Sociální inženýři vystrkují drápky

Sociální demokraté v čele s Františkem Bublanem přišli v Senátu s novým návrhem, chtějí zakázat prodej o sedmi z celkem třinácti státních a ostatních svátků. Zákaz se tedy týká jen zhruba poloviny z celkového počtu svátků a navíc se týká jen některých prodejen. Konkrétně těch, jejichž prodejní plocha přesahuje 200 m2. Za porušení zákazu pak navrhují sociální demokraté ukládat pokuty až do výše 1 mil. Kč. Tedy ve stejné výši jako hrozí například provozovatelům potravinářských podniků za šizení jakosti potravin. Za opakované porušení pak navrhují pokutu až do 5 mil. Kč.

Cílem navrhovaného zákona je údajně pomoci sladění pracovního a rodinného života, jak si prý přeje a prosazuje Evropská unie.

 

Jaká bude realita?

Asi jsme si již všimli, že Evropská unie také prosazuje odstranění jakéhokoliv typu diskriminace nebo chcete-li nerovného přístupu. Musím se tedy zeptat, jak se tento princip slučuje s navrhovaným zákazem?

Proč se zákaz týká jen některých svátku?

Proč se zákaz týká jen některých prodejen, a tedy jen některých pracovníků v obchodech?

Proč se zákaz také netýká například novinářů, televizních a rozhlasových pracovníků? Ti přece pracují o všech svátcích.

Proč sociální demokracie neřeší také práci v třísměnném provozu? Tam je přece sladění pracovního a rodinného života neméně významný problém.

Jak vědí sociální demokraté, že když budou lidé moci být o svátcích doma, že se budou více věnovat rodině a nebudou se třeba celý den věnovat koukání na televizi nebo sezení (v kupodivu otevřené) restauraci? Není ta příčina krize rodinného života náhodou někde úplně jinde?

Není to náhodou tak, že celá sociálně demokratická iniciativa je jenom populismus spojený s nedomyšleným sociálním inženýrstvím, které je navíc zdrojem nerovného přístupu? Pokud skutečně chceme něco zakázat, není přece možné to udělat tak, aby zákaz platil jen někdy a jen pro někoho. Jediným důsledkem v tom případě bude vymýšlení, jak zákon obejít, nárůst dalších podvůdků a hledání třetích cest.

 

Mají mít tedy obchody o svátcích otevřeno?

Nevím, jestli mají být obchody o svátcích otevřené nebo zavřené. Žádný obchod nevlastním, ale kdybych nějaký měl, rozhodoval bych se patrně podle toho, jestli chtějí mí zákaznici o svátcích nakupovat a také podle toho, jestli a za jakých podmínek jsou ochotni mí zaměstnanci v tyto dny pracovat?

Právě to je výhoda svobodného přístupu, na místo jednoho univerzálního řešení, které může být pro někoho výhodné a pro jiného nevýhodné, umožňuje svoboda rozhodování zohlednit mnohem větší množství informací a v celkovém výsledku tak nabídnout všem zúčastněným různá řešení, která není možné definovat žádným zákonem ani nařízením.

Návrh, který tak má dle vyjádření předkladatelů pomoci jedné určité skupině osob, tak ve svých důsledcích škodí všem. Zaměstnanci i zaměstnavatelé vydělají méně peněz. Spotřebitelé si nebudou moci nakoupit.

Přitom, proč mi má stát zakazovat pracovat, když pracovat chci a mohu? Přece lidé chodí do práce mimo jiné (často především) proto, aby vydělávali peníze. „Dobro“ z dílny levice by tak v praxi připravilo spoustu lidí o možnost výdělku a některé dost možná i o práci úplně. Něco takového, bychom rozhodně chtít neměli.

 

Miloš Vystrčil
senátor za Jihlavsko, Dačicko a Slavonicko,
1. místopředseda senátorského klubu ODS

 

28 Responses to “Sociální inženýři vystrkují drápky”

 1. Svatopluk Beran napsal:

  Na vaše sofisticky kladené otázky pane Vystrčile lze reagovat zcela jednoduše. Zdaleka ne všichni občané této planety jsou NEOLIBERÁLNÍ INŽENÝŘI S ORLÝMI DRÁPY a SACÍMI SCHOPNOSTMI vaší strany pane senátore. Některé strany zastupují v demokratických společnostech i SOCIÁLNÍ INŽENÝŘI s drápky. Vy osobně se s tím budete muset – doufejme že bez vlastního sebepoškozování – poprat.

