Blog Jihlavských listů

Tomáš Ďásek
32- Dlouhodobě působím v čestné funkci samozvaného okresního brouka Pytlíka. Všechno znám, nikdo si na mě nepřijde a ve všem mám jasno. V podstatě kdyby se mi z velkých měst nedělala kopřivka, mohl bych se celkem úspěšně ucházet o místo českého prezidenta. Do blogu JL jsem se po delší době opět rozhodl sem tam přispět proto, že je mi hodně smutno nad jeho úrovní, která je ale nakonec jenom odrazem současné české společnosti. Abych ale předešel dalším zbytečným krysoobojživelným válkám, nebudu zásadně nijak reagovat na případné diskuse pod mými blogy a předem děkuji čtenářům a případným diskutujícím za pochopení. Pokud snad někdo pocítí potřebu mi za mé internetové výkřiky osobně vynadat - a nebo prostě jenom tak napsat, těším se na Váš mail - tdasek(a)seznam.cz

Všeobecná spokojenost

Tomáš Ďásek | Středa, 26. 6. 2013 v 20:59

Tak tady konečně máme nějaké další vzrůšo. Starý lišák Zeman po vzoru Jiráskových Proti Všem vypálil rybník politikům a jejich stranám, udělal se sám pro sebe a prostřednictvím bývalého kandidáta KSČ i ministra financí pana Rusnoka buduje vládu svých kamarádíčků. Ukazuje tak svoji převahu a vrací úder všem, kteří mu házeli klacky pod nohy při obou prezidentských volbách, jichž se v průběhu deseti let účastnil. Současná vládní koalice si to ale nenechá líbit a pomocí zákonných prostředků prosadí to, aby mohla vládnout dále – případně sociální demokracie vyvolá co nejrychlejší předčasné volby. Zeman nicméně po Klausově vzoru zase jednou vytřel zrak všem a dal naší zemi úřednickou vládu, kterou NIKDO nechce…

Je to tak ale doopravdy ? Zkusme se nad tím zcela střízlivě zamyslet a nedívat se na celou věc pouze optikou SDO (neboli Standardního Důvěřivého Občana) krmeného médii. Není pravda nakonec třeba úplně opačná ? Proberme si to postupně po jednotlivých stranách…

ODS se potácí v krizi, v jaké ještě nikdy nebyla. Její aktuální volební preference připomínají únorový teploměr a nemá voličům absolutně co nabídnout – ani program a hlavně ani osobnost, která by ho dokázala prezentovat. Tradičním způsobem ODS je instalace nějaké „čisté tváře“ dopředu na pódium, aby kompars a kulisáci mohli zůstat stejní. Momentálně vytáhli jako poněkud tristní trumf paní Němcovou, která hned deklarovala, že by v případné „své“ vládě nedělala žádné personální změny. Vzpomeňme si, jak to bylo kdysi s premiérem Topolánkem. Jeho rozhovor, v němž se trochu nelichotivě rozpovídal o jistých menšinách (v podstatě upřímně řečeno přesně tak, jak se o nich baví 90% národa) a který „náhodně“ vyplaval na veřejnost, byl záminkou k jeho odstranění. Do čela byl tehdy nainstalován pan Nemastný – Neslaný – Nečas. A karavana zase kráčela dál. Je to klasická taktika ODS – bohužel kopírovaná třeba i v Jihlavě, kde v místní organizaci neustále různé šedé eminence tahají za nitky a obratně manipulují vším, čím se dá a kterým levicové strany mohou jenom blahořečit za to, jak se požírají navzájem… Ale raději honem zpátky do Prahy. ODS je tedy v totálním rozkladu. Co potřebuje ? Potřebuje hlavně čas, aby si mohla dostatečně olízat rány a aby mohla zalovit v regionálních depozitářích, nenajde-li tam pár zajímavých neokoukaných tváří pro příští volby. Její deklarace o tom, jak je připravena dále vládnout, není možné brát vážně. Samozřejmě veřejně to velení ODS přiznat nemůže a musí tu hru hrát dál – ale v podstatě jim stávající stav zcela vyhovuje. Úřednická vláda jim totiž dá onen potřebný čas a navíc je předpoklad, že nový kabinet bude pokračovat minimálně v části jimi započatých nepopulárních reforem.

