Blog Jihlavských listů

Tomáš Ďásek
32- Dlouhodobě působím v čestné funkci samozvaného okresního brouka Pytlíka. Všechno znám, nikdo si na mě nepřijde a ve všem mám jasno. V podstatě kdyby se mi z velkých měst nedělala kopřivka, mohl bych se celkem úspěšně ucházet o místo českého prezidenta. Do blogu JL jsem se po delší době opět rozhodl sem tam přispět proto, že je mi hodně smutno nad jeho úrovní, která je ale nakonec jenom odrazem současné české společnosti. Abych ale předešel dalším zbytečným krysoobojživelným válkám, nebudu zásadně nijak reagovat na případné diskuse pod mými blogy a předem děkuji čtenářům a případným diskutujícím za pochopení. Pokud snad někdo pocítí potřebu mi za mé internetové výkřiky osobně vynadat - a nebo prostě jenom tak napsat, těším se na Váš mail - tdasek(a)seznam.cz

Otázka priorit

Tomáš Ďásek | Čtvrtek, 6. 6. 2013 v 22:43

Jdu vám takhle na poštu u vlakového nádraží s blahopřáním pro tetičku Anežku, když náhle spatřím celkem běžný výjev. V zákazu stání (nikoli zastavení) stojí auto, u něho muž bezmocně rozhazující rukama a vedle policista z kategorie městských ve žluté reflexní vestě, s nekompromisním výrazem ve tváři, cosi zapisující do notýsku. Pán se rozčiluje, živě gestikuluje, vysvětluje, přemlouvá – ale nic platno. Muž zákona je neoblomný a pouze vrtí hlavou. Málo platné – předpisy a dopravní značky platí pro všechny. Co na tom, že délku pobytu na poště člověk nijak neovlivní a neodhadne – musí zkrátka počítat s tím, že se těch deset minut nebude dát považovat za dobu nezbytně nutnou k naložení či vyložení nákladu. Co na tom, že pána třeba pošťák nezastihl doma a ten dvacetikilový balík s travní sekačkou z internetového obchodu si teď tedy musí vyzvednout na poště. Parkoviště je odtud přece jenom slabých padesát metrů a pohyb je koneckonců zdravý. Zkrátka jak říkal Švejk, ordung musí bejt. Jednou jim trochu povolíte a za chvíli je z toho anarchie. Já osobně jsem rád, že se v našem městě tak krásně dbá na pořádek a na dodržování zákonů.

Spokojen s tím, jak věci fungují, vydal jsem se k autu, když v tom ve směru od blízké kolonie garáží vyšel muž, vypadající jako hrdina z akčního filmu – tedy vysoký, statný a snědý – který na rameni nesl tři dlouhé zánovní okapové rýny (pro pražáky – žlaby) a nyní kráčel proti mě, jako Ježíš nesoucí si svůj kříž.  Minul mě, pokojně prošel asi dvacet metrů od onoho nekompromisního městského policisty, který mu věnoval jen jediný krátký pohled a rozvážným krokem pomalu zmizel kdesi za rohem.

Když jsem startoval auto, řešení přestupku se konečně chýlilo ke konci. Řidič zjevně rezignoval a se svěšenými rameny přijímal od šerifa potvrzenku. Holt má pán asi prostě blbej den, to se tak někdy stane. A to ještě neví, že až půjde uklidit auto, zjistí že mu z garáže někdo odnesl půlku plechové střechy. Asi vítr. To víte – Vysočina…

6 komentářů k článku “Otázka priorit”

 1. Drbal J říká:

  Nečekaně souhlas! Teda ne se vším, ale chování a priority městských STRÁŽNÍKŮ to popisuje docela věrně.

 2. XXXXX říká:

  Jo kamaráde pořádek musí bejt.

 3. Fejinka říká:

  Jó pane Ďásku, ta naše minorita má proti majoritě jiné výhody, které ta majorita nemá, raději je nepřipomínat, jenom to naštve tu zmiňovanou majoritu (stačí co chodí po e-mailu). A vrátí se až když je po konfliktu. Tady by stačilo vzít si příklad ze Švýcarska.

 4. Fejinka říká:

  Nějak mi z toho komentáře vypadly věty o „botičkářích“ o jejich akcích , ve kterých se jedná o minoritu.

 5. Anička říká:

  Velmi pěkně píšete, jen vás chci upozornit na jednu věc – podle mého názoru máte mít za slovem POHLED čárku, je tam vložená věta vedlejší. Jinak se totiž mění význam vět. Aspoň si to myslím…:-)

  cituji: Minul mě, pokojně prošel asi dvacet metrů od onoho nekompromisního městského policisty, který mu věnoval jen jediný krátký pohled a rozvážným krokem pomalu zmizel kdesi za rohem.

 6. Tomáš Ďásek říká:

  Jéje, kdepak já a pravopis…

  Navíc – to víte, když člověk píše něco zadarmo, tak kdyby to měl po sobě ještě kontrolovat, kam by přišel 🙂

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I