 2. VladimírV napsal:

  Prosazování zákazu práce nedělích bych očekával spíše od lidovců. Ti vycházejí z teze:“ Modli se a pracuj“. Prosazují neděli jako den, kdy by si člověk měl odpočinout od práce a taky měl čas na návštěvu bohoslužby v kostele. Pokud jde o prodejní dobu obchodů, ta je modelována nejen poptávkou, ale také i změnou kultury naší společnosti, kdy se návštěvy obchodních center stávají jakýmsi druhem víkendové zábavy. V daném případě je opravdu v dispozici jedince, jak si naloží se svým časem. Pokud jde o obsluhující personál, změna pracovní doby (pochopitelně zkrácení pracovního úvazku) by měla negativní dopad na jejich již beztak mizernou mzdu.

 3. Berka napsal:

  Mě to přijde taky jako hovadina. Jen další regulace. Ovšem k tomu zviditelňování – docela by mě pane senátore zajímalo, kdy se něčím pořádným zviditelníte vy. Zatím jsem já osobně nějak nezaregistroval jakoukoli vaši výraznější aktivitu v senátu. Že byste třeba navrhl či prosadil něco užitečného…

 4. XXXXX napsal:

  Pan senátor na tebe se__re nějakej Berka mu za odpověď nestojí, teda doposud mu v tomhle blogu za to nestál nikdo, on to sem vybleje a tím si splnil svou čárku, názory lidí ho nezajímají. Leda by se mu to omylem otevřelo znovu a vyprovokoval ho můj komentář, aby dokázal, že láska k voliči je nezměrná. No ale to on ho spíš smaže. Zajímalo by mě jestli někdy blogoval o něčem jiným než o tom, že socani jsou děv__ky proradný. Osobně si to nepamatuju, nicméně narozdíl třeba od bývalého Pana Čistého omyl připouštím.
  No a volno. Já si naopak myslím, že je to dobře. Lidi v supermarketech stejně berou kulový a šaškovat na Štědrej den někde v Kaufláči a dělat kašpárka vobejdům co si nedokážou nakoupit včas, místo toho aby doma s děckama strojil stromek je určitě nesmírná zábava. Já jsem za svých 47 roků nikdy nepotřeboval nakupovat na Štědrý den nebo na Nový rok, nebo na Velikonoční pondělí. Narozdíl od pana senátora rozumím tomu, že tohle jsou rodinné svátky, kdy jsou lidi doma a třeba i čumí na bednu a nepotřebují vymetat krámy a putiky. Co je na tom složitýho na pochopení. A ty ostatní státní svátky, – smích. Nějaký svátky práce, věrozvěsti, a listopadovej převrat a co já vím co ještě to jsou jen volný dny pro lidi. Já sice vím, že se udály strašlivě důležitý věci, ale ty dneska v době kdy má každej setsakra vysoko do žlábu nezajímají. Státní kasa by určitě mnohem víc ocenila, kdyby se tyhle kravský rádobystátky zrušily. Že by to krom zviditelňování se politiků, kteří teda zatím ještě nejsou v báni, slavil ještě někdo jinej o tom teda nevím.
  Ale po pravdě jestli se bude prodávat, nebo jestli zavřou i pumpy je mi celkem šumák, protože se mě to netýká. Těm co se jich to ale týká to nejspíš jedno nebude.

 5. Svatopluk Beran napsal:

  Česká pravice v podání ODS, kterou pan senátor Vystrčil reprezentuje, vytáhla neoliberální drápy hned po 89 roce. Nejsem si jist jestli drápky sociálního státu budou na ty drápy amorálního tržního systému stačit.

  http://www.youtube.com/watch?v=vpSsdeU-qHw

 6. Jan P. napsal:

  O tématu zakázat prodej ve vybraných svátcích se mluví také v Rakousku,Německu nebo Polsku.

