Blog Jihlavských listů

Ivo Strejček
52- Od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu za ODS. Narozen 11. ledna 1962 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Brně. V letech 1996/97 byl tiskovým mluvčím předsedy vlády Václava Klause a vlády ČR. Od roku 1998 do roku 2010 byl členem Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou. V Evropském parlamentu působí v hospodářském a měnovém výboru a jako náhradník v zemědělském výboru. Je členem delegace Evropského parlamentu pro spolupráci s Čínou. Je ženatý a má dvě děti.

Protiromské demonstrace

Ivo Strejček | Středa, 28. 8. 2013 v 12:46

Je pochopitelné, že veškerá média nyní upírají zrak k tomu, jak bude postupovat prezident Zeman a jak na jeho postup budou reagovat politické strany. Je jasné, že veškerá pozornost je upřena na předčasné volby s očekáváním, že si to voliči u volebních uren „nějak“ se svými politiky vyřídí a že dojde k jakési zázračné obrodě Poslanecké sněmovny novými, odkudsi spadlými, a tudíž nezkaženými politiky.

Ve stínu těchto hlavních politických zpráv proběhla letmá informace o tom, že se na víkend chystaly další protiromské demonstrace v několika českých městech.

Politika se natolik dlouho tvářila, že ji problém soužití menšin s většinou nezajímá, až došlo k rostoucímu – samovolnému – průchodu napětí mezi místními občany a menšinami neochotnými jakkoliv s většinou žít v přijatelném a korektním vztahu. Tak dlouho si politika všímala sebe sama, až se část většiny rozhodla způsobem demonstrativním vyjádřit svůj názor.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva nedávno vyzval Českou republiku, aby její vláda a její úřady už konečně něco udělali s protiromskými náladami.

Jako poslanec Evropského parlamentu takové stále se opakující výzvy znám. Obvykle přicházejí ze zemí, kde mají svých starostí dost, a obvykle jsou založeny, bohužel, na účelově pokřivených informacích našich vlastních českých „občanských“ uskupení, která ráda (bůhví proč) žádají zahraniční instituce, aby u nás „zjednaly“ pořádek.

Problém je závažný. Co vede stále více normálních občanů k tomu, aby vyšli do ulic upozornit svou vládu a své politiky, že mají intenzivní obavu o ochranu svých občanských práv? Jak je možné, že běžní a spořádaní občané vyrazí v proudu demonstrovat, že „jejich“ vláda po léta nespravedlivě nadržuje menšině, která činí jen velmi málo, aby se s okolním – většinovým – prostředím sžila? To vše v prostoru, ve kterém jsou média permanentně na straně menšiny.

Zdá se, že již nelze strkat hlavu do písku a tvářit se, že se to nějak vyřeší. Obávám se, že sílící protiromské demonstrace jsou výsledkem radikalizujícího se zoufalství normálních lidí, které dohnalo běžné občany k demonstracím proti „svému“ státu. Proti instituci, která toleruje stav, v němž je dlouhodobě ponechána většinová společnost bez pomoci a ochrany proti skupinám agresivních útočníků z řad minority a který akceptuje tendenční mediální jednostrannost.

Situace, ve které nakonec „jejich“ stát použije policejní sílu proti nim jenom proto, že volají po řešení dlouhodobě neřešených problémům a na obranu svých občanských práv demonstrují, je neudržitelná. Na pozadí současné nepřehledné politické situace v Čechách dokonce velmi třaskavá.

Jak snadno se posléze v takto rozjitřené atmosféře loví radikálům. Jak jednoduše se přikládá pod kotlem revolučních nálad. Jak jednoduše se zneužívá přirozený občanský cit pro právo a spravedlnost ve prospěch pouličních rváčů a bitkařů.

Hanebně si počíná česká politika po celá léta, bez ohledu na to, kdo je zrovna u vlády, ve vztahu k mlčící a daně platící většině. Ne, Češi nejsou o nic víc rasističtí či xenofobní (tedy menšiny nenávidějící) než občané okolních zemí.

Jsem si jist, že kdokoliv z nás bude v míru a spořádaně žít na jedné chodbě s romskou rodinou, kde normální je ráno vstávat do práce, kde samozřejmé je posílat své děti do školy a kde obvyklé je platit své složenky a plnit vlastní závazky.

Zdá se vám můj dnešní komentář příliš otevřený či příkrý? Ne, nechci být politicky korektní a pokrytecký tam, kde přirozeně přetéká onen pověstný džbán trpělivosti.

Nepojmenuje-li tento problém otevřeně demokratická politika, kdo tak učiní? A s jakými důsledky?

72 komentářů k článku “Protiromské demonstrace”

 1. Tomáš Ďásek říká:

  A vyčítat jim nízkou inteligenci je opravdu nefér. Náhodou…

  Kamarádovým rodičům jednou jakási romka ukradla z auta peněženku u Makra přímo z auta, když nakládali zboží (díky tomu taky měli v peněžence asi dvacet tisíc). Naskočila do nastartovaného obouchaného favorita opodál a ujeli. Kamarádův táta byl tak duchapřítomný, že se mu povedlo mobilem vyfotit auto i s SPZkou. Hned zalarmovali policii a už to jelo jako na drátkách…

  Policie během pěti minut zjistila, komu auto patří – jakémusi romovi, invalidnímu důchodci (mimochodem, měl prý na sebe napsaných asi třicet aut). Zajeli k němu a uhodili na něj. Když viděl, že jde do tuhého, přiznal, že auto půjčil známému. Policisté si tedy počkali, až se známý s autem asi za hodinku vrátil. Jenomže…vrátil se sám. Po dlouhém výslechu se přiznal, že s autem kolem Makra jel s rodinou, ale že ani nevystupoval, jenom dcera prý vylezla na záchod a za chvíli přišla, takže vůbec neví, co tam dělala. Takže si šli pro dceru – které měl ten dobrý muž hned čtyři.

  No a víte jaký byl nakonec závěr ? „Šetřením se zjistilo, že uvedený XY má čtyři dcery, přičemž tři jsou od sebe věkově vzdáleny cca po jednom roce a jsou si navzájem velmi podobné. Protože se žádná z nich k činu nepřiznala a ani pomocí svědků a záznamu z kamerového systému se nepodařilo zjistit, která z nich inkriminovaný vůz opustila, nebylo možno označit konkrétního pachatele a proto se tento případ odkládá…“

  Jo, pane, prej chabá inteligence 🙂

 2. XXXXX říká:

  měl bych řešení, ale dělit se o něj nebudu

 3. Svatopluk Beran říká:

  Pane Jirko měl jsem možnost žít a pracovat pět let jak v arabské zemi, tak i Spojených Státech. V obou dvou případech jsem se svou práci vykonával mezi slabší vrstvou občanů té které země živících se tvrdě avšak ještě poctivě. Je možné že právě těchto 10 let praktických zkušeností osobního kontaktu s různými rasami, národy i barvou pleti zásadně podepsalo můj náhled na svět kolem sebe a věřte mi že problémy s romskou komunitou jsou řešitelné ku prospěchu obou. Akorát máme oproti západní Evropě a Spojeným Státům několik desetiletí, možná až jedno století skluz.

 4. Jirka říká:

  Nějaký jiný případ jejich „inteligence“ bez kriminálního pozadí by nebyl? Jak typické. Osobně mám o významu intelligence asi jiné představy, ale pokud budeme za inteligenta označovat protřelého kriminálníka, který je schopen oblafnout policii, tak je společnost nemocná a svědčí to o deformaci hodnot.

 5. Tomáš Ďásek říká:

  Aha…no…on možná právě proto byl na konci mého „příběhu“ ten malinkatý žlutý smajlík, víte ?

 6. Daňový soumar říká:

  🙂 Beran říká, že je amerika sto let před námi :))))). Svět se v …. obrací. Beran před Váma bude každej kdo umí do pěti počítat. I ti ciáani. To mi věřte. A nemusí od nikoho nic opisovat.

 7. Svatopluk Beran říká:

  Daňovej, nic proti vašim originálním dedukcím a výkřikům do tmy ve stylu – Beran říká, že je amerika sto let před námi )))). Svět se v …. obrací. – Něco tedy pro vás a vám podobným s omezenějším vzděláním ohledně posledních 100 let rasismu, jinak řečeno sociálnímu darvinismu, který se nejlépe vidí v sociálně fylozofickém směru tzv. Eugenice.

  V roce 1904 založil Galton Národní eugenickou laboratoř a vzápětí i Společnost pro eugenickou osvětu, jež si mimo jiné kladla za cíl sterilizaci duševně nemocných a neduživých. Podobné instituce se následně objevily také v USA, kde vznikla Dokumentační kancelář pro eugeniku financovaná z vysoce vážených nadací — Rockefellerovy a Carnegieho. Pomocí eugenických principů se následně v USA prováděla rasová selekce přistěhovalců. Přelomovým rokem se stal pro eugeniky rok 1912, kdy Londýnská univerzita uspořádala první Mezinárodní eugenický kongres, kterého se zúčastnilo tři sta přívrženců z celé Evropy i Spojených států amerických. Mezi účastníky patřil i vynálezce telefonu Alexander Graham Bell, rektoři Harvardovy i Stanfordovy univerzity a také Winston Churchill. Debatovalo se o tom, jak zabránit méněcenné populaci v rozmnožování a jak podpořit porodnost u rasově kvalitních obyvatel. Spojené státy americké sklidily na kongresu velký obdiv účastníků jako vedoucí světová mocnost v oblasti sterilizace mentálně postižených. Proti eugenice se ostře postavila Katolická církev a papež Pius XI. ji explicitně odsoudil včetně její aplikace v roce 1930 v encyklice Casti connubii. Základní myšlenka eugeniky o různých kvalitách různých ras byla velmi dobře přijímána nejen v USA, ale také ve Velké Británii a v Německu. V Německu se nakonec pravidla eugeniky začala v době nacismu uvádět daleko více do praxe a následkem tohoto vývoje se stal nejen projekt Lebensborn, ale i nucené sterilizace postižených či jejich usmrcování (tzv. euthanasii), které ovšem nemělo pouze eugenickou motivaci, usmrcováni byli i neplodní a sterilizovaní, ale též snahu se zbavit „nepotřebých“ v době začátku 2. světové války.

  První zákon o sterilizaci méněcenných a asociálních živlů byl vydán v roce 1907 ve Spojených státech. Zákon umožňoval sterilizovat zatvrzelé zločince a duševně choré a v roce 1914 byl na podnět psychiatrů rozšířen na zloděje recidivisty a alkoholiky. V Německu byl sterilizační zákon vydán v roce 1933, když se vlády ujali nacisté.

  Kompletně pak na této webové adrese. http://cs.wikipedia.org/wiki/Eugenika

 8. Svatopluk Beran říká:

  Pro Jirku například tyto odkazy které se ukazují inteligenci či kulturu Romů jenž se snaží a chtějí snažit.

  http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/zapojte-se-i-vy-ukazte-ze-romove-pracuji-a-chteji-pracovat

  http://www.romea.cz/cz/kalendar-akci/v-patek-probehne-zaverecny-workshop-projektu-romsky-mentor-v-divadle-v-korunni

  http://www.romea.cz/cz/kultura/v-duchcove-probehl-festival-khel-iben-hin-drom-tanec-je-cesta

 9. VladimírV říká:

  Vážený pane Berane, příklady likvidace nepřizpůsobivých zaháníte do extrémů. Nežijeme v totalitě, nelze tedy ani pomyslet na některou z metod, kterou se totalitní vládci vyrovnávali s domnělým zlem. Chceme -li se doma zbavit parazitů, pořádně uklidíme a zejména nenecháme v dosahu nic k snědku. Popřípadě nastražíme pastičky. U lidí je to trochu jiné, pokud jim umožníte pracovat a dbáte na jejich vzdělávání a přitom je systematicky nutíte k dodržování pořádku, situace se zlepší. Ti, kteří nejsou ochotni pracovat ani se náležitě chovat, prostě odtáhnou. Jenomže to by nesměla být většina lidí lhostejná vůči tomu, co se kolem děje. Politickou elitou počínaje.

 10. Svatopluk Beran říká:

  Znamená to podle vás pane Vladimíre že například Anglie a Spojené Státy byly na konci 19 století a v první polovině století dvacátého totalitními státy? Tam totiž Eugenika coby rasistická pavěda vznikala a žila si svým životem za přispění nejvyšších státních i ekonomických špiček té doby, než z jejich budoucí vize světa úspěšných a nadřazených začal čerpat jistý pan Hitler, který se mnohokrát na tyto teorie odkazoval. I tímto mimo jiné, dokázal na na svou stranu zmanipulovat většinovou část německého obyvatelstva. Dnešní pravice a pan Strejček pak svým příspěvkem se chová téměř totožně. Nenápadnou manipulací s lidmi kteří dokáží vnímají akorát svůj časový problém to začíná, pogromy pak končí.

  Můj příspěvek, ke kterému se vyjadřujete, byl směřován Daňovému Soumarovi a jeho zřejmé neznalosti o názorech bílé elity začátku dvacátého století na to jak se v budoucnu vyrovnat s nepřispůsobivými menšinami, nebo občany postiženými.
  S druhou částí vaší reakce naprosto souhlasím.

  Od 10.08. dnešního dne, pak ještě čeká na schválení můj příspěvek s odkazy panu Jirkovi, ohledně schopností těch Romů kteří se snaží a o jejichž nadáních či schopnostech nemůže být žádných pochyb.

 11. JR říká:

  Jistěže jsou mezi cikány i slušní a vzdělaní lidé,jistě jich je mnoho,kteří by chtěl pracovat a slušně a poctivě žít,bohužel většinová populace o takových neví.nebo se alespoň v jejich blízkosti nevyskytují.

 12. Venca říká:

  Tak z dnešního pohledu by se dalo říct,že už v 19. století věděli,že s některými tlupami se dohromady prostě žít nedá,ale pořád se najdou tupci,kteří budou podporovat nějakou nesmyslnou integraci lidí z doby kamenné.Pokud budou ve svý zemi,je mi jedno jestli žerou malý děti,znásilńujou se navzájem a mlátí šutrama po palicích,ať si klidně vzájemně vykrádaj baráky a sekají mačetama,…..Ale už je toho asi dost,jinak by lidi po těch ulicích nechodili.A určitě se nedemonstruje kvůli tomu,že cigán bere na sociálce víc.

 13. Svatopluk Beran říká:

  Neděle 8.9.2013 12,15hod

  Pro Vencu. Domnívám se že nemáte až tak pravdu. Věc je složitější. Mnoho základních informací vám totiž pro argument že – (Tak z dnešního pohledu by se dalo říct,že už v 19. století věděli,že s některými tlupami se dohromady prostě žít nedá, ale pořád se najdou tupci, kteří budou podporovat nějakou nesmyslnou integraci lidí z doby kamenné.Pokud budou ve své zemi, je mi jedno jestli žerou malý děti, znásilňují se navzájem a mlátí šutrama po palicích, ať si klidně vzájemně vykrádají baráky a sekají mačetami), chybí. Následuje jeden z mnoha.

  Kongo: Jak přiléváme – koupí mobilních telefonů – oleje do ohně nejkrvavější války v Africe

  Znovu začíná nejkrvavější válka od doby, kdy Adolf Hitler prošel Evropou – a vy sami máte kus zakrváceného vraždění ve vlastní kapse, píše v deníku Independent Johann Hari. V Kongu už zahynulo 5,4 milionů osob. Ne, to není „kmenový konflikt“ na „necivilizovaném kontinentě“. Vyšetřování OSN zjistilo, že tuto válku vedou „podnikatelské armády“, jejichž cílem je zmocnit se kovů, které tak nutně potřebuje jednadvacáté století. Válka v Kongu je válka, do níž jste přímo zapleteni.

  více zde

  http://blisty.cz/art/43583.html

  nebo zde v převzatém dokumentu ČT2

  http://www.youtube.com/watch?v=rZUlXkqBfz8&list=PL2648CF4C6CD8E8C6&index=50

 14. XXXXX říká:

  Takže kvůli záchraně tupejch negrů z Konga co se neumí domluvit sami mezi sebou skončí výroba komunikačních technologií? O důvod víc poslat jim tam dodávku našich vyřazovanejch SA-58. Debilové nezaslouží slitován. Jestli je pro ně jednodušší vymlátit se kvůli rudě než pěstovat kukuřici, je třeba takové úsilí podporovat. Jednou zjistí kde žijeme a že máme tu jejich rudu po kapsách přijdou si pro ni. Kdyby to nebyla tupá zvířena, tak ty mobily vyrábí a jen se směje.
  Berane já se do tebe už delší doby neseru, ale tohle je moc už i na mě.

 15. Svatopluk Beran říká:

  XXXXX máme v tomto případě zcela rozdílné pohledy na momentální svět a dění kolem sebe. Někdo se přikloní svým názory na vaši stranu, někdo možná na moji. Pro mne je důležité aby občané vůbec tyto skutkové informace měli, mohli je šířit a přitom nemohli být za své myšlenky trestáni. Myšlenky by neměli být trestány, oproti činům. Následně záleží na každém z nás samotném a našem vědomí či svědomí. I mi (Slované), jsme bývali naprostí outsaidři a barbaři, kteří se teprve zprostředkovaně vzdělávali na vědomostech a poznání nejstarších civilizací Persie, Egypta, Číny, Řecka či Říma. Jako většinoví prostí občané českých zemí jsme pak schopni reálně přemýšlet teprve posledních sto padesát let od zavedení povinné školní docházky.

 16. JR říká:

  Pane Berane,pokud v Zimbabwe byli bílí farmáři,patřila tato země mezi nejbohatší v Africe.Díky nynějšímu prezidentovi,který je vyhnal a farmy dal domorodcům,patří dnes mezi nejchudší.Ono se totiž na té půdě musí pracovat,aby z ní něco vzešlo.A to ti domorodci neumí a nechtějí,stejně jako někteří naši spoluobčané kteří jsou naučeni si vše vyřvat.A potom nás media bombardují snímky hladových dětí a my se máme zalknout soucitem.Jenže ona ani ta poměrně bohatá Evropa není schopna všechny co jim práce nechutná uživit.Ona má svých problému víc než dost.

 17. Svatopluk Beran říká:

  Pane JR nijak nezpochybňuji že odsun bílých farmářů má též podíl na kolapsu Zimbabwe. Jsem však přesvědčen že nevlastníte kompletní informace, jinak by jste nemohl takto jednoduše situaci v Zimbabwe posoudit. Problémem nebylo jenom opuštění země bílými farmáři, jak je většinou pro občany fabulováno našim zpravodajstvím. Svoji roli sehrála i bývalá britská koloniální dispozice státu, (něco jako křesťansko muslimský rozklad Jugoslávie či chytře destabilizovaný Irák Spojenými Státy na podkladě náboženského rozporu mezi Šíty a Sunity). Polívčičku si přihřála též Jihoafrická Republika či MMF, z nemocí pak zaútočil AIDS i tubera. Pro zkompletování vašich informací (tím netvrdím že musíte změnit svůj pohled), vám nabízím k prostudování bakalářskou práci Miroslava Plachého z Katedry rozvojových studií Přírodovědecké fakulty, pod názvem – Zhroucené státy v Africe a dopady na jejich rozvoj na příkladu Zimbabwe. Nejpodstatnější budou pro vás zřejmě stránky 21 až 37. Můžete si to ale pročíst i celé.
  http://theses.cz/id/znc4ix/Zhroucen_stty_v_Africe_-_dopady_na_rozvoj_na_pkladu_Zimba.pdf

 18. Svatopluk Beran říká:

  Ještě jednu upřesňující otázku. Co myslíte tím že patřila k nejbohatším africkým zemím. To že všichni místní občané měli bezplatné školství a zdravotnictví a že dávala tato země práci téměř stejnému počtu zahraničních dělníků jako měla vlastních obyvatel? Uvedu kupříkladu Libyi před americkoevropským napadením? Nebo bohatstvím myslíte bohatství 6 tisíc bílých farmářů na úkor 4 milionů domorodých obyvatel?

 19. Radek říká:

  Berane a vy si myslíte, že bakalářská práce studenta Plachého má vypovídající pravdu a není tendenčně zkreslená ? Jak může u zkoušek na vysoké škole projít student který zastává jiný myšlenkový proud než zkoušející( přednášející ), což se běžně děje.

 20. Svatopluk Beran říká:

  Radku nemám problém připustit že informace v bakalářské práci jsou nekompletní. Já jsem zde uvedl díky této bakalářské práci doplňující fakta, která se ve své skutkové podstatě stala a dle mého vlastního úsudku dostatečně hovoří o tom, že situace v Zimbabwe není jenom dílem odchodu nadprůměrně inteligentních pracovitých bílých farmářů, tak jak běžně naše media zveřejňují. Většina občanů v dnešní době nemá v našich medií přístup ke všem kompletním faktům a informace pak dostává, jak vy správně poukazujete, tendenčně zkreslené. Nemohou pak podle mne posoudit situaci ze všech skutkových úhlů, jak i vy správně poukazujete. Na každém z nás pak je rozhodnout se samostatně, na podkladě vlastního reálného úsudku, osobních zkušeností a možná i výchovy rodičů, zda li jsou různé rasy obyvatelstva této planety stejně vybavené schopnostmi se v čase intelektuálně posouvat, nebo ne.

  Jako malý dodatek bych rád uvedl, že hlavní zádrhel v postkoloniálním úsilí černé Afriky byla sedmdesátá a osmdesátá léta, kdy velké půjčky na jejich hospodářský rozvoj a pokrok zastavila Jomkipurská válka v roce 1973, -http://cs.wikipedia.org/wiki/Jomkipursk%C3%A1_v%C3%A1lka – která prakticky ze dne na den zvedla cenu ropy několikanásobně, takže půjčky které měly africké země od MMF spočítány na původní cenu 1 dolaru za barel ropy, se staly pro většinu z nich nesplatitelné.

  To už je ale jiná kapitola, která byla součástí Kisingerova plánu, – http://cs.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger – kdy po pádu zlatého okna v roce 1971, – http://cs.wikipedia.org/wiki/Brettonwoodsk%C3%BD_syst%C3%A9m – přešel dolar ze zlatého standartu na plovoucí měnoví systém. Dolar tak ztratil svojí pevnou hodnotu načež chytře podpořen a podržen tzv. Petrodolarem – http://cs.wikipedia.org/wiki/Petrodolar – jenž následně dokázal udržet dolar, coby jedinou světovou rezervní měnu. Mimo jiné tím též začala být rentabilní těžba ropy z moří, která byla do té doby za cenu 1 dolaru za barel nevýnosná a to z důvodu náročných technologických zařízení potřebných k těžby ropy v mořských hloubkách.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I