, kdy Spojené Státy již vytiskly takové množství nepodložených dolarů, že ztratily schopnost je světu ve zlatě zplácet tak, jak to od let 1944 Brettonwoodská dohoda zajišťovala. http://cs.wikipedia.org/wiki/Brettonwoodsk%C3%BD_syst%C3%A9m

  A na konec dva medvídci v rozhovoru o tom jak líní odboráři a zaměstnanci vůbec likvidují bankovní systém.

  http://www.youtube.com/watch?v=ziTpzVnU_V8

 2. Radek říká:

  Jsem zvědavý jak se bude občas setkávat Beran s Beranem. Berane dobrá „finta“ k odvedení pozornosti od spojení „Beran=Jan.P“.

 3. Jan P. říká:

  Vážený pane Berane.

  Jistě se oba shodneme na tom, že jednou z příčin současného marasmu u nás je pasivní občanská společnost.Jsem si vědom toho,že i já na tomto stavu nesu také svůj díl viny.
  Flustrace nebo psaní příspěvků v internetové diskuzi poměry ve společnosti nezlepší.Je zatím málo lidí jako jste vy,který se aktivně občanskou formou dokázal zapojit(Ne-základnám).

  Vaši nabídku osobně se setkat neodmítám.

 4. Svatopluk Beran říká:

  Zítra se Jane zůčastním ProAlťácké akce v Praze. Pokud tam budete i vy, mohli bychom se vidět u Václava kolem 15hod, před odchodem protestujících ke Strakovce. Zatím nashle.

 5. Libor Furbacher říká:

  Sssss,virtualni setkani je o pulnoci na hrobe Gottwalda!

 6. Rembrandt říká:

  Dobré úmysly se neobejdou bez dobrých zákonů.
  Jenže dobré zákony se neobejdou bez dobrých politiků.
  A ti u nás nejsou, ledaže by nám třeba Němci půjčili ty své.

 7. Jan.P říká:

  Pane Berane.Bohužel se ProAlťácké akce nemohu zúčastnit.Jistě se najde jiná příležitost možného našeho setkání.
  Přeji všem čtenářům a diskutujícím,který se sobotní demonstrace zúčastní příznivé počasí a dobrý dojem z proběhlé akce.

 8. Berka říká:

  Pane JaneP, co je to prosím „flustrace“ ? Má to něco společného s „flusáním“, neboli pliváním ?

 9. Radek říká:

  Beran se nemůže setkat s Beranem, jaká to škoda pro dva velikány-myslitele tohoto blogu.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I