  Zákaz nedělního prodeje prosazují v Polsku dlouhodobě odboráři. Říkají třeba, „že už v roce 2006, kdy Solidarita začala mluvit o nedělním zákazu prodeje, zaměstnavatelé strašili, že budou muset propustit až 7 procent pracovníků. Zákaz do téhle chvíle není, a od té doby se zaměstnanost, podle prodejní sítě, snížila o 40 až 60 procent. Pracovníci, kteří zůstali, si musejí poradit s úkoly, které byly dříve rozděleny mezi dvě i tři osoby.“ A dodávají, že když dojde na svátek, protože v Polsku už se podařilo prosadit zákaz prodeje během dvanácti svátků v roce, tak je vyšší frekvence nakupujících v den či odpoledne před ním.

  Podobu kampaně určují odkazy ke křesťanství, resp. katolicismu, a tedy svěcení neděle jako volného dne. Odtud hesla jako „Vraťte nám na neděli rodiče“ anebo „Pane Bože, zařiď, aby se mnou byla máma v neděli doma. / Rodiče nenakupujte v neděli“, která jsou kombinována s obrázky smutných dětí – u prázdného stolu nebo třeba s hlavou v dlaních v nákupním košíku. Nebylo také náhodou, že kampaň polských odborářů za zákaz nedělního prodeje začala letos v první únorovou neděli před katovickou katedrálou.

  Českým Senátem prošel v poslední červnový týden návrh zákona, který by zákazal prodej ve vybraných svátcích v České republice. Sněmovna, pokud se sama dřív nerozpustí, návrh bezpochyby zamítne. Je ale dobře, že se o tématu mluví, když už se k němu nevedou kampaně (jako ve zmiňovaném Rakousku, Německu nebo Polsku).
  Senátor Miloš Vystrčil(ODS) ve svém textu ,,Sociální inženýři vystrkují drábky“ kritizuje návrh sociálních demokratů,že chtějí zakázat prodej o sedmi z celkem třinácti státních a ostatních svátků.Senátor MV dále píše: Cílem navrhovaného zákona je údajně pomoci sladění pracovního a rodinného života, jak si prý přeje a prosazuje Evropská unie.Není to náhodou tak, že celá sociálně demokratická iniciativa je jenom populismus spojený s nedomyšleným sociálním inženýrstvím, které je navíc zdrojem nerovného přístupu?

  Většina řadových zaměstnanců větších nákupních středisek s odborovým svazem řadu let v Česku dlouhodobě také usiluje o navrhovaný zákon. Kdo jiný má navrhovaný zákon předkládat než levicová politická strana,která mimo jiné by měla obhajovat práva zaměstnanců.

  Senátor MV např.argumentuje:Není to náhodou tak, že celá sociálně demokratická iniciativa je jenom populismus spojený s nedomyšleným sociálním inženýrstvím, které je navíc zdrojem nerovného přístupu?

  Zdroj nerovného přístupu byla především doména politiky ODS posledních 20 let u nás.
  Nevím jaké zkušenosti nebo informace z řadou regulací ve vyspělých státech západní Evropy a USA senátor MV má? Může být upřímně rád,že trvale žije postkomunistickém Česku.

 7. kurtis napsal:

  Vystrčil patří tam kam Nagyová !!!!!!

 8. Zítek napsal:

  To Kurtis: Kam patříte vy?

 9. Fejinka napsal:

  Nevím proč by nemohly být zavřeny obchody i v neděli, včetně všech jmenovaných svátků, obdobně jako v Rakousku. Kecy o tom, že si to přejí zákazníci, tak i zaměstnanci obchodů jsou pofiderní. Ti první jsou líní a pohodlní si nakoupit dříve a ti druzí, ne všichni, se snaží si vylepšit své mizerné platy příplatky za práci o svátcích a dnech klidu. Hlavně je to vše populistické, pane senátore.

 10. Daňový soumar napsal:

  A proč mají lidé vůbec pracovat v nepřetržitých provozech ? Proč by se to mělo týkat jen obchodů ? A proč by měli lidé vůbec pracovat ? Vždyť bychom mohli všichni žít ze společného bohatství nás všech. Proč bychom se měli přzpůsobovat diktátu trhu, když můžeme žít jako nepřizpůsobiví ?

 11. Zítek napsal:

  Nevím proč se toto ,,nepopulistické,, opatření socialistů nemá týkat železničářů?Nemůžeme být přece líní cestovat ve všední dny místo ve svátek. Odpoví mi někdo ze zastánců toho opatření?

 12. Anička napsal:

  Odpovím Vám podle sebe a nemusíte se mnou souhlasit, píšu tak, jak si to myslím…

  Člověk není robot, aby dělal nostop. Jiná věc je to, že si nakoupíme potraviny na několik dní a jiná věc je to, že odpočíváme formou třeba cestování…Neděle a svátky k tomu vyhrazené mají sloužit k odpočinku, aby se člověk zastavil a odpočinul. Od našich předků se máme co učit. Copak neznáte přísloví…Pomni, abys den sváteční světil? Naši předkové rozuměli přírodě i lidskému tělu.A tak na neděli ustala veškerá práce a dělalo se jen nejnutnější. A jídlo lze nakoupit na pár dnů dopředu.Nelze všal nahradit lékařskou péči či služby hasičů atd…I sobotu a neděli jsou omezené spoje, to je pravda a do některých míst se vůbec nedostanete:-(((( Nemusí to být nějaké striktní nařízení od státu, ale každý obchodník by měl zvážit sám podle sebe, jak to s tou nedělí udělá. Máme právo svobodného rozhodování, ale věřte, že sílu, kterou člověk načerpá v neděli, je požehnáním pro člověka…Kdybych byla obchodnice, opravdu nevím, co bych zvolila… Mají to moc těžké v dnešní době, ale asi tak po týdnu přemýšlení bych se asi přiklonila k nedělnímu volnu:-))).A tak rozhodnutí by mělo být na každém obchodníkovi podle jeho nejlepšího svědomí a vědomí…Hezký den:-)

 13. Svatopluk Beran napsal:

  Na nemožnosti nákupu rohlíku či jabka o svátcích se ekonomika a bezpečnost moderní společnosti nenaruší a nezastaví. Bez některých konkrétních vymožeností dnešní společnosti, oproti chodu života prvobytně pospolné společnosti, jako například odstavení elektrárny, policejní stanice, dopravní obslužnosti, zdravotní služby atd. není možný chod na začátku třetího tisíciletí ani ve dnech či běžných hodinách pracovního odpočinku většiny. Jsem přesvědčen že tyto skutečnosti jsou si narozdíl od některých zdejších přispěvatelů schopny uvědomit i školní děti.

 14. Tomáš Ďásek napsal:

  Proboha, stačí se podívat jak je v sobotu a v neděli narvaný parkoviště u Kauflandu nebo Hypernovy. Ty lačné zákazníky tam někdo posílá ? Kde není poptávka, není ani nabídka. Kdyby o svátcích a o víkendu do obchodu nikdo nepáchnul, tak se nebojte, že by je jejich provozovatelé měli otevřené.

  Aničko, řekněte panu farářovi, ať v rámci toho Vašeho „přísloví“ – ve skutečnosti je to přímo třetí přikázání (v pravoslavné a židovské věrouce tedy čtvrté) lidem ráno na mši řekne, že nedělní návštěva supermarketu se s ním neslučuje, případně mu doporučte, ať při kázání nějak šikovně použije druhou kapitolu, verš třináctý evangelia podle Jana – kterak penězoměnci a kupci z chrámu vyhnáni byli.

  Náš národ je přece tak veskrze pobožný (vždyť i bývalý premiér Nečas o sobě prohlásil, že je praktikující katolík – totéž i bývalý prezident děd Vševěd), že slovo boží udělá víc, než deset evropských směrnic 🙂

 15. XXXXX napsal:

  Zítku, že seš debil bylo jasný dávno. Tví železničáři nevím proč by nemohli mít v uvedené dni volno taky. Vlakem stejně skoro nikdo nejezdí a nákladní den počkají. Demagogie? Asi jako vlastní otázka na železničáře. Asi jako požadavek tvého předříkávače na odvolání Ištvana, asi tak jako nevinnost jeho tří exposranců.
  Tomáš: Hele tys byl někdy v neděli nakupovat? Nebyl viď. jak taky venkovani musej o víkendu makat na svým. Ikdyž Luka jsou vlasně asi městys co 🙂 ? To je totiž záležitostí čistě měšťáků, je to dnešní městský folklór. Místo na chatu, na výlet na vandr – na nákup do kaufláče. Pohodlný, společensky uznávaný a užitečný :-(.A pak že je krize. Praktikující katolík to praktikoval s konkubínou tak dlouho, až mu ji Bůh za trest šoupl do očistce. Ale z toho mi vychází, že víc musela praktikovat ona. Nebo že by nějaký druh nebezské imunity.

 16. Fejinka napsal:

  To, že jsou o víkendu parkoviště plná aut je normální, protože obchodníci dělají právě na tyto dny zvláštní zajímavé slevové akce (viz reklamní upoutávky) a řada lidí , která nemá co na práci doma, tak si tam ráda vyrazí (důvody jsou různé). Když bude zavřeno, tak tam asi nikdo nepojede, je to o zvyku a každý si udělá svůj vlastní“rozvrh“ nákupu během pracovního týdne. Obchodníci určitě zkrátka nepřijdou, na to dám krk. Co potřebuji, to si koupit musím. A jen tak mimochodem, aspoň vidíte, jak si lidé „váží“ našich státních svátků a kde je mají…

 17. Zítek napsal:

  To xxxxx…myslím, že vaše vyjadřování svědčí o nějakém traumatu z dětství, nechte se prosím léčit, nebo si zaplaťte kurs slušného chování, taková žumpa jako vy už tady opravdu dlouho nebyla. Pardon, určitě by vám prospěl kurs mateřského jazyka, przníte ho neskutečným způsobem, ale na druhou stranu urážky od takového ,,myslitele,, naopak potěší, díky.

 18. Tomáš Ďásek napsal:

  XXXXX – no…když už se zde mluví o pánubohu…před ním se lhát nemá…

  Upřímně přiznávám, že minulý měsíc mi přijel v neděli odpoledne nečekaně cyklisticky zaměřený kamarád z Jihlavy na návštěvu a já neměl doma ani kus piva. Takže jsem musel zofort k vietnamcovi pro šest lahvových – místo abych den sváteční světil.

  Vím – bude kruté to o posledním soudu nějak obhajovat. Poslaneckou imunitu totiž bohužel nemám…

 19. Svatopluk Beran napsal:

  Pravicoví neoliberální inženýři vystrkují drápy.

  Plagiát

  Čl. 5 Ústavy říká, že náš politický systém je založený na soutěži politických stran, které respektují demokratické principy. Za demokratický princip lze jistě považovat čl. 2, že lid je zdrojem politické moci. U nás je tato lidová moc vykonávána nepřímo tedy poslanci alias také Tluchořem, Fuksou a Šnajdrem. Ti svůj poslanecký mandát získali ve volbách a na půdě Sněmovny se tedy mohou pohybovat a provozovat politiku jenom proto, že jim občané cosi dali – dali jim moc, aby jednali v jejich zájmu. POSLANECKÝ MANDÁT je tedy DEMOKRATICKÝ STATEK, který znamená moc, má také svou hodnotu, ale hlavně je složen ze závazků vůči občanům, kteří politikům dali důvěru ve volbách, aby HÁJILI JEJICH ZÁJMY. Poslanecký mandát není žádný SOUKROMÝ STATEK, se kterým by se dalo OBCHODOVAT. Pokud jej někdo zobchoduje, tak PODKOPÁVÁ ZÁKLADY DEMOKRACIE. Když tedy někdo takový obchod považuje za demokratickou politickou činnost, neví, co říká. Tato řeč vlastně zastupitelskou demokracii zaměňuje za ELASTICKOU OLIGARCHII, KDE ELITA SVOU MOC umně využívá k SOUKROMÉMU PROSPĚCHU a věci jako VOLBY a ZÁVAZKY VŮČI OBČANŮM jsou jim k smíchu.

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-znoj.php?itemid=20519

 20. XXXXX napsal:

  Tomáš: je to zásadní nedostatek nemít doma lahváče to souhlasím, ale budiž ti odpuštěno, že jsi se přiznal a že to bylo koupeno u vietnamčíka. Ten česky stejně nerozumí, tak bude mít zákony na salámu.

  Zítek:Žumpa jsi sám, ty a celá ta tvoje modře pomatlaná strana zlodějů a handlířů. Jediný čím se lišíte od komančů je, že nezabíjíte lidi ve jménu ideologie. Jinak jste úplně stejní demagogové. Slušně hovořící hovada. Jedno vedle druhýho. Počínaje Nečasem přes huhňu z knihkupectví až po bývalého nevinného poslance Tlučtchoře.

 21. Zátek napsal:

  No, nevím x, jestli jste vy rudý, asi ano, když to tak berete, ale negramota a hulvát jste určitě. Díky, že to potvrzujete, je dobře vidět, jací analfabeti kopou za levici. Ani si neumíte spočítat, jak jim tím prokazujete medvědí službu. Já vám děkuji.

 22. Venca napsal:

  Asi nejlepší by bylo,nahnat ty pohodlný prasátka,co si krátí víkend nakupováním,na neděli do těch jejich fabrik na dvanáctihodinovou směnu a bez příplatků.To by bylo řevu.

  S tou biblí to nebude asi tak horký.Myslím,že členové katolické strany používali a používají některé stránky na vytírání zádele.ale to už kdysi chtěl řešit nějakej Hus a dostal za to zájezd k jezeru s opalováním.

  A ty nešťastný lahváče mi taky vyschly. Asiata po ruce nemám a na točený je ještě brzo. Ale v pátek do super hyper ještě můžu,že jo? 😀

 23. Berka napsal:

  Asi by se to dalo spojit s dalším článkem – o návštěvníkách. Ti myslím taky nakonec začli ty amarouny destilovat.

 24. XXXXX napsal:

  Zítek: Lepší být negramotou a hulvátem přes hubu, než dobytkem přes myšlenky Zítku.

 25. Zítek napsal:

  To malé x….já jsem rád, že se tady prezentujete jako negramota…už jsem vám poděkoval…..někdo prostě nízké IQ kompenzuje nadávkami, proč ne?

 26. Libor Furbacher napsal:

  Wow ,tolik povyku kvuli otevreni v nedeli
  Anicko ,i kdyz je otevreno v sobotu a nedeli ,to jeste neznamena ze vsichni zamestnanci delaji sedm dni v tydnu.Dostanou volno jine dny,nebo se to da resit ze se najmou part time studenti a nebo duchodci.
  A ze to je pouze vyhoda pro lidi z mesta to je dost nepravdepodobne .Protoze pokud lide z vesnic nepracuji v meste,tak si cely tyden nakupuiji ty spekacky a dalsi laskominy v sousedskych obchodech ,ale na poradny nakup se obycejne dostane az na weekend ,aby stihl veskere ty slevy coz mu samozrejme mala samoobsluha nemuze nabydnout.A co se tyce kvality na to je odpoved zde na link .Penize mluvi.
  http://life.ihned.cz/c1-58614640-pruzkum-zjistil-ze-cesi-chteji-spis-levne-nez-kvalitni-potraviny

  A co se tyce nabozenstvi v teto debate,“Thou shalt not take the name of the Lord thy God in vain “.

 27. Tomáš Ďásek napsal:

  Oh…King James Version – pokud se nemýlím ?

  To víte pane Furbacher, kdepak jihlaváci – my jsme akorát banda nekřesťanskejch psů 🙂

 28. XXXXX napsal:

  Asi takhle. Ať si kdo chce co chce otevírá kdy chce. Já rozhodně v neděli pracovat nebudu a nakupovat taktéž nebudu. Jen by mě zajímalo co je to ten „poradny nakup“. To se někam jezdí radit?

Leave a Reply