ČSSD ? Halasně křičí po předčasných volbách – a zdánlivě zcela pochopitelně. Momentálně totiž mají největší možné volební preference a volby by vyhráli na plné čáře. Jenže… Jenže jak říkával Václav Havel – naše země nevzkvétá. Nahromadilo se hodně problémů a protože jsme si přece jen dlouho užívali víc, než by bylo zdrávo, nějaké (ať už v jakékoli podobě) reformy prostě budou muset být. Sobotkovy výkřiky o tom, jak po nástupu k moci okamžitě vrátí DPH zpět na 20%, jak zruší druhý pilíř, jak zvednou minimální mzdu a podobně, jsou bohužel čirá demagogie a utopie. I sebevíc socialistická vláda bude muset škrtat. Zlořádovi Kalouskovi neustále předhazují vysoký schodek státního rozpočtu. Nyní je třeba sestavit rozpočet nový – a nedělejme si iluze, že bude moci být vyrovnaný. Schodek bohužel bude muset být minimálně stejný jako byl letos. Není tedy ve skutečnosti pro ČSSD lepší, když ho (samozřejmě naoko s velkými výhradami a žehráním) nechají schválit novou úřednickou vládu – aby pak jednoduše po nástupu k moci mohli říci „jo, to my ne. To všechno ti před náma. My už s tím teď nic dělat nemůžeme“ ? Svoje vítězství ve volbách mají jisté určitě i za půl roku, takže v podstatě není moc kam spěchat. Nechejme Rusnoka (který je mimochodem opravdu odborníkem a erudovaným ekonomem – narozdíl třeba od p. Sobotky) ať udělá potřebnou špinavou práci za nás a pak si na jaře v klidu sedněme do uvolněných křesílek.

TOP09 je na tom podobně. Kalousek už několikrát prokázal svoji velkou politickou řekněme flexibilitu. Kdoví, zda-li v příští sněmovně zase nebude moci být vítězné straně nějak užitečný. Před volbami se trochu stáhne a žezlo opět přenechá poněkud nepochopitelně glorifikovanému Schwarzenbergovi, který z voličů svým roztomilým hospodským žvatláním nějaká procenta jistě vydoluje. Momentálně nemají moc co ztratit. Sám Kalousek pravda přijde o svoje ministerské křeslo, ale na pracáku ho určitě nepotkáte – poněvadž je navíc mimo jiné i poslancem…

No a prazvláštní útvar jménem LIDEM je na tom tak, že rozpuštění sněmovny by znamenalo více než pravděpodobně jeho definitivní pád do propadliště dějin. Nemá tedy sebemenší důvod hlasovat pro konec stávajícího parlamentu. Pokračování dasavadní vlády s jejich účastí je pro ně také nedobré – protože když nyní načas zmizí z první linie, pár voličů možná zapomene a ve volbách opět naletí na proklamace paní Peake o boji s korupcí a podobně. Tři, čtyři křesílka by tak tedy mohli třeba zase získat.

Aha – zapomněl jsem na KSČM. Ta je v pohodě úplně nejvíc. Pro ni je každá varianta bezproblémová. Může naprosto v klidu dál zůstat v roli zdánlivě nezúčastněného pozorovatele a čekat, jak to všechno dopadne.

Nechci být špatným prorokem, ale osobně si myslím, že vůbec není nerálná varianta, kdy se po prvotním křiku nové úřednické vládě potichoučku povede získat podporu z pravice i levice a nakonec bude fungovat klidně třeba i do jara. O Miloši Zemanovi si můžeme jistě myslet cokoliv. Ovšem stavět ho prvoplánově pouze do role egoistického mstivého starého opilce by byla velká chyba. Stejně jako prezident bývalý je to totiž prudce inteligentní hráč každým coulem. Vždycky přemýšlí několik tahů dopředu. Opravdu si myslíte, že by mu stálo za to dělat tak teatrální gesto bez předchozích neveřejných konzultací s ostatní politickou elitou, a především bez toho, aby měl alespoň minimální záruku, že jím zvolený koncept bude životaschopný ?

                                                                                                  

Na základě předchozích zkušeností a na základě vlastního rozhodnutí bych rád upozornil případné diskutující, aby svoje příspěvky omezili na maximální délku 1000 znaků. Překročení tohoto limitu budu jakožto autor tohoto blogu osobně nekompromisně korigovat. Děkuji za pochopení.

 

53 komentářů k článku “Všeobecná spokojenost”

  1. Tomáš Ďásek říká:

    Tak to bude za chvilku půl roku od doby, kdy jsem psal tenhle příspěvek – a milá vláda, které tehdy oficiálně nedával málem ani týden, nám tady dle mého tehdejšího předpokladu pořád ještě vesele funguje. A ještě nějaký čas určitě fungovat bude.

    Ale vidíte, jak se teď všem náramně hodí. Rozpočet, který není úsporný ani v nejmenším (po čemž halasně volaly před volbami všechny strany) bude relativně hladce schválen a každý bude moci říci – „to ne my, to Rusnok, Fišer a spol. My jsme to museli schválit, aby se naše milovaná země nedostala do problémů“.

    Ani raději nechci říkat – Já to říkal 🙂

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I