Blog Jihlavských listů

Ivo Strejček
52- Od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu za ODS. Narozen 11. ledna 1962 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Brně. V letech 1996/97 byl tiskovým mluvčím předsedy vlády Václava Klause a vlády ČR. Od roku 1998 do roku 2010 byl členem Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou. V Evropském parlamentu působí v hospodářském a měnovém výboru a jako náhradník v zemědělském výboru. Je členem delegace Evropského parlamentu pro spolupráci s Čínou. Je ženatý a má dvě děti.

Státní banka jako předvoj „státních časů“?

Ivo Strejček | Úterý, 24. 9. 2013 v 14:13

Čtenář, ošlehaný vichry předvolebních kampaní, může být již stěží něčím překvapen. Všechno tu už někdy bylo, řekne si. Leckdo sliboval leccos, dokonce i to, že pozře chrousta, pokud bude jeho politické uskupení zvoleno.

Liší se tedy letošní předvolební kampaň nějak od těch předcházejících? Má si volič oddaný víře v demokracii a z ní plynoucí vnitřní povinnosti „jít volit“ něčeho pozorněji všímat? Řekl bych, že ano.

Nemíním nijak pitvat nejrůznější návrhy, které se průběžně objevují a jsou více či méně (ne)reálné. Přesto se mi zdá, že některá politická uskupení zneužívají ekonomických obtíží k tomu, aby se pokusily zabrnkat na strunu váhavých a zdánlivě opuštěných lidí politickým vábením „stát vyřeší vaše problémy“. Hitparádu těchto návrhů – prozatím – vede návrh sociálních demokratů na zřízení české státní (lidové) banky.

Východisko k tomuto návrhu se opírá o utkvělou, některými politiky i médii pěstovanou představu o tom, že za všechny naše finanční, ekonomické a dokonce i osobní potíže mohou soukromí bankéři soukromých bank.

Jednak nás odírají na bankovních poplatcích, říká se, jednak tloustnou z peněz daňových poplatníků hrozbami „pokud nám nepomůžete, zkrachujeme spolu s vašimi úsporami“, nepůjčují, anebo půjčují za nekřesťanský úrok, a k tomu všemu si chodí v černých šatech s bílou košilí a jezdí v luxusních vozech. Rozeznít tento alibistický i závistivý tón je v současné, vlastně již několik let trvající době jednoduché.

A tak se objevuje zdánlivě spásný předvolební nápad: co kdyby tu byla nějaká státní banka spravovaná státními bankéři, podléhající vládní (parlamentní) kontrole, která nebude účtovat zločinné poplatky, bude úplně garantovat veškeré naše vklady, bude půjčovat peníze bez problémů (což prý pomůže spotřebě a roztočí kola ekonomiky), bude slibovat vysoké úročení vkladů či nižší úrokové sazby z půjček? Prostě bude se chovat zodpovědněji a morálněji, než pánové v buřinkách ze soukromých komerčních bank.

Nezní to báječně? A konec konců, není to představa, která dokonce může většinově souznít s přáním mnohých občanů – voličů?

Pokud by střadatel, který si sem tam dá rozumně nějakou tu korunu stranou a myslí spořením na horší časy, měl něčemu takovému uvěřit, pak stojí před složitějším problémem: není politický návrh na vytvoření silné státní (a státem garantované) banky průlomem do světa „státního podnikání“? Průchodem do prostoru, v němž bude málo a ještě méně místa pro nezávislou aktivitu svobodných lidí a ve kterém bude „podnikat“ stát se svými úředníky, razítky a formuláři? Kde bude více plánování a méně rychlých pružných tržních reakcí? Nečeká jej takový perestrojkový slušovický model: fungování za státní dotace, kde bude dost na to, aby se z kravína udělala provozovna přidružené výroby na nedostatkové počítače?

Nemá smysl příliš zdůrazňovat slabiny tzv. socialistické státní banky. Je jasné, že banka s tak silnou státní garancí bude stahovat peněžní prostředky z ostatních bank. Nakonec, střadatel by musel být hlupák, aby si neuložil své úspory tam, kde mu bude slíben vyšší výnos a současně mu budou slíbeny plné záruky.

Co to udělá s finančním okolím, je také zřejmé: dojde k pokřivení konkurence (jako všude tam, kde má stát v soutěži k dispozici ručení penězi daňových poplatníků), vznikne privilegovaný a výhodami vybavený státní subjekt. Svou velikostí zřejmě gigantický (tedy nepružný a byrokratický), vytvářející dojem stability, výkonnosti, spolehlivosti a záruky.

Není překvapením, že krize – období vždy obtížné – vytváří prostor k posilování vlivu a moci státu a jeho úřadů a úředníků. Jistě, soukromý podnikatel se může mýlit, a často tomu tak na trhu je, ale mýlí se „za své“. Státní firma se mýlí snadněji, neboť se mýlí obvykle bez trestu a „za cizí“.

V nadcházejících volbách tak jde o to, zda se podaří některým politickým subjektům úspěšně vnutit voličům představu, že „státní je lepší“ a že „byrokrat se o nás umí lépe postarat než my sami“.

Pokud k tomu dojde, pak budeme znovu na začátku.

6 komentářů k článku “Státní banka jako předvoj „státních časů“?”

 1. Marek Řezáč říká:

  Myslím si, že ODS by se v těchto volbách měla vyhnout jakémukoli zesměšňování návrhů ostatních stran. To co ODS předvedla v koalici TOP09 a nevolené strany LIDEM, je opravdu síla. Voličům naslibovala a pak pod tlakem Kalouska ustoupila, pan Nečas byl pouze stínový premiér, Kalousek byl stále krok před ním. A některá vyjádření a poučování paní Němcové o tom, abychom nezapomínali, je vůbec směšné. ODS klesla snad na dno a ten, kdo ji ve volbách bude volit, tak je veliký optimista a velice důvěřivý…Jinak některé stradegické podniky měli zůstat státní, třeba jako OKD, energetické firmy, pojišťovna atd….nyní je ze všeho pouze veliký byznys a privatizace byl jeden veliký tunel..

 2. Tomáš Ďásek říká:

  No…Je pravda, že ODS nic jiného, než kopat kolem sebe nezbývá, ale konkrétně tenhle nápad ČSSD je skutečně absolutně hovadský. Odhlédneme-li od faktu, že by ostatní banky okamžitě a rády vyvolaly sérii mezinárodních arbitráží, tak se zamyslete, jak by asi taková banka fungovala ? Jste si jistí, že by střadatele neodírala ? Proboha, proč by ne ? Stát by měl akorát další šikovnou dojnou krávu, která by mu sypala penízky. Půjde rozpočet do kytek ? No bóže, zvláštním zákonem zdaníme ve SVÉ BANCE vklady drobných střadatelů třeba 10ti procenty.

  Vybudovat banku na zelené louce není vůbec nic jednoduchého. Musíte mít technologie, IT, síť bankomatů, zabezpečení na všech úrovních (případně platit krvavé peníze jiným bankám za outsourcing), kvalifikované zaměstnance, budovy… ! Samozřejmě, pěkně po soudružsku by to šlo vyřešit třeba ZNÁRODNĚNÍM české spořitelny 🙂 Ovšem normálně by to vyžadovalo miliardové vstupní investice, na které stát prostě nemá.

  Navíc – pochopitelně by to nebyla nějaká státní instituce, ale nejspíš akciovka, většinově vlastněná státem. Tudíž další šikovná teploučká trafika pro poslušné poslance, zkrachovalé politiky, atd. Další státní lesy, další ČEZ, další zlaté padáky, další tučné odměny…

  Vize, že by ve STÁTNÍ BANCE bylo vedení účtu zadarmo a na tom účtu by byl třeba pětiprocentní úrok, je prostě směšná. Je to jenom další Tlustá peněženka, další stotisícové porodné – další výplod chorého předvolebního mozku, na který ale traktorista Pepa z Dolní Lhoty rád a ochotně skočí…

 3. XXXXX říká:

  Zdar Tome, to je ten důvod, proč se nikdy nemůžeš stát politikem. Hned všechno vyzradíš.
  Ale jinak co se týče té závistivé noty, nebo jak to napsal pan eurozbytečnec já mám takový příklad. 49145 Kč to je průměrná hrubá mzda v bankovnictví a pojišťovnictví. Moje choť po třiceti letech u oné Tebou zmíněné české čili rakouské zlodějbanky pracuje jako „děvka pro všechno“ za 20 tisíc hrubýho plus jednou za rok když splní ty jejich slavný plány co vymýšlí nějakej idiot, odměna +- jeden plat. Tedy pokud to zrovna splní všichni v pobočce. Nejvíc mě baví, že lidí ubývá, bank přibývá a oni musí lovit neustále nové a nové duše. Jednou uloví i mě. Nejspíš. Navíc jako ve správné bance mají ombudsmana, ke kterýmu, poté co si udělá číslo na ní, si kdejakej negramota může jít stěžovat a milé zaměstnankyni zbydou oči pro pláč, ikdyby byla sebevíc nevinná. Konec konců Ježíš Kristus byl taky nevinnej….
  Ale zpět, tak tedy někdo se tam nejspíš dobře má. A pokud chodí taková bankovní úřednice, domů nasraná víc a víc tak přestože vzdělaná žena, nachytá se snadno. Jistě je nesmysl nějaké rovnostářství, ale borečkům v černejch hábitech s bílejma košilkama by se mohli kouknout na zoubek, protože zaměstnanci to je dneska synonymum slova otroci. A to nepochybuju o tom, že existují mnohem horší podmínky a pracoviště. Druhá věc je přístup některých zaměstnanců, ale to je na knihu.

 4. VladimírV říká:

  Podniky se státní účastí nejsou ve světě ničím neobvyklým. Stát většinou drží svůj podíl ve firmách které jsou z hlediska jeho fungování vhodné /ČEZ, ČD apod./ V případě bank v ČR je zde nesporná skutečnost, že tyto jsou u nás vesměs v rukou zahraničních ústavů. Proč asi? No proto, že jedině tyto měly dostatek kapitálu na to, aby banky u nás mohly bez problému fungovat. Pokud by měla vzniknout státní banka, je třeba řešit otázku původu základního kapitálu, potažmo nedovolené podpory. Zdroje banky bych viděl např. z exekucí prodaného ukradeného majetku. O tom, jak by banka prosperovala, by samozřejmě nerozhodovali pouze úředníci, ale sama její klientela, přesněji řečeno to, zdali by banka získala dostatečný počet solventních klientů. A dávat tomu nálepku socialistické instituce a dokonce tvrdit, že tato banka bude stahovat peníze klientů jiných bank mi připomíná podobné rčení v minulosti o tom, jak strašidlo komunismu obchází Evropu.

 5. Libor Furbacher říká:

  Otroka bych nedefinoval jako bankovniho zamestnance sediciho v teplicku osm hodin za dvacet tisic mesicne plus trinacty plat plus vsechny bankovni svatky a ostatni vyhody.Samozrejme ze to asi prichazi s nejakou osobni zodpovednosti.Ale proc bychom si nezanadavaly.

 6. jojo říká:

  Jediný článek , který od libovolného odésáčka pozorně přečtu bude o příčinách splasklosti modré síťovky svazáka Péti „Tolji“ Nečase v povolebním období,o přijetí „Souboru opatření k napravení…“ a o „Poučení z krizového vývoje ve Straně a společnosti po XIII. vládě ODS“.Čest.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I