Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

ČSSD a ODS a ty další

Petr Klukan | Pondělí, 21. 10. 2013 v 9:26

Nevím koho volit! Také jste tento zoufalý výkřik slyšeli ve svém okolí? Opravdu nevíte? Proč? Protože velké tradiční strany vás zklamaly! A jsou zkorumpované! Jejich představitelé sedí ve vazbě nebo přímo za mřížemi!…To ale přece není špatná zpráva, ale dobrá.

Opravdu nevíte koho volit? Jednoduše řečeno: Jste-li smýšlením levicoví, volte ČSSD, jste pravicoví, volte ODS. Že vás obě velké strany již mnohokrát „podrazily“ a mají plno afér?

Vždyť ČSSD má svého Volfa na útěku, Ratha ve vazbě, aféry Bamberg a Olovo za vlády Miloše Zemana, mávnutím proutku zbohatlého premiéra Grosse… ODS má svého Pekárka ve vězení, aféry Opencard, různé Janouškovce a nakonec i toho nešťastně zamilovaného premiéra Nečase, což se stalo pro vládu osudným.

Ano, ony dvě strany se uvnitř sama sebe perou o moc, objevují se v nich různí zlatokopové…dlouhodobé samočistící procesy u nich však fungují. K jejich očistě jim už konečně pomáhá policie a soudy, které stíhají politické darebáky a posílají je za mříže.

Přesto to jsou strany s myšlenkovým zázemím a voličskou základnou. Po vzoru citátu, co tě nezabije, to tě posílí, přežívají posíleny i skandály, které by nově vzniklou stranu položily. Jsou to strany jasného politického zaměření, měli bychom tedy poznat, co od nich můžeme očekávat.

Jste levicový volič? Pak moc šancí nemáte, neboť tu je pro vás jen věrohodná ČSSD. Nezreformovaná KSČM nemůže být pro demokraticky smýšlející člověka východiskem (bohužel, ČSSD komunisty postupně zatahuje do vládnutí). Paroubkův LEV 21 působí jak trucznačka.

Jste pravicový volič? Pak máte přece jenom o něco větší výběr – ODS nebo TOP 09, která přežila první roky a své místo v politickém spektru i voliče si našla a bude existovat i nadále. Nevíte, kterou z nich? Tak neposuzujte podle programu, který stejně žádná strana není schopna splnit, ale koukejte se po kandidátech. Tu kandidátku, která vám připadne důvěryhodnější, zasuňte do obálky.

Mezi tradiční strany patří i KDU-ČSL nebo Strana zelených.

Že jsem vynechal levicovou SPOZ Zemanovce a pravicový blok Hlavu vzhůru? Ano. Strany, které žádají, přijímají, zaštiťují se a oslavují podporu Václava Klause nebo Miloše Zemana, představitele tzv. opoziční smlouvy (vzpomínáte si na ni ještě?), jsou pro autora těchto řádků už z tohoto důvodu nepřijatelné.

Jako velmi silný soupeř se pro tradiční strany jeví ANO 2011 Andreje Babiše. Pro voliče je alternativou proti těm „zkorumpovaným stranám“. I když voliče možná zaujmou více osoby a osobnosti, které ANO tvoří, než jejich program. S ANO se musí v politice do budoucna počítat. Babiš je dostatečně silný ve všech směrech, takže nedovolí kotrmelce uvnitř strany, jak tomu bylo u Věcí veřejných. Do sněmovny se ANO dostane, zamíchá politickou mapou a…zatím se neví, co od nich lze očekávat.

Ostatní volební uskupení jsou sice zajímavá, ale nejsou dlouhodobou alternativou a nedokáží vyřešit problémy země, i kdyby to skutečně chtěly udělat. Naopak se v nich objeví další lidé typu Bárty či Kočí, kteří si dodnes neuvědomují, že – řekneme-li to slušně – chybovali, různí odpadlíci či turisté pohybující se zleva doprava, či naopak, kteří zjišťují, kde je jim dobře a kde se dá k něčemu přijít. Na takové strany a lidi je opravdu škoda peněz daňových poplatníků.

Možná si řeknete, že velké strany vás štvou a mají za sebou řadu afér, a proto chcete volit novou stranu, nové lidi. Nikdo vám v tom nebrání, uvědomte si ale, že neexistuje žádná záruka, že ti noví budou bez afér. Věci veřejné jsou toho zářným příkladem.

Pokud se jakákoliv strana dostane k moci, vždy se u ní najde část lidí, kteří jí podlehnou. Proto se jeví „dinosauří“ strany, které tu dlouho vládly, tak ušpiněné, a ty nové se mohou chlubit čistým peřím. Jak by ne, když ještě neokusily vládnutí, které jako jediné čistotu stran prověří. Je ale nemožné, aby z vlády odešly stejně čisté, jak do ní vstoupily. Takové věci se dějí jen v pohádkách.

8 komentářů k článku “ČSSD a ODS a ty další”

 1. VladimírV říká:

  Skepse pan šéfredaktora z dnešní politické scény je zrcadlem smýšlení velké části občanů. Shrnuto, ve státě se nemohou najít lidé, kteří budou příkladně reprezentovat své voliče. To si osobně nemyslím. Jinak řečeno, ne každý podlehne pozlátku moci. Navíc, když bude pod přísnou kontrolou svých voličů a bude trestně odpovědný za svoje jednání, bude v docela jiné pozici než většina politických matadorů, kteří veškeré svoje úsilí směrem k občanům vyvíjejí v předvolebních slibech. Cestou ke změně je prosazení přímé demokracie a obecného referenda.

 2. Hübner říká:

  Jenže mám jeden dotaz… jak je možný, že paní Krpálková zároveň ředitelkou společnosti JL a kandidátkou ODS, nemohlo by se to považovat za do jisté míry existující střet zájmu?
  Cituji s volebního speciálu z posledního pátku: „Top09 je alternativou k ODS“ Vzhledem průzkumů, kterým všichni tak moc věříme, nemělo by to být zformulováno spíše naopak???

 3. Jirka říká:

  Chce to rázného osvíceného nebojácného člověka jako v Chile!!!

 4. Berka říká:

  jo…to byl v podstatě i hitler.

 5. Jan P. říká:

  Vážený pane šéfredaktore !

  Nesdílím Vaše přesvědčení,že pravicový nebo levicový volič znechucený nebo zklamaný se zavedenými politickými stranami nemá možnost jiné volby.Souhlasím s Vámi,že nové subjekty jsou pro řadu voličů velká neznámá.Po zkušenostech se stranami jako byla US-DEU a VV by měl být dostatečně opatrný.

  Pravicový volič,který ztratil z různých důvodů důvěru v ODS,TOP 09 má na výběr dále strany jako Babišovo ANO(stát se má řídit jako firma).Okamurův Úsvit se svoji přímou demokracii.Dále strana svobodní občané a Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové.
  Pro středové voliče je zde KDU-ČSL nebo strana zelených.
  Středo-levicovému volič se nabízí (mimo ČSSD,KSČM) SPOZ,Zelený,Piráti a politické hnutí Změna s Janem Korytářem a Táňou Fischerovou.

  Někteří dají svůj hlas i DSSS nebo se voleb vůbec nezúčastní.Volební účast typuji na slabých 60 procent.

 6. XXXXX říká:

  Berka: Ten byl osvicenej až moc. Ale ten z Chile, za zvážení stojí, já to říkal už dávno.

  Jinak ten bolg je celkem slušná předvolební agitka pravičáků, ale souhlasím s tím, že na výběr je jen ze dvou stran. A dokud to národ nepochopí, bude tady díky slepencům jakýchsi koalic bordel furt.

 7. J.K. říká:

  Je to dobře napsané, jde o to jestli doprava nebo doleva, pidistrany a ,,osvícenci,, se nikdy moc neosvědčili.

 8. Jan Procházka říká:

  To je ale hloupý článek. Voliči, jsi znechucen rozpínavou arogancí a pocitem nedotknutelnosti dvou největších stran? Tak nepřemýšlej a vol je dál, oni třeba zlomek mediálně nejprofláklejších skandálistů vyhodí a zase budou myslet jen na nás, no ne? ODS a TOP 09 jako jediné pravicové strany a věrohodná ČSSD? Haha. Prý „neposuzujte podle programu, který stejně žádná strana není schopna splnit.“ Já tedy nevím, ale to, jestli strana naplňuje svůj program je pro mě společně s morálním kreditem kandidátů primárním důvodem, proč je znovu volit. Myslím, že právě způsob voleb, ke kterému nabádáte (jakoby existovala téměř jen možnost volit ODS či ČSSD) způsobila, že do těchto stran naskákalo spoustu sosalů veřejných financí a straníci začali mít pocit, že si mohou ke svým voličům dovolit cokoliv